N°. 1756. Tweede Blad. Zondag 19 Juni 1904. 17de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Uitslag gehouden verkoopingen. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat Buns op Texel. TEXEL, 18 Juni 1904. De Duitsche vloot in onze havens Zooals het plan nu is zullen zich tusschen 14 en 19 Juli in Helder ophouden vier der grootste en nieuwste linieschepen n 1. de Wittelsbach, Wettin, Zahringen en Mecklen burg, benevens drie kleine kruisers, de Amazone, Frauenlob en Arcona en een torpe doboot klasse S 9 te Vissingen ook vier linieschepen le klasse, n. 1. de Kaiser Wilhelm II, de Kaiser Wilhelm der Grosse, Kaiser Friedrich HI en Kaiser Karl der Grosse, benevens de kleine kruiser Blitz en een torpedeboot S 38 te Rotterdam vier kustpantserschepen van eenigzins verouderd type, ongeveer tien jaar geleden gebouwd, maar sedert verbouwd, n. 1. de Hildebrand, Beowulf, Odin en Frithjof, benevens een kleine oude kruiser Pfeif in Terneuzen twee van de nieuwste groote kruisers le klas, n. 1. Prinz Heinrich en Friedrich Karl, en drie nieuwe kleine kruisers, de Ariadne, Medusa en Niobe te IJmuiden gaat het smaldeel torpedoboo ten, dat de linieschepen vergezeld, voor anker liggen. Heeft men goed gehoord, bestaat het uit ongeveer twintig nieuwe volle zee- torpedobooten. Hoe duur een beschermend stelsel werkt heeft de heer K. Reijne in een te Nieuw- Beiorland gehouden rede getracht aan te toonen. De heer Reijne deelde n.l. blijkens het ver slag van de N. R. Ct. het volgende mede „Het zout is op dit oogenblik belast met 8 gld. accijns en f 1 invoerrecht. Ingevoerd wordt 2 millioen geraffineerd zout, hetgeen voor de schatkist een bate geeft van f 18.600 per jaar. Onze bevolking brengt echter 26 maal f 18.600 op, doordat in ons land 50 milli oen K. G. zout per jaar wordt gefabriceerd. Dit inlandsch zout kan 45 cent per 100 K. G. goedkooper worden verkocht, doch de 51 zoutzieders in Nederland hebben de hoofden bij elkaar gestoken, en door dit verbond is het binnenlandsch zout even duur geworden als het buitenlandsch. Dit is juist het onre delijke van de Tariefwet, dat zij de bevolking dwingt, behalve de schatkist, ook nog aan de binnenlandsche producten te betalen." Een gek geval. Onlangs is te Zaandam de Nieuwe Stads herberg gesloopt, 't Daarvoor vrijgekomen terrein is tot publieke wandelplaats ingericht. Blijkbaar is dit echter niet met de noodige zorg geschied en is de plek, waar vroeger de kelder was, niet voldoende met zand aan gestampt, althans toen Maandag iemand over het terrein liep, zakte de grond plotseling weg en hij zat hij in een oogenblik tot het middel in de aarde. Hulpvaardige handen verlosten hem weldra uit zijn netelige positie. Men schrijft uit Groningon: In onze stad is opgericht„een huwe lijksbureau." Zes heeren hebben zich reeds aangegeven. Hot gaat toch al ver 1 Treurige toestanden. Het is treurig maar waarvoor do Ilaag sche rechtbank staan den laatsten tijd nögal eens kinderen terecht. Zoo ook d.d. weer. Waren de schuldigen van juist een week geleden elk elf jaar oud, de dreumessen, die zich nu te verantwoorden hadden, waren tien en twaalf jaren. Het was weer het oude liedje. De een van de broers, do jongste, stal uit winkels en de andore stond op den uitkijk, Dan werden de voerworpen, in casu broeken en pantoffels, verkocht en werd de opbrengst versnoept. In dit geval spoorde de oudste tot diefstal aan, terwijl beiden van de op brengst genoten. Bij den verkoop gaven zij bovendien een valschen naam op. Uit de verhooren bleek, dkt deze Hage- naartjes diefjes van professie warenwel tweehonderd diefstallen hebben zij reeds ge pleegd. Zij leidden een echt vagebondenleyen, bleven nachten van huis weg, sliepen in hooi, enz., enz. De vader en de moeder van de roovertjes, knappe menschen, stonden diep verslagen en ontroerd voor de groene tafel, erkennende, dat wat de zoontjes deden verkeerd was, maar tevens, dat zij er weinig meer aan konden doen. Een tijdlang werd zelfs de jongste uitbesteed bij menschen in Gelderland en toen hield de oudste zich goed. De jongste is de dief. De vader, een petroleum- verkooper, zou het een weldaad achten als de jongste verwijderd kon worden. Het O. M. vroeg ontslag van rechtsver volging en plaatsing van beide knapen in een Rijksopvoedingsgesticht tot den leeftijd van achttien jaren. En toen gingen de weenende kinderen weer naar het huis van bewaring, niet echter voordat beiden hun moeder hartstochtelijk hadden omhelsd en een telkens herhaald „Dag, moederDag, vaderdo or de rechtzaal had weerklonken. Gevaarlijk goedje. Bij Gradus v. Wijk te Tiel werden telkens jonge kippen gedood en verslonden door een raaf, die hij onder schot kreeg. Het geweer, een nieuwe kersenbuks- sprong en vloog in splinters, die zijn rechterhand en zijn polsen zwaar verwondden, zijn gelaat bleef geluk kig gespaard. Zijn kleeren vlogen in brand, doch werden gebluscht, voor hij brandwon den bekwam. Omtrent een ongeluk bij de schietoefe ningen op de Vuchtsche heide deelt de „Nbr." het volgende mede Zooals men weet, zijn op de Vuchtsche -heide verschillende schietbanen ingericht ten dienste der infanterie. Maandag was men aldaar op een afstand van 600 M. bezig met schijfschieten. Nu wordt telkens wanneer een schot geval len is, een sein gegeven, waarop de corvée, bestaande uit een korporaal en twee man schappen, uit den observatiepost komt om de schijf weer te beplakken. Met dit werk nu was men bezig toen op een baan er naast een milicien dezer lichting moest schieten. Deze schoot in plaats van op de schijf zijner baan op die welke men bezig was te beplakken, zoodat de kogel den milicien J. P., uit Thorn, in Limburg, van de 1ste compagnie 1ste bataljon 2de regiment infanterie trof. Deze, die juist aan de schijf bezig was, kreeg het schot achter in den rug bij de lendenen en de kogel doorboorde zijn geheele lichaam en kwam voor aan zijn buik uit. De milicien merkte niet dadelijk, dat hij getroffen was, maar keerde terug naar den observatiepost, waar hij in onmacht viel. Hij is aan de gevolgen overleden. Een aantal paardenslachters te Rotterdam hebben een adres gozonden aan den Minister van Financiën, waarin zij opmerken, „dat zij met leedwezen hebben kennis genomen van het bij de Kamer ingezonden tariefwetont- werp, waarin voorkomt, dat slachtpaarden uit het buitenland niet meer vrij kunnen worden ingevoerddat dit zeer ten nadeelo komt van de minder gegoede bevolking, die zich wil en kan behelpen als voedsel te gebruiken droog en gezond paardenvleesch dat in ons land niet voldoende slachtpaarden kunnen worden aangevoerd en ook niet in zulke goede hoedanigheid, als die uit het buitenland, wegens de minder drooge voeding dat toch over het jaar 1903 alleen te Rotterdam 6684 slachtpaarden zijn ingevoerddat als waarborg dient dat het ingevoerde paard onder politiegeleidde naar het slachthuis vervoerd wordt, en aldaar niet dan geslacht vandaan komt; dat zij niet kunnen gelooven dat uwe excelentie het stukje paardenvleesch, hetwelk een gezond en krachtig voedsel is en gegeten wordt door het armste deel der bevolking, wil gaan belasten." Men zij voorzichtig. Vermoedelijk tengevolge van het schieten met een geweer op vogels op het rieten dak, ontstond Maandagmiddag brand in de boerea- huizing van J. D. Wicherts te Siddeburen. In een oogwenk stond alles in lichte laaie, zoodat dan ook weinig is gered. Alles was verassureerd te Wondzand en wel het vaste goed voor f1400 en de inboedel voor f1305 „Aan de ambtenaar X. wordt verlof naar Nederland of ontslag uit den dienst met pen sioen verleend, in te gaan op den 3 October a.s." Soortelijke besluiten, aldus 't Hdbl., van de Indische Regeering vindt men elke mail in de Indische bladen. wat beteekent nu de laatste bijvoeging „in te gaan op 3 October?" Dat de ambtenaar, die tijdelijk of voorgoed lands dienst verlaat, gedurende de maand October nog zijn volle tractement ontvangt, maar daarvoor niet behoeft te werken. Omgekeerdde man, die op 3 October eene betrekking aanvaart, krijgt volgens de Indische voorschriften pas traktement van 1 November" af; die moet dus in de maand October wel werken, maar krijgt daarvoor geen bezoldiging. Zoo wil het de eenvoudige administratie in Indië, die bij volle maanden rekent; het een, zegt zij, weegt tegen het ander op. Voor 's lands kas zal dat ook wel ongeveer het geval zijnmaar voor de personen zeker niet Wie op den 30sten September sterft, krijgt (voor zijne vrouw en kinderen) geen maand traktement cadeau, zooals de ander wiens verlof den Sden October ingaat. Wie plotseling wegensziekte naar Nederland moet vertrekken, heeft het verkrijgen van zoo'n extractje al evenmin in zijn macht En wie, zooals meermalen gebeurt, bij aan komst uit Nederland zonder contanten zit, en dan over de eerste maand schulden moet maken, omdat men hem niet betaald voor zijn werk, heeft er weinig aan als men hem de kans voorspiegelt dat hij na verloop van jaren ook eens wat geld zal ontvangen dat hem voor zijn werk niet zal toekomen Uit het officieel verslag der in Februari in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden „feestmarkt", ter viering van Konin gin Emma's 25-jarig verblijf in Nederland, blijkt, dat in het geheel aan Oranje-Nassau Oord kan worden uitgekeerd een bedrag van f 57,000 Zaterdag 18 Juni in Hotel „Texel." Wei-, Hooilanden, Slik- Zandgronden en Water, in den polder „het Noorden." H. A. C. In bod op 1 52,32,20 Wei- en Hooiland f 10000 2 8 46,83,50 Wei en Zandgrond 2090 Kooper H. Vos Kz. te Groningen voor f 16006 9 45,26.— Als boven 1500 Opgehouden voor f 2900 10-14 49,71,80 Als boven 790 Kooper J. Blauwboer Anna Paulowna voor f 2240 15 8,40,— Weiland 1700 16 13,88,80 Als boven 1650 Kooper P. Boon Hoogezand voor f 5000 17-18 180,13,80 Slik en Zandgrond 1300 Kooper Willemsen te Ierseke voor f 2800 19 66,86,60 Als boven 5000 Opgehouden voor f 5000 TEXRTSCHE COÜEAMT, Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Prijs der Adverleniién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1