Uitslag gehouden verkoopingen. Marktberichten. Ter markt waren Maandag aangevoerd 2 paarden. 1 veulen, 14 koeien, 7 n. kalv., 66 schapen, 727 lammeren en 5 biggen. De prijzen waren voor paarden f75 a 150; koeien f 90 a 175; n. kalveren f 12 a 14; schapen f 18 a 22,50; lammeren f 8 a 10; biggen f 8 a 12. De handel was stug. Dpn 27sten werden van hier met twee stoombooten uitgevoerd 314 lammeren, 68 schapen, 9 kalveren en 4 koeien. De* Cooksdorp, 27 Juni. Op het Noorder- strand van Texel en op de Vliehors worden gesloten, ledige kisten gevonden met de on derstaande merken: A. E. C. v. Liebig. Aan de bovenzijde van een ruit over hoeks de woorden Superior Subes. Daarin S. Z. G. Skrivan Austria. Naar men vermoedt zijn deze kisten met suiker gevuld geweest, welke in het zeewater is gesmolten. Ook spoelen appelen aan. Waarschijnlijk is een en ander afkomstig van het Engelsche stoomschip „Ardnamult", hetwelk bij de Haaksgronden in aanvaring kwam en zonk. Oudeschild, 28 Juni. Eenige heeren van elders, die de blazerschuit van schipper D. Brouwer, van Oosterend, afhuurden, zijn daarmede naar de Waddeneilanden vertrok ken, ter uitoefening van de robbenjacht. De tocht wordt aanvankelijk niet door zomerweer begunstigd, wat stellig invloed zal hebben op de uitkomst der jachtpartij. Oosterend, 28 Juni. Het Bestuur van de Visscherij-vereeniging „Betracht het Goede" heeft niet veel succes met zijne plannen tot oprichting van een fonds voor weduwen en weezen van zee- en landlieden. Slechts ruim 20 personen hebben zich voor deelneming aangegeven, doch het Bestuur acht dit getal te gering, om op de zaak in te gaan. In eene volgende bijeenkomst zal men het oordeel der leden vragen. Iemand alhier is in het bezit van een tienguldenstuk van het jaar 1827. Het draagt het randschrift „God zij met ons" wat men op de gouden tientjes van later niet vindt, en den beeldenaar van Koning Willem I. Den eigenaar is reeds f 12,50 voor dit stuk geboden, waarvoor hij het evenwel niet wil afstaan. Den Hoorn. Naar wij vernemen heeft de Weleerw. Heer Ds. C Leffef, predikant alhier aan den Kerkeraad het voornemen te kennen gegeven met ingang van 1 Oct. a. s. zijn dienstwerk neer te leggen. Vlieland. De heer W. J. van Rossum alhier is voor den tijd van vijf jaren herbe noemd tot lid der gezondheidscommissie, zetel Enkhuizen. Men meldt uit Amsterdam Onder leiding van den heer F. Domela Nieuwenhuis werd Zondag, Maandag en Dinsdag een Internationaal Anti-Militaristisch Congres gehouden in het Nutsgebouw, waarop Hollan ders, Belgen, FranschenItalianen, Spanjaarden Oostenrijkers en Engelschen hun antimilitaris tische meenigen zullen verkondigen en hun idéën tot verkrijgen van een „Algemeenen Internationalen Wereldvrede" ten beste zullen geven. Behandeld worden een groot aantal rapporten betreffende het anti-militarisme en de vakbeweging, het onderwijs, de militaire werkstaking in geval van oorlog, de persoon lijke dienstweigering, de Vereenigde Staten van Europa (die men wil om een strijd tus- schen de Europeesche volkeren te voorkomen,) de Staat, de Beurs, de Godsdienst en het Neo-Malthusianisme. Zondagavond was er een groote anti-militaire meeting in het Paleis voor Volksvlijt, waar verschillende buitenlanders op heftige wijze tegen het militarisme en kapitalisme uitvoe ren en pleidooien hielden voor wereldvrede en internationale broederschap. Zonder brand te veroorzaken sloeg Vrijdagavond tijdens het onweder de bliksem in het gebouw van de Jongelingsvereeniging in de Callenburgstraat te Viaardingen, terwijl •een zangvereeniging voor gemengd koor haar repetitie hield. Doordat het gaslicht uitgeslagen werd, ont stond bij den ingang naar den tuin, waarheen zich de verschrikten ijlings wilden begeven, eenige verwarring, waardoor enkelen onder den voet geraakten. Toen men naar de zaal was teruggekeerd en licht ontstoken had, vond men enkele dames en heeren bewusteloos liggen, die echter allen bleken ongedeerd te zijn. Aan het gebouw zelf is nog al eenige schade toegebracht. Thans is bepaald dat hetDuitsche eskader zich over 2 havens zal verdeelen en ten deele te Nieuwediep, ten deele te Vlissingen zal binnenvallen. Te Nieuwediep komen nu 21 schepen, nl. de kruisers Hildebrand (vlaggeschip,) Beuwulff, Odin, Fritjhof, Amazone, Arcona, Frauwenlob, Adriadne, Meduse en Niobe en 11 groot model torpedobooten te Vlissingen 12 schepen, nl. de slagschepen Kaiser Wilhelm II (vlaggeschip), Kaiser Wi-helm der Grosse, Kaiser Karei der Grosse, Kaiser Friedrich III, Wittelsbach, Wettin, Zahringen, Mecklenburg en Prins Heinricb, de aviso's Blitz en Pfeil en 2 kleine torpedobooten. Fijn Met 5 tegen lstem heeft de gemeenteraad van Blaricum, de volgende motie aangenomen „De Raad van Blaricum, ziende, dat de beide wethouders voortdurend overhoop liggen met den burgemeester, verzoekt hun, hun ontslag in te dienen." Men schrijft aan het „N. v. d. D." Mej. de Wed. C. Canters, grondbezitster te Oosterwijk, heeft een uitgestrekte heide- oppervlakte bestemd voor aaDplanting van plukmast. De heide wordt daartoe ter diepte van ongeveer M. omgeploegd, een bewer king, die geschiedt met behulp van zes sterke osseD, welke laDgzaam, maar zeker den z waren ploeg voorttrekken door den grond, die daar mede het voorkomen verkrijgt van „geharkt door een reus." De groote mate van geoe fendheid van den ploegdrijver wekt de bewon dering van ieder deskundige. Bij de rattenplaag te Haringcarspel komt tegenwoordig een tweede, n.l. de slakken- plaag. Tegen den avond verlaten gansche scharen slakken de slooten om zich te goed te doen aan de pas uitgezette koolplacten. Het „bijpoten" zooals men het noemt, is dan ook aan de orde van den dag, terwijl men door het uitstrooien van kalk langs de slootkanten de ongenoode gasten van tafel zoekt te houden. Daarbij heerscht gebrek aan de noodige planten, zoodat het koolveld slechts met moeite bezet te krijgen is, vooral ook daar de droogte der laatste dagen het „aanslaan" tegengaat. De populariteit van den Prins te Apel doorn. De redacteur van de „Deutsche Wochenzeiting in den Niederlanden" is eens naar Apeldoorn geweest om inlichtingen in te winnen over den gezondheidstoestand van het Konninklijk Echtpaar, 't Schijnt dat uit hunne omgeving zoowat niemand iets losliet, maar hij kreeg toch den indruk dat de Koningin en den Prins beiden zich gelukkig in den besten welstand mogen verheugen. Op dezen onderzoekingstocht heeft de redac teur nog een avontuur gehad, dat bijna zeer leelijk voor hem was afgeloopen. Hij maakte een praatje met boscharbeiders om het een en ander over Prins Hendrik van hen te hooren. Hij vertelde deze menschen, dat men in Amsterdam den Prins voor trotsch hield, en weinig deelnemend tegenover het werk volk. „Wat is dat riep toen een dezer mannen. „De prins is een goede, brave man. De braafheid ligt hem op het gezicht. Hij helpt iederen arme en zieke, maar niemand mag 't zeggen, 't Gaat den menschen niet aan, en jou ook niet leelijke sociaal Deze woorden werden vergezeld van be wegingen, die den redacteur noopten zich in de looppas te verwijderenhij had al zware vuisten in de buurt van zijn neus gezien. Voor de gezondheid 1 Liep onlangs een gerucht, dat de kermis te Yenlo niet zou doorgaan, wegens het voorkomen van pokken- gevallen, deze gaat nu toch door. Als naar gewoonte heeft men de woonwagens weder geplaatst op de vuilnisbelt. En met zulk een boeltje wordt dan later een andere plaats begiftigd. Een trouwpartij met hindernissen. Een jong paar te Amsterdam stapte in de vorige week opgeruimd en vol illusie in een sierlijk trouwkoetsje, om zich ten Stad- huize in den echt te laten vereenigen. Bruid en bruidegom brachten echter eenige angstige oogenblikken door. De paarden van hun rijtuig, die nogal schichtig bleken te zjjn, schrikten in de Vijzelstraat bij de Prinsen gracht voor de electrische tram en sloegen op hol. In woeste vaart renden ze met het coupétje door de nauwe straat. In het smalle gedeelte bij de Munt vlogen de beesten tegen een melkkar op. Deze werd deerlijk bescha digd en de arme viervoeter, die er voor stond en op niets bedacht was geweest, deed een noodlottigen val, waarbij hjj een poot brak. De hollende paarden werden kort na dit ongeval tot staan gebracht. Er waren ge lukkig geen verdere ongelukken gebeurd. Het jonge paar was met den schrik vrijgekomen. Beiden vonden een plaatsje in een van de volgkoetsen en vervolgden hun gang naar den Ambtenaar van den burgerlijken Stand, Op den huwelijksdag al zooveel tegenspoed te moeten ondervinden, hadden zij ongetwijfeld niet durven droomen. Zooals voor eenige maanden werd mede gedeeld, heeft de directeur-generaal der poste rijen en telegrafie, commissiën van onderzoek en advies ingesteld, inzake het opleggen van straf aan ambtenaren en beambten. Naar men thans mededeelt, is een dusdanige commissie onlangs in werking geweest. Een kantoorknecht was n.l., z. i. ten on rechte, door zijnen directeur voor straf voor gedragen en verzocht zijne zaak voor eene commissie te brengen, waaraan werd voldaan, De door den directeur-generaal benoemde commisie stelde een nauwkeurig onderzoek in, hetwelk aan het licht bracht, dat voor de voorgestelde bestraffing geen voldoende aan leiding was. De voorgestelde straf is dan ook niet toegepast; de betrokken kantoorknecht is met eene waarschuwing vrij gekomen. Een bekende vrij-socialistische colporteur, Kloosterman, te Amsterdam, moest op Maan dag 13 Juni zich laten wapenen voor de schutterij, waarbij men hem indeelde. Daar hij op dien dag niet verscheen, is hem 50 cent boete opgelegd. Nu moest hij weer op Maandag 20 Juni zich laten wapenen. Hij heeft echter, naar ,„De Vrije Socialist" mede deelt, het volgende schrijven gezonden aan den commandant der schutterij Medeburger, Bij deze deel ik u mede, dat ik om ge moedsbezwaren geen deel kan noch wil nemen aan de schutterij. Met vriendelijke groet, E. Kloosterman. Pas op de dubbeltjes. De Hoofdcom missaris van politie te 's Gravenhage ver klaart zich bereidt dengenen, die relation wenschen aan te knoopen met Th. Gori, „Voorschotbank Nederlandia" 564B Beeklaan) en de firma Rood Co. „Algem. Handels bureau en Voorschotbank Voorwaarts" 35 van Leeuwenhoekstraat, beiden te 's Hage, informatiën te verstrekken. Zij plaatsen advertentiën in couranten, verschijnende in alle oorden des lands, onder motto „geldver legenheid" of „particulier geldschieter." Uit het Wekelijksch overzicht van de Delftsche Ct. Na al het getob met de Drankwet lust 't ons niet er nog veel woorden aan te ver spillen. We hebben na zeven weken marte- I len een wet tot stand gebracht-ten minste I bijna,—die eigenlijk Diemand bevredigt. De I geheel onthouder acht de wet veel te slap; I de drankbestrijder, die wel het misbruik wil I tegengaan, doch in een matig gebruik geen I kwaad ziet, vindt er te veel bepalingen in, I die alleen plagerijen zijn. De hooge toon van den Minister van I Binnenlandsche Zaken bij het begin van 't I debat is reeds lager gewordende amende- I mentenregen hield tot het eind toe onver- I minderd vol en hij, die commentaren op deze I wet moet schrijven, zal heel wat kamerleden I moeten vereeuwigen, die een wijziging tot I stand wist te brengen. Donderdag waarschijnlijk tweede lezing en I eindsluiting. Dan de Eerste Kamer nog en I dan, o vreugde, zal het zedelijk peil van ons I volk aanmerkelijk verhoogd worden, d w. z. I over zes, tien, vijf en twintig enz. jaar, al I naarmate de overgangsbepalingen van toe- I passing zijn: Zedelijkheid op afbetaling 1 Maandag 27 Juni in Cafó „den Burg." Notaris G. J. O. DIKKERS. 1.81.60 „Voorste Bertenland" 1.57 50 Achterste Opgehouden in combinatie voor f 3600,-. 2.40.00 „Lagehal" Opgehouden voor f 2870,-. 1.46.60 „Üe Toest" 1.69.60 „Bergersland" 12.96.00 „Mieland" Opgehouden in combinatie voor f j)775,-. Amsterdam, 27 Juni. Aangevoerd 304 Run deren. Ie kwal. 68 4 72 ct., 2de kwal f 0.64 a 0.68, 3de kwal. 60 a—c. porK. G. 170 Molk en Kalfkoeien f 125 4 f 280, Graskalvcren a 13 Schapen f 20 4128, 59 Nuchtere Kalveren f 9,4 f 16,0 Lamineren f a 540 vette Varkens 34 a 36 ct. por K. G. I'urmerond, 28 Juni. Aangovoerd 511 Rud- doren en 31 Stieren. 334 vette Kalveren 60 4 70 ct. per KG., 287 nucht. Kalveren f 10 4 f 21 p. stuk, 367 vette Varkens 36 4 42 ct. per KG. 53 magere Var kens f13 4 19 p. st.238 Biggen 15 4 19 p. st.1767 Schapon f 20 4 f 20. va 10 he be onl te dac me lij k het diei L deze zijn, cone 8Cl bel

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2