Marktberichten. Pre dikbeur ten, Naar wij vernemen werd door den heer Henri Moojen, onzen vroegeren plaatsgenoot, thans te Haarlem woonachtig, den 30 Juni met goed gevolg het theoretisch arts-examen afgelegd. Oudbschild, 1 Juli. De oberkellner van het schippershuis op de haven, kwam gisteren tot de minder aangename ontdekking, dat men zijn horloge had geroofd, hetwelk in 't buffet had gehangen. De politie doet haar best den dader te vinden en zoo 't haar mocht gelukken hem op te sporen, zal zij er stellig wel voor zorgen dat hij weet hoe laat of „t is. Waal, 1 Juli. Woensdagmiddag sloeg het paard van den veehouder K. op hol in de richting van Den Burg, waar de kermis vreugde in vollen gang was. Gelukkig werd het dier in de onmiddelijke nabijheid van Den Burg gegrepen en hadden geene ongelukken plaats. Alleen de wagen lag uit elkaar aan den weg. Oosterend, 1 Juli. Door een visscher van hier werd gevangen oen levend exemplaar van de vogelsoort, die genaamd wordt Jan van Gent of Sula bassana. Slechts zelden komt zoo'n dier in het volwasseD kleed, wit met zwarte vleugelpennen aan onze kusten voor. Jammer dat de vogel spoedig overleed, nadat hij aangebracht werd. Hij is nu voor een collectie opgezette vogels opgezonden. De Jan van Gent bewoont de rotsen van het koude Europa, broedt in kolonie's en legt slecht één ei. Den Hoorn. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat een onzer plaatsgenooten, de heer D. deze week van vijf kippen zes eieren op één dag. uit het hok mocht halen. Vlieland 1 Juli. Tot wethouder (vacature H. Meijer) is gekozen de heer D. Visser Azn Eindstemming drankwet. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft Vrijdag bij eindstemming de drankwet aangenomen met 51 tegen 42 stemmen. Omtrent de zaak van den heer M notaris te Beverwijk, wiens arrestatie dezer dagen, zooveel sensatie verwekte, wordt aan het „Vad." medegedeeld, dat na een onder zoek aangaande diens financieelen toestand is ge bleken,dat,navoldoeningaan alle verplichtingen nog een aanzienlijk vermogen overblijft. Bier moet dus alleen aan een minder accuraat beheer gedacht worden en niet aan frauduleuze handelingen. Naar men weet was genoemde Notaris gearresteerd op vermoeden dat een beteeke- nend kapitaal eener minderjarige, onder zijne berusting, was verdwenen. Beetgenomen. Twee jongens te Haarlem kcchten Zondagmorgen aan een wagen een half pond kersen, die zij van de schaal opaten. Hij, die de laatste kers gebruikte, zou be talen. Toen er evenwel nog één op de schaal lag, zei de eter tot den koopman „Die is voor jou," en zij gingen heen. De koopman trok aan het slechtste eindom zijn wagen stond de lieve jeugd, die hem ter dege uit lachte. Te Hoorn is Maandagmiddag op het schietterrein van den Buitenluiendijk een een korporaal van het garnizoen doodgeschoten. Deze meende, dat er een schot was gelost op de schijf, waarbij hij de wacht hield, en kwam dus achter den kogelvanger vandaan, om het gemaakte schot te seinen, toen werkelijk op zijn schijf werd aangelegd met het hierboven vermelde treurig gevolg. Na de Aprilstaking werd van het terug genomen personeel bij de Staatsspoor een deel van het loon ingehouden bij wijze van straf. Thans is door den directeur-generaal van de staatsspoor bepaald dat met ingang van 1 Mei j. 1. aan dat personeel weer het oude loon zal worden uitbetaald. Het na dien datum reeds ingehouden bedrag zal hen worden terugbetaald. (Het Volk.) Naar het Hbld. uit goede bron vernam, heeft het doorloopend gebrek aan plaats voor de opneming van krankzinnigen in Noord- Holland Gedeputeerde Staten geleid tot het plan om tijdelijk, totdat het nieuwe gesticht te Castricum zal zijn gebouwd, op andere wijze in die behoefte te voorzien. Daartoe is gehuurd het oude Diaconie weeshuis op den Zwanenburgwal te Amster dam, dat zal worden verbouwd en van electrische verlichting voorzien. De aanbe steding daarvanwaarvoor de raming ongeveer f 30,000 bedraagt, zal binnen kort worden uitgeschreven. De huur zou zijn aangegaan voor vijf jaren tegen een huurprijs van f 10,000 's jaars. Een kwade droom. Een vader vertelde 's morgens bij het ontwaken aan zijn vrouw een droom, welken hij in den nacht gedroomd had. Hij had, zeide hij, vier ratten op zich zien toeloopen, een voor een achter elkander. De eerste rat was dik en vet, de beide anderen waren zeer mager, de vierde was blind. De goede man was zeer ongerust over dien droom, want hij had dikwijls hooren zeggen, dat ratten ongeluk aaDbrengeD. De arme vrouw kon geen oplossing van den droom aan de hand doen- Maar haar jongste zoontje, een vernuftig ventje, was do Jozef van den nieuwen Pharao. „De dikke, vette rat-" zeide hij tot zijn vader, „is de kroeghouder op den hoek, dien gij zoo dikwijls gaat bezoeken en wien gij dan uw geld brengt. De twee magere ratten zijn moeder en ik, en de blinde dat zijt gij, vader De vader stond verslagen en kwam op het eigen oogenblik tot inkeer. Zoo werd de kwade droom een goede. Een paar poezelige ventjes. In de Warmoesstraat te Amsterdam zijn tegenwoor dig een paar Duitsche jongens van 13 en 14 jaar te zien. Ze heeten Adolf en Friedrich en zijn kolossaal groot en sterkmen zou zeggen twee poezelige knapon, onder een vergrootglas bezien, schrijft „de Telegraaf." Hun armen hebben een omvang als een dijbeen van een volwassen mensch, hun kuiten de dikte van een eikenstam en zij hebben buiken als Münchener bierbrouwers. De kereltjes wegen respectievelijk 146 en 127 kilogram en hun lengte bedraagt 164 en 152 c M. Tot hun derde jaar waren zij gewone kinderenmaar later op de bewaarschool zakten de banken door, waar op zij plaats namen en door een van deze jongens op de teenen te worden getrapt was ook geen kleinigheid. Hunne verstandelijke ontwikke ling laat niets te wenschen over. Voor eenige jaren is in Duitschland door prof. dr. Emmerick, uit München, een middel uitgevonden om vleesch, na de slach ting van het rund dagen lang goed te houdeD, zonder dat gebruik gemaakt behoeft te worden van ijs of verkoelingsapparaten. De Hagenaar, de heer F. A. H. Baumann, is voornemens deze uitvinding ook in ons land te exploiteeren. In tegenwoordigheid van de directie is door hem te Amsterdam op het abattoir de uitvinding toegepast op een os. Deze werd den 7den Juni geslacht en dadelijk daarna met behulp van een toestel geheel uitgewasschen met een vloeistof, in hoofd zaak bestaande uit azijnzuur. Door middel van een stelsel van glazen buisjes wordt het in de groote aderen gespoten Het resultaat van een goede toepassing is. dat alle restanten zwart bloed uit de aderen verwijderd worden zonder dat de gebezigde vloeistof met het vleesch in aanraking komt. Voorts wordt door de inspuiting het ontwikkelen van bacillen voorkomen Wanneer deze behandeling goed geschiedt, is, 't wel aan te nemen, dat men het vleesch eenige weken goed kan houden want men weet, dat het in de aderen achterblijvende bloed in de meeste gevallen de oorzaak van het bederf is. Het vleesch van het rund, dat vóór 14 da gen op het abattoir geslacht is, werd gebraden voorgezet in hótel „Polen" te Amsterdam aan enkele genoodigden en een aantal slagers. Niemand kon aanmerkingen maken. Het vleesch smaakte gewoonook de bouillon was goed. Naar men ons nog mededeelde, zal voor varkensvleesch van deze uitvinding geen gebruik kunnen worden. (N. v. d. D Aan den Langedijk (Noord-Holland,) vertoont zich ziekte in de aardappelen tot heden echter alleen nog in de zoogenaamde „Opperdoesers." Een stille stad 1 Te Middelburg heeft de gemeenteraad in de politie-verordening een bepaling opgenomen, waarbij verboden wordt „op de straat noode- loos te schreeuwen of ander rupaoer te maken." De medische adviseur bij de arbeidsin spectie in Nederland heeft een beroep gedaan op de medewerking van het Nederlandsche Roode kruis, tot het zoo mogelijk openen van cursussen ter onderrichting, meer speciaal van fabriekswerklieden, in het verleenen van eerste hulp bij fabrieksrampen. In werkplaatsen en fabrieken moeteD, volgens de voorschriften van de wetten op den arbeid en de veiligheid, steeds verband en andere onmisbare hulpmiddelen voorhanden zijn, om bij plotselinge bedrijfsongevallen de slachtoffers onmiddel(jk te kunnen helpen en c. q. een eerste verband aan te leggen. Om echter eenige zekerheid te waarborgen, dat deze, voor het verdere verloop van een verwonding of verminking van zooveel betee- kenis zijnde eerste hulp, niet slechts zonder vei wijl, maar tevens naar den eisch worde verleend, oordeelt de adviseur het evenzeer noodig, dat er in de fabrieksgebouwen, soms met honderden arbeiders gevuld, behalve ver bandmiddelen, enz. ook steeds enkele personen aanwezig zijn, voldoende en handig genoeg geoefend in hot gebruik en toepassen dier middelen bij eenige bedrijfsramp. Een stuivertje kan raar rollen. De „Bredasche Ct." meldt het volgende li Juni is te Hengelo de trekking gehouden van de zestiende Hengelosche verloting, waar bij als prijzen waren uitgeloofdhoofdprijs f 10.000, tweede prijs f 2000, derde prijs f luOO, vierde prijs f 500. Verder enkele paarden, koeien, varkens, schapen en vele andere artikelen. Uit de trekkingslijst blijkt, dat de hoofdprijs is gevallen op no. 84881-, de tweede prijs op no. 84882 en de derde prijs op no. 84883. Alzoo de drie hoogste prijzen op drie volg nummers, terwijl toch 100,000 loten aan de trekking hebben deelgenomen 1 Te Twisk is, in zake stembusbezoek, een record behaald dat nauwelijks verbeterd kan worden. Op de kiezerslijst stonden de namen van 195 kiezers, van wie er sedert de vaststelling der lijst één is overleden. Welnu, van de 194, die nog in het land der levenden zijn, is er noch op den dag der stemming, noch op dien der herstemming, ook maar een enkele thuisgebleven. Afschaffing van tienden. Het „Handels blad" verneemt, dat aan het Departement van Waterstaat Handel en Nijverheid een wetsontwerp tot afschaffing van de land- bouw-tienden zoo goed als gereed ligt. De ongeschikte plek. Een onderwijzer had een ondeugenden jongen duchtig bij de ooren getrokken. De jongen vertelde het aan zijn moeder en deze schreef aan den onderwijzer „De natuur heeft een geschikte plek ge schapen voor de tuchtiging van ondeugende jongens. Die plek is niet zijn oor. Wil u dus in het vervolg de geschikte plek in aan merking nemen"! Onder de reizigers die Donderdagochtend van Brussel naar Parijs gingen, was een Duitscher, een koopman uit Baden, die aan de Fransche grens de douanen zijn koffer liet onderzoeken. Toen dit gedaan was, meende een der douaniers op zijn gelaat een spottenden glimlach te ziendat gaf hem wantrouwen en hij begon opnieuw, 't Was geen verloren moeite, want nu vond hij in den koffer een dubbelen bodem, waaronder voor 1700 frs. sigaren en kant verborgen zaten. Alles werd natuurlijk in beslag genomen en, daar de Duitscher de douaniers beleedigde, werd hij op den koop toe nog in de doos gestopt. Schagen, 30 Juni. Aangevoerd: 14 paarden 185 a f275; 7 8tierenf 120 a f 165; 13 Gelde- koeien 1 120 a f 160; 30 Kallkoeien f 130,— f260; 35 Nuchtere Kalveren 1 10,a 23, 650 Schapen f 18 a 124; 300 Lammeren f 8, af 16, 15 Varkens f'11,—a 114,00 ;33 'Vette Varkens 38 a 39 cent per kg.54 Vette Koeien f 170 a 1260; 0 Graskalveren f 0,a f 50 Biggen f6,50 a f 9 Boter 10,95 a f 1,05 per KG.Kipeieren 12,80 a f 3,40. Leiden, 1 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 222 stuks 1 126 a 1 292; 30 Stieren f 71 a 1 274; Veulens 0 stuks 1 Oaf 0 102 kalfkoeien 1121 af 285, Melkkoeien f 102 a f285; 81 Varekoeien f 112 a 1231, 322 Vette koeien f 126 a f 291 105 Vette kalveren f 38 a 1 90; 56 Magere kalveren f7,at 24; 0 Graskalveren 1 af'602 Vette schapen f 18 a f 33.00 204 schapen (weide) f 12 af 26.0 Paarden f a f 190 Magere Varkons f 15 a f f 32 Vette Varkens a ct. 285 Biggen 4. af 14.568 Lammeren f 7,a t 16.50. Zondag .3 Juli 1904. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leftof. Oudeschild. 's Avonds 7 uur Ds. Schroder. Oosterend. Voorm. half tien de Hr. van Zweden Cocltsdorp. Voorm. half 10 de Hr. Baronds. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Roosoboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Geen dienst.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2