laatsten avond te genieten van de kermis, die maar „eens in 'tjaar" komt. Alzoo voorbij tot over een jaar, het leven gaat weder zijnen gewonen gang, de dage- lijksche bezigheden nemen ons in beslag, eene flauwe herinnering slechts blijft over van de week die achter ons ligtzij die herinnering voor allen eene aangename. Wij kunnen het hierbij gevoegelijk laten doch willen nog even wijzen op de ODgunstige conditie waarin de bewoners aan de Oost zijde van de Groeneplaats in zoo'n kermis- week verkeeren door als 't ware te worden weggetimmerd achter tenten en dergelijke dingen en het weinig smakelijk aanzicht te hebben op velerlei bezigheden, welke men gewoonlijk niet vóór een woning doch wel daar achter verricht. Het wil ons voorkomen dat hier nog steeds de oude sleur wordt gevolgd, van den tijde toen aan die zijde, (het Raaksje) vrijwel niet anders dan pakhuizen bestonden. Nu dat evenwel niet meer het geval is, en daar alle perceelen worden bewoond, mocht men daarmede wel wat rekening houden en in ernst overwegen oi eene andere indeeling van de kermis ook mogelijk zou zijn. 't Zou ons bedunkens niet ongewenscht wezen om ook aan die zijde eenige kramen front te laten maken naar de huizen, even als steeds aan de Westzijde van het markt plein geschiedt. Een paradetent zou dan front tegenover het hotel Texel kunnen maken, waardoor men als 't ware verkrijgt wat in de militaire wereld een „carré" wordt genoemd, met front naar alle vier zijden de middenstraat van thans, dan het midden van het carré, zou door de resp. kramen- en tentenbewoners kunnen worden gebezigd, voor die bezigheden ook voor hen een vereischte. Wij geven dit denkbeeld in overweging aan hen, die in deze hebben te beslissen 't heeft echter geen haast, we hebben nog een jaar tijdsalle tijd dus om er goed en rijpelijk over na te denken. Maandag werden ter markt aangevoerd 1 paard, 8 koeien, 34 schapen en 273 lammeren, De prijzen waren: Paard f 125; Koeien f 125 a f 170; Schapen f 18 f23 lammeren f.10.75 13.75. De handel was vlug. Van 29 Juni tot en met 4 Juli werden van hier uitgevoerd: 605 lammeren, 71 scha pen, 3 koeien, 9 kalveren, 2 paarden en 12 varkens. In het geheel zijn nu uitgevoerd 31068 lammeren. Oosterend, 5 Juli. J. 1. Zaterdag werd alhier in het lokaal van den Heer Duinker gehouden de jaarvergadering der vereeniging „Helpt Elkander", vroeger genaamd „Onder linge Zee-Assurantie-Maatschappij „Texel." 87 deelhebbers waren vertegenwoordigd. De Voorzitter, de Heer S. Kuijper van Oudeschüd, opende de bijeenkomst, waarna de aanteekeningen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Hierna deed de Directeur, de Heer A. Noordijk, rekening over het laatste boekjaar, die een batig saldo van ruim f 325 aanwees. Nadat de rekening wa3 nagezien door de Heeren Jac. Rab, S. Plaatsman en C. Koopman, die geene fouten konden aanwijzen, werd tot goedkeuring besloten met dankzegging voor beheer en onderzoek. Rapport werd uitgebracht aangaande de herschatting der verzekerde vaartuigen. Na enkele kleine opmerkingen werd ook deze goedgekeurd. Tot Commissarissen der vereeniging werden gekozen* de Heeren S. Kuijper (aftr.) en KI. Paulisz. Duinker. De laatste ter vervanging van den Heer P. Keijser Tz., die vanaf de oprichting, d. i. 18 jaren geleden, de vereeni ging als zoodanig met raad en daad heeft bijgestaan, doch thans niet meer in aanmer king wenschte te komen. Met genoegen werd vernomen, dat nog eenige eigenaars van vaartuigen zich voor deelneming hebben aangegeven. Bij voor komende ongevallen is reeds herhaalde malen gebleken, dat de vereeniging nuttig werkt. 't Is daarom, dat we gaarne de nog niet aangeslotenen tot toetreding weDSchen op te wekken. Bij de Commissarissen kan men steeds uitvoerige inlichtingen verkrijgen. Ieder bedenke, dat de vereeniging „Helpt Elkander" haar naam getrouw wil blijven, het „draag elkanders lasten" beoogt. Nie mand zie er in eene zoogenaamde assurantie maatschappij. Met uitzondering van den Directeur geniet niemand van het Bestuur eenige vergoeding en elk der deelhebbers kan zijn gestorte premiën als spaargeld be schouwen op eigen naam. Na omvrage werd de bijeenkomst gesloten) Visschers hebbeD gevonden en aange bracht vaatjes bier en vet. Zeer vermoedelijk is een en ander afkomstig van het Engelsche stoomschip „Ardnamult." Ook andere arti kelen heeft men drijvende gevonden. Den Hoorn. Zaterdag 2 .Juli had alhier de jaarlijksche oefening met de brandspuit plaats. Ofschoon het grootste deel der manschappen den geheelen dag druk bezig geweest was op het hooiland, waren bijna allen tegenwoor dig. In tegenwoordigheid van den Edelacht- baren Heer Burgemeester werden nu de braDdbluschmiddelen beproefd. Ofschoon de spuit nu niet van de nieuwste constructie is, gaf zij toch uitstekend water Eenige ge breken zullen worden hersteld. Bij onzen smid Kiljan werd in de smederij een postduif opgevangen, voorzien van de nummers 58 B 839. Vdieland In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand Juni ingelegdf 827.65 terugbetaald f 863. 't Laatst uitgegeven boekje was no. 205. De stoompont te Velzen. Algemeene voldoening heeft het resultaat van des heeren Passtoors interpellatie in zake de stoompont bij Yelzen gewekt schrijft men uit Beverwijk. Het rijk der ponten is uit 1 Nu liggen beiden monsters, die ons, Bever- wijkers, zooveel schrik voor de toekomst aanjaagden, stil. 't Ging er ook raar mee. Gistermorgen nog moest de dienstdoende pont ongeveer uur achtereen stilliggen, omdat de ketting wat ingekort diende te worden. Gisteravond ruim 6 uur werd de laatste overtocht volbracht en hedenmorgen stond er niet meer bij den opgang: „Overgangper pont." We hopen zeer, dat de Regeering nu flink zal doortasten en het onmogelijk gebleken pontenplan latende varen, een voorstel voor een brug met groote doorvaartwijdte of zweef- brug bij de Staten-Generaal zal indienen. Een aardige feestviering. De Veree niging „Koninginnedag" te Haarlem heeft besloten op kleine schaal een nabootsing van het beleg door de Spanjaarden te geven. Als plaats is gekozen de Haarlemmerhout, waar in de Spanjaardslaan, de herinnering aan de bange dagen voortleeft- De St.-Janspoort en de Kruispoort en de „gordijn" worden er op de ware grootte, naar prenten uit den ouden tijd, opgebouwd, om goede voorstelling te geven van den toestand achter de wallen van Haarlem, met grachten, poorten, bastions, enz., en het Spaansche legerkamp er voor met eenige der bekende kanonnen, als „De vliegen van Namen" enz. Het geheele leven en bedrijf van het kampementsleven worden voorgesteld. De belegeraars houden geheel in stijl en naar tijd gekleed en gewapend een ommegang door de stad, het zware bele geringsgeschut meevoerende. Terug in het kamp bereiden zij zich tot den aanval, die op den verjaardag der Koningin met hun nederlaag eindigt. De leiding is toevertrovwd aan den heer J. R. Prent en Jo Martin en andere bekwame leden der commissie. Vele gymnastiek-vereenigingen hebben zich reeds aangeboden om mede te werken en overweldigend groot is de aanvraag der jonge vrouwen en der maegdekens om te dienen in het vrouwenvendel. Iloevele Haarlemsche dappere schoonen niet reeds een bede hebben gedaan om Kenau Simons Hasselaar voor te stellen, is niet te zeggen. Allen zouden het willen zijn, schrijft men aan het „N. v. d. D." Muzikale helderziendheid. Door den impressarie Samson is in „Tivoli" te Rotterdam voor eenige genoodigden door een geblind doekte juffrouw piano gespeeld. Zij speelde eerst van een lijst van muziekstukken het stuk, dat een uit het gezelschap aanschrapte, zonder dat men haar zeide welk stuk het was. Eindelijk speelde zij ook nieuwe, haar geheel onbekende stukken, o. a. een wals van den Rotterdamschen componist Dirk Scb&fer, en zelfs eenige in de bijeenkomst zelve opge schreven maten muziek, die men in een couvert gesloten, voor haar plaatste. Zelfs speelde zij getrouwelijk de fouten, die men opzettelijk in de muziek had aangebracht. Het gehoor was stom van verbazing. Zoolang de séance duurde, sprak de impressario niet tot de pianiste. Arme kleine 1 Een moeder stond met haar dochtertje een meisje van ongeveer 11 jaar, voor de deur harer woDing in de Laurierstraat te Amsterdam op straat een luchtje te scheppen. Plotseling viel van de eerste verdieping een bloempot naar beneden, door het 3-jarig zoontje der vrouw onbewust van de vensterbank gescho ven. Ongelukkig trof de bloempot het meisje met zulk een kracht dat een schedelbreuk ontstond. Het arme kind is naar het gast huis gebracht. Eene verrassing. Door de oplettendheid van den postdirecteur is te Vaals (Limburg) door de politie eene mooie vangst gedaan Ongeveer 5 uur meldde zich een heer uit Pruisen aan het loket, terwijl de chauffeur met zijn automobiel buiten wachtte. Gemelde heer vroeg of er geen brief onder motto „poste restante" voor hem aangekomen was. De postdirecteur vroeg zijn naam en deze werd hem opgegeven Dènkelijk door de politie vroeger gewaarschuwd, ging d9n postdirecteur een licht op hij ging even de naaste kamer, en fluisterde een postbode iets in het oor, zoodat deze de politie waar schuwde. De postdirecteur hield zich opzette lijk wat lang aan het zoeken en zeide ten slotte neen. Het heerschap vroeg een formu lier om een telegram te verzenden en terwijl hij daarmee bezig was kwamen twee inaré chaussees, legden hem de handen op de schou ders en onze sinjeur was hun arrestant terwijl de wachtmeester zich van de buiten staande automobiel verzekerde. De chauffeur, van niets afwetende, moest tegen wil en dank' afstijgen en de automobiel werd in besla0 genomen. De arrestant werd naar de kazerne gevoerd en hem bekend gemaakt dat door de Duitsche politie zijne aanhouding verzocht was, daar hij als ontrouw postambtenaar Karshorst bij Berlijn de som van 800 Mark verduisterd had. Het heerschap beweerde bij hoog en laag van niets te weten, doch de politie wist beter. (L. K.) Op last van Hare Majesteit de Koningin brengt de directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat, gedurende Harer Majesteits verblijf in het buitenland de aan Hoogst Dezelve gerichte brieven—in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit—op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden of bezorgd bij het Kabinet der Koningin te 's Gravenhage Iets over de rijksverzekeringsbank. Woensdag j.l. is door den Centralen Raad van Beroep te Utrecht uitspraak gedaan inzake het hooger beroep, door het bestuur der Rijksverzekeringsbank ingesteld tegen een uitspraak van den Raad van Beroep te Hoogeveen. De Raad te Hoogeveen had bij die uitspraak aan A. Huizinga te Nieuwe Diep (Gieten) terzake van een hem overkomen ongeval, waardoor de twee voorste vingers van zijn linkerhand stijf zijn geworden (terwijl getroffene links is,) oen rente toegekend van f 0.367» per werkdag, zijnde 35o/° van zijn dagloon. De Bank had aan getroffene toegekend een rente van f 0.187» per werkdag. De Centrale Raad overwoog, dat getroffen e- die blijkbaar staat op een lage trap van ontwikkeling—hoewel tot zeer zwaren arbeid ongeschikt geworden, toch zijn linkerhand nog ten deele ter zijner beschikking heeft, en ook daarmede nog tot veel ruwen arbeid in staat is gebleven, vernietigde de bestreden uitspraak en kende aan getroffene een rente toe van f 0.297» per werkdag, zijnde 28'h van zijn dagloon, Bestrijding der tuberculose bij den mensch 1 Op het te Nijmegen gehoudep coDgres voor openbare gezondheidsregeling zeide de heer Duparc, dat men bij de regeering moest aandringen, dat zij meer doe tot bestrijding der tuberculosedeze regeering trok nota bene f 100.000 uit tot bestrijding der tuberculose onder het vee, terwijl men voor den mensch slechts f 10.000 over heeft. In het buitenland gaan stemmen op tegen het lange dralen met den bouw van het vredespaleis. Een inzender uit New-York wijst in de Indépendance Beige op het gevaar van zulke vertragingen. Iedereen maakt tegenwoordig, zegt hij, de volgende voor het regeeringsge- zag zeer schadelijke opmerking „De regeeringen schijnen evenveel haast te gebruiken wanneer zij een oorlog verklaren, als traagheid wanneer zij den vrede organ! seeren." Het is niet in het belang van kleine lan den om zich onbewust medeplichting te maken aan deze traagheid, en toch schijnt de Nederlandsche regeering deze fout te begaan. Meer dat eenig ander land moest, meent hij, Nederland trotsch zijn op een instelling, die haar residentie tot het rechtsgeleerds middelpunt maakt van de wereld. Do Neder landsche regeering moest haar verantwoorde lijkheid beseffen. Hjj wijst dan op allerlei kwaadsprekerij die reeds de ronde doet, o. 3. over speculatie in terreinen in den omtrek van het gebouw. En daarna geeft hij nog enkele vingerwijzigingen omtrent de uitvoering van het bouwplan. Het hof is, zegt hij ten slotte, in den -Haag, dat is een feit en dat is zeer goed-maar het is internationaal. Dat dienst men bij de samenstelling der statuten en bij het kiezen van architecten en kunste naars niet te vergeten.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2