Buitenland, De directeur-generaal der posterijen en telegraphie heeft bepaald, dat de uitgifte van de dienstregelingen der postkantoren voor het vervolg weer voor rekening van het Rijk zal geschieden. Thans geschiedt de uitgifte voor rekening en risico van uitgevers, die zich met de uitgave wilden belasten, deze bleef achterwege, indien geen uitgever kon worden gevonden. De uitgifte is thans verplicht voor alle kantoren van de 1ste tot en met 5de klasse en wel voor het groote model. Uit den Helder wordt ons gemeld, dat het „Rijkscollege voor de Zeevisscherij" der Regeering heeft te kennen gegeven, dat in het ontwerp van „Wet tegen het belemmeren van schietoefeningen" de belangen der vis- schers niet gewaarborgd zijn. (Hbld) R. R. Kerk. Woensdag werd te Roer mond een feest gevierd, eenig in de geschie denis van het Groot-seminarie en van het Bisdom. De grijze vicaris-generaal, tevens president van het Seminarie, mgr. dr. P. J. Hoefnagels, herdacht namelijk tegerlijkertijd zijn 60-jarig priesterschap en zijn 50-jarig professoraat. Te Weerdingerveen heeft men bij het graven in den veenbodem de lijken gevonden van twee menschen, man en vrouw. Beide lijken waren nog volkomen onge schonden de nagels zaten nog op de vingers. In het Drentsche museum van oudheden te Assen zullen deze verdroogde lijken een plaats krijgen. Het Agitatie-Comité voor Arbeidswet en Arbeidscontract, vertegenwoordigende 21 ver schillende vakbonden, het Nationaal Arbeids secretariaat, de Sociaal-Democratische Ar beiderspartij, het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, 19 Bestuurdersbonden en andere plaatselijke federaties, benevens 7 verschillende plaatselijke vakvereenigingen, tellende 44,000 georganiseerde arbeiders, heeft naar aanleiding van het door den Minister van Justitie ingediende wetsontwerp op het arbeidscontract een agitatie in den lande tegen dit ontwerp aangevangen. Een massa manifesten zijn verspreid, waarin de arbeiders worden opgeroepen front tegen het ontwerp te maken. Na een beschouwing van het leven en bestaan der Nederl. arbeiders, spreekt het comité daarin als zijn meening uit, dat het arbeidscontract, indien het onge wijzigd wordt wordt aangenomen, „den arbei der in den toestand van slavernij terugvoert." Deze bewering vindt bij het comité grond in die bepalingen van het ontwerp, waarbij het oogenblikkelijk neerleggen van den arbeid (staken) onmogelijk wordt gemaakt, tenzij de betrokken arbeider schadevergoeding betaalt, gelijkstaande met het loon van den tijd die als wettige waarschuwingstermijn aan de staking had moeten voorafgaan. Inwonende arbeiders nu moeten 6 weken van te voren den dienst opzeggen alle anderen een week, doch deze wordt voor elk vol jaar dienst bij denzelfden patroon met 14 dagen verlengd tot een maximum-opzeggings-termijn van 26 weken. Voorts kan de werkgever ter reser veering van eventueel benoodigde schadever goeding gedurende 13 jaar elk jaar gedurende 10 weken het 5e deel van het loon zijner arbeiders inhouden. Tegen deze bepalingen kanten de werk lieden en hun comité zich, omdnt zij bij aan neming ervan staking nog alleen mogelijk achten bij stevige organisatie en goed gevulde weerstandskassen. Gevaarlijk vleesch! Zondag werd door een bewoner van de Ged. Raamgracht te Haarlem biefstuk ge bruikt van een paard. Na het eten gevoelden een 5-tal personen, onder wie 2 kinderen zich niet prettig, allen hadden hinder van braken en diarrhee, zoodat geneeskundige hulp werd ingeroepen. De vrouw des huizes is thans zeer ernstig ziek. Men vermoedt, dat vleesch genuttigd is van een afgekeurd paard. Op het Middenstandcongres is eene motie aangenomen, waarin de meening wordt uitge sproken dat het dringend noodig is dat de Staat tegen het euvel van oneerlijke concur rentie optreedt, zoowel door het civiele als door het strafrecht en waarbij den Bond opgedragen wordt een adres tot de regeering te richten met verzoek een algemeene bepaling tegen dit kwaad in het leven te ruepen. Nachtvorsten 1 Op sommige akkers op de Veluwe heeft de boekweit erg geleden door de jongste vrij ernstige nachtvorstenhier en daar staat het gewas geheel verschrompeld, als ware het door hitte verschroeid. In het Imbosch zien de meeste boekweitvelden in pbats van friscb groen, geheel zwart. Generaal van Heutsz, de groote man van Indie, is thans in Nederland en wordt alom gehuldigd. Als een schetsje wie en wat Generaal Heutsz is, schrijft de Tel, het vol gende Toen Piet Hein de zilvervloot „gewonnen" had, heerschte alomme vreugde in den lande. De zeeheld werd met brandende teertonnen ingehaald en zijn matrozen kregen ieder een extra-oorlam. Het krijgsbedrijf van Piet Hein was wel niet zoo heel groot het winnen van een zilvervloot ging in die dagen vrij wat gemakkelijker dan thans hetleenen van een rijksdaalder maar de Spaansche matten waren zeer welkom, reden genoeg dus om dankbaar te zijn. Waarmede ik slechts zeg gen wil dat er niet zoo heel veel voor noodig is om te worden aangesteld als held. Stapels zilver of een geweldig bloederig hevecht, waarin den generaal een heelescadron paarden tusschen zijn beenen wordt wegge schoten, maar dat hij niet had behoeven te leveren als hij wat voorzichtiger en listiger ware opgetreden, spreken veel meer tot het gemoed eens volks dan het met ijzeren vuist en ijzeren volharding voetje voor voetje uitvoe ren van een program, waarin bloedvergietou eerst in de allerlaatste plaats genoemd wordt en waarbij de kosten tot een minimum beperkt worden, zoodat de vaderlandslievende leveranciers in stilte mopperen over dien bevelhebber, die zoo weinig weet wat de eer der vlag toekomt. Er is in Atjeh een tijd geweest men leze generaal van Swieten's „De waarhe d over onze vestiging in Atjeh" er maar eens op na dat in den tijd van 10 dagen 2300 puntgranaten werden verschoten, wat den vijand een verlies bezorgde van drie man aan dooden en gewonden plus een kreupelen geitebok. Aannemende dat de geitebok 200 puntgra naten noodig had voordat hij kreupel teraaarde nederzonk, blijven er voor eiken Atjeher 700 per hoofd. Dat was de gelukkige tijd dat er nog wat aan den oorlog verdiend werd. Nu is dat alles uit, Van Heutsz heeft aan al die mallig heid een einde gemaakt. Kalm, zonder ophef is hij zijn weg gegaan totdat op een schoonen morgen Nederland zich de oogen uitwreef en tot de ontdekking kwam dat het in Atjeh zoo veilig was als in 's heeren Van Kol's toekomststaat. En dat had klaargespeeld een man, die van zijn prille jeugd „lak" had aan „gezag." De Vandagtotdagschrijver in 't „Hbl." gelooft dat onze weerkennis, en 't vermogen om het weer te voorspellen, ontzaggelijk zal gebaat worden door de Marconi-telegraaf, nu de schepen daarmee in verbinding met den vasten wal kunnen blijven. De Atlantische Oceaan, zegt hij, is onze weermaker bij uitnemendheid. Het meest zou weerkennis winnen indien regelmatig dag aan dag schepen verslag zonden uit Z'-e hoe het weder was. Als elke boot met Marconi-toestellen, zoodra hij den meridiaan 30 W. voorbij was, seinde breedte tijd stand barometer richting en kracht wind zouden voorspellingen met groote wetenschappelijke nauwkeurigheid, en waar schijnlijk een dag of wat vooruit kunnen gedaan worden. Laffe streken. Bij verschillende veehouders te Bergum heeft men in den nacht van Zondag op Maan dag van eenige koeien de staarten afgesneden Een der koeien was 's morgens bijnadood door het groote bloedverlies. Niet alleen zijn de dieren door deze verminking aanmerkelijk in prijs gedaald, maar ook missen zij nu het middel om zich tegen insecten te verdedigen zoodat zij mooielijk in de weide kunnen blijven. De justitie is reeds bezig de bedrijvers van deze lage daad op te sporen. Gevaarlijk rijden. Op de Stadhouderskade te Amsterdam is door een defect een electrisch tramrijtuig ge deeltelijk in brand gevlogen, zoodat de vlam uitsloeg Ernstige gevolgen had dit ongeluk ochter niet. In het Westland is nu reeds vraag naar bloembollen. In verband met de plaatsing van groote partijen in 't buitenland, wordt er een levendige handel in droge bollen ver wacht en wijst alles er op, dat er goede prijzen zullen besteed worden. Begrafenis zonder lijk "I Te Meersen (Limburg) heeft zich het zeld zame geval voorgedaan, dat een begrafenis zonder ljjk heeft plaats gehad. Het lijk van den op Calvarienberg gestorven W. moest nog door den dokter geschouwd worden van wege de Ongevallenverzekering en dus kon het niet bijtijds naar Meersen vervoerd worden. Men ging toen in stoet naar kerk en be graafplaats, alles op de gewone plechtige wijze doch zonder lijk 1 Te Hasselt ontstond in een schuurtje brand, die spoedig werd gobluscht. Als een merkwaardigheid echter word gemeld dat een kip, die in de onmiddellijke nabijheid zat te broeden, niet vluchtte. Ze werd, toen het vuur gebluscht was, geroosterd gevonden, nog steeds zittende op de eieren. Naar de WestDe vraag, door ver" schillende leden van het spoor- en Tramweg personeel tot den heer Van Kol gericht, wat hij denkt van de vooruitzichten voor hen die naar Suriname wenschen te gaan, ten einde werkzaam te zijn bij den Lawa-spoorweg, wordt in het Weekblad van den Ned. Ver. van spoor- en tramwegpersoneel in gunstigen zin beantwoord. De heer Van Kol eindigt zijn advies met deze woorden „Een ieder, die een goed gestel heeft, ge schikt is voor zijn werkkring, en die wil trachten door eigen energie zich een betere toekomst te veroveren, kan veilig een be trekking bij den Lawa-spoorweg aannemen. Hij zal, mits goede plichtsvervulling, daar over nooit berouw gevoelen. Een paar voor waarden moet hij daarbij stellen, namelijk aandringen op een billijk pensioen na een behoorlijken diensttijd, en op het recht van kostelooze terugreis, wanneer hij door ziekte of andere buitengewone omstandigheden ver plicht mocht zijn om Suriname te verlaten. Onder die voorwaarden, waaraan waar schijnlijk reeds is voldaan, kan een spoorweg man gerust naar de West, de wijde wereld ingaan, waardoor zijn energie zal worden opgewekt en zijn karakter gevormd." In Constantinopel moet als men de Grieksche bladen gelooven mag de vorige week een vermakelijk voorval hebben plaats gehad. Een Grieksche liefdadige vereeniging in de Turksche hoofdstad had een openbare inschrij ving geopend en in een circulaire een beroep gedaan op de Grieksche kolonie in Constanti nopel. In dat rondschrijven kwam een aan haling voor uit den zendbrief van Paulus aan de Galaten. Na enkele dagen kwam een Turksch politie dienaar bij den drukker en vroeg het adres van zekeren Paulus, die opruiende woorden had gericht tot de bewoners van Galata(een voorstad van Constantinopel). De drukker legde den man uit dat bedoelde Paulus al bijna 2000 jaar dood is, maar de agent dacht dat hij beet genomen werd en ging woedend heen. Hjj beklaagde zich bij zijn superieuren over het gedrag van den drukker. Toen deze laatste het adres van mijnheer „Paulus" bleef „weigeren", werd hij in de gevangenis gezet en het kostte den patriarch heel wat moeite om zijn invrijheidstelling te verkrijgen. In Denemarken zal een nationale collecte worden gehouden, 't Rijk en de gemeenten zullen bovendien nog 300.000 kronen geven en dat alles om te komen tot een radiciale ratten verdelging. De ratten schijnen daar dus wel een nationale plaag te zijn. De wijze waarop de vakvereenigingen in Amerika misbruik maken van hun macht wordt weer gekenschetst door het volgende. Een ondergrondsche spoorwegtunnel te New- York nadert haar voltooiing. De aannemer heeft tijd tot 27 Augustus, na welken datum hij een groote boete te betalen zou hebben voor eiken dag, dat het werk later wordt af geleverd. Hiervan trekken de werklieden in de tunnel partij om den een en eisch na den anderen te stellen. Een metselaar, die 12 uren per dag in de tunnel werkt, verdient reeds 150 gulden in de week, en de metse laars dreigen thans met een staking als zij geen loonsverhooging krijgen. Niettegen staande hun wekelijks loon van 60 dollars, maken de metselaars met hun werk g_„ bijzonderen voortgang, ten einde den aannemer beter te kunnen „knijpen" naarmate de fatale termijn nadert. Een wildeman. Te Jeromenka, een klein stadje in het binnenland van Sao Paola (Brazilië), werd onlangs een geheel verwilderd mensch gevangen. Hij was als klein kind in het woud gejaagd. Zijn aanblik is schrik wekkend hij gelijkt wel een dier, dat alleen nog door gestalte aan een mensch herinnert. Zjjn haar is als een groote maan en zijn baard is dicht en verward. De vingernagels] zijn echte klauwen geworden en de voeten insgeljjks. De man heet Franzisco Henriouf de Souzo. Hij was in den omtrok reeds laogl bekend als Gekke Frans, maar hjj ontvlucht*] de nabijheid der menschen, doodde runderen en paarden, dronk hun bloed en at hun vleescl rauw. Toen hij gevangen was, poogden eenig*] kinderen hem onvoorzichtig te naderen hij poogde ze te grijpen. Of het nog gelukken zal van dat arnnj schepsel een mensch te maken, betwijfeld meti kt a a af Bu Wo Dei Oua Oost Coci Waa Ben B Aan OND GETJ GEB( M. Ee W OVEI B ouzo in doi ,do L 8C Oost Oos

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2