Pre dikbeur ten, Marktberichten. ADVERTENTIE N. Dezer dagen kan te Rotterdam worden verwacht Johan Georg Elsenhaus, een Duit- scher uit Waldkirche ih Baden. De man heeft een weddenschap aangenomen om van zijn woonplaats een wandeling te maken naar St. Louis, de Amerikaansche stad, waar de wereldtentoonstelling wordt gehouden. Maar er zijn twee zeer bezwarende voor waarden aan de reis verbonden hij moet Rome aandoen enover den geheelen afstand een groote ton achter zich aan sleepen Hij moet den 29en September in St. Louis zijn. In Rotterdam zal hij scheep gaan naar New-York. In een brochure, getiteld „Medische fatsoensleer" richt prof. Hector Treub de volgende waarschuwing tot zijne leerlingen, de aanstaande geneesheeren „Waarschuwen wil ik u (studenten) tegen een nieuwerwetsche soort van literatuur, die u, zoodra gij gevestigd zijt, in groote hoeveel heid wordt in huis gestuurd. Ik bedoel de reclameboekjes van fabrikanten van genees- en verbandmiddelen. Dat soort van onkruid zit op uniforme wijze in elkaar. Eerst komt een geleerde chemische formule met een onuitspreekbaren naam, dan volgt de gemaks halve gekozen eenvoudige naam, daarna de mededeeling, dat Dr. X en Y., in allerlei gevallen over het middel tevreden waren en eindelijk de geruststelling, dat het middel doodonschuldig is, en zoo en zooveel kost. Zulke boekjes zijn uitermate gevaarlijk. Als gij blindelings gelooft, wat al de fabri kanten van nieuwe geneesmiddelen u vertellen en altijd maar aanneemt, dat het praeparaat van vandaag beter is dan dat van gisteren dan doet gij uwe patiënten zeker geen goed en moogt gij gelukkig zijn als gij hen geen kwaad doet. „Hoeveel menschen er al niet, in plaats van gezond, ziek gemaakt zijn, en soms zeer ernstig ziek. door het onoordeelkundig toe dienen van antipyrine, antifebrine, sulfonal, trional, en hoe al dat tuig verder heeten moge, dat mag Joost weten. Maar vele zijn het er, dat verzeker ik u, en ik zou u daar van inderdaad verschrikkelijke voorbeelden kunnen geven. Aan "Het Vaderland" schrijft een Haag- sche dame mevr. J. de Geer het volgende In de courant van 9 Aug. las ik het verslag over den Alg. Ned. Dienstbodenbond, naar mijn inzien gaat het tegewoordig wel wat te ver met de eischen en zoogenaamde rech ten, nu wilde ik door middel van dit inge zonden stuk eens vragen, of de dames het niet hoog noodig oordeelen, ook een bond te stichten in haar eigen belang, en of er dan niet een paar degelijke dames er zich wilden voorspannen om de overige dames, die geneigd zijn zich geheel door de dienstboden te laten regeeren, op te roepen een vergadering te beleggen, teneinde te bespreken, wat ook voor haar te doen staatik zelve ben er zeer voor, de dienstboden goede behandeling in alles te geven, maar daarvoor moet dan ook van haar kant alles gedaan worden om dat te verdienen. Uit Kolham, bij Hoogezand, wordt aan de „N. R. Ct." gemeld Alhier woont de weduwe Vos met haar zoon van ruim twintig jaren samen. De buren hadden opgemerkt, dat niet alleen de vensters, maar ook de deuren van het huis gesloten bleven. De dorpsveldwachter Sportel werd met het feit in kennis gesteld. Ook hij kon geen toegang krijgen maar is door het dak binnengeslopen. Na eerst den zoon, die later bleek te lijden aan ver standsverbijstering in bedwang gekregen te hebben, zocht hij naar de oude vrouw, die werd gevonden op de bedstede op een hoopje stroo. Zij zat ineengedoken en vreesde nog de slagen van haar zoon, die haar zeer mis handeld had De toestand van het oudje liet niet toe haar nadere bijzonderheden te vragen. Men schrijft uit Breda aan de „N. R. C." Sedert een paar dagen heeft zich in de nabijheid van het Ulverhoutsche bosch, in een houten hutje, een persoon gevestigd, die gratis de „geneeskunde" uitoefent en zich reeds in vrij drukke praktijk mag verheugen. De behandeling is als volgt. Men behoeft niets te zeggen, de „dokter" ziet u strak aan, eerst met het bloote, dan met het gewapende oog, en vertelt udan, hoe gij vroeger geleefd hebt, op welken leef tijd gij, al of niet ernstig, ongesteld zijt geweest, het verloop der ziekte, en eindigt met het voorschrijven van een leefregel en soms raadt hij ook aan voor 5 of 10 cent dit of dat te koopen, het zus of zoo klaar te maken en er dagelijks zooveel van te gebruiken. Voor het consult behoeft men niets te betalen, desverkiezend kan men iets in een bus doen, welker inhoud voor de armen bestemd is. Ëen der knechten van den landbouwer A. S. Oosthof te Finsterwolde, zekere A. Molenkamp, viel bij het inhalen van een geladen korenwagen, waarbij een der tanden van een vork in de borst drong even beneden het hart en aan de andere zijde weder uit de borst kwam en in een deur drong, zoodat de jonge man zat vastgenageld aan de deur. Niemand was bij hem op den dorschvloer. Gelukkig hoorde de vrouw van den heer, O. het gekerm en verloste den man, die dadelijk naar zijn ouders werd gebracht, om onder behandeling van den heer D. Scbönfeld, arts, te worden gesteld. Ook een der armen was vrij zwaar gekwetst. De toestand van den ongelukkige is vrij goed. Opmerkelijk is het, hoe weinig hooi sinds ongeveer tien dagen van het Kamper eiland verzonden is. Er is bijna geen handel voornamelijk tengevolge van de hooge prijzen, welke gevraagd worden. Men besteedt onge veer f 15 per 500 K. G. Men schrijft uit Watergraafsmeer aan de „Telegraaf*" Bij de Hartveldsche brug had zich eergi steren een troepje Zigeuners gelegerd. Plotseling ontstond twist tusschen twee der vrouwen, en toen scheld- en hoonwoorden niet hielpen, poogden zij elkander met vuist- en nagel-argumenten te overtuigen. Weldra kreeg een der strijdenden versterking. Haar teedere echtgenoot kwam aanloopen met een groot scherp mes en sneed de tegenpartij de haren af. Toen ook dit het krijgsvuur der kemphennen niet deed verminderen kwam de hoofdman oindelijk tusschenbeide en beëin digde het „huiselijk" krakeel met eenige goed gemikte zweepslagen. Het vonnis, dat hij hierna over de drie schuldigen velde, was een waar Salomo's oordeel Toen de troep op bevel van de Watergraafs- meersche politie moest opbreken, wierp hij de kleederen van de deliquenten uit den wagen, en veroordeelde hen dus de groote pakken goed een ganschen langen weg naar Duivendrecht achter den wagen aan te dragen Door de directie der Exploitatie-Maat" schappij zijn al de personen, die in verband met de werkstaking van het vorig jaar waren gedegradeerd of in rang verlaagd, met ingang van 1 Augustus weder in hun vorigen rang hersteld. Ditzelfde geldt ook ten opzichte van hen, die als hulppersoneel in dienst waren ge houden. Het „Hbld." meldt: Tot onze grooto verwondering vinden wij in het „Soer. Hbld." van 2 Juli de volgende opmerking „Onder de instellingen hier te lande, die iemand al heel weinig lyrisch stemmen, be hoort de Rijkspostspaarbank, die, hoe eer hoe liever, van den Indischen bodem, waar zij volstrekt niet tieren wil, behoort te ver dwijnen." Dit vernietigend oordeel grondt zich op het feit, dat er van de inlanders „voor wie de Rijkspostspaarbank in de eerste plaats bestemd is" nog geen 13000 inleggers zijn, een klein cijfer op de 35 millioen inwoners. Maar de Rijkspostspaarbank bewijst dan toch aan 13000 inlanders en bovendien ahn vele Europeanen een dienst, zonder dat zij den Staat geld kost. Waarom zou men dan der gelijke inrichting opheffen Ons dunkt, zegt het „Hbld.," het is al zeer bevredigend, dat na een bestaan van 57» jaar (de postspaarbank trad op 1 Juli 1898 in werking), met een bevolking waar het sparen over 't algemeen vrijwel onbekend is, reeds een bedrag van ca. vijf millioen gulden is ingelegd. Een rare bepaling. Te Arnhem mogen in de vervolge zoo leest men in de „Arnh. Courant" de brievenbestellers op weg van huis naar het kantoor (dus nog niet in dienst zijnde) niet rooken, tenzij men de tasch onder (in) den linkerarm draagt. Evenzoo na afloop der bestelling, Boeten zijn voor de niet-naleving van dit bevel reeds uitgedeeld. Me n schrijft uit Friesland aan „De N. Ct.„ In de Friescbe venen is de waterstand in kanalen en wijken zoo laag, dat vaak met halve lading moet gevaren worden Friesche schippers, die turf halen uit do Groninger veenkoloniën, memen de route over de Eems naar Delfszijlzóó laag ls de waterstand op het Stadskanaal. Een heele omweg! Maar dan kan met volle vrachten gevaren worden Als historisch verhaalt de „Tel." Vraag Geef mij eens het Maandblad tegen de kwakzalverij, dat gij iedere maand koste loos, namens het bestuur, ontvangt? Antwoord Daar ben ik zeer dankbaar voor, maar ik leg het niet op de leestafel, want ...er mochten eens kwakzalvers komen. Zondag 14 Augustus 1904, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. geen dienst. Nam. half zeven dB. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leftef. Oudeschild. 's Avonds 7 uur dB. Smits. Oosterend. Voorm. half tien de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Dm Hoorn. Geen dienst. Schagen, 4 Aug. Aangevoerd: 10 paarden f 80af250; 16 Stieren! 80 a f225; 20 Gelde- koeient 120 at 160; 25 Kallkoeien 1 175, f250; 20 Nuchtere Kalveren f 8,a 21, 500 Schapen f 12 a f 27 240 Lammeren f 10, af 17, ;12 Varkens f 10, a f 13 42 Vette Varkens 38 a 42 cent per kg.44 Vette Koeien f 180 a f 2700 Graskalveren f 0,a 1 30 Biggen f5,a f 7; Boter 11,20 a f 1,30 per K.G.Kipcieren 1 3,10 a f 3,60. Leiden, 12 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 223 stuks f 127 a f 300; 116 Stieren f 71 af 315; Veulens 2 stuks f62 af 70 116 kalfkoeien 1125 a f 285, Melkkoeien f 122 a 1276 68 Varekoeien f 116 a 1242, 178 Vette koeien f 128 a i 300 76 Vette kalveren f 37 a f 78: 47 Magere kalveren f 10,— a t 240 Graskalveren t af—; 771 Vette schapen 1 17 a t 31.00; 231 schapen (weide) f 12 a f 26.0 Paarden f 0 a 1 0 195 Magere Varkens f 15 a f f 30 Vette Varkensa ct. 182 Biggen 3,25 af 14.456 Lammeren f 9,a f 14.00. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 6 tot en met 12 Aug. 1904. GEBORENJannetje d.v. Nicolaas Dros en Trijntje Eelman (Eierland) Niesje d.v. Jan Wuis en Grietje Brouwer (Oost) Leendert z.v. Jacob Dijker en Trijntje Bakker (de Cocksdorp.) ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Dirk Roeper (Arnhem) en Petronella Alberdina Koning (den Burg.) Tijs Boon (Enkhuizen) en Antje Lemstra (den Burg.) OVERLEDEN: Dirkje Dijt, oud 50 jaren, geh. m. Jacob Schrama (Z.Hafïel.) Jan Kool, oud 37 jaren, goh. m. Marretje Selser (den Burg) Jannetje Dros, oud 2 dagen, d.v. N'colaas Dros en Trijntje Eelman (Eierland.) Heden werden onze Vereenigingen smartelijk getroffen door het treurig verlies van haar beide leden. De Jongeling8vereeniging „FILADELFIA" betreurt het zoo treurig verlies van haar geliefd medelid REIJER KUITER, die op den dag zijner geboorte, den zoo droeven dood vond in de Noordzee. Zijne reeds hoogbe jaarde ouders was hij tot steun en troostvoor onze vcreeniging een waardig en degelijk lid; geacht en bemind ook door de Knapenvereeniging waarvan hij een medebestuurder was. De Knapenvereeniging „TIMOTIIEUS" betreurt hot verlies van haar mede-lid JAN BROUWER, in den leeftijd van bijna 15 jaren. De Heere, die zich nimmer vergist troostte do familie. Namens do vereenigingen „Filadolfia" en „Timothous," B. v. ZWEDEN. C. TUINDER. J. J. KUIJPER. C. ELLEN. Oosterend op Texel, 12 Augustus 1904.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2