Marktberichten. Pre dikbeur i e n, Aan het rijksopvoedingsgesticht voor jongens „Veldzicht" te Avereest moeten wor- den vervuld de betrekkingen van werkmees ter voor de zuivelbereiding en van bewaarder 3den rang (hoofdzakelijk werkzaam te stellen bij de zuivelbereiding.) Aan de betrekking van werkmeester is verbonden een salaris van f 800 - f 950, aan die van bewaarder Bden rang een salaris van f500-f575, elk met genot van vrije woning en van vrije genees kundige behandeling, ook van het gezin. Behalve de gewone eischen wordt voor de te vervullen betrekking van het vak (boter en kaasbereiding) in zijn geheelen omvang en bekwaamheid tot het geven van practisch en theorisch onderwijs daarin, voor die van bewaarder algemeene bekendheid met het vak (boter- en kaasbereiding) en kennis van veeteelt. Gegadigden naar eene van beide betrekkin gen hebben zich met uitdrukkelijke vermelding van die betrekking vóór 10 September a. s. bij gezegeld request te wenden tot den Minis ter van Justitie. Meerdere bijzonderheden bevat de Staats courant. Telegrambestellers. In den besteldienst van telegrammen is—schrijft ook de „N. R, Ct.„ - een wijziging gebracht. Aan de enkelvou dige telegraafkantoren en aan die vereenigde post- en telegiaafkantoren, waar minstens een besteller uitsluitend voor het bestellen van telegrammen beschikbaar is, zullen voor dezen dienst worden aangesteld jongens van 15 a 16 jaren op een weekloon van f 4, dat bij gebleken ijver en geschiktheid twee keer met een gulden per week kan worden verhoogd en dus tot f 6 kan klimmen. Bij de intrede van hun 20ste levensjaar moeten deze jonge lieden den telegraafdienst verlaten. Zij kunnen dan, naar gelang van de behoefte en als zij daarvoor geschiktheid hebben, op daggeld aangesteld worden tot hulpbesteller bij de posterijen om wanneer zij ook in die betrek king hebben blijk gegeven van geschiktheid en ijver en naarmate de behoefte zich doet gelden, aangesteld te worden tot brievenbe steller. Het spreekt vanzelf, dat ten aanzien van de thans in dienst zijnde telegrambestellers de maatregel eerst langzamerhand zal worden ingevoerd. In het buitenland schijnt de bestelling van telegrammen door jongelui zeer goed te vol doen. In de gemeente Ilpendam bestaat nog de „dienstplicht" voor de mannelijke inge zetenen om beurtelings als nachtwacht te fungeeren. Men vraagt opheffing, omdat men het onbillijk vindt, dat sommigen geheele vrijstelling hebben en anderen hun baantje kunnen uitbesteden, terwijl de arme, die meestal zijn nachtrust niet kan missen, op zijn beurt als slaapdronken klompen-automaat dienst moet doen. Aan de Korminginnegracht in Den Haag wilden twee agenten-wielrijders een automo biel-bestuurder van beroep bekeuren wegens te hard rijden. De eigenaar van het voertuig weigerde te stoppen en gelastte zijn chauffeur de agenten.... omver te rijden. Op het Bezuidenhout werd hij door de agenten achter haald, nadat hij te vergeefs getracht had door de Pieter-Bothastraat te ontsnappen Daar deze straat echter dood loopt, trachtte hij nog door achteruitrijden te ontkomen. Dit mislukte, en proces-verbaal werd tegen hem opgemaakt. Dieven dieven dieven in huis 't Klonk zoo akelig in den stillen nacht in het kleine dorpje Boom op het eiland "Walcheren. Een weduwe en hare 19-jarige dochter waren de beangsten, die, zoo uit het bed, zich uit een vier meter hoog venster op straat lieden glijden. Heel de buurt kwam in opschudding en de politie kwam er bij. Een ruit bleek gebroken en men vond een pakje, een reisgids en een wandelstok bij de achterdeur. En in huis, in den winkel, vond men den inbreker verstopt. Hij werd er zeer onvriendelijk uitgesleurd en herkend alsde politie commissaris. Met dezen politiebeambte was het niet in den haak. Hij was reeds een en andermaal geschorst en nu werd hij onder een allermerkwaardigste senerade naar huis gebracht. Yóór de morgen daagde had hij in alle stilte het dorpje verlaten. Een nieuwigheid in den fruithandel te Goes bestaat daarin, dat men er pruimen niet meer als gewoonlijk per stuk, „bij den tel" verkoopt maar bij 't gewicht, waarschijnlijk een uit vloeisel van de daar pas ingevoerde vruchten veilingen. Gewone pruimen werden deze week verkocht h 10 ets. per kilo, betere kwaliteiten naar ovenredigheid. Mhn had in Zeeuwsch-Vlaanderen ver wacht, dat het vangen van kikkers door de Belgen thans wel geëindigd zou zijn na de veroordeeling van verleden jaar. Maar dat is niet juist gebleken Op dit oogenbhk zijn de kikkerjagers weer druk bezig met het van gen, en als zij voldoenden voorraad hebben, worden deze geslacht. Algemeen hoopt men, dat toch eens voor goed een einde zal gemaakt worden aan het vangen en martelen van deze voor den land bouw zoo nuttige dieren. Uit de laatste aflevering van de „Hol- landsche Lelie Moe moet uit. „Och, Maatjelief, och speel met mij „Op 't mooie ganzenspel, „Dat 'k laatst kreeg van Sint Nicolaas, „Nietwaar? u weet 't nog wel." „Wel, ventjelief, het spijt me zeer, „Ma heeft nu juist vorgad9ring weer: „Dus later eens, mijn kleine guit; „Nu kan het niet, want Ma moet uit." „Och, maatjelief, och, gaan we nu „Vandaag weer eens naar 't strand „Dan kan ik plassen in de zee „En graven in het zand." „Wel, Kareltje, wat jammer weer! „Er is vanmiddag fansy fair „Hier is je trommel en je fluit „Speel daar maar mee, want Ma moet uit." „Och, Maatjelief, och blijf bij mij „Ik ben zoo ziek, zoo moe „Mijn hoofdje brand en doet zoo'n pijn „Och, blijf bij mij, och Maatje toe." „Wel, 'k heb je immers al gezegd: ,,'k Moet spreken straks op „Vrouwenrecht;" „Toe, neem wat melk en 'n beschuit; „En slaap dan rnaar, want Ma moet uit." L. K. En t. a. p. in eene correspondentie van de Redactrice, met „Aman", de volgende in beginsel rake opmerkingen Wat het slot van uw schrijven betreft, zeker het huiswerk der vrouw is verminderd. Maar gelooft gij dat dit zooveel nuttiger en practischer is dan vroeger. Gelooft gij niet dat de wasch buitenshuis en het afschaffen van inmaak, enz. enz. leidt tot heel veel slechte behandeling van het goed, tot geldverkwisting in plaats van orde en degelijkheid. Overal wordt geklaagd, dat de huishoudens zooveel geld kosten. Waarom, juist omdat het huis werk buitenshuis wordt verricht, duurder moet worden betaald, en minder goed gebeurd ook nog. Verstellen, wasschen. eten koken, onder goed-naaien, 't zijn alle zooveel bezigheden beneden de hedendaagsche totebel, die zich „mevrouw" noemt. En het gevolg is, dat overal inrichtingen van allerlei aard zijn verrezen, die haar die dagelijbsche taak gaarne uit de hand nemen. Maar komt dat haar huishouden ten goede? Om één voorbeeld te geven uit velen, beweer ik, dat men bij jong-gehuwde menschen nooit smakelijk en met eenige variatie eet, want iedere jonge vrouw van den tegenwoordigen tijd schaft zich „het" kookboek Manden aan en geeft daaruit dezelfde alom bekend eento nige recepten. Maar van eigen kennis van koken is geen sprake. En dientengevolge heeft de disch van een moderne huisvrouw niets gemeen met de weltoebereide, uit eigen-ervaring-beproefde of zelf-uitgedachte schotels van een ouderwetsche dame (die b. v. óók weet ziekenkostjes etc. te bereiden.) Protest tegen den oorlog. Maandag 29 Augustus, des avonds te acht uren, zal in de Hoogduitsche Schouwburgzaal, Korte Houtstraat te 's Gravenhage een groote meeting plaats vinden om te protesteeien tegen den oorlog Rusland—Japan en tegen het Koningschap. Als sprekers zullen optreden T. Luitjes en A van Emmenis met het onderwerp De oorlog Rusland-Japan en de aanslagen op hooggeplaatste ambtenaren in Rusland" en „Een duur Koningsschap en hoe het volk in ellende leeft." Veel vliegen, weinig zieken, zegt een oud spreekwoord. Nu zjjn er teLekkerkerk weinig zieken maar ontzettend veel vliegen, waar mensch en beest veel last van heeft. De varkens van den landbouwer A. Deelen aldaar worden ook niet gespaard, wat hem rookende turven in de schuur deed plaatsen ter verdrijving dier ongenoode gasten. Het gevolg was echter dat de schuur in brand vloog. De brandklok werd geluid en spoedig waren 8 spuiten aanwezig. De varkens, ruim 20 in getal, werden gered en de brand bleef bij de schuur bepaald. Door het gemeentebestunr van Beerta werden dezen zomer gelden disponibel gesteld voor het slaan eener Nortonpomp te Kroon- polder. Dezer dagen daarmede bezig zjjnde kreeg men geen water, maar ontsnapte een hoeveelheid brongas. Een brandende lucifer er bij gehoudon veroorzaakte een heldere vlam. Uit Stadskanaal schrijft men Moesten de schippers bij den afvoer van turf en aardappelen in het vorige jaar vertra ging ondervinden door den hoogen waterstand in de kanalen, thans is dat geheel anders. Het water, toen pl.m. 30 li 40 c.m. boven peil, is nu gedaald tot meer dan 40 c.m, beneden peil. In de venen ziet het er dan ook niet rooskleurig uitsommige wijken zijn bijna uitgedroogd, zoodat- van afvoer van turf zonder extra kosten, geen sprake is terwijl dit ook gedurende de aardappelen-cam pagne, voor den boer zoowel als voor de fabrikanten, zeer kostbare gevolgen zal hebben. („N.R..Ct") Een sterk sprekende uitzondering op de veel geroemde huwelijkstrouw, zoo zegt de „Bredasche Ct., maakte een man, die zijn vrouw verlaten had en nu troost en opbeuring zocht bij een ander lid dier kunne. Zijn buren die getuigen waren van deze ontrouw, ontsta ken daarover in gloeiende verontwaardiging en toonden zich bereid den eersten steen op hem en haar te werpen. Joelend, scheldend en schreeuwend achter volgde een deugdzame bende de twee ondeugd- zamen, zoodat een recherseur,jdie dezen optocht ontmoette, het raadzaam oordeelde den gehuw den man en ongehuwde vrouw voor hun eigen veiligheid mee te nemen naar het politiebureau. Begeleid door de steeds aan groeiende deugdzamen gingen de drie toen naar het gebouw op de Markt en verlieten het spoedig daarna weer aan de achterzijde. Snel recht. Een goed voorbeeld van snelle rechtspraak is dezer dagen teShangai geleverd. Het rijtuig van Sir Hiram S. Wilkinsen, den Britschen opperrechter te Shanghai, kwam in botsing met een ander rijtuig, waarin zekere heer Penfold was ge zeten. Het rijtuigje van den heer Penfold viel om en deze heer was over dit ongeval zoo verontwaardigd, dat hij in het rijtuig van den rechter sprong en diens koetsier een duchtige slag toebracht Op een meer ongelegen plaats had de heer Penfold zijn woede niet kunnen koelen. De rechter greep hem n.l. in den kraag en reel met hem naar het Britsche Consulaat, waar onmiddelijk zitting van de politierechtbank werd gehouden en de heer Penfold tot een boete van 1 pond en de kosten werd veroordeeld. Tusschen den klap en de veroordeeling wa ren niet meer dan vijf minuten verloopen. Scliagcn, 25 Aug. Aangevoerd10 paarden f 60 a 1175; 17 Stieren 1 60 a f180; 20. Gelde- koeienf 110 af 140; 50 Kallkoeien 1 140 f300; 24 Nuchtere Kalveren f 8,a 22 735 Schapen f 14 a 128; 320 Lammeren f 12 al 19, 7 Varkens f 8, a 111 34 Vette Varkens 40 a 42 cent per kg.50 Vette Koeien 1 140 a 1 3000 Graskalveren f 0,a 1 35 Biggen f5,— a f 8,50; Boter 11,10 a f 1,20 per K.G.Kipeieren 13,75 a 1 4,25. Leiden, 26 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 260 stuks f 127 a f 296: 97 Stieren f 68 a 1 328Veulens 0 stuks 10 af 0 126 kalfkoeien 1123 a 1 280 Melkkoeien f 123 a 1280; 112 Varokoeien' f 113 a 1235, 261 Vette koeien f 127 a 1 296 59 Vette kalveren f 34 a 1 125; 31 Magere kalveren f 9,at 24; 52 Graskalvercn 1 21 a f62; 310 Vette schapen 1 17 a 1 31.00; 833 schapen (weide) f 12 a f 26.—0 Paarden 1 o a 1 0 406 Magere Varkens f14 u f f 33 Vette Varkens a ct. 234 Biggen 4 00 a f 13.857 Lammeren f 9,a f 15.00. Zondag 28 Augustus 1904, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffel. Oudeschild. Nam drie uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. hall tien de Hr. van Zweden. Coclcsdorp. Voorm. hall 10 de Hr. Barende. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Ifuporus. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van tot 20 en mot 26 Aug. 1904. ONDERTROUWD: Geeno. GETROUWD: Cornelis Jan Vonk (Oosterend) en Ariaantje Boon (do Cocksdorp.) GEBOREN: Willem Cornellsz. v. Willem Jan Mots en Annetje de Jong (den Burg,) Johannes Barendz. v. George Frederik Buningh en Wilholmina La Itivière (Eior- land. OVERLEDEN Trijntje Koning, oud 79 jaren, woduwe Pioter Flens (don Burg.)

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2