Buitenland. Een zeldzaam vonnis werd Donderdag te Haarlem door de Rechtbank uitgesproken n.l. dat voor A. v. d. Berg, gedetineerd in het Huis van Bewaring aldaar. Deze veroordeelde, die in een hooge mate tering heeft, moest op advies van den dokter, schrijft het „Hrl. Dagbl.,"naar het gasthuis overgebracht worden, ten einde beter ver pleegd te kunnen worden. Daar dit echter door de wet niet toeges taan wordt, deed de Rechtbank uitspraak en veroordeelde zij dezen beklaagde tot 4 maan den en 2$ dagen gevangenisstraf met aftrek der prev. hechtenis, die precies 4 maanden en 28 dagen geduurd had, zoodat deze beklaagde, nadat het vonnis hem door den grifflier der rechtbank in het Huis van bewa ring was voorgelezen, per brancard naar het St. Elisabeth's gasthuis kon vervoerd worden, om daar het einde van het jong en rampzalig leven te eindigen. Door Jhr. Mr. H. van Foreest, te Heilo, zijn in den Koegraspolder eenige vaarzen aangekocht, om in Zuid-Afrika gemarkt te worden. Heeft, deze onderneming succes, dan zal zij op breeder schaal worden voortgezet In het dorpje Schaik, bij Grave (N.-Br.) hebben de landbouwers zooveel last van de konijnen, dat er geheele velden kaal zijn afgevreten en 2 pachters reeds hun hoeven hebben moeten verlaten, omdat zij de pacht niet meer konden betalen. Er is nu aan het Ministerie van Waterstaat gevraagd om aan 15 inwoners van Schaik, die de Jachtwet nimmer hebben overtreden, van Rijkswege verlof te geven een groot deel der konijnen neer te schieten. I Op den Burgwal te Haarlen waren velen Donderdagavond getuigen van een „allerliefst" twistgesprek tusschen een vrouw en een man, die niet geheel en al nuchter was. 't Verzoek der vrouw aan den dronken man „om op te hoepelen" had tot groot resultaat, dat hij zich op haar stoep nederzette. Nu meende ze tot krasser maatregelen te moeten over gaan. Ze haalde een emmer water en goot dezen over zijn hoofd leeg. 't Gevolg was, dat de man zich tierende verwijderde en het aanwezige publiek zich voor een groot deel zeer vermaakte. Uit Urk schrijft men De Zuiderzeevisscherij levert sedert eenigen tijd zeer weinig op. Algemeen luidt de nood klacht, dat er bot noch aal te vangen is. Evenals in vorige jaren na afloop der ansjovisvangst, kan men op meer of minder afstand van dit eiland tal van botsleepers en aalkuilers van verschillende visschers- plaatsen bezig zien, die bij gunstige „gelegen heid" flinke streken doen, zonder noemens waardige vangst aan te brengen, niet zelden slechts enkele stuks, vaak te klein voor den verkoop. Ook met hoekwant is zeer weinig te vangen de daarvoor benoodigde garnalen zijn er ruimschoots. De schaarschte van visch maakt de prijzen zeer hoog. Wijl bovendien de ansjovisvangst dit jaar zoo deerlijk mislukt is, ziet het er vosr den visscherman, die niet ter Noordzeevisscherij kan gaan, thans treurig uit. Een nieuwe sport? In September a. s. wacht ons hier, schrijft het „N. v. d. D.", eene interessante proef met eene vliegmachine. De heer De Borts, eigenaar van het heden hier aangekomen Fransche stoomjacht „De Reamas" (liggende aan den veesteiger), wil beproeven over de Zuiderzee te vliegen. Dit bericht herinnert ons aan het volgende uit een der bladen. Een nieuwe vliegmachine. De „English Mechanis" heeft een „inter- vieuw" gevoerd met den Amerikaan Holland, die een vliegmachine zou uitgevonden hebben, die slechts f 15 zou kosten en waarmede 80 a 150 K.M. in het uur zou kunnen worden afgelegd. De nieuwe vliegmachine, zou dan, zooals I de uitvinder, die zeer spraakzaam was, den reporter medeelde, uit vier vleugels bestaan. De vleugels zullen aldus aan het lichaam bevestigd worden, dat de spieren, niet meer moeite zullen hebben, dan bij een gewone wandeling. Volgens Holland zal zelfs het vliegen met zijn machine minder inspannend zijn dan het looperi, omdat de spieren slechts in het begin en het einde van een tocht behoeven te werken. Holland heeft 34 jaren lang aan de oplossing van het raadsel der menschelijke vleugels gewjjd en zou tot zijn resultaat gekomen zijn door zorgvuldig nagaan van het vliegen der vogels. Inspanning der spieren zal slechts noodig- zijn als men een groote snelheid bereiken wil. In het vliegapparaat is geen verder mechanisme bevestigd, dat kracht voortbrengt. De vleugels worden rechtstreeks aan hot lichaam bevestigd en wel aan schouders, armen en heupen. Zij zijn vervaardigd van bamboe van een bijzondere soort. Het hoofdkenmerk der uitvinding is eenvoud en daarom zal het mogelijk zijn het voor een matigen prijs te vervaardigen, die iedereen besteden kan. Bij de beweging zal na de eerste slagen de vliegende in een gemakkelijke houding naar beneden komen. Zijn gewicht zal verdeeld worden tusschen de twee paren vleugels en hij zal zoodoende kunnen zweven. Het uitstappen gaat zeer gemakkelijk en na eenige oefening zal het niemand moeilijk vallen door het open raam in zijn huis te vliegen of midden op de straat uit te stappen. Het sturen zal zoo gemakkelijk gaan als het veranderen van richting bij het loopen. Er kan zoo groote snelheid bereikt worden, dat een sterke man in een dag van New-York naar Chicago zou kunnen vliegen en vandaar naar Washington gaan om in den avond weer thuis te ziju. De vliegmachine is veiliger dan een rijwiel en een automobiel. De vliegende heeft niet te vechten met nauwe straten en paden en voorbijgangers „Ik verwacht, zeide Holland ten slotte, dat de menschen over mijn vliegmachine even hard zullen lachen als zij indertijd oyer mijn onderzeesche boot gedaan hebben, doch als zij maar eerst de menschen tusschen de wolken zien vliegen en zoo licht als een veer zien terugkomen op den grond, zullen zij misschien gelooven, dat het toch kan". Wij moeten afwachten, wat er van komt, maar in geen geval zal het aesthetisch zijn, die groote menschenlichamen door de lucht te zien voortbewegen. Bedenkelijke kwajongensgrap Te Delft heeft een straatjongen een grapje uitgehaald, dat, indien hij gesnapt ware ge worden, voor hem onaangename gevolgen had kunnen hebben, Toen het stations-perso neel het druk had, daar pas een trein uit Rotterdam was aangekomen, gaf hij op eens met een fluitje een signaal. De machinist haalde zijn hendel over, deed op zijn beurt de stoomfluit gillen en de trein zette zich in beweging, tot verbazing van conducteurs en anderen, die niets begrepen van wat gebeurde, maar, vlug als de wind, de nog open portieren dichtklapten en deels in den bagagewagen sprongen, deels verbluft bleven staan. De knaap had het inmiddels raadzaam gevonden zijn verblijf aan het hek tijdelijk te verlaten. De dienstdoende politieman zou hem waar schijnlijk anders hebben beduid, dat grappen ook haar bedenkelijke zijde hebben. Sedert eenige weken wordt op de effecten beurs te Amsterdam een proef genomen met westrumiet, schrijft het „N. v. N." Door het onophoudelijk heen en weer geloop in het doorgaans propvolle lokaal, ontstond er tot dusver gaandeweg een stofwolk, die de adem haling bemoeielijkte en de kleeren met een grijze laag overdekte. Na tweemaal den vloer met westrumiet bewerkt te hebben, is nu reeds gedurende 14 dagen, van stof geen spoor meer te bekennen. liet middel is echter vrij duur, zooals men weet. Het zal nu afhangen van den duur van bet gunstige resultaat, dat men verkregen heeft, of men het geregeld kan blijven toepassen. Een onbetaalbare boom. Bij mevrouw de wed. Stal-Lugten te Drimmelen heeft een abrikozenboom dezen zomer 9760 vruchten opgeleverd en nog steeds gaat hij voort. Elk huisgezin in 't dorp wordt van een mandje voorzien. Als eene bijzonderheid in het landbouw bedrijf kan gemeld worden, dat bij den land bouwer J. de D., te Aardenburg, op denzelfden dag tarwe werd gemaaid, gedorscht, gemalen en tot brood werd verbakken wat 's morgens nog op het veld stond, diende 's avonds tot voedsel. Na al het geschrijf over den heer Kolson den „wonderdokter" nabij het Ulvenhoutsche bosch, brengt de tram dagelijks honderen be zoekers aan, die den „dokter" willen raadple gen. Zijn bezoekers schijnen echter niet scheutig te kijn, want nadat hij er den afge- loopen week op éen dag 96 had te woord gestaan, yond hij in zijn armenbusjeslechts... één gulden en enkele centen 1 Sociaal Recht. Het Wbl. van het Recht deelt een vonnis mede, door de Amsterdamsche Rechtbank gewezen Iemand was bjj een firma op kantoor geko men om daar als handelscorrespondent werk zaam te zijn. Hij had zich tegenover den patroon verbonden om, na het verlaten van zijn dienst (hoe deze ook zou mogen eindigen) op geenerlei wijze in Nederland in het hout vak werkzaam te zijn, hetzij voor eigen rekening op eigen of anderen naam, alleen of in vereeniging of vennootschap mot anderen, hetzij als directeur, procuratiehouder, handels reiziger of op andere wiize g( ëmployeerde van een of meer vennootschappen, hetzij als commissionair, makelaar of andere tusschen- persoon, nog in eenige zaak den houthandel, hetzij voor eigen rekening of voor rekening van derden betreffende aandeel te hebben of op andere wijze betrokken te zijnvoorts geen agenturen van eenig binnen- of buiten- landsch handelshuis of fabriek, van welken aard ook, hier te lande te zullen uitoefenen, noch voor dezelve hier te lande te zullen reizen." Niettemin deed de employé na het verlaten der dienstbetrekking meerdere transactiesin den houthandel voor eigen en voor anderer rekening. De firma vorderde een schadever goeding van f 10.000 Maar de Rechtbank ontzegde dezen eisch. Zij overwoog, dat de strekking der over eenkomst is het den gedaagde onmogelijk te maken om na het verlaten van eischers dienst waar ook in Nederland in een houtvak werk zaam te zijn. En nu „zou de openbare orde bedreigd worden, wanneer werkgevers van hun werknemers konden eischen, zij het ook tengevolge van een tusschen hen gesloten contract, dat dezen, na ontslag bij hun werk gever, zich voor altoos moeten onthouden van arbeid in het vak van hun vroegeren werk gever, in welk vak zij zijn opgeleid en in welk vak zij waarschijnlijk op behoorlijke wijze hun brood kunnen verdienen." Het dagel. bestuur van het Nederland- sche Landbouwcomité heeft naar aanleiding van het feit, dat ook weer van andere zijde, met name door den Nederlandschen Boeren bond, aan de Regeering een adres is gericht om aan te dringen op spoedigste indiening van een wetsontwerp tot afschaffing der tienden, in een adres aan den Minister van Waterstaat gevraagd het comité eenig bericht te willen doen toekomen, of de Rederlandsche landbouw zich mag vleien, dat de Regeering deze boven alles belangrijke aangelegenheid tot een oplossing zal trachten te brengen. Juist de vorm van het door het comité voor gestelde middel is oorzaak, dat dit met de grootste vrijmoedigheid kan worden gevraagd immers geldelijke offers van den Staat zijn daarvoor niet noodig, terwijl van geen enkele zijde principieele bestrijding van het plan is ondervonden, doch daarentegen in verschillende vereenigingen en tijdschriften groote waar deering is uitgesproken. Eenige knapen te Souburg waren aan den kanaaldijk bezig met stokken in een wespennest te roeren. Een van hen werd door de woedende dieren in beide bovenste oogleden gestoken, zoodat hij niets zien kan. Een ander werd heftig in den hals getrof fen en lijd ook veel pijn. De rest der bengels kwamen met enkele prikken vrij. Zaadteelt ln het groot 1 In den Anna-Paulownapolder neemt de zaadteelt van tuinvruchten en bloemen jaar lijks toe. Zoo zijn o. a. voor dat doel dit jaar in cultuur gebracht15 H. A. stullen (roode en gele koolzaden,) 40 H.A. spinazie, 4 H. A. Meirapen, 1 H.A. Broccolie (overja rige kloemkool) en 6 H. A. voor de zaadteelt vanOostindische-kersenEnschscholtiaCaliforni. Ongewenschte bedgenoote 1 In het gezin van G. H. te Halvelterberg ontdekte men deze week, dat zich twee slan- ren (adders) op het bed bevonden. Die dieren komen daar dezen zomer zeer veelvuldig voor. Uit Dordrecht In de door sjalottenlucht bezwangerde Kolfstraat bad een verwoede vechtpartij plaats tusschen drie leden van het zwakke en schoone geslacht. Vrouw B.. winkelierster, wonende no. 48, had twist met vrouw Van De R. uit den Krommen Elleboog, naai men zegt, wegens het manen van oude schuld. Hoe het zij, twee gehuwde dochters van vrouw B. namen de partij voor haar moeder op en zetten het vrouw v. d. B. even betaald. O. m. werd deze bij de haren heen en weder getrokken. Tengevolge dezer behandeling kreeg zij een toeval en moest luid gillende en spartelende door vijf pootige buurvrouwen naar haar woning worden gedragen. Het spreekt vanzelf, dat de geheele vrouwelijke bevolking op de been was, het middageten koken in den steek latend, zoodat verschei dene echtgenooten bij hun thuiskomst wel aangebrand eten zullen gekregen hebben. Een brand als nooit gezien, en die naar men meent nog lang zal voortwoeden is die welke Vrjjdag ontstond in de petroleum inrichtingen in de Hobokenschen polder bij Antwerpen. Aan blusschen schijnt niet te donken, betgeen men kan nagaan als mon

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2