N°. 1772. Zondag 4 September 1904. 17('° Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschfjnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubo op Texel. TEXEL, 3 September 1904. De jaardag van Neêrlands Koningindie zoo langzamerhand meer en meer in den lande wordt herdacht, is weder voorbij, en heeft op vele plaatsen eene aangename her- innnering achtergelaten. O ok hier werd dit jaar aan dien dag meer aandacht gewijd, dan gewoonlijk het geval is, en laten we het maar terstond zeggen: 'tging deze keer als van een leien dakje. In den regel worden dergelijke festiviteiten reeds vroegtijdig besproken, eerst in kleinen kring, daarna wordt vergaderten nog eens vergaderten misschien nog wel een paar malen, tot dat eindelijk met veel deftigheid een plan of programma klaar komt waarnaar de verdere bemoeiingen: als geld inzamelen, uitschrijven van wedstrijden en zoo meer, zich hebben aantepassen. Moet, om iets ten uitvoer te brengen, zulks goed worden voorbereid, de commissie welke zich ditmaal voor de festiviteiten intresseerde, heeft bewijs gegeven dat ook zonder veel omslag wel een klein feestje is te organiseeren, want 't mag gezegd zijn dat in korten tijd, zoo kort dat door de pers ternauwernood mededeeiing er van kon worden gedaan, een feestje in elkander werd gezet, dat inderdaad bijval heeft mogen ondervinden. Er waren ijverige leden in deze commissie, die zich met veel toewijding beschikbaar stelden om de burgerij eenige gelden uit de beurs te praten, iets wat hun vrij goed ge lukte, en waaraan zeker is te danken dat een plannetje kon worden gemaakt. Het feestje dan zou bestaan, naar wij reeds konden melden, in ringsteken per paard en kar, idem door fietsrijders (volgens leeftijd in twee groepen), zoomode ook een zelfde ver maak voor jongeren, per bokkenwagen. Voor elk dezer groepen werd al spoedig deelname toegezegd. Het Fanfarecorps hetwelk zich bereid had verklaard zijne diensten te verleenen, begon des middags te éen uur de feestelijkheden aan te kondigen met een marsch door het dorp, waarna menigeen zich opmaakte om van het gewone en ongewone (ringsteken door fietsrijders) schouwspel getuige te zijn. Uitgezonderd een flinke regenbui, die voor een oogenblik deelnemers, mucisi, jury-leden en toeschouwers een goed heenkomen deed zoeken, liep alles in goede orde af en gaf voel genoegen; niet het minst het ring steken door fietsrijders was een aangenaam nummer: wellicht door het ongewone. De uitslag der verschillende wedstrijden was als volgt: Ringsteken per paard en kar, 7 deelnemers. Prijs: Ad. Kalf Dz. en J. Peper. PremieJ. Eelman Gz. en P. Eelman Gd. De prijs voor den heer was een Paarden- hoofdstel met Paardendeken; die voor de dame een Inktstel met zilver gemonteerd. Premieeen Barometer voor den heer, voor de dame een naaitafeltje; om de premie moest worden geloot door gemelde winners met de paren Ad. Koning en N. Raven, R. P. Keijser Cz. en R. Lap. Ringsteken per fiets door personen boven 16 jaar, 13 deelnemers: Prijs, een nickel horloge, A. Noordijk. Premie, een Wekkerklokje, Jan C. Roeper Pz. Ringsteken per fiets door personen beneden 16 jaar, 13 deelnemers: De prijs, een Carbid-fietslantaarn, werd ge wonnen door Anna Zijm, van Haarlem; de premie, een fietsfluit, door Krijntje Noordijk. Wedstrijd met bokkenwagens le prijs, Stereoscoop met 10 platen, viel ten deel aan I. Vlessing. 2e prijs een muziektrompet, E. Slaman. 3e prijs Een blokkendoos, Sb. Keijser Sz. 4e prijs, Een muziektol, Abr. Wagemaker. De 2e 3e en 4e prijs werden bij loting verdeeld. Voorts kreeg elk nog een kinderboek in prachtband. Als deelnemer werd gerekend de persoon welke zich had opgegeven, zoodat o. a. de prijs voor het ringsteken met paard en kar werd uitgereikt aan A. Kalf, ofschoon deze een ander als koetsier had aangesteld. Na afloop der wedstrijden werden in het Hotel „Texel," de prijzen en premiën aan de resp. winners en winnaressen met gepaste toespraak uitgereikt. De dag werd besloten met een Concert door het Fanfarecorps in de fraai verlichte tent, op de Groeneplaats opgesteld. De toevloed van belangstellenden daarbij was groot en meermalen werd herhaald dat het Fanfarecorps zich dapper heeft geroerd. 't Mag gezegd zijn dat het corps flink optrad en bewijs gaf dat bij goede leiding ook goed is gestudeerd. Hulde aan de leden. Hulde ook de commissie voor deze festivi teit, welke zich zoo verdienstelijk kweet. Door vlaggentooi, feestelijkheid en verlich ting, doch bovenal door de eendrachtszin, is de jaardag van Koningin Wilhelmina, voor ons een aangename dag geweest. Zij leve lang Door het bestuur van het Nutsdeparte- ment Texel, werd in eene Dinsdagavond gehouden vergadering, besloten de werkzaam heden verbonden aan het bodeschap van het Departement voor twee jaren optedragen aan de weduwe van den onlangs overleden bode. De politie in de kneldit geval deed zich Donderdag in letterlijken zin alhier voor, door het losraken van een met grint beladen driewielde kar. Dit voertuig, achter een wagen aangebonden, geraakte daarvan los, in de Waalderstraat, liep naar den huizenkant en beknelde den daar voor een winkelraam staanden politieagent, die geen vermoeden had van wat hem van achteren bedreigde. Ver wonding was niet het gevolg, doch wel een onaangenaam gevoel door de beknelling ver oorzaakt bovendien geraakte de persoon in kwestie met den arm door het winkelraam, zoo althans werd ons verteld. In de vergadering van de feestcommissie alhier werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan van gehouden beheer. Alles word accoord bevonden en besloten werd het kleine batige saldo te bewaren tot later. Aangezien men over 't algemeen het wenschelijk achtte wat langer tijd van voor bereiding te hebben dan deze keer, werd het wenschelijk geacht te beproeven een perma nente commissie voor volksfeestên op te richten en besloten daartoe personen op te roepen welke zich wilden beschikbaar stellen om in zoo'n Commissie zitting te nemen, (zie achterstaande annonce.) Van 29 Aug. tot en met 1 Sept. zijn van hier uitgevoerd599 schapen, 595 lam meren, 2 koeien, 10 kalveren en 7 varkens. Waal, 2 Sept. Door de schoolkinderen werd op den verjaardag onzer Koningin een rijtoertje gemaakt naar De Cocksdorp enden Vuurtoren. Op de heenreis overviel de jongelui een regenbui, zoodat op Ruimzicht even moest worden halt gehouden. Het weer hield zich verder best en de kinderen hadden een aardig dagje. Aan versnaperingen ontbrak het niet en zingende werd de reis ten einde gebracht. Oudeschild, 2 Sept. Op recht feestelijke wijze werd hier gisteren het feit herdacht, dat de heer J. K. G. Muller vijftig jaren als onderwijzer en 40 jaren als hoofd der school werkzaam was. Tal van vlaggen was uitgestoken. De schooljeugd zong den jubilaris toepasselijke liedjes toe en bood daarbij degelijke geschenken aan. Sehool- autoriteiten en collega's zetten het feest veel luister bij en boden den feestvierende een fraaien leunstoel ten geschenke. Ook van vrienden en goede kennissen mocht de heer Muller veel belangstelling in zijn dienstjubiléum ondervinden. Vele elders wonende vrienden en oud-leerlingen, wier namen in een album waren opgeteekend, boden den jubilaris een recht practisch geschenk aan. De kleintjes der bewaarschool, onder leiding der onder wijzeressen, lieten zich mode niet onbetuigd. Hun „lang zal meester leven," werd 's avonds door jong en oud herhaald. Dat 't aan bloemen, telegrammen, brieven, kaartjes, enz. niet ontbrak, laat zich gemakkelijk begrijpen. 't Niet altijd effen pad van het schoolhoofd werd op zijn jubeldag door een zonnestraal verlicht, die hem en de zijnen weldadig zal hebben aangedaan. De onlangs omgeslagen blazerschuit T.X. 38, is gisteren door eene andere schuit op sleeptouw genomen en naar Harlingen over gebracht. Zij zal daar worden hersteld aan de scheepswerf van den Heer Kuiper. Oostbrend, 3 Sept. Bij gelegenheid van het huwelijk van het Hoofd der o. 1. school, alhier, werd door ZEd. op den Koninginnedag een prettig feestje aan de schoolkinderen bereid, die, als blijk van waardeering, een keurig geschenk aan het echtpaar vereerden. De kinderen smaakten veel genoegen en genoten dankbaar van alles, wat zoo gul en hartelijk werd aangeboden. Vlieland, 31 Aug. Het alhier op 27 Aug. j. 1. op het Noorderstrand, bij Dam 23 aange dreven lijk, is gisteren door de weduwe en zwager herkend als te zijn van ae schipper Albert Visser, oud 40 jaar, (H. D. 23.) Het lijk is in tegenwoordigheid van de aanwezige betrekkingen, onmiddelijk ter aarde besteld. De geestelijkheid en de brandweer 1 De gemeenteraad van Uithoorn had in de politieverordening een artikel opgenomen, bevattende dat geestelijken van de brandweer zijn vrijgesteld. Ged. Staten hebben echter verzocht, dit artikel te willen intrekken, daar zij het anders ter vernietiging aan de Koningin zullen voor dragen. Aan dit verzoek is door den ïaad niet voldaan, zoodat men nu de beslissing in hoogste instantie uitgemaakt zal zien. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Prys der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte o-erekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. LOSLOOP EN VAN VEE. De Burgemeester van Texel herinnert be langhebbenden aan het bepaalde vervat in art. 102 lit. a der Verordening van Politie voor deze Gemeente, luidende Het is verboden, tenzij na verkregen schrifte lijke toestemming van Burgemeester en Wet houders, rammen ouder dan één jaar, anders dan voorzien van twee spannen en rammen beneden den ouderdom van één jaar anders dan voorzien van een span, van 1 September tot 1 October in de weide te laten loopen. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25, Texel, den 30 Augustus 1904. De Burgemeester voornoemd, P. KEIJSER, L.-B. GEVONDEN VOORWERPEN Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 paarden - kluister, gevonden op den Driehuizerweg.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1