Den Hoorn. Zondag had in de Doopsge zinde kerk eene bijzondere plechtigheid plaats. Des voormiddags werd de nieuw beroepen predikant bevestigd door den Eerwaarden Heer Ds. van Gilse, van Zwolle. In een schoone improvisiatie leidde Z.Eerw. den nieuwen leeraar in naar aanleiding van I Petrus 4 vs.10. Des namiddags hield ds. Milatz zijne intree rede naar aanleiding van Matth. 11 vs. 28 SO. Zijn ernstig woord, met overtuiging uit gesproken drong door tot het gemoed van zijne talrijke toehoorders. Vooral des middags was het kerkgebouw goed bezetvelen van andere dorpen waren mede opgekomen. Aan 't slot der godsdienstoefening hield ds. Milatz hartelijke toespraken tot den kerkeraad en Ds. Van Gilse. Vlieland. Aan de Rijkspostspaarbank werd gedurende de maand Augustus 1904 Ingelegd f 1745. Terugbetaald f 1178. Het laatst uitgegeven boekje, draagt num mer 210. Donderdagavond vond een contrólebe- ambte der S. S. een jongen van ongeveer 10 jaar bewusteloos op de spoorbaan liggen tusschen den Amsterdamschen straatweg en het seinhuis der N. C. S. te Utrecht. Het bleek een jonge landverhuizer te zijn, op reis met zijn familie van Duitschland naar Amerika. Hij was uit trein 921 van de richting Amersfoort naar Rotterdam gevallen, die circa 6.44 Gr .-tijd genoemde plaats passeert. Later herstelde de jongen in zooverre, dat hij de reis met zijn familie weer kon vervolgen. („U. D.«) Ongewenscht visite. Bij den heer G. G(lastra) in de Molenstraat te Schagen, stapte Donderdag heel parmantig eene koe in den winkel. Daar het beest daar niet draaien kon en ook geen lust toonde achteruit te marcheeren, was men wel genoodzaakt haar door kamer en keuken naar buiten te brengen. De extra gedachtenis die het beest achter liet, was nu juist geen getuigenis van eene fatsoenlijke opvoeding. Feestvierende Oorlogsschepen. Als oor logsschepen mee gaan feestvieren, dan kost het wat. Bij 't 50-jarig bestaansfeest van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder zal ook een zeetocht worden gemaakt met pantserschepen, kanonneer- en torpedobooten, daartoe door de Marine beschik baar te stellen. Als men Dagaat, zoo schrijft men aan „Het Volk," dat een paar jaar geleden in 1898 tijdens de kroningsfeesten te Amsterdam, alleen op het pantserschip „Zeeland" voor f3000 aan verf is versmeerd alléén op de buitenhuid plus nog een paar duizend gulden binnenboord en men bedenkt dat de beschik baar gestelde schepen wel niet in hun „oude plunje" zullen feestvieren, dan kan men nagaan, wat dit „zeetochtje" aan de schatkist ongeveer zal kosten De justitie uit Heerenveen is ter onder zoek naar Jubbega (Fr.) vertrokken, waar een zesjarig jongetje is overleden, vermoedelijk als gevolg van mishandeling door de moeder. Hieromtrent wordt nader gemeld, dat de moeder, een arbeidersvrouw, bekend staat als iemand, die hare kinderen hard behandelt en vaak lichamelijktuchtigt. Verscheidene malen moesten buren, om erger te voorkomen tusschenbeide komen. Haar oudste jongeD, die vroeger normaal was, is nu idioot, en men beweerd, dat dit ook een gevolg is van de lichamelijke straffen, door de moeder toe gediend. Het nu overleden knaapje moest voor zijne moeder een boodschap doen hij wilde dit niet, waaröp de moeder hem in het achter huis lichamelijk strafte. Dit is door de buren gehoordook dat het kind schreide. Men zegt, dat de moeder het kind met het hoofd tegen den muur heeft geworpen, wat zij ontkent. Zij zou den jongen slechts een paar klappen voor zijn zitvlak gegeven hebben. Een half uur na de bestraffing kreeg de jongen een toeval. De vrouw had toen uit geroepen „had ik hem maar niet zoo ge slagen." Twee jongelui te Breda, wien het noch in zaken, noch in de liefde voor den wind ging, besloten samen naar San Paulo (Zuid- Amerika) te vertrekken, in alle stilte, zonder eenige kennisgeving aan familie en kennissen. Zaterdagochtend vroeg treinden beiden naar Rotterdam om vandaar per boot naar het beloofde land te vertrekken. In Dordrecht wilde een van hen eenige treinen overblijven om een bezoek te brengen aan vrienden. De andere verzette zich daartegen, er volgde twist en 't einde was datbeiden terug keerden naar Breda. De weerprofeet aan het woord. De weerprofeet Jules Capré geeft nu zijn voorspellingen voor de maand September. Het begin dezer maand, zegt hij, zal gunstig zijn voor het westen en midden van Europa. Van 11 16 September kalm, mooi weer, enkele dagen betrokken hemel en windvlagen. Den len en den 5en dag veel wind en den 6en en 7en regenachtig weer. Op de Britsche eilanden, in de Noordzee en op Scandinavië zal een reeks van depressies heerschen, met verplaatsing van den wind van west naar zuid over het noorden van Frankrijk, Nederland en Duitschland Vanaf den 5en zullen de depressies zich naar Spanje en de Middellandsche Zee verplaatsen en den 6en, 7en en 8en over Italië heerschen. Den Sen, 9en en lOen mooi, warm weder. Van den 16 tot den 21en, de slechte periode van September, opeenvolging van depressies, komende uit Ierland over Westelijk en Midden- Europa. 21 en 22 koel, regenachtig weer. Van 23 tot 30 September en van 1 tot 3 October een periode van mooi, helder weer voor Noor delijk en Midden-Europa. De huwelijksboot. Een zeldzaam voorkomende trouwplechtig heid had Donderdag te Oud-Beierland plaats. Van het eiland Den Beer, over de rivier gelegen, moest een paartje worden verbonden. Bruid, bruidegom, wederzijdsche ouders en verdere familieleden namen in een versierde groote roeiboot (zoogenaamde aak) plaats en zoo werd de tocht naar Oud Beierland - waar de plechtigheid moest plaats hebbenaanvaard. Dat een groote menigte dit ongewone schouw spel gadesloeg behoeft geen betoog. GevolgeD der herhalingsoefeningen. In de Nagtegaalstraat te Utrecht kan men op een winkelruit lezen dat de zaak gesloten is wegens de herhalingsoefeningen van den winkelier. Een verlofganger te Oud Vosmeer, die tegen 23 Augustus voor herhalingsoefeningen bij zijn korps te Bergen-op-Zoom was opgeroepen, weigerde beslist daaraan gevolg te geven. Maandag vervoegden zich een 4 tal politie dienaren aan zijn woning om hem naar Bergen-op-Zoom te vervoeren. Hoewel hij eerst bleef weigeren, gelukte het hun einde lijk, vooral door hun kalm en bezadigd optre den, hem naar zijn garnizoensplaats te brengen, waar hij onmiddelijk in arrest gesteld werd. De Katholieken en het algemeen kies recht Men vraagt ons-schrijft het Centrum welke houding de Katholieken hebben aan te nemen tegenover het algemeen kiesrecht. En dan wraakt het blad een thans verspreid manifest van het „Nederlandsche comité voor algemeen kiesrecht", want „men moet on derscheiden tusschen de beginselen, die het vraagstuk omsluiten en de wijze waarop men thans tracht van deze zaak een wapen te smeden tegen de Regeering." Maar—concludeert het blad men vallenu niet in de dwaling aan de andere zijde: men veroordeele niet met de voorstanders de zaak zelve. „De vraag, of 't kiesrecht moet worden uitgebreid en hoever, is er een van zuiver politieken aard, waarover verschil van meening onder ons zeer mogelijk en zeer geoorloofd is. Alleen staat vast, dat zij, die thans het kiesrecht aan de orde willen stellen en daar toe grondwetswijziging vragen, zeker schade doen aan de sociale wetgeving, die éérst noodig is." Te Drieborg (Gron.) zat een der afgeloo- pen nachten het echtpaar G. Hulsebos bij twee kinderen te waken, die de mazelen hadden. Twee croupketels stonden voor het bed. Een ervan viel om en in een oogwenk vatten bedgordijnen en bed vlam. De moeder greep in allerijl een der kleinen en rende naar bui ten. Doch ook haar kleeren geraakten in brand Den man gelukte het, het vuur te blusschen. Doch de arme moeder had het gezicht en de linkerarm, het kindje de linker hand en de kin verbrand. Te Dussen werd voor veertien dagen geleden een verpachting van landerijen gehou den op de oude voorwaarden, d.i. met opgeld van 10 pCt. De boeren gaven te kennen aan den notaris, dat zij geen dubbeltjes zouden betalen en dat, zoo die er niet „af" gingen, zij niet zouden bieden. Toen dan ook nie mand een bod deed en veischeidene boeren het lokaal verlieten, verdaagde de notaris de verpachting. Zaterdag is dezelfde verpachting weergehou den, die dezen keer doorging, wijl aan den eisch der boeren was voldaan en de dubbeltjes er dan ook „af" waren. De „Zutfensche Conrant" biedt den dichter of de dichteres van de Hollandsche Lelie, indien hij (of zij) de serie voortzet, bescheidenlek do volgende stellen slotregels aan, die mogelijk niet van zoo'n poëtisch gehalte zijn als die van P. K., maar die liet voordeel hebben van uit het leven te zijn gegrepen en waaruit men zien zal, dat mama nog voor vele andere dingen „uit" kan gaan. Je moet je nu zelf maar vermaken, Mamaatje moet visites maken. of Ga maar wat teekenen op je leitje, Mama moet weg naar een partijtje. of: Nu kind zie maar, dat je 't stelt, Mamaatje moet naar 't tennisveld. of Och kind, wat ben je toch aan't dwingen! Mama moet uit, ze moet gaan zingen. of Ga wat kienen met je broer, Mamaatje haeft vandaag haar „jour", of Neen, schat, je kunt niet met me mee, Mamaatje moet naar 't bal masqué. of Och kind, 'k wou dat je beter werd, Mama moet noodig naar 't concert. of: M'n lieveling, wees nu zoet voor drie, Ma moet bij tante naar de „tea". of Nu wordt de kleine bengel ziek, En 'k móet naar 't concours hippipue Dit laatste is een beetje gruwzaam. Doch als P. K. de vrij zeldzame spreekbeurten vervullende mama's ten tooneele voert, en zegtzoo zijn er dan zeggen wijmaar zóó zijn er óók. Overigens is de serie a d 1 i b i t u m voor uitbreiding en aanvulling vatbaar. De redenen buiten fancy fair's, vergade ringen en spreekbeurten—waarom ma „uit" gaat, zijn talrijk genoeg. Hetzelfde kan men ook zeggen met het oog op de mannen. Want—men verlieze dit ook niet uit het oog er zijn ook tal van mannen, die veel te veel noodeloos vergaderen, in de sociëteit of elders zitten en beter deden zich te wijden aan de belangen van hun gezin. Ons dunktde groote kunst in deze is nuttig te zijn zonder aan de belangen van zijn allernaasten te kort te doen. - Een annonce in het „H.Ct." luidt: „Kleunis. Te koop aangeboden een gebruikte (zal wel zijn een zeer veel gebruikte) automobiel voor vier personen, uitstekend geschikt om te worden ingerichtvoor stofzuig- machine. Prijs f350". De oude kwaaddoe ner, die in zijn bloeitijd de menschheid zoo met het opwerpen van dichte stofwolken teisterde, zal dus op zijn ouden dag wellicht weder gaan dienst doen, om meubelen enz. van stof te bevrijden, en zoo nog weer goed maken wat hij eerst misdreven heeft. Nadeel van den mooien zomer. De droge zomer van 1904. Zoo ooit, dan werd er gedurende den loop van dezen zomer ook in onze omgeving, niet ten onrechte over groote droogte geklaagd. Ook in de beide voorafgaande maanden April en Mei bleef de neerslag beneden het gemiddelde en dat was nog in meerdere mate het geval ten opzichte der drie zomermaanden met een totaal van slechts 108.8 m M., terwijl het gemiddelde voor dit tijdsverloop alhier 245,7 m. M. aanwijst, zoodat er ruim één millioen en vierhonderd duizend liter op de hectare te weinig viel. Wel een verschil bij den natten zomer van 1903, met 386.4 m.M., of twee millioen en acht honderdduizend liter meer dan thans. Ook wat de betrekkelijke vochtigheid aan gaat, was het verschil vooral in Juli en Augustus groot. Het gemiddelde voor de eerste maand 71 en yoor de tweede maand 75 proc. was dit jaar niet meer dan 62 en 66 proc. Noordelyke en N.-Oostelijke winden kwamen dan ook gedurende den loop van dezen zomer vrij wat meer voor dan gewoonlyk, Zuidelijke en Z -Westelijke winden veel minder en was uit den aard der zaak, ook de geringe bewol king, inzonderheid die der vele warme dagen der maand Juli, van invloed. Dat de oogst van vele gewassen dit jaar zoo tegenvalt, is dan ook niet te verwonderen. („Zutph. Ct.") De snelste Oceaanreis van Europa naar Amerika is gedaan door de „Kaiser Wilhelm II", die met bijna 1800 passagiers den tocht deed in 5 dagen en 12 uren.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2