Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, ADYERTENTIËN. GUST. BUHSE. Naar wordt gemeld zal de Tooneel- voorstelling in het „Hotel Texel," op Zondag avond niet doorgaan. Evenzoo blijft achter wege het bezoek aan de dorpen Oosterend en Waal, welke het gezelschap „Thalia" zich had voorgenomen. Bij de 3e compagnie van het le bataljon te Bergen-op-Zoom is een milicien onder de wapenen gekomen, die beslist weigert eeni- gen dienst te verrichten. Hij beweert anarchist te zijn en daarom wenscht hij niot zich aan eenig gezag te onderwerpen. Hij is thans gestraft voor de verkoop van zijn militaire kleeding, terwijl hij met groot verlof was, en weigert thans ook in de arrest kamer de hem opnieuw verstrekte militaire kleedingstukken aan te trekken. (Nrd. Dd.) Aanvallige dames. Voor de rust van het reizend publiek haakt de Westlandsche stoomtram een extra-wagen aan den trein, die het korps wasch- en strijk- meisjes naar en van de groote bleekerijen naar Loosduinen brengt. Daar de dames van twee ateliers echter ook elkaar met haarnaalden en dergelijke dingen bewerkten, zegt „De Res.-bode," wordt de kleinste troep in de eerste en de grootste in de tweede klasse geladen en dan neemt soms nog een contro leur post in de deur, die beide compartimen- en scheidt. Een heldhaftig kapitein. De troepen van het 6de regiment infanterie te Breda trokken Woensdagmorgen uit tot het maken eener militaire manoeuvre. Toen zij door Hinniken trokken, kwam de 12-jarige C. Lindeloof met een aantal koeien uit een zijstraat. De jongen deed al zijn best de koeien terug te houden, maar het lukte hem niet, zij braken door de troepen heen. Zekere kapitein S. ontstak hierdoor zoodanig in woede dat hij den jongen naliep en hem een slag met den blooten sabel tegen het dijbeen gaf. De arme jongen moest zijn koeien in den steek laten en sukkelde huilende naar huis. Zijne ouders hebben hem onder behandeling gesteld van Dr. Gommers te Ginneken en van het gebeurde is aangifte gedaan bij de marechaussee. (R N.) Een brandje van geringe beteekenis eischte te Haarlem een menschenleven. Door onbekende oorzaak ontstond brand in de Witte Heerensteeg ten huize van N. v. d. Kroft, die daar een klein winkeltje van kruidenierswa ren en dergelijke artikelen heeft. De man, die zonder werk was, had op den zolder gear beid, waarbij krullen geschaafd werden. Vermoedelijk zijn die, naar men denkt door een vonk uit zijn pijp, in brand geraakt, hoe 't zij, tegen acht uur stond plotseling de bovenverdieping, waar een aantal kleine kin deren sliepen, in lichtelaaie. Een verstikkende rook belette de buren om naar boven te drin gen, doch niettemin werden een zestal kleinen in veiligheid gebracht. Toen de brand gebluscht was, hetgeen na de aankomst der brandweer vrij spoedig kon worden geconsta teerd werd op den zolder 't gedeeltelijk verkoolde lijkje van een zes-jarigen knaap gevonden, die klaarblijkelijk nog in zijn bedje door den rook was gestikt. Het treurige geval bracht onder de talrijke toeschouwers groote ontroering te weeg. Onvoorzichtigheid. Te Amsterdam wilde juffrouw C. Hunolt, wonende Pieter Vlamingstraat, derde étage, een brandend petroleumstel van het fornuis verplaatsen naar de rechtbank. Het toestel bleef haken en viel, en de brandende petroleum zette zoowel de juffrouw als de keuken in brand. Op haar geschreeuw kwamen buren toeschieten. De juffrouw van de 2de etage was het eerst bij haar in brand staande buurvrouw en trok haar de kleeren van het lichaam, waardoor ze zelf ook in vlam geraakte. Meer hulp kwam aansnellen en het gelukte de vlammen te dooven. Juffrouw Hunolt had echter reeds zware brandwonden aan armen en borst, ze werd door de inmiddels aangekomen brandweer verbonden, terwijl een dokter, die direct ge roepen werd, onmiddelijk overbrenging naar het O. L. V. gasthuis noodig achtte. De keuken was nagenoeg uitgebrand en een heele partij kleeren van de bewoonster verbrandde totaal. Ongewenscht gezelschap. Men schrijft uit Oostellingwerf aan de „Leeuw. Ct."Een gezelschap zigeuners passeerde onze gemeente. Vanuit Vledder (Dr.) aangekomen ging het over Wateren, Elslo, Makkinga, waar ze onder hoede onzer marchausseesden tochtoostwaartsondernamen naar Appelscha en Smilde. Te Vledder hadden ze zich te goed gedaan aan een aardappelakker, waar ze den noodigen voorraad voor eenige dagen vrijpostig rooiden en koeien uitmolken. Te Wateren voorzagen ze zich van de noodige appels en peren. Tol weigerde ze te betalen, maar wilden daarvoor wel een kind afstaan. Aan den postbode van Noordwolde op Wateren werd een kind te koop aangeboden en toen deze daarvoor bedankte en een sigaar aanstak, wenschten de vi ouwen ook een sigaar die aangestoken werd en beurtelings bij 't gezel schap rondging en een ieder daaruit eenige teugen rook naar welbehagen kon uitblazen. Op hunne bedeltochten ontvangen ze uit sluitend „silber" geld. Eene schilderachtige beschrijving Voor de Haagsche rechtbank werd Vrijdag ochtend een strafzaakje behandeld betreffende een mishandeling waarin een juffrouw getuige haar verklaring aldus samenvatte. „Meneer, EdelAchtbare, ze stingen met d'r allen tegenover mekaar. Vrouwsting met 'n emmer, vrouwmet 'n stoel en Pietdie in dienst is had 'n bezem. Ze sloegen op mekaar in. 't Was net oorlog." Het O. M. vorderde de veroordeeling van de aanvallende partij tot f 10 boete met wel ken eisch de mannelijke helft der strijdende partijen genoegen nam, terwijl de vrouwelijke helft van oordeel was, dat aan de verdedigde partij minstens dezelfde straf toekwam. Onverbeterlijke drankzucht. Een dokter had reeds al het mogelijke gedaan om zijn koetsier, een dronkaard, van diens ondeugd te genezen, doch steeds zonder resultaat. Op zekeren dag kwam den dokter een boek in handen, waarin hij een geschiedenis las, welke naar zijn meening John er toe zou brengen om voorgoed geheel - onthouder te worden. Het verhaal had betrekking op een oude dame, die zooveel alcohol gebruikte, dat op een goeden keer, toen zij het licht wilde uitblazen, haar adem vuur vatte. De vlammen sloegen naar binnen en deden haar levend verbranden. De dokter las deze verschrikkelijke geschie denis met den noodigen melodramatischen pathos aan zijn daarvan geweldig ontstellen den koetsier voor, terwijl hij daaraan de op vaderlijke vermanenden toon gesproken woor den toevoegde „John, JohD, laat dat- een waarschuwing zijn 1" „Zeker, zeker, dokter," antwoordde de diep getroffen John, zoolang ik leef zal ik nooit meer een lamp uitblazen" 11 Een visscherij raadsel opgelost? Men schrijft aan het R. N. Ook deze zomer schijnt voor de Pernissers visschers niets te zullen opleveren, althans, zooals gemeld, heelt de sloep „Eibergen" slechtB 30 ton visch aangebracht en moet dat al van de beste zijn. Daarentegen vangen de visschers uit Mid- delbarnis eiken zomer tamelijk veel visch. Ten einde een verklaring voor dit verschil te krijgen informeerden wij bij een schipper uit Middelharnis die ons de volgende oplos sing gaf: Wij zetten dadelijk koers naar de Bank en of we vangen of niet, we blijven daar. Het staat bij ons vast, dat de visch daar komt. Do Pernisser heeft daarvoor geen geduld en zeilt de zee over, hij heeft dus alle kans de kabeljauw over den kop te zeilen. Wat nu het visschen betreft, we gebruiken hetzelfde aas en dezelfde hoeken, maar wij azen niet voordat we weer met schieten be ginnen. Dat is vooral goed als men makreel gebruikt, want dan zet men levend aas in zee. Is onze beug binnen, dan een „mik" op de verschansing en halen de kollijn daar door op en neer. Het kwam wel voor, dat dat we aan de beug de kleur niet zagen en dat we vier kantjes aan de kol vingen. De Pernisser daarentegen zet de beug dade lijk in het aas en bewaart haar dan in dien staat tot het weer tijd is om haar overboord te zetten. Met het kollen houdt hij zich niet op. Dat de Pernisser niet erg geduldig is blijkt ook daaruit, dat hij nu reeds binnen is. U zult zien onze sloepen blijven de geheele maand September nog weg. Een vreemde vorm van levensverzeke ring vindt tegenwoordig in Frankrijk ingang De nieuwe maatschappij draagt den naam „La fourmi" en haar eigenaardigheid is, dat hoe langer de verzekerde leeft, hoe minder er uitbetaald wordt. Wanneer men bijv. een maapdelijksche premie van een rijksdaalder stort, wordt aan de erfgenamen oen som van 2500 gulden uitbetaald als do verzekerde voor zijn achtendertigste jaar komt te over lijden en nog geen f 1300 als hjj op een-en- vijftig-jarigen leeftijd overlijdt. Het denkbeeld, waarvan men uitgaat schijnt te zgn, dat, wanneer een verzekerde op jeugdigen leeftijd komt te overlijden, ?,ij| kiDderen in treuriger omstandigheden verkee ren dan wanneer de vader al over de vijfti is en zij zich gewoonlijk zelf al kunnen reddec De Oesterr. Fisseherei-ZeituDg meldt, er sedert half Juni in de Adriatische ze; buitengewoon veel haaien worden gezien En ook in andere Europeesche zeeën moetei dezen zomer veel meer haaien voorkomen dai andere jaren. Er wordt vermoed, dat me: hier te doen heeft met een gevolg van dei oorlog tusschen Rusland en Japan nu er ii de Oostaziatische wateren zooveel zeemijnet springen, zouden de haaien, die daar gewoon* lijk verblijfhouden, de voorkeur hebben gege ven aan de meer vreedzame Europeesch6 wateren. - New-York heeft een gras eter. De man beweert, dat hij zoo ernstig ziek geweest dat geen dokter hem meer bon helpen. Hij was toen op de gedachte gekomen, enkel op gras en water te gaan leven. Dat had hem zijn gezondheid terruggegeven. Met groote minaehting spreekt hij nu vooral van vleesck spijzen. Hij gebruikt dagelijks zes pond gras en twee gallon water. Als dessert neemt hij wel eens distel. Zondag 18 September 190-1, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Den Room. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. half tien de Hr. van ZwedeD, Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Scliagen, 14 Sept. Aangevoerd 12 paarden f 80 a f150; 14 Stieren f 81 a f140; 20 Gelde- koeien f 120 af 170; 71 Kalfkoeien f 130,— f240; 25 Nuchtere Kalveren f 8,a 22,— 480 Schapen f 14 a f 31360 Lammeren f 12, af20, 17 Varkens f 8, a f 10 29 Vette Varkens 42 a 4 cent per kg.40 Vette Koeien f 170 a f 2600 Graskalveren f 0,a f 38 Biggen f5,— a f 9,00; Boter f 1,15 a f 1,25 per K.G.Kipeieren 13,05 a f4, Leiden, 16 Sept. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 250 stuks f 128 a f 294; 87 Stieren f 62 a f 322: Veulens 0 stuks f 0 af 0 163 kalfkoeien 1124 a f 283, Melkkoeien f 124 a f283; 149 Varekoeien f 106 a f234, 250 Vette koeien f 128 a f 294 95 Vette kalveren f 35 a f 114; 26 Magere kalveren f 9,— at 23; 190 Graskalveren f 22 a f 68350 Vette schapen f 17 af 32.00; 627 schapen (weide) f 13 a f25.— 0 Paarden f 0 a f 0 436 Magere Varkens f 15 a f f 32 Vette Varkens a ct. 390 Biggen 4,— af 14.1022 Lammeren f 10,a f 15.00. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 9 tot en met 16 Sept. 1904. GEBOREN Gerardus Arinus, z. v. CorneJis van der Wel en Grietje Dekker (Oost.) ONDERTROUWD: Geene. GETR.OUWD: Jan Beumkes (Horntje) en Reinoutje Bruin (den Hoorn.) OVERLEDEN Cornelis de Bie 53 jaren, onge huwd (De Cocksdorp.) Levenloos aangegoven zoon van Hendrik Johannes Cornclisse en Huibertje de Ridder (den Burg.) Bevallen van een zoon. G. KEIJSER—Keijser. Molenbuurt, 17 September 1904. Van Zondagmiddag half zes tot Maandagavond zeven uur zullen de winkels van Ph. en E. VLESSING gesloten zijn. Tandarts ANSINGH, Iloofdgraclit 28, Den fielder. Dagelijks mot uitzondering van den DONDERDAGMORGEN to consultecrcn. Hiormedo bericht ik aan mijne ge achte cliëntoole, dat ik a.S. MAANDAG in „do Lindeboom" te spreken bon. Aanbevelend, Goudsmid. Ilorlogomakcr. (Voorbereiding H. Avondmaal. Maandcl. Coll.) Koog. Nam. halfdrie ds. Smits.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2