%J taj ,3 <S 1 B s O N° 1182. Zondag 9 October 1904. 18de Jaargang, Advertentieblad. Binnenland. a Pm cS ËM O fl O O) s- c3 «o 0) O *5* IMeilWB- 6D Oit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs pen' 3 maanden Voor dem Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met terhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advcrientièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. «5 M 5- P Ï5* P ss O" ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN: Gedeponeerd ten Raadhuize5 sleutels, gevonden in de duinen achter de Koog. GEMEENTEBEGROOTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Texel, brengen ter openbare kennis, dat de Begrooting van de inkomsten en uit gaven der GemeeDte, voor het dienstjaar 1905, den Raad is aangeboden, en gedurende veer tien dagen, van den 5 October 1904 tot en met den 18 October 1904 aanstaande, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 4 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de JONCHEERE, Burgemeester. J. RUIBING, Secretaris. Stremming van Passage. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter aigemeene kennis, dat ten gevolge het maken van een nieuwe schuif in de Waaldersluis, de passage over den Zuiderzeedijk tusschen genoemde sluis en de haven te Oudeschild, voor rij- en voertuigen gestremd zal zijn op Donderdag 13 October 1904 van 's morgens 6 tot 9 uur en langs genoemde sluis, gedurende den geheelen dag. Texel, den 6 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de JONCHEERE, Rurgemeester. A. LANGEVELD, Lo. Secretaris. LOTING voor de MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei- Gemeente TEXEL maken bekend dat de LOTING van hen, die vóór den laten September van dit jaar voor de lich ting van het volgend jaar in deze Gemeente voor do militie zijn ingeschreven, zal geschie den in de O. L. School te DEN BURG op Zaterdag den 15 October 1904, des voormiddags te 11 uren; dat op Zaterdag den 15 October 1904, des voormiddags te 9 uren, ter Gemeente secretarie bij don Burgemeester, door of vanwege de lotelingen, die meenen recht te hebben op vrijstelling wegens broederdienst of wegens vermoedelijke aanwijzing tot den dienst van een of meer hunner in hetzelfde jaar geboren broedershet vereischte getuig schrift kan worden aangevraagd dat do lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens eigen militairen dienst of dion van een broeder of van broeders, do noodige bewijsstukken, zoo deze niet reeds onder den Burgemeester berusten, bij dezen ter Gemeentesecretarie kunnen inleveren, ten minste tien dagen voor den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, en alzoo vóór don 2 December 1904. Voorts worden de belanghebbenden or uit drukkelijk op gewezen, dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broe ders te verkrijgen, moet worden overgelegd een paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het stnmboek ot een bewijs van workolijken dienst; dat, ter bekoming vin vrij stelling wegens broederdienst, bovendien moet worden overgelegd een getuigschrift van don Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt en dat de opgavo van ceno reden van vrijstelling bij do loting, hom die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de verplichtiog om b(j den Militieraad do reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen 'j in elk geval bij dit College moet worden gedaan op het daarvoor bestemde tijdstip, hetwelk bij openbare kennisgeving nader zal worden be kend gemaakt. Gedaan voor de tweede maal te Texel, den 8 October 1904. De Secretaris, De Burgemeester, J. RUIBING. H. W. DE JONCHEERE. N.B. Volgens art. 31 der Militie wet 1901 (Staats blad No. 212 van 1901) trekken de inge schrevenen, in alphabetische orde op te roepen, zeiven hunne nummers. Voor hem, die niet is opgekomen of, hoezeer opgekomen, buiten staat of onwillig is zelf zijn nummer te trekken, kan dit ge schieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Zoo ook deze niet is opge komen, geschiedt het trekken door den Burgemeester of het Lid van den Raad der Gemeente, waar de loteling is inge schreven. Bezwaren tegen de wijze, waarop de loting is geschied, kunnen bij ongezegeld, tegen bewijs van ontvang bij den Bur gemeester in te leveren en aan Gedepu teerde Staten gericht verzoekschrift, ge durende vijf dagen, te rekenen van den dag, waarop de loting heeft plaats gehad worden ingebracht door belanghebbende lotelingen, of door hun vader, moeder voogd ot curator. Deze kunnen van de uitspraak van dat College, gedurende vijf dageD, te rekenen van den dag, waarop zij ter kennis van de belanghebbenden is gebracht, bij de Koningin in beroep komen bij ongezegeld, ongefrankeerd, rechtstreeks aan Hare Majesteit in te zenden verzoekschrift. TEXEL, 8 October 1904. De storm. De storm is uitgewoed op het oogenblik dat wij dit schrijven het heerlijke zomerweder en de daaropvolgend even mooie herfstdagen tot in het begin dezer week, maakten in het midden er vau plotseling plaats voor een hevige storm. Reels Dinsdagavond toekende de baro meter eenige afwijking die steeds ongunstiger werdin korten tijd liep de barometer van 770 tot op 750 terug. Voor hen die aan den barometer nog eenig geloof slaan, was het zeer duidelijk dat een geduchte stoornis in de weersgesteldheid was te wachten. En 't bleef niet uitWoensdagnacht woei er een hevige storm en velen die zulks hoorden dachten met angst aan hunne medemenschen die op de on vertrouwbare wateren verkeerden, wellicht hulpeloos rondzwalkten, zoo niet erger. Vooral zij, wier naaste betrekkingen in zulk geval konden verkeeren, hadden zeker een slapeloozen en beangstigenden nacht. De herinnering aan droeve rampen ligt hier immers nog zoo verseh in het geheugen Helaasde angst was niet zonder reden, een onzer visschersvaartuigen, dat van den heer Mossel te Oosterend, werd naar zich laat yuluiden te Petten op het strand geslagen in de schuit vond men een lijk, verdere bemanning werd vermoedelijk een prooi dei- golven. De toestand der wakkere visschersvloot- bemanning van andere plaatsen, was mede zeer ongunstig. Aan het „Dbl. van Helder" van Vrijdag ontleenen wij daaromtrent het volgende „Üo visschersvloot, die zich bij het losbarsten van den storm in zee bevond en waarover men zich aan don wal begiijpelijkerwijze zeer ongerust maakte, heeft het zwaar te verant woorden gehad. Menig schuitje heeft het, voor zoover nu reeds bekend is, in den strijd tegen wind en golven moeten afleggen en menig visschersgezin is in diepe rouw gedom peld. Trachtende naar binnen te zeilen, is de botter H.D. 2, schipper J. Willems, van de Visscherij-Maafcschappij „Helder", in den vroegen morgen bij de Zuiderhaaksboei omg e- slagen. De drie opvarenden hebben onge twijfeld den dood in de golven gevonden. Verder is bij Callantsoog een tot dusver onbekend gebleven schuit omgeslagen en bij IJmuiden de Enkhuizer schuit E.H. 12, schipper Harlaar. Ook van deze vaartuigen is de bemanning zonder twijfel omgekomen. Bij paal 8 is op strand geworpen de schuit H.D. 39, schipper Wezelman en bij Callants oog de Urker vischschuit U K. 94. Van deze beide vaartuigen hebben de opvarenden zich weten te redden. Wezelman en de zijnen zijn aan den Zanddijk en de Urkers te Callants oog behouden aangekomen. Vele schuiten zijn nog altijd m zee. Over hun lot maakt men zich zeer bezorgd." De storm is uitgewoed, doch gerust kan men er zeker nog niet op wezen, de baro meter die aanvankelijk een gunstiger cijfer aanwees, begon al spoedig weder eenige afwijking aan te geven, hetwelk zoo al geen storm voorspellend, toch zeker niet zonder bezorgdheid zal worden aangezien. Gelukkig kan het aanvankelijk gunstiger weer, velen de gelegenheid hebben gegeven in veilige haven komen. Wij wenschen zulks van harte. Van 1 tot en met 6 Oct. zijn van hier uitgevoerd: 116 lammeren, 114 schapen, 13 koeien, 8 kalveren, 2 paarden en 24 varkens. Oosterend, 6 Oct. Alhier is een zeldzaam bij ons voorkomend vogeltje gevangen, n. 1. een voorwerp van Crymophilus fulicarius of Rossen Franjepoot. In vorige jaren werden wel Aschgrauwe Franjepooten gevangen, die anders gekleurd zijn, dan de rosse soort, en ook een veel smalleren snavel hebben. Sedert 1869 zijn, voor zooverre bekend, slechts zes exemplaren van den rossen franje- 1 poot in ons land bemachtigd, en op Texel I nog nimmer. Het diertje is opgezonden voor een wetenschappelijk doel. 7 Oct. Werd juist voor aebt weken dit dorp in rouw gebracht, door het vergaan van de bemanning der T X. 38, thans valt opDieuw een treurig verlies te melden, naast de vele ongelukken, die van elders worden bericht. Het is dat van het omslaan van de T. X. 122, waardoor weder twee jonge men- schen, de schipper K. Mossel, oud 25 jaren en de knecht A. EelmaD, oud 27 jaren, beiden ongehuwd, den dood in de golven hebben gevonden. Het vaartuig, waarin, naar men meldt, het lijk van den knecht aanwezig was, is bij Petten op het strand geslagen. Het is dezelfde schuit, die ook voor 7 jaren omsloeg, toen er drie jonge levens mede verloren gingen. Het vaartuig was toen en ook nu weer verzekerd bij de Vereeniging „Helpt Elkan der". Oudeschild, 7 Oct. Tijdeus den storm van gisteren steeg het water in de haven zoo hoog, dat do kaden rondom gedeeltelijk over stroomd werden. Voor zoover men heeft kunnen nagaan, werd aan de zeewering geen schade van beteekenis aangericht. De visschersvloot van hier was binnen. Het droevig lot, aan de bemanning van de T. X. 122 overkomen, vindt ook hier groote deelneming en wordt natuurlijk ten zeerste betreurd. Den Hoorn. Benoemd tot kustwachter in verband met de overplaatsing van het tele foonkantoor, onze plaatsgenoot S. Dogger, in plaats van P. Daalder, die dezen zomer bedankte. Woensdagmiddag deed zich aan de Zuidwestkust van Texel het hoogst bijzondere verschijnsel voor, dat het water niet langza merhand, maar plotseling viel, zoodat het grootste deel der uitgezette pallDgfuiken droog stond In den storm, die op Woensdag volgde, had men zulk een hoog getijde, dat men met geene mogelijkheid de fuiken kon bereiken. De vangst is tot nog toe slecht. 7 Oct. Een dochtertje van C. d ,T. had dezen morgen het ongeluk met den voet in eene naald te trappen. Dr. Over was spoedig ter plaatse en verleende heelkundige hulp. De „Zijper Ct." schrijft Sedert eenigen tijd heeft de regeeriDg zich bezig gehouden met proeven ter bestrijding van het springbil of houtvuur. De inentings- methode gaf zeer goede resultaten. Heden werd het middel met succes voor het eerst toegepast door den heer G. Muijs, plaatsver vangend rijksveearts te Schagen, bij kalveren van de erven J. Schenk te Schagen en den heer D. Kooij te Wieringerwaard. Van bei den waren reeds 1 en 2 kalveren aan de ziekte gestorven. Op de rammenkeuring te Schagen gehou den op 28 Sept., verkocht de heer J. de Veer 12 rammen, grootendeels ramlammeren, tegen een gemiddelden prijs van f50 het stuk. Daar bij was een anderhalf jarige die f 80 en 2 dito, die elk f 65 opbrachten. Wel een bewijs dat doelmatig fokvee goed loonend is. Sedert eenigen tijd kan men op sommi ge brieven en briefkaarten, die uit het „bin nenland" komen, eenige eigenaardige golflijnen naast het poststempel ontdekken. De afstem peling der poststukken met een reeks golflijnen, die doen denken aan een wapperende vlag, is betrekkelijk nieuw en, wat ons land betreft, zeer nieuw. In Engeland is de Amerikaansche machine reeds in 1903 in gebruik genomen. De oude manier van afstempeling is zeer tijdroovend. De nieuwe stempelmaehine drukt het stempel van de plaats van afzending met den datum enz. af naast de -postzegels, dus op het papier. Een reeks golvende streepen gaan dan door de twee of drie postzegels en vernietigen de waarde daarvan. De machine, die voor deze nieuwe stempel- manier gebruikt wordt, is een soort van schrokop. Zij eet letterlijk de brieven die haar toegeschoven worden. Aan 400 per mi nuut heeft zij niet genoeg en de postmenschen kunnen de stapels niet zoo snel aanbrengen of de machine is reeds met duizenden gestem pelde brieven klaar. Natuurlijke moeten de postzegels geplakt zijn op de behoorlijke manier, d. w. z. rechts boven aan. De behoorlijk bepostzegelde brieven en kaartjes worden bij hoopjes van 50 of 100 stuks met het adreszijde achter op een schuif, die naar de machine loopt, geplaatst. Vreemd soortig gevormde couverten worden er uitge haald, om met de hand gestempeld te worden. De rest nadert de machine; schuift langs het stempel en wordt in een oogwenk gestem peld er uit geworpeD. De snelheid der wer- inng kan, wanneer electriciteit als drijfkracht gebruikt wordt, opgevoerd worden tot het enorm getal van 17,000 brieven per uur. Een zeer geoefend stempelaar kan volgens de oude methode het hoogstens tot 120 per minuut brengen of 7200 per uur, wauneer hij de stempelmaehine van Pearson-Hill gebruikt. Met een handstempel wordt het afstempelen van 80 brieven per minuut al heel aardig werk gevonden. 't Zit in de lucht Tegen A. T. is voor den krijgsraad te Hellevoetsluis 9 maanden gevangenisstraf geeischt wegens herhaalde diennstweigeriDg. GG -+-J <3 <3 •M %4 pO S-3 «3 Cj kT ft T> ft ^5 ft ft t? <2: co h3 O. -i CO O I ftJ SS e 0 O

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1