TEXELSCHE IJSCLUB. AANBESTEDING. 200 ILL. Haver, Nataragewicht van 50 K.G. nt Buitenland. Ingezonden Stukken» Marktberichten. Predikbeurten, ADVERTENTIËN. SCHOUW. Het bonwen van eene WERKMANS WONING met SCHUUR O. BOON q.q, 100 H.L. kleine Paardeboonen, N.H. Tandarts ANSINGH, Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gemeente te Oosterend op Texel A. Vrijlandt Candidaat te Dordrecht, tijdelijk hulpprediker te Enter. Tegen de handelingen van den Zutphen- schen tuinman J. N., onder de boeren bekend onder deu naam van „de dokter met de brille", is de vorige week door de marechaus see te Zutphen onder de buurtschappen Empe en Tonden, gem. Drummen, een onderzoek ingesteld, als verdacht op verschillende plaat sen, tegen betaling-, onbevoegd de genees- en artsenykunde te hebben uitgeoefend. De kwakzalver wist voor alle ziekten raad. Hij behandelde o. a. patiënten met geelzucht, hoofdzeer, slechte maag onz., en verstrekte medicijnen, zoowel voor in als voor uitwendig gebruik. Eau belangrijke hoeveelheid dier medicijnen zijn door de marechaussee in beslag genomen, teneinde als stukken van overtuiging in rechten tegen den kwakzalver te kunnen dienen. Tot inkeer gekomen. De dienstweigeraar Klaas Ris, die na zijn straftijd in garnizoen te Amsterdam is teruggekeerd, is blijkbaar tot andere inzich ten gekomen. Na een bordje soep genuttigd te hebben Ris was vroeger vegetariër heeft hij een lang onderhoud gehad met den kolonel van het 6e regiment en daarna is hij aldus het „N. v N." gaan exerceeren Ris heeft intusschen een verzoek om over plaatsing bij de hospitaal-soldaten verzocht. Hij is thans ingelijfd bij de 3de compagnie van het 2e bataljon. Een onrustige geest. „De Tel." bevestigd het bericht van „Het Volk", dat Hr. Ms „Evertsen" naar Amster dam is gezonden met het oog op eventueele relletjes in de haven aldaar. Zooals bekend is schrijft „De Tel." wordt er onder de havenarbeiders vooral na het ontslag van A. C. Wessels uit de gevangenis, weer een heftige actie gevoerd. Menigmaal gebeurt het, dat de woordvoer ders onder de bootwerkers 's ochtends, voor den aanvang van het werk op een geïmpro viseerd spreekgestoelte, zooals vaten en kisten, de werklieden toespreken. Hierdoor wordt de geest van verzet natuurlijk niet weinig aangewakkerd en het is reeds bij het lossen van eenige schepen voorgekomen, dat er werk staking dreigde. „De Tel." voegt hier nog bij, dat niet alleen de „Evertsen" gereed ligt om een oogje in het zeil te houden, maar dat eveneens een vijftal stoomsloepen in gereedheid zijn gebracht voor den surveillance dienst in de Amster- damsche haven. In Oost-Friesland verdwijnen de oude Hollandsche windmolens zoo goed als in ons eigen land. Te Leer waren er veertig jaar geleden nog tien groote molens, die het plaatsje een schilderachtigen aanblik ver leenden, eenige dagen geleden no.; maar drie. Een van deze drie is er nu weer afgebrand, die tevens de mooiste en grootste van heel Oost-Friesland was: de 110 voet hooge molen van Boer. Met de molen verbrandde een waarde van 30,000 mark aan graan. Enkele menschen, ook in Oost-Friesland, treuren om het landschapsmooi dat met de oude molens verdwijnt. Niet alzoo echter de molenaars zei ven, die liever naar het gesnor van hun van wind en weer onafhan kelijke motortjes dan naar het vnendelijke geklapper van molenwieken luisteren. Als twee druppels water Twee voer lieden, waarvan een te Hoorn en een te Waarland, gemeente Harenkarspel, keorden j. 1. Zaterdag van de markt te Alkmaar terug, zonder een van beiden te ontdekken dat de stalknecht hun paarden, oftewel hitten, ver wisseld had De een kwam eerst onderweg tot die wetenschap en de andere niet voor dat de eerste Zondag ctearop naai- Hoorn was gegaan ter verruiling der beide dieren Alleen aan het geslacht waren de beide kloppertjes van elkaar te onderscheiden. Regeeringsbegrippen. Het Huisgezin schrijft over de subsidie voor de oud-strijders. De minister van oorlog wenscht de gewone jaarlijksche collecte voor de oud-strijders achterwege gelaten te zien. Wij zijn het te dezen aanzien volkomen met hem eens, want deze bedelarij heeft ons altijd tegen de borst gestuit. Geen aalmoes behoorden de oud-strijders te ontvangen, maar een toelage van regeerings- wege als dank voorj de aan het vaderland bewezen diensten. Nu de collecte, welke gemiddeld f 5000 opbracht, vervalt, zal zoo zou men meenen de regeerings-subsidie minstens met dat bedrag worden verhoogd. Mis. Minister Bergansius redeneert aldus De oud-strijders kregen tot dusver uit de schatkist f 15,000 daar hun aantal steeds afneemt, had ik het plan de subsidie te ver minderen tot f 10,000; ik trek echter het oude cijfer uit, mits de collecte achterwege blijft. Rekenkunstig klopt misschien dit betoog ofschoon 't toch nog zeer de vraag blijft, of er zóóveel ond-strijders zijn overleden, dat de overblijvenden het volgend jaar evenveel zullen ontvangen als dit jaar. De oud-strijders hebben de klacht is oud steeds een kommervol bestaan geleid van de zeer kleine aalmoezen, die ieder ontving. Nu ze het wat ruimer en beter gaan krijgen, zegt de Minister: We moeten de toelage op peil houden, anders krijgen ze het te goed. Hiertegen komen we op. Zit het er niet aan, d9 f5000 van de col lectie uit de schatkist te nemen, laat dan de collectie zoolang het nog duurt gehouden worden. Maar beroof de stumpers niet van het voordeeltje, dat het heengaan van de overle. den wapenmakkers hun bezorgt. In de vergadering van den raad der gemeente Schoterland (Fr.) deed zich een eigenaardig geval voor. Het Hoofd dor school te Hoornsterzwaag had vroeger zeer op het geven van herhalings onderwijs aan zijne school aangedrongen nu adviseerde hij het dezen winter niet te geven, niettegenstaande zich leerlingen hadden aan gemeld. De raad ging op dit advies niet in, maar hield zich aan de wet. Hij besloot te Hoorn sterzwaag wel herhalingsonderwijs te laten geven. Toen het op het benoemen van den onder wijzer voor dat onderwijs te Hoornsterzwaag aankwam, bleek bij de stemming, dat niet het hoofd, maar de onderwijzer aldaar benoemd was. Deze onderwijzer is niet in bezit der hoofd- acte en het zal de vraag nog zijn of zulk een onderwijzer met de leiding van dit onder wijs zal mogen worden belast. De wet is op dit punt niet duidelijk. De een zegt, dat de hoofdacte in casu vereischte is, de andere oordeelt van niet. Hetzelfde schoolhoofd vroeg aan den raad i voor hem, of beter voor zijn schaap, van gemeentewege een hok te bouwen. De raad ging hierop niet in: „meester kon zich 't volgend jaar wel eens koeien aanschaffen en dan om een koestal gaan vragen 1" Een voordeeltje 1 In den Riekerpolder (Sloten) is brongas aangetroffen in zulk een hoeveelheid en van zoo goede hoedanigheid, dat verschillende gebouwen en terreinen in de stelling Amster dam er mede zullen worden verlicht. In het Groninger dorp L. zou een predikant worden beroepen. Men had iemand op 't oog. Die zou een proefpreek houden en daartoe per rijtuig van den trein worden gehaald. De afhalers kwamen te vroeg aan het station en wachtten den trein af in het stationskoffiehuis, waar een heer een broodje zat te eten. Er werd door het gezelschap druk gepraat en ook de dominé in zijD parti culier leven werd besproken en beoordeeld niet al te gunstig. De heer, at door aan zijn boterham de trein kwam, maar met dezen geen dominé. Weer ging men in 't stations-koffihuis waar de heer nog zat en hun voorsielde maar in te stappen, wijl hij de af te halen predikant een trein eerder was gekomen. Wel werd de dominé beroepen, maar hij bedankte voor de eer. Als historisch deelt de „N. Gr. Ct." het volgende mede: Twee arbeiders staan met elkaar het nieuwe bankbiljet, dat op 1 October voor het eerst uitgegeven is, te bekijken. De eene tot den gelukkigen bezitter. „Mooi voor de propaganda, wat?" De G. B. De een„Zie maar. Links staat een arbeider, rechts de welvaart. Beiden strekken naar elkaar een arm uit. Maar de arbeider kan niet bij de welvaart komen, omdat de Nederlandsche Bank er tusschen staat." Machine uit elkander geslagen! Dinsdag zijn door onbekende oorzaak men vermoedt door verkeerde behandeling door den tijdelijk dienstdoenden hulpmachinist eenige machinedeelen in de katoenspinnerij van „De Veenendaalsche Stoomspinnerij Weverjj te Venendaal losgerukt en met zulk een kracht weggeslingerd, dat geen stuk van de zware dubbele Engelsche stoommachine heel bleef en alles mot vreeselijk geraas dooi elkander werd geworpen Groote brokken ijzer drongen door hot dak en de muren naar buiten. Het personeel, even te voren door het stooten der machine gewaarschuwd, had juist het fabrieksgebouw verlaten, toen de catastrophe plaats had. De machinist werd licht verwond. De materieele schade is echter zéér groot, waardoor een deel van het werk volk waarschijnlijk eenigen tijd tot werkloos heid zal zijn gedoemd. - Menige vogel zingt des winters beter, wanneer hij naast gewoon voeder ookgroen- voeder heeft. Dit kan men zich gemakkelijk verschaffen Men neemt kleine schoteltjes, zalfpotjes of halve eierschalen, vult deze met zand en zaait er vogelzaad in. Op een warme plaats gezet komen de zaadjes spoedig uit en men kan het heele bakje in de kooi zetten. Kaalgevreten zijnde, vervangt men het door 6en nieuw. - Iets nieuwsuit Amerika. Dr. Morel, van het Amerikaansche Land- bouwdepartement, en de Duitsche scheikun- kundige Prof. Nobbe, hebben te zamen een middel ontdekt om gronden vruchtbaar te maken zonder mest of scheikundige producten. Hunne ontdekking berust op het feit, dat het vuornaamste element in het voedsel der planten mtrogeen is, hetwelk zich in vrijen staat in de dampkringslucht bevindt in eene verhouding van 7/10. Als men dat nitrogeen machtig kon worden, dan had men geen duren mest of dergelijke noodig. Prof. Nobbe ontdekte nu in de wortels van klaverplanten, van boonen, erwten, enz., bacteriën, welker taak het is, het nitrogeen uit de dampkringslucht op te zuigen en het te verwerken tot een voedsel voor de plant. Dr. Morrel vervolgde die onderzoekingen en het gelukte hem door cultuur een type van de genoemde microbe te verkrijgen, het welk tienmaal meer nitrogeen inzuigt dan de oorspronkelijke. Een dot watten in zulke bacteriën-bouillon gedoopt, kan millioen bacteriën bewaren, welke terstond herleven als zij in water komen. Door nu zaad in water met die bacteriën te dompelen of den grond daarmede te be gieten, kan men den groei der gewassen in hooge mate bevorderen Bij genomen proeven verkreeg men op die wijze van katoen 40 percent meer, van aard appelen 50 percent, van haver 300 percent en van rogge 400 percent meer. De kosten van het middel bedragen enkele stuivers per hectare. 'tls te hopen, dat het nieuwe bemestings middel aan de verwachtingen zal beantwoorden - ook voor de reputatie der bacteriën in het algemeeD, die. gelijk hier opnieuw blijkt, lang niet altijd vijanden zijn van het menschelijk geslacht, maar ook wel bondgenooten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie I Tengevolge van het niet voorlezen van de toelichting van mijn adres in den Raad kon ook in Uw verslag geen beknopt overzicht worden gegeven van do eigenlijke kwestie in mijn adres bedoeld, zoodat Uw lezers ongetwijfeld een ver keerden indruk van de zaak moeten krijgen. Vandaar mijn beleefd verzoek het volgende gedeelte uit mijne toelichting in Uw blad te plaatsen. „Nu wil ik er nog even op wijzen, dat geen enkele onderwijzer zoo dwaas zal zijn aan welwillende ouders inlichtingen te weigeren, niemand, die zijne roeping zoo slecht begrijpen zalmaar de zaak wordt geheel anders, als een veldwachter tegenover een hoofd der school een houding gaat aannemen als een rechter van instructie, even dwaas is die onderwijzer, die uit vrees zoo iemand te woord staat." Verder nog do opmerking, dat ieder, die belangstelt in deze kwestie bij mij inlichtingen kan vorkrijgen. En worden van andere zijde beschuldigingen tegen mij ingebracht, dan hoop ik, dat men mij in de gelegenheid zal stellen, die te weerleggen. Ten slotte mijn dank voor do plaatsing. A. C. TOET. De C'jcksdorp, 6 Oct. 1994. Leiden, 7 Qct. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 355 stuks f 130 a f 291 53 Stieren f 68 a f 3349 Veulens 68 stuks f 115 a f 0 293 kalfkoeien 1123 a f 283, Melkkoeion f 122 a (283; 120 Varekoeien f 115 a 1229, 247 Vette koeion f 124 a 1 296 58 Vette kalveren f 37 a f 10016 Magen kalveren f 9,— al 23382 Graskalveren i a f70; 246 Vette schapen f 16 a f 32.00; 5?| schapen (weide) f 11 af 25.0 Paarden 1 a i 0 352 Magere Varkens f 16 a f f Vette Varkens a ct. 681 Biggen 3,00 a 114.Lammeren f 0,a f 0 Schagen, 5 Oct. Aangevoerd8 paardei f 50 a f 275 5 Stieren f 100 a f 160 010 Gelde koeien f 100 af 170; 76 Kalfkoeien f 130, f270 28 Nuchtere Kalveren f 7,a 22,—i 35o Schapen f 14 a f 32320 Lammeren f 12,- a!19, ;6 Varkens f 12, a f 14 15 Vette Varkens 46 a 49 cent per kg.60 Vette Koeici f 160 a f 2750 Graskalveren f 0,— a f 40 Biggen f 7,— a f 9,00; Boter f 1,25 a f' 1,3; per K.G.Kipeiereu 1 4,50 a f 5,50. Zondag 9 October. 1904, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. (H. Doop.) Koog. Voorm. 10 uur ds Smits. Den Hoorn. Nam half 3 uurds. Smits Oudeschild. Nam. half 3 uur ds. Schroder. Oosterend. Voorm 10 uur de Heer van Zweden, Cocksdorp. Voorm. tien uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half zeven ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Milatz. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 1 tot en met 7 Oct. 1904. ONDERTROUWDn GETROUWD: Ueene- GEBOREN Jan z. v. Gerrit Eelman en Neeltjs Ocque (Oost.) OVERLEDEN Cornelis van Heerwaarden, oud 89 jaren, weduwn van Grietje Verberne (Eier- land.) DIJKGRAAF en HEEMRADEN Tan Waterschap de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel brengen bij deze ter kennisse van de Ingelanden, dat, naar aanleiding van art. 15 der keur en verordening van dit Waterschap, de Schouw, op het schoonmaaijen en zuiveren van de Togtslooten en Cenen, van Bobbels, Kroos, Riet en Flab, is bepaald op Woensdag den 19 October 1904, de nalatigen verbeuren een boete van f 3, Texel, den 28 September 1904. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. S. DIJT Dijkgraaf. S. KEIJSER Pz. Secretaris. ALGE91EENE VERGADERING voor de leden op Woensdagavond a. s., 8 uur, in „de Lindeboom." 8 October 1904. HET BESTUUR. in den polder het Noorden te Texel vóór 1 Januari 1905. Bestek en teekening ter inzage en overschrij ving bij den ondergeteekende, bij wien bil jetten in te leveren vóór Donderdagavond 13 October 'savonds 6 uur, opening der briefjes 's avonds 8 uur in het café „Den Burg." De Ond. Vereeniging te De Waal, tot aankoop vau Veevoeder vraagt met opgave van Natura gewicht. Prijs en Monsters voor 15 Oct. a. s. Verdere inlichtingen verstrekt J. J. BARE ER Bargon op Texel. Hoofdgracht 28, Den nelder. Dagelijks mot uitzondering van den DONDERDAGMORGEN te consulteercn.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2