Enkhuizer Almanakken Scheurkalenders. LIJST van onbestelbare brieven, enz, Marktberichten, Pre d i kbeu r ten, den Ned. Protestantenbond denkt op Zondag 27 Nov. op te treden de Weleerw. Heer Ds. Proost van Wormerveer met het onderwerp „Zondagsrust". De mosselenvisschers klagen, dat met de laatste stormen de mosselen onder het zand geraakt zijn. Men hoopt, dat deze weekdie ren zich nog weder naar boven zullen werken. 15 Nov. De visscherijvereeniging „Be tracht het Goede" hield Zaterdag j. 1. eene vergadering in het lokaal van den Heer C. Duinker. Na opening en het lezen van de notulen werd mededeeling gedaan van verschillende correspondentiën en van antwoorden, op adressen ontvangen. Ook werd verslag gedaan van de verschil lende besprekingen, gehouden door de besturen van den Schippers- en visschersbond te Ou- deschild en van „Betracht het Goede." Na verschillende zaken besproken te hebben werd besloten, om met den Schippers- en Visschersbond een adres aan H. M. de Koningin te richten in zake het bewuste schietvlot, dat ieder jaar op de Reede van Texel verankerd ligt. Ookzal men gezamen lijk trachten nog enkele lichtboeien geplaatst te krijgen. Vervolgens kwam de gewichtigste vraag aan de orde„Zal het mogelijk zijn een fonds voor weduwen en weezen van zee- en landlieden voor geheel Texel op te richten"? Met enkele petsonen van Oudeschild was deze vraag ernstig overwogen, en algemeen was men de meening toegedaan, dat deze zaak wel mogelijk is en een zegen voor de bevolking zal blijken te zijn. Ontwerpstatu ten werden voorgelezen en goedgekeurd, en met de vereeniging te Oudescbild zal men trachten op de verschillende dorpen der ge meente afdeelingen te vestigen. Bijna allen ter vergadering aanwezigen, en later ook nog anderen, hebben zich voor het lidmaatschap aangemeld. Nadat nog enkele kleinere zaken behandeld waren, werd de bijeenkomst met dank voor de belangstelling gesloten. Den Hoorn, 15 Nov. Heden avond had in het Loodsmanswelvaren de algemeene verga- gering plaats van het alhier bestaande onder linge begrafenisfonds Unitas. Nadat door den Voorzitter, den Heer G. Duinker, de vergadering was geopend en de aanwezigen waren verwelkomd en mededee ling was gedaan dat het fonds thans 20 jaren bestond, wordt door den Secretaris de notulen van het voorgaande jaar voorgelezen en zon der aanmerking goedgekeurd. Hierna trad aan de beurt rekening van den penningmeester over ontvang en uitgaaf en bleek dat de kas in dit jaar weder aan merkelijk was vooruitgegaan en het fonds op heden over een bedrag van vijf duizend vijf honderd zes en twintig gulden en vijf cent mag beschikken, welk bedrag solide is belegd. Vervolgens werd verkiezing gehouden voor een Commissaris van orde, inplaats van den Heer S. Zoetelief, die moest aftreden on als zoodanig niet herkiesbaar wasmet een tweede vrije stemming werd als zoodanig gekozen de Heer Jb. Huisman, die de benoe ming in dank aanvaarde. Hierna was aan de orde herziening reglement en werden enkele artikelen gewijzigd, vooral artikel 22 van het reglement kwam druk ter sprake doch bleef onveranderddoor het bestuur werd ten slotte besloten bij overlijden de uitkeering van 50 gulden op 60 te brengen en van 25 op 30. Nadat boeken en ander- sinds nagezien en in orde waren bevonden sloot de voorzittor op gebruikelijk wijze de vergadering. Helder, 15 Nov. Bij den dikken mist van gisteren, kwam een uitstoomende kanonneer boot in botsing met een botter van den Helderschen schipper Boon. De kanonneerboot liep zoodanig in het vaartuigje, dat zij er als 't ware in vastge klemd zat en met moeite kon loskomen. In zinkenden staat kwam daarna de schuit aan den steiger. Men wilde trachten iets voor 't gat te spijkeren, en daarna de schuit naar een scheepswerf te kunnen verhalen. Vlieland. Op de voordracht voor onder wijzer in de plaats van den heer Veurmsn werden geplaatst de heer J. C. Dekker van Schiermonnikoog, H. Donia van Hengelo, K. van der Laan van Nierzijl. Benoemd werd met 4 tegen 2 stemmen de heer J. C. Dekker. - Op het strand alhier spoelde aan een groen geschilderd naambord, waarop met witte letters Vrouw Dirkje. Urk 1904, J. D. J. Verder een laadboom van een s'oomschip en de mast van eon visschersvaartuig. De Zijper Ct. schrijft Het feit, dat Hercules do Augiu'sstal reinig de, heeft zeker den Schager gemeenteopzichter voor den geest gestaan toen hij Vrijdag j.l. de marktplaats met de brandspuit liet,schoon maken Dit praetisch middel kunnen wij bij voor komende gelegenheid ook anderen aanbevelen. In Schagen is het gebleken, volkomen aan het doel, waarvoor het gebruikt werd, te beantwoorden. Nog niet zoo gek. Zekere B. uit de gemeente Barsingerhorn had met den strafrechter een kwestie van 6 dagen te vereffenen. De man toonde volstrekt geen geneigdheid om zich aan de wettelijke uitspraak te onderwerpen. Om alle drukte te voorkomen, wachtte de politie op eene gunstige gelegenheid om onzen vriend op te pikken. Donderdag vertoonde hij zich op de markt te Schagen. Fluks was hij ingerekend en voorloopig in 't torentje opgesloten. Met den trein van 1 uur werd hij naar zijn tijde lijk logies gebracht. Een dokter tegen wion gewaarschuwd wordt. In het „Mbl. t. d. Kwakz." waarschuwt G. W. B. tegen de zoogenaamde tering-genees- methode van Dr. Kauling te Ginneken. Die dokter wordt rijk. Hij heeft wel 50 patiënten onder zijndagelij' sche behandeliug en ontvangt van ieder een i jksdaalder daags. Dat is dus een inkomen van f125 daags, of een jaargeld van ruim f 45,000. En dokter doet er weinig voor. Hij laat de patiënten, onverschillig in welken graad ze reeds door de ziekte zijn gesloopt, bij zich aan huis komen, doet ze door twee vrouwe lijke huisgenooten inwrijven met een onschul dige olie, die een hoog gele kleur achterlaat, laat ze een paar chinine-tabletten slikken en verricht somwijlen een serum-inspuiting De reclame had wonderen verteld van deze methode, maar toen ter gelegenheid van de Algemeene Vergadering van de Mij. ter bevordering der Geneeskunst te Breda een viertal artssn den dokter te Ginneken opzocht en hem uitnoodigde zijn geneesmethode voor de vergadering in debat te brengen, scheepte de meid de heeren bij de deur af met het compliment dat „dokter wel wat beters had te doen." Dokter wrijft maar, spreekt niet over licht, lucht en voedings- en levenswijze, maar blijft de reclametrom roeren zelfs als zijn patiënten bezwijken. Dan heet maar er was iets bijgekomen. De heer B. wil maar liever geen naam geven aan deze methode, maar waarschuwt de arme lijders ernstig zich niet te laten verlokken door de voorspiegelingen van dr. Kauling. In Friesland strijken van tijd tot tijd groote scharen wilde ganzen neder op hm reis naar het Zuiden, waarbij zij aan de tc n velde staande wintertarwe belangrijke schade toebrengen. Vele landbouwers in de provincie hebben van den Commissaris der Koning n machtiging gevraagd om op deze lastige bezoekers jacht te maken. Uit Pijnacker wordt geschreven Dat ook ons land, zij het in veel minder mate dan het bevriende Engeland, profijt trekt van den oorlog in het Verre Oosten, blijkt uit het feit, dat voor rekening dor Japansche regeering 300,000 zoetemelksche kazen zijn aangekocht. De levering daarvan is opgedragen aan drie firma's, elk voor een derde gedeelte, een van deze firma's is in deze gemeente gevestigd. Die mag er wezen I Een der lotelingen te Uithuizen (Groningen), had eene leDgte van niet minder dan 1,818 M. Een kostbare hondenfamilie Men schrijft aan de „Alkmaarsche Crt." De heer J. W. Schoone, wonende aan den Laanweg on de Schermer, is in 't bezit van een St. Bernardshond, die dezer dagen 14 jongen ter wereld heeft gebracht, waarvan er 2 gezond en wel door de moeder worden grootgebracht. De vader van dit gezin be hoort te Heeren veen thuis en heeft f 4500 gekost, terwijl diens moeder de waarde vertegenwoordigt van f 8500. Plattelandsch politiek. In een niet onbelangrijke plattelandsche gemeente, moest een verkiezing plaats hebben voor een lid van den Raad. Zooals gewoonlijk waren ook daar vele liefhebbers. Ten slotte worden drie candidaton definitief gesteld en wel één van antirevolutionnaire zijde en natuurlijk twee door de liberalen. Een van die twee had echter zelf do lijst ondorteekend voor de candidatuur van den ander en toen men verwonderd vroeg hoe dit mogelijk was, kwam het afdoende antwoord, dat hij de canditatuur van zijn tegenstander reeds onderteekend had voor hijzelf candidaat gesteld werd. - Geen vlugge postbestelling. - Een kleine vijf maanden onderweg voor een briefkaart is al een aardig slippertje. Zoo heeft naar het „N. v. d. D." meldt een op 13 Juni jl. aan Justus van Maurik gezonden briefkaart 't. gemaakt, omdat de post haar ev:n doorzond naarOost-Indië, waar ze terechtkwam op Sabang, Weltevreden enz. totdat men daar tot inzicht kwam, dat deze totok al lang terug was. - Te Leeuwarden is hot eerste proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van artikel 46, sub 1 der nieuwe Drankwet. - Geviarlijk vermaak. In de vorige week waren in den kruideniers winkel van de coöperatieve verbruikersver- eeniging „Vooiuitgang" aan de Zomerhofstraat te Rotterdam een paar winkelbedienden aan het stoeien Al gekheid makende zaten zij elkander achtorna, waarbij een hunner zekere P. L de groote onvoorzichtigheid had met een revolver, die naar hij meende met losse patronen geladen was, te schieten op zijn kameraad, den 15 jarigen D. O. Spelenderwijs loste hij zoo drie schoten, telkens met losse patronen, doch het vierde schot was, zonder dat hij het wist, meteen scherpe patroon. De kogel drong in den hals van den 15-jarigen D. O., die een wonde kreeg, waaruit hij erg bloedde. Gelukkig scheen de kogel, die in de wond bleef zitten, niet diep te zijn ingedrongen, zoodat er geen levensgevaar was. De verwonde wiukelbe. diende werd naar het ziekenhuis gebracht wegens onbekendheid van de geadresseerden, en door weigering, om het port. Ie Helft der maand November 1904. H. C. van Dam Culemborg. Mej. G. de Bruin—Lagerveld Den Helder (geweigerd.) Zondag 20 November, 1904, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Room. Nam. halfdrie ds. Schroder. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg 's Avonds halfzoven ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Milatz. De beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Den Hoorn, denkt eerst den 27en November e. k. zijne intree te doen in zijne eerste gemeente Amsterdam, 14 Nov. Aangevoerd 260 Run deren, le kwal. 66 4 68 ct., 2de kwal. f 0.60 a 0.65, 3de kwal. 56 a c. perK. G. 65 Melk en Kalf koeien f 120 4 f 265* 1 Graskal veren f 28 a f 40 10 Schapen f 18 4128, 59 Nuchtere Kalveren f 7,4 i 12,0 Lammeren f a 565 vetto Varkens 43 a 44 ct. por K. G. Purmerend, 15 Nov. Aangevoerd 729 Run deren en 7 Stieren. 115 vette Kalveren 70 4 90 ct. per KG 162 nucht. Kalveren 19 4 f 22 p. stuk, 243 vette Varkeus 41 4 45 ct. per KG. 41 magere Var kens f 11 4 21,00 p st.; 176 Biggen 1 6 4 f9 p. st.; 1512 Schapen f 22 4 f 34. Kip-Eieren f 7,50 4 f 8,- per 100. st. Vette Koeien, 643, prijsh. h. vlug. Gelde Kooien, prijsh. handel matig. Melkkoeien, prijsh. handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. matig. Vette Varkens, h. in prijs h. matig. Magere Varkens, prijsh., h. matig/ Biggen, prijsh., h. matig. Vette Schapon h. in prijs h. vlug. Boekh, Parkstraat. Vanwege het Kerkbestuur te Oudeschild wordt opgegeven dat Zondagavond te 7 uur aldaar zal optreden de heer J. J». Meurs. Cand. t. d. II. D. EN

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2