N° 1794. Zondag 20 November 1904, 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. - RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis aan de ingezetenen, dat eene vergadering van den Gemeenteraad is belegd op Maandag den 21 November 1904, des vóórmiddags te ÏO'A uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 17 November 1904. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE- Te behandelen onderwerpen; DRANKWET. De Burgemeester van Texel herinnert be langhebbenden er aan, dat de verzoekschriften van de slijters in sterken drank, in dien zij hun bedrijf na 30 April 1905 wenschen voort te zetten, vóór den 26 November 1904 bij het College van Burgemeester en Wet houders moeten worden ingediend, terwijl de Caféhouders, zonder vergunning, hunne aan vragen om verlof, vóór 1 Januari a. s. bij genoemd College zullen moeten inzenden. De ter zake betrekkelijke formulieren zijn ter Secretarie, tegen den kostenden prijs verkrijgbaar. Texel, den 18 November 1904. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en "Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat op 17 November 1904, bii hen is ingekomen een verzoekschrift van A RIE DROS Az. van beroep koopman, wonende te den Burg, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in de navolgende localiteitde winkel van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel, Sectie K. No. 1655, plaatselijk gemerkt Wijk B. 201, en gelegen aan de Steenenplaats te den Burg, aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dezo vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, den 18 November 1904. Burgomooster en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. H. W. DE JONCHEERE. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 kammetje gevonden op de Groeneplaats; 1 dop van een wagen en 1 ceintuur, gevonden in de We verstraat. TEXEL, 19 November 1904. Eene waarschuwing om nietzal zeker door niemand te duur worden geacht. Wij doen zulks bij deze, door er aan te herinneren dat vóór December de aanslagen in de grondbelasting en het personeel geheel moeten zijn aangezuiverd en die van de be drijfsbelasting voor minstens de helft. Die deze waarschuwing zich ten nutte wil maken, zal zich daardoor allicht eene extra uitgave besparen; die meent er geen gebruik van te moeten maken, volge zijn eigen mee ning, doch moge bedenkendat de fiscus niet met zich laat gekken. Wij willen er bij deze aan herinneren dat heden avond (Zaterdag) eene uit voering wordt gegeven door het Texelsch Fanfarecorps,in het lokaal „de Vergulde Kikkert" alhier. Moge het aan belangstelling niet ontbreken. Wegens ongesteldheid van den heer De Jongh, die in het Nut eene spreekbeurt zal vervullen, is de vergadering eene week uitgesteld en bepaald op Woensdag 30Nov. a.s 'n Boertje was ter markt geweest en had een paard gekocht; erg in zijn schik met z'n koop had hij wellicht zich zelf eens extra getracteerd en sjokte vervolgens met zijn rossinant huiswaarts. Hoe het nu zoo kon en hoe het gebeurde vermogen wij niet optehelderen, doch het schijnt dat het touw waaraan het dier door den gelukkigen eigenaar werd geleid, dezen ongemerkt uit de hand moet zijn geglipt, althans toen hij dicht bij zijne woning een buurman ontmoette, welke hij toeriep: „wel buur, heb ik geen flinke ket gekocht?" en hij tegelijkertijd omkeek, ontdekte hij dat het paard was verdwenen, (tableau!) Het dier had den terugtocht maar weer aangenomen en werd later in een stal teruggevonden. Dit curieuse geval moet zich hier hebben voorgedaan met den laatsten marktdag. De storm der vorige week heeft weder eens een zeldzaam vogeltje naar onze kusten gejaagd, n. 1. een voorwerp van het Vaal Storm vogeltje of Procellaria leucorrhoa. Deze soort, die minder roetzwart gekleurd is, komt hier veel zeldzamer voor dan het gewoon stormvogeltje, (Procellaria pelagica,) dat men bijna ieder jaar aan het strand kan waar nemen. De stormvogeltjes schijnen op het water te loopen. Dr. H. J. Calkoen zegt hiervan „Gelijk een vlinder over de bloemen, zoo zweeft hij over de golven, de bergen en dalen ervan volgende. Nu eens raakt hij met de teenen, dan met de toppen der vleugels het water, den indruk makende, alsof hij een plaatsje zoekt, om zich neer te zetten, wat men hem echter nooit ziet doen." Waal, 18 Nov. De godin van den dans, die thans aan Den Burg haren Scepter zoo luchtig zwaait, heeft ook alhier haren zetel opgeslagen. Cakzor van Oudeschild opende gisteravond een danscursus in de „Rijzende Maan". Jammer maar, dat men van het goede te veel kan krijgen: een 17 jarig meisje had zich zoo ingespannen, dat zij, buiten gekomen, haar bewustzijn verloor. Dr. V. d. V. verleende zijn hulp en verbood de jonge dame verder aan de danslessen deel te nemen. Een goede les voor Yelen Oostbrend, 18 Nov. De jager T. heeft een geheel isabelkleurigen leeuwerik geschoten. Dergelijke minder of meer witte voorwer pen (zoogenaamde albino's) van verschillende vogelsoorten heeft men gaarne voor weten- 1 schappelijke doeleinden. De bevolking alhier, die langzamerhand aan het afnemen was, wordt in den laatsten tijd weer grooter. Ledige woningen zijn er bijna niet meer. Vlieland. De alhier gehouden collecte ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers van Urk, den Helder en Texel bracht f63.07 op. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter algemeene kennis Bij gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest wordt de vergunning om meer dere pakketten aan hetzelfde adres van slechts ééne adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 7 December inge trokken en zal derhalve, bij elk, gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pakket, een adreskaart behooren te zijn gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van een goede overkomst van de pakketten, aanbe volen 1. zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking van de te verzenden voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken of beschadigen verzekerd zijn 2. zoo mogelijk de adressen op den omslag van de pakketten te schrijven, en, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zóó vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten: Zeesterren als mest. Aan het strand te Zandvoort is aangespoeld een groote hoe veelheid zeesterren, die met karren morden weggehaald en naar de duinen gebracht om te dienen tot bemesting voor de aardappel velden. Werkeloosheid te Amsterdam. De werkeloosheid in de bouwvakken heeft in Amsterdam onrustbarende afmetingen geno men. Het aantal werkzoekenden moet reeds 5000 bedragen. Moeielijk te beantwoorden is zeker de vraag, hoe hier uitkomst kan wor den gebracht Omtrent het bezwaar van onze visschers op Noord- en Zuiderzee, dat zij vaak niet kunnen deelnemen aan de stemming, schrijft „De Standaard:" De visschers wilden liefst, dat alle stem dagen op een Zaterdag werden gezet, daar ze dan voor den Zondag thuiskomen maar we betwijfelen zeer, of het ooit tot deze verandering zal komen. Anderen willen de visschers gemachtigd zien, om in hun plaats door een ander te laten stemmen, liefst zóó, dat de vrouw voor haar man kan stemmen als zijD gemachtigde, en altoos zóó, dat niemand voor meer dan één kiezer zaakwaarnemend kan optreden. Weer anderen willen voor de visschers een afzonderlijk stembureel oprichten met dien verstande, dat ze vóór hun vertrek hun stembiljet ingevuld en verzegeld konden depo- neeren, om eerst op den dag der stemming in aanmerking te worden gebracht, Of er misschien nog andere denkbeelden opkwamen, durven we niet zeggenmaar van elk der drie bovenvermelde maatregelen gevoelt men terstond, aan hoeveel bedenking ze onderhevig zouden zijn. Men meldt uit Oldenzaal aan de „Zw. Courant." Dat men in Duitschland nog steeds op onbarmhartige wijze met behoeftige Hollanders omspringt, kan blijken uit het feit, dat hier dezer dagen een vrouw aankwam met een schrijven van den burgemeester van Rheine, dat zij Duitschland moest verlaten. Haai man was voor 14 dagen te Rheine overleden. Opnieuw is bij de Tweede Kamer inge diend een gelijkluidend wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling der wet tot regeling van het hooger onderwijs. De Regeering acht het noodig, dat opnieuw een wetsontwerp tot wijzigiDg en aanvulling der wet tot regeliDg van het hooger onderwijs worde ingediend. Toelichting van de gronden waarop het wetsontwerp berust, acht de Regeering, na de uitvoerige gedachtenverwisseling tusschen de Staten Generaal en haar over het vorig ontwerp, overbodig. Bij ingezetenen van Gouda vervoegde zich een persoon, zich noemende predikant van een vissehersdorp, die trachtte gelden in te zamelen voor een te stichten evangelisatie lokaal Dit gelukte hem hier en daar vrijwel. Daar zijn eigenaardig optreden evenwel eenigen argwaan wekte, werd toch de politie met een en ander in kennis gesteld, die ontdekte, dat er van het praatje van den pseudo-predikant niets aan was en den man aan het S. S.-station arresteerde. De reeds geïnde gelden moesten direct worden terug gegeven. De man spreekt met een sterk Brabantsch accent en geeft zich uit voor reizend predikant. Men schrijft aan de „Ass. Ct." Een griezelige vondst. Te Kloostermuhde, een Oostfriesch grens- plaatsje, stieten de arbeiders bij het graven van een put, op ongeveer een M. diepte, op een geraamte. Daaronder vond men nog tien en daarna nog vijf menschelijke skeletten, afkomstig van meest nog jonge mannen, waartoe men kon besluiten uit de omstandig heid, dat de tanden en kiezen meest allen nog gaaf in hunne kassen zaten. Natuurlijk verdiepte men zich in gissingen hoe en wanneer die lijken daar wel waren gekomen. De aanwezigheid van sporen in het graf wijst er op, dat men hier te doen heeft met overblijfselen van krijgslieden. Nu hebben in den loop der eeuwen over dit plekje grond i, waar in vroegeren tijd het klooster der eerwaarde broeders van St. Johannis gestaan heeft, de krijgsstormen zich wel ontketend. In het jaar 1514 belegerde hertog Wilhelm van Brunswijk met 20.000 man en veel geschut de vesting Leerort, tot op den 24 Juni van dat gedenkwaardige jaar, een kanonskogel dezen vorst het hoofd van den romp scheidde en zijn leger in wilde vlucht uiteenstoof. In 1622 kwam Mansfefd er met 19400 man, in 1637 Wilhelm van Hessen mot 9400 man. Men veronderstelt nu dat de 16 jonge mannen, wier gebeente zoo goed bewaard bleet, in dienst van een dezer krijgshelden zijn geweest. Wat in twaalf jaar niet meer was voor gekomen (sedert 1892 niet,) staat op het punt van te gebeuren het Instructie-bataljon is bijna compleet. De sterkte is bepaald op 51 onderofficieren, 48 korporaals, 16 tamboers en hoornblazers en 500 volontairs; er ontbreken aan die officieele sterkte op dit oogenblik slechts 5 korporaals en 33 volontairs. Het vorige jaar op 12 Nov. was er nog een in compleet van 190 volontairs. De tijd schijnt dus weer te naderen dat men enkel op geregelde tijdstippen, in de couranten meegedeeld, dus in verhouding tot de sterkte van het naar de regimenten ver trokken kader, bij het bataljon in dienst zal kunnen treden. („Kamp. Ct.K) Ut Nijenveen schrijft menEen jong- mensch. F. S., vermoeid van zijn werk, was ter catechisatie bij 4en predikant lekker inge dommeld, toen de dominee met sterke stem hem vroeg „Frederik, zeg eens, wie heeft de wereld geschapen 't Jongmensch, eenigzins bedremmeld, verstond dat de vraag was wie geslapen had en antwoordde„Ik dominee, maar ik zal het nooit weer doen". I-Alk TEXELSGHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dï* Bürs 30 Ct«. Franco per post door ge heel Nbdbriand 15 Cts. Naar Amkriïa en andere landen met Terhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Wijziging besluit bepalende o.m. den leeftijd waarop de nieuwe leerlingen tot de O. L. Scbolen kunnen worden toegelaten. III. Verzoek D. C. Vos, om vergoeding als plaats vervangend kantoorhouder, telefoonkantoor Onde- scbild. IV. Benoeming Raads-Commissie, regeling Markt. V. Herziening reglement Algemeen Armbestuur. VI. Ontslag-aanvrage A. Langeveld als Boekhouder van het Algemeen Armbestuur. VII. Benoeming Ambtenaren van den BurgerlijkenStand. VIII. Wijziging besluit v.rdeeling werkzaamheden van de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. IX. Regeling openstelling Bureau van den Burgerl.Stand. X. Bespreking eventueelen aankoop brandspuiten. XI. Vaststelling verordeningen heffing en invordering vergunningsrecht.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1