KENNISGEVING. Marktberichten. W aarschuwing. Nedcrlandsche Brandwaarborg Maatschappij Pre dikbeur ten, ADVERTKNTIË.N. Oudeschild, 3 Dec. In den namiddag van 6 Dec. a. s. wordt in de Bewaarschool alhier een aardig feestje bereid aan de kindertjes, welke geregeld de K. W. B. bezoeken. Er zal bij die gelegenheid een soort van cantate worden uitgevoerd, waarbij ook de kleintjes een werkzaam aandeel nemen, door eeDe be groeting van den Sint. Een dor ouders van elk der kindertjes, benevens elke donateur, zal bij die gelegenheid vrijen toegang hebben. Natuurlijk zal de Sint zich bij die gelegenheid niet onbetuigd laten. Het college van Kerkvoogden der II. G. alhier, heeft met ingang van 1 Jan. 1905 bedankt voor zijn functie. Notabelen zijn bezig voor de drie aftredenden nieuwe kerkvoogden te bekomen. Terwijl de garnalenvloot Donderdag in 't Marsdiep bezig was, geraakte van een der schuiten een knaap over boord en verdween in de diepte. Zijn vader greep een haak, sloeg deze uit en had 't geluk den drenkeling op te halen. De historie liep dus zeldzaam gelukkig af, wat haast een wonder mag ge noemd worden. Uit Firdgum wordt aan de „Leeuw. Ct." gemeld In vele gemeenten bestaat de gewoonte zelf azijn te maken, voor tafelgebruik. Men mengt dan door een flesch water een weinig azijnzuur. Hoe voorzichtig men met dit laatste vocht moet zijn, bleek hier op treurige wijze. Een jongentje van bijna twee jaar wist zich in een onbewaakt oogenblik meester te maken van het fleschje met azijnzuur, dat op tafel stond en dronk er een weinig uit. Ruim 48 uren later was het reeds aan de gevolgen bezweken. Uit 's Hertogenbosch schrijft men aan „N. v. d. D." Elk jaar neemt het aantal personen, dat zich door middel van de rechtbank te 's Hertogenbosch plaatsing weet te verschaffen in de Rijkswerkinrichting Yeenhuizen, toe. In den regel is de toeloop het grootst in het voorjaar en in den zomer, maar al eenige jaren achtereen houdt de trek aan geduren de het geheele jaar. Tegenwoordig worden nog wekelijks transporten van 10 tot 30, we gens landlooperij veroordeelde personen van 's Hertogenbosch naar Yeenhuizen gezonden en het aantal, dat in het huis van bewaring bijna geregeld aanwezig is, beloopt 70 80. Nogal ontduiking van de drankwet. Bij den verkoop eener bakkerij te Ee (Fr.) meende de kastelein een middel te hebben gevonden om de drankwet te ontduiken. In de zoogenaamde jachtweide werd gewoon als anders, getapt. Toen de tijd was aangebroken, riep de notaris de belangstellenden op om in den doorrit te komen bieden. Door de deur volgde men hem naar buiten, waarna men den doorrit inging. In zeer korten tijd werd daar het zaakje afgedaan. Vervolgens giDg menigeen weer naar de kamer, waar de kastelein gewoon sterken drank tapte. Men voegt er aan toe, dat aldus de doorritten, waarvan door 't toenemend aantal fietsen weinig gebruik wordt gemaakt, weer dienst kunnen doen. Op een dorp bij Haarlem was dezer dagen in het voornaamste koffiehuis een veiliDg aangekondigdmen verzamelde zich op de gewone wijze in de gelagkamer, doch bij klokslag 12 (het uur der veiling) verzocht de kastelein den notaris en kooplustigen hem te willen volgen, naar een zijner particuliere kamers. Daarin werd .daarop de veiling gehouden en de kastelein ziet zich ontheven van de bepalingen der wet, om twee uur na de veiling niet te mogen tappen. Een dienstmeisje uit Bussum, dat het „zoo'n zonde" vond om gebruikte postzegels weg te gooien, en daarom drie gestempelde 2Va ets. postzegels weer voor het gebruik geschikt maakte en ze op briefkaarten plakte, hoorde door het O. M. bij de Amsterdamsche rechtbank drie weken gevangenisstraf tegen zich eischen. Misthoorn op Urk! Door de Vereeniging „Schuttevaer" werd meer dan eens de wensch uitgesproken en ook aan de Regeering verzocht, op Urk een misthoorn te plaatsen. De ondiepe „Vorm" bewesten en de „Staart" ten N. O. van bet eiland bleken bij mist vaak gevaarlijke plaat sen voor de scheepvaart. Thans zijn vanwege het Departement van Marine twee vaartuigen naar Urk gezonden om te onderzoeken of de kerkklok der Her vormde Gemeente haar geluid ver genoeg, dat is tot buiten de lijn der bakens, zich laat hooren. Reeds werd Donderdag een eerste proeftocht (bij Zuidelijken wind)gedaan, waarbij de klok bij geregelde tusschenpoozen geluid werd. Aan den inspecteur over het loods wezen zal hiervan verslag worden gegeven. Ook voor de visschers, die, zooals verleden week nog bleek, bij mist niet steeds het kleine stukje land in de Zuiderzee kunnen vinden, als ze van de Noordzee huiswaarts keeren, is het zeer gewenscht, dat die klok, zoowel bij nacht als bij dag, bij mistig weer geluid wordt. Een driftig Heer. In het „Volksdagblad" leest men Naar wij vernemen, is bij het parket te Amsterdam een klacht wegens mishandeling ingediend tegen het antirevolutionaire Kamer lid Seret, en wel door den deurwaarder, die hem door zijn schoonzoon, den heer V., was op het dak gestuurd, in verband met een reeds sedert jaren bestaanden familietwist Bedoelde schoonzoon was indertijd zonder toestemming van den heer Seret te Londen met diens dochter in 't huwelijk getreden en leeft sedert dien tijd op zeer gespannen voet met zijn schoonvader, dien hij thans heeft doen dagvaarden om rekening en verantwoor ding te doen van aan diens dochter (zijne vrouw) gekomen erfenissen. De heer Seret ontstak hierover zoozeer in woede, dat hij den deurwaarder, die de dag vaarding uitbracht, zijn huis uitschopte, tenge volge waarvan de man een vrij ernstige verwonding aan den voet heeft bekomen. Men schrijft uit Fiiesland aan de „N. R. C." Te Sneek wordt op St.-Nicolaasavond in café's veel „gekiend"kienen was voor groote menschen dan ook in Friesland tot nog toe „specifiek Sneeksch." Daar men dit spel alleen vaak als „kinderspel', beschouwde, worden de Sneekers meermalen gekscherend „kienders" genoemd. Een woordspeling tege lijk, want in Sneek zegt men tegen kinderen kienders. Nu op eenmaal is dit kienspel er boven op gekomen, en wel door de nieuwe Drank wet, die het houden van loterijen in café's met „vergunning" verbiedt. In Friesland wordt in dorpen en steden op St. Nicolaas veel in café's om wild gedobbeld, dat mag nu niet meer en de caféhouders zullen nu kienpartijen uitschrijven, omdat het kienen niet gerekend wordt tot de hazardspelen. Zoo'n driftkop 1 Te Onstwedderlange kwam een vader bij het hoofd der school zich beklagen over een zijn kind opgelegde straf. De man maakte zich zoo driftig, dat hij het mes trok en meester te lijf wilde. Deze ontweek gelukkig het gevaar en deed onmiddellijk bij de politie aangifte van het geval. Valt niet in slaap op een verkooping 1 Een oud heer, die een mooi plaatsje had verworven in een gemakkelijke stoel en zachtjes aan onder het eentonig geluid van den afslager in slaap geraakte, kreeg den volgenden dag een rekening van circa f 400 voor kleeden en andere dingen. De afslager had zijn knikken voor bieden aangezien. Woensdag 30 November 1004. HERVORMDE GEMEENTE Burg. 's Avonds 7 uur ds Schroder. Zondag, 4 December 1004, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild. 'sAvonds 7 uur Ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur do Hr. Barende. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Milatz. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur Ds. Milatz. Leiden, 2 Dec. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 383 stuks f 126 a f 288; 19 Stieren f 52 a 1 2341 Veulens 0 stuks f0a f' 0 113 kalfkoeien 1121 a f 281, Melkkoeien f 113 a 128191 Varokoeien f 116 a f236, 256 Vette koeien f 126 a f 287 31 Vette kalveren f 85 a f 82 16 Magere kalveren f 9,af 22; 82 Graskalvoren f 21 a f 741003 Vette schapen f 16 a i 34;f 407 schapen (weide) f 13 a f 28.0 Paarden 0 a f 0 162 Magere Varkens f 14 a f f 30 Vette Varkens a ct. 348 Biggen 325 a f 13.Lammeren f 0,a f 0 Schagen, 1 Dec. Aangevoerd10 paarden f 40 a f225: 1 Stieren f 89 a f 180; 10 Gelde- kooicn f 120 ai 160; 12 Kalikoeien f 160, f'290; 18 Nuchtere Kalveren i 9,a 20, 0 Schapen i 0 a f0,140 Lammeren f 17, af 21, 5 Varkensfll,— a f 13; 29 Vetto Varkens 44 a 46 cent per kg.45 Vetto Koeien f 160 a f270; 12 Graskalvoren f 30, a f 65 100 Biggen f 6,a f9; Botor f 1,00 a f 1,20 per K.G.Kipeieren i 7,00 a f 8,00—, Burgerlijke Stand der Gemeeutc Texel, Aangiften van 26 Nov. tot en met 2 Dec. 19i GEBOREN: Adrianad. v. Pieter Blom Elisabeth de Waard (EierlandJ Meijert,i Cornelis de Ridder en Aagje Spigt(Koog( veld.) Jacob, z.v. Cornelis Witte en Cornel Hin (de Kamp.) ONDERTROUWD: o GETROUWDUcene- OVERLEDENJohanna Christina Lnijck oud 66 jaren, geh. m. Cornelis Boom (Oud schild.) Aafje Lammerts Dekker, oud S jaren geh m. Klaas Borgman (Koogerveld RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Texel en de, daarondi ressorteerende, hulpkantoren werd gedurend de maand November 1904, Ingelegd f 8963.605 Terugbetaald - 11455,85 Het laatste, door dat kantoor uitgegevoi boekje, draagt het nummer 2768. Heden overleed zacht en kalm, ons innig geliefde Moeder AAFJE DEKKER, in den ouderdom van 53 jaar en 6 maanden. Uit naam barer diep bedroefde Echtgenooten kinderen, KI. BORGMAN. 30 November 1904. Doch wij hopen te berusten in den wil yan God, wiens doen liefde en wijsheid is. Het bestuur van den polder Eijerland bericht hiermede dat wegens te doene werkzaamheden op den dwarsweg langs de hofstede „Vianen" in den polder, gedurende deze maand December, de passage mot rijtuig aldaar, vooral bij donker, gevaarlijk is. Het Bestuur voornoemd, H. Flens, Dijkgraaf. W. P. Lap, Secretaris. Texel, den 3 Dec. 1904. Tandarts ANSINGH, üoofdgraclit 28, Den Helder. Dagelijks met uitzondering van den DONDERDAGMORGEN te consulteeren. Het Collegie van dagelijksch bestuur van den polder Waal en Burg, brengt ter kennisso van de stemgerechtigde Ingelanden dat op Maandag den 12 December aanstaande van des voormiddags 10 uur tot 1 uur, aan den Burg in het Café ,.den Burg," zal worden overgegaan tot de stemming van een HOOFD-INGELA ND voor het Bestuur van dien Polder, waartoe alsdan aan de Kiezers hunne stembriefjes zullen worden uitgereikt. Ingeval van herstemming zal dezelve geschieden op een later te bepalen dag, zullende onmiddelijk na het verstrijken van den tijd voor de inlevering bepaald de stembriefjes worden geopend. Deze stemming behoort te geschieden, ter voorziening in de vacature ontstaande door de periodieke aftreding volgens den rooster den Heer JACOB ARISzn. EELMAN aan den Burg. Texel, den 1 December 1904. Het Collegie van Dagelijksch Bestuur voornoemd J. J. ROEPER Voorzitter. 8. KE1JSER Pz. Secretaris. -■VOOR- ROERENDE GOEDEREN enkel van Landbouwers en Veehouders, TE GOUDA. OPGERICHT IN 1850. Deze maatschappij verzekert alle Roerondo goederen en het Vee van de Landbouwors en Veehouders voor een geheel en voor een halfjaar. Het dorschon mot de stoomdorschmachino wordt toegestaan. Do omslag der brandschade, met do admini stratiekosten, hebben, vanaf 1850 tot heden, gemiddeld bedragon f 2.02 voor een geheel en f 1,01 voor oen halfjaar, por f 1000. Do lago bijdragen, de regeling on do vergoeding van do alhier plaats gehad hobbondo brand schade, zijn do beste aanbevelingen om in dezo Maatschappij deeltonemon. Nadere inlichtingen worden, op annvrago verstrekt door don Makelaar Sd. KEIJSEK Pz. Agent te Texel. Personon, gonegon om als Sub-Agent voor dezo Maatschappij alhior werkzaam te zijn, worden verzocht zich bij hom te vervoegon.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2