Buitenland. Ingezonden Stukken» OüDESCHiLD, 6 Dec. Gekozen tot kerk voogden der H. G. alhier, zijn de heeren J. C. Blom, G. C. Kuiper en A. van Ketel. De benoeming van een notabel is bepaald op Donderdag a. s. De derde leesavond van het plaatselijk nut „Neptunus" is bepaald op Donderdag 22 Dec. a. s. Bij die gelegenheid zullen vermoedelijk optreden de Heeren de Geus, uit Alkmaar en Vlessing, te den Burg. De viering van 't St. Nicolaasfeest had gisteren op de gebruikelijke wijze plaats. Aan gemaskerden ontbrak het niet, waarbij- men ook enkele aardige vertooningen kon waar nemen. Een muziektroepje en een kijkkast trokken 't meest de aandacht. De feestviering werd met opgewektheid in de „Zeven Provinciën" tot laat in den nacht voortgezet. Dinsdagavond, tegen vijf uur, werd den kleinen der K. W. B. een feestje bereid in het ruime lokaal. Sint-Niklaas en zwarte Piet, bijgestaan door vele meisjes, die de elf Nederlandsche pro vincies en de gemeente Texel voorstelden, weerden zich flink en voerden een toepas selijk zangstukje op, waaraan ook de kleintjes, onder leiding van Mej. S. Backer en Mej. N. Koeper, een werkzaam aandeel namen. Het dames-comité had goed gezorgd voor de vulling der mandjes, die 'tjonge volkje uit handen van den Sint en diens knecht in ontvangst namen. Met een hartelijk woord werd de feestavond door den Voorzitter van 't bestuur, den heer Muller geopend. Vele ouders en donateurs woonden het aardige feestje bij. De heer Muller bedankte ten slotte allen, die de feestviering zoo goed hadden doen slagen en ook de aanwezigen voor de betoonde be langstelling. Wel voldaan keerden ouders en kinderen huiswaarts, dankbaar gestemd jegens den milden Bisschop, die overal bond- genooten vindt. Uit de strafgevangenis op het Wolven plein te Utrecht is een gevaarlijk sujet ontsnapt, een Duitscher, Richter genaamd, van beroep schrijnwerker. Door een gat in den muur van zijn cel te boren, zooals dikwijls in boeken en verhalen wordt gelezen,' is het hem gelukt zich de vrijheid te verschaffen. Met de werktuigen, die hem ten uitvoering van zijn ambacht werden gegeven, viel het hem niet moeielijk de kalk los te maken. De voegen werden geregeld met brood weder dicht gemaakt, om ontdekking te voor komen. Voor het werkje zijn minstens eenige weken noodig geweest. Met een laken moet hij zich over de hooge gevangenismuur geheschen hebben. Kleeren om zich in het openbaar te vertoonen om niet dadelijk te worden herkend, hebben hem schijnbaar evenwel ontbroken. Om zich deze te verschaffen, is hij echter voor een inbraak niet vervaard geweest. Men is den vluchteling nog niet op het spoor. Hij was tegen Vrijdag voor het gerechtshof te 's Hage gedagvaard, dochverscheen niet. De uitbreker Richter die zich door den 3'/j-steen dikken muur van de gevangenis te Utrecht wist heen te werken is nog i steeds op vrije voeten, niettegenstaande een heel regiment rijksveldwachters, aangevuld met gemeente politie, met arendsoogen den verren omtrek van Zeist naspeurt, in welker bosschen men veronderstelt dat hij zich op houdt. De vrees voor den beruchten inbreker zit er diep in bij de menschen van Utrecht en omstreken, zoo o. a. bij een echtpaar in de Oosterstraat aldaar, waarvan de man (geen held tusschen twee haakjes) den tweeden nacht nè. de ontvluchting, bibberend van hoofd tot teenen, z'n vrouw wakker maakte met de ontzettende mededeeling, dat hij ge loofde dat er ingebroken werd Ben je bang? vroeg de vrouw des huizes, terwijl ze scherp luisterde naar het regelmatige getik, dat van beneden uit de kamer scheen te komen. Weineen 1 antwoordde het hoofd des gezins. Bang ik bang kan je begrijpen I Maar weet je wat doet, vrouw hier heb je een stevigen stok 't is misschien die Mof, die op het Wolvenplein ontsnapt is, die kerel is beestig brutaal je gaat naar be neden en als je wat ziet, dat niet in orde is, dan rammel je d'r maar op los. Als je me noodig mocht hebben dan roep je me maar hoor, en ik ben direct bij je Zoo'n blauwbaas! Mevrouw behoefde niet naar beneden. Want juist kwam Kaatje de meid naar boven met de mededeeling, dat ze óók leven gehoord had, maar dat meneer en mevrouw zich maar niet ongerust behoefden te maken, want dat het sijsje den vorigen avond uit z'n kooi was geraakt on nu zeker aan 't vliegen was gegaan. Dordt steekt Kampen naar de kroon Eenigen tijd geleden wilde een handelsfirma te Dordrecht een zwaar voorwerp per Staats spoor verzenden. Het werd aan het Dok gebracht doch de kraan aldaar was op zulk een gewicht niet berekend. De firma reclameert bij den hoogeren amb tenaar te Rotterdam hoe zij haar vrachtje in den spoorwagen moet krijgen. Maar mijnheer er is te Dordt een kraan, die het vereischte gewicht kan lichten, wordt haar geantwoord. Zie maar, hier zijn de i stukken. De kraan moet er al een paar jaar zijn. En zoo was het. De kraan was er al een jaar maar opgesteld was zij niet 1 Dezer dagen werd in het Bosch te Laagsoeren een man gevonden met afgesno- den hals. De doode had een mes in de hand, zoodat aanstonds aan zelfmoord werd gedacht. Nadere berichten aangaande den dood van den man, de strooper van Brink, zeggen, dat geen zelfmoord gepleegd is, maar op vrij grooten afstand een schot grove hagel op hem gelost is, dat van den schouder in het lichaam is gedrongen. De moordenaar heeft daarna vermoedelijk den verslagene een wond in den hals toegebracht om aan zelfmoord te doen gelooven. V. d. Brink was een gevaarlijk sujet, die slechts leefde van het stroopen en verslaafd was aan den drank. Wanneer hij dronken was, dreigde hij ieder te willen dooden. Hij werd in 1883 reeds veroordeeld tot 10 jaar celstraf wegens poging tot moord op den veldwachter Hendriks. Zoetwatervisscherij 1 De vischkweekerij der Nederl. Heidemaat schappij, waarin tot dusverre hoofdzakelijk karpers werden geteeld, is gelegen onder Vaassen op de Veluwe en beslaat thans een oppervlakte van ongeveer 25 H. A. Dat Je teelt van genoemd vischsoort reeds zeer belangrijk is, moge hieruit blijken, dat in 1904 niet minder dan 125.000 stuks werden gekweekt, ter .vijl gedurende de laatste jaren in openbare wateren ruim 30.000 eenjarige en ongeveer 6000 tweejarige edelkarpers werden uitgezet, benevens 1500 een-en twee jarige snoekbaarsen. De overige jonge visschen werden tegen geringen prijs geleverd aan visscherijvereenigingen, particulieren enz. Het feit, dat nu reeds edelkarpers gevan gen worden van 6 pond en zwaarder, is wel een bewijs, hoe de Heidemaatschappij succes heeft met het uitzetten dezer visschen. Ook wordt door de visschers beweerd, dat de karpers zich hebben voortgeplant aange zien er exemplaren worden gevangen, die half zoo groot zijn als die, welke door de Heidemaatschappij werden losgelaten. Eenigen tijd geleden verwijderde een zoon van een landbouwer, wonende onder de gemeente Abbonbroek, met een z.g.n. knipmes een grintkei uit den hoef van een der paarden. Daarbij had bij het ongeluk dat het mes dichtsloeg en zijn hand eenigzins verwondde. Kort daarop kreeg hij pijn aan de hand, deze zwol op en daarna de arm. Verdere verschijnselen vertoonden zich niet, maar de jongeling werd bedlegerig en is nu aan de gevolgen van bloedvergiftiging overleden. Men heeft, naar aanleiding van de waar schuwing tegen valsche muntbiljetten, de nieuwe bankbiljetten van f 10 bekeken, en daarop, juist gevonden wat als herkennings- teeken der valsehheid was opgegevende „strafbepaling" in bruine letters. De waarschuwing betreft echter niet de nieuwe „bankjes", maar de oude „muntjes", die van staatswege zijn uitgegeven en dan ook de onderteekening dragen van den Minis ter van Financiën, en die nu allengs worden ingetrokken. Waarzeggen uit de hand. Een dame die zich de vorige week door een waarzegster de toekomst liet voorspellen kreeg de mededeeling dat haar man op 15 April van het volgend jaar ziek zal worden en op 19 April zal sterven. En dat in de 20e eeuw I (R. N.) Een horloge dat twee duizend jaar loopt. Een eigenaardige toepassing van het radi- cum is gemaakt door mr. strutt, een zoon van lord Rayleigh te Londen. Aet botroft een horloge dat gedurende een groot aantal eeuwen in zijn beweging zou kunnen bljjven volharden. De horloges kunnen vervaardigd worden voor den betrekkelijk geringen prijs van twee honderd gulden. In een dorpje bij Brunswijk is een jonge boerenmeid in hechtenis genomen, die uit ijdelheid elke morgen haar geheele lichaam met koemelk waschtezij dacht zoodoende een mooie huidskleur te krijgen. De gebruikte melk ging vervolgens naar de boterfabriek, Daar had men sedert eenigen tijd al opge merkt, dat de melk van den boer, bij wien de meid diende, een ongewone kleur bad. Na een langdurig onderzoek werd de lan delijke ijdeltuit betrapt. Gevaarlijk sport. Bij het schuttersfeest te Zweitz worstelde de metselaar Lazendorf in een tent met een neger, met name Newis, om een prijs. De neger bleek alras veel sterker dan de metse laar, die wel-is-waar lid was van „Kraft Heil" en allerlei trucs kende, maar door den neger gemakkelijk werd overwonnen. Dit was niet het ergste. Hij werd met zooveel kracht „gelegd" dat zijn halswervel brak en hij den volgenden dag overleed. De neger is, ofschoon hij beweerde geheel volgens de regels der kunst geworsteld te hebben, tot 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld, wegens het door nalatigheid veroor zaken van den dood. Een bedelaar-gentelman. Voor de beurs te Londen maakte een naar allen schijn ver lamde bedelaar goede zaken. Zelfs de armste voorbijgangers gaven den lamme, die schijn baar in lucifers handelde, een aalmoes. Nie mand vermoedde dat deze bedelaar heelemaal niet veilamd was en dat hij zoodra hij van zijn „werk" kwam, zich verkleedde als gen telman en met de tram naar de buurt van het Crystall-palace reed, waar hij een lief in gerichte villa bewoonde. Hij speelde daar een groote rol. Hij was in gezelschappen zeer gezien en ook in de goede billardsalons was hij een vaste bezoeker. Van tijd tot tijd speelde hij de rol van heilsoldaat. Detectives wien hij verdacht voorkwam, waren hem van zijn bedelaars plaats naar zijn villa gevolgd. Bij onderzoek bleek dat men met een koopman te doen had, die bedelen aangenamer vond dan werken. Zijn vrouw zegt, dat zij van dit handwerk van haar man niets wist. Hij verdiende wekelijks f 72. Te verwonderen is het zeker, dat een dokter hem een bewijs gaf dat hij lam was. Het bleek dat hij den man in 't geheel niet onderzocht had, maar zich door diens comedie had laten bedriegen. De bedrieger kreeg 3 maanden dwangarbeid. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Kunstmest en Ilunius. Herhaaldelijk hebben wij de uitspraak gehoord, dat, hoewel kunstmest (b. v. Chilisulpoter, super- phosphaat enz.) dikwijls goede diensten bewijst en de oogst door het gebruik er van belangrijk kan vermeerderen, door deze stof het humus- gehalte van den grond niet alleen niet ver meerdert, doch zelfs achteruitgaat, Vragen wij aan personen, die bovenstaande als waarheid aannemen, waarop hun bewering gegrond is, of zij vergelijkend proeven hebben genomen, of dat zij de uitkomsten kennen van proeven door anderen genomen, dan wordt ge woonlijk geantwoord: „Neen, dat niet. Maar als we een baal kunstmest bezien, dan vinden we daarin geen stoffen, die humus kunnen vormen, en in den stalmest vinden we die sloffen wel, en dus Zeer zeker in kunstmest zullen we óf in 't ge heel geen 6f slechts zeer wcinig humusvormende stoffen aantreffen. Maar dit bewijst nog niet alles. Laat ons eens modedoelen, wat in do provincie Groningen is geschied. Daar heeft men eenige jaren achtereen gronden bemest met uitsluitend kunstmest en andere mot uitsluitend stalmest. De perceelon waren bij elkander gelogen. Men heeft telkon jare van beido perceolen ecu monster grond naar een der Rijkslandbouwproefstations gezonden ter onderzoek op humusgebalto en wat bleok telkens P Dat beide monsters evenveel humus bevatten. Geeft men por IIA. 40000 KG. stalmest, wat zeker niet weinig is, dan zal deze 'A humus- vormendo stoffen bevatten. Wij kunnen aannemen dat ongoveer 4000 KG. daarvan een zekeren tijd als humus optreedt in den grond, omdat do humus voor eon deel wordt omgezet in koolzuurgas. Rekonon wij dat de bouw voor 2 dM. dik is, dan krijgt elke dM' grond 2 Gram humus, wat zeer weinig is. Bij het onderzoek kwam dit niet voor den dag, zoo als gebleken is bij onderzoekingen bij de heeren A. G. Mulder te Sappomeor, G. T. Iluisenga te Middolstom on J. van Hoorn te Garsthuizon. Do perceelon van do hooron M. en II. waren 15 jaar, dnt vnn don heer II. 9 jaar uitsluitend mot kunstmest bemost. Doordat do groote massa wortelroston der planten do meeste humus levert, zullon wij ook bij gebruik van kunstmost groote vorming van humus verkrijgen. P. G. l

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2