Buitenland. In Friesland worden thans veel hazen gevangen. Door den verhoogden waterstand zijn zij uit hunne schuilhoeken in de slooten verdreven en hebben zij de laag gelegen terreinen ver laten om de wijk te nemen naar de hooger gelegen gronden, waar zij zich meermalen in groepen van zes acht stuks ophouden en voor de jagers een mooi schot opleveren. Merkwaardig is dit jaar het lang stand houden der kievitten. Ook op Flakkee ziet men er nog verscheidene over veld en weiden kuieren, zoo rustig alsof ze pas gekomen waren. Aan schaatsenrijden behoeven we, volgens hen, in den eersten tijd nog niet te denken. Volksleger Het tot stand komen van een volksleger acht de Minister van Oorlog vooralsnog onmo gelijk en in geen geval kan in die richtiDg gestuurd worden door meer verkorting van eerste-oefenings-tijd, zoolang niet het Neder - landsche volk die eigenschappen zal hebben verkregen, welke voor de vorming van een eigenlijk volksleger onmisbaar zijn. Intusschen door bij de ontwerp-legerorgani- satie het goede van het volksleger over te nemen, stuurt de Regeering in die richting van het volksleger. In geen jaren is de prijs der uien zoo hoog geweest als thans Dezer dagen werden er uit de winterrennen op Zuid-Beveland opge ruimd en verzonden tegen f 5 per baaltje van 60 kilo. Het plan bestaat ook de lichting van 1902 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te doen komen, en wel van 7-25 Augustus 1905. Ziekteverzekering. Het wetsontwerp tot ziekteverzekering. Bij de Tweede Kamer is thans een wets ontwerp ingekomen, dat, indien het tot Wet verheven wordt, zeker van grooten indruk zal zijn op een menigte inrichtingen, die zich de verzekering tegen ziekte, enz. ten doel stellen. Wij bedoelen het Wetsontwerp op de ziekteverzekering, dat wettelijke bepalin gen inhoudt op de verplichting van vaste werklieden om zich en de tot hun gezin behoorende personen te verzekeren tegen de geldelijke gevolgen van ziekte, kraam en overlijden. Volgens de Memorie van Toelich ting, bij het ontwerp behoorende wordt tegen woordig meer en meer de juistheid erkent van het beginsel, dat hij, wiens financieele omstandigheden niet van dien aard zijn, dat hij, ingeval hij zelf of een lid van zijn gezin ziek wordt, zonder bezwaar zich de vereischte deskundige hulp kan verschaffen en desnoods gedurende eenige tijd zijn arbeidsinkomsten kan missen, zooveel mogelijk door verzeke ring de geldelijke gevolgen van ziekte behoort te ondervangen. Het ontwerp strekt echter alleen tot het stellen van een wettelijke verplichting voor vaste werklieden, om zich als boven bedoeld is, te verzekeren, omdat ten aanzien van de losse werklieden de invorde ring der premie op geen doelmatige wijze schijnt te kunnen worden geregeld. Daarom zijn deze buiten de verplichte verzekering gelaten en is hun alleen de gelegenheid ver schaft om zich naar behooren tegen de gelde lijke gevolgen van ziekte te verzekeren. Van de verzekeringsplicht zijn o. a. uitge- gezonderdmilitairen, varensgezellen, vis- schers op zee en vrouwelijke dienstboden in huisgezinnen. Ook de tot het gezin van den verzekerings- plichtige behoorende personen moeten, zooals gezegd is, v. orden verzekerd. Tot het gezin worden gerekend de echtgonoote van den vorzekeringsplichtige en de inwonende minder - jorige kinderen beneden de 16 jaar. Boven dien leeftijd en beneden den leeftijd van 18 jaar, worden zij alleen dan als gezins leden verzekerd, indien zij geen vast werkman zijn. De verzekering strekt zoowel voor niet eigen als voor eigen kinderen van den verze- ringsplichtige. Verder worden opgenomen de inwonende bloed- of aanverwanten in de opgaande rechte linie, die 65 jaar of ouder zijn, en geen vast werkman zyn en inwonende blo-d- of aanverwanten in rechte linie die tengevolge van hun lichamelijke of geestelijke toestand bij voortduring niet in staat zijn in bun onderhoud te voorzien. De verzekeringsplichtige en zijn gezin hebben aanspraak a. Bij ziekte, op geneeskundige behande ling, genees- en heelmiddelen en eenvoudige kunstmiddelen. b. Als de verzekerde een gehuwde vrouw is, of een vrouw, die de laatste 300 dagen gehuwd is geweest, bij kraam op verloskun dig' hulp en eenvoudige kunstmiddelen, en als het kind levenloos ter wereld komt, op een kleine geldelijke uitkeering als begrafenis- gold. Het ziekengeld wordt over ten hoogste 180 dagen uitgekeerd. Hetzelfde geld voor de geneeskundige behandeling, behoudens dat deze in elk geval wordt verleend, zoolang de verzekerde ziektegeld geniet. Het zieken- en kraamgeld bedragen, evenals bij de maximum rente volgens de Ongevallen wet van 1901, 70% van het dagloon van den verzekerde. De premie moet worden betaald in verhou ding tot loon en gevarenklasse, waarin de beroepen zullen worden ingedeeld. De patroon zal 'A deel van de premie moeten betalen de werkman de rest. Medegedeeld wordt in „Het Hoogeland" dat onder Yaassen een boerderij genaamd „Ganzen Emmer" met ongeveer 60 hectaren meerendeels woesten grond, is aangekocht voor de Ver. tot Chr. verpleging van bedelaars en landloopers. Begin Februari kunnen wij, zegt het blad, deze plaats aanvaarden, terwijl verschillende gronden reeds nu door ons in gebruik kunnen worden genomen. We zullen hier allereerst het woonhuis moeten verbou wen, waarin voorloopig een 20 verpleegden onder gebracht kunnen worden onder toezicht van een opzichter. Naderhand zullen we overgaan tot het bouwen van een tweede boerderij. Dat we thans geld noodig hebben zal ieder onzer lezers wel begrijpen. De koopsom moet op tijd betaald worden en dat is 2 Januari a. s. De bedoelde verbouwing zal zoo spoedig mogelijk dienen te geschieden. Voor verbouw is noodig plm, f 1500, terwijl de aankoop van ledikanten met toebehooren en eenig ameublement ook een kleine f 1000 zal bedragen. Samen verbouw en inrichting voor 20 personen pl. m. 2500. Door dit bedrag worden 20 personen geholpen aan huis en haard. Arbeid is daar voldoende. Amsterdam laat hen niet los. Bij het onderwerp tot wijziging van de Ongevallenwet wordt door den Minister van Binnenlandsche Zaken o. a. voorgesteld, uit art. 13 dier Wette doen vervallen de bepaling dat de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam is gevestigd. Dit voorstel wordt gemotiveerd door de hooge prijzen der bouwterreinen aldaar noodig voor het optrekken van een gebouw in den trant als dat van de Rijkspostspaarbank. De Regeering zou dus de vrijheid willen verkrijgen om elders een geschikte gelegenheid te zoeken. Naar het „N. v. d. D." uit goede bron ver neemt, is bij het gemeentebestuur van Amster dam het denkbeeld in overweging om aan het Rijk een terrein aldaar aan te bieden. Een onderwijzer te Finsterwold ontving van den vader van een leerling het volgende schrijven M. H. 1 Mijn zoon kon de school niet bezoeken, wegens dat hij niet om de voeten heeft daar de klompen stuk zijn. En door de gezonde maatschappij ben ik niet in staat er te koopen. En wanneer Dr. Kuiper het ontwerp op het Arbeidscontract tot wot weet te kuipen dan zullen er zeker nog meer volgen school verzuim, geen schoeisel of geen klompen om de voeten oorzaak. Want dan komt de arbeider nog meer onder de knechtenschap en knevelarij, evenzoo is dit met de onderwijs wet het geval. U. d. d. (Volgt handteekening). De „Leeuw. Ct." meldde dezer dagen als een bijzonderheid, dat een brief uit den Haag verzonden en waarop als adres „den Haag" stond in plaats van ZutpheD," toch 4 dagen na de afzending aan zijn adres kwam en dat die richtige verzending recht streeks uitging van het hoofdbestuur der posterijen. Naar aanleiding hiervan bericht thans een „der zakekundige," aan de „Leeuw. Ct." dat soortgelijke gevallen herhaaldelijk zich voor doen Bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie is daarom een lijst voorhanden, waarop voorkomen de namen der straten in de meeste groote plaatsen van ons land. Wordt nu een stuk ter post bezorgd, waarop wel de straat, maar niet de plaats van be stemming voorkomt, of wel, komt een stak aan op zekere plaats, waar de aangegeven straat onbekend is, zoodat vermoedelijk de plaats van bestemming onjuist is vermeld, dan wordt zoo n stuk naar het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie opgezonden om daar met bovengenoemde lijst te worden geraadpleegd. In vele gevallen zooals o. a. ook in het hior boven vermelde komt dan zoo'n stuk bij den geadresseerde terecht. Komt de op het adres aangegeven straat in meer dan een plaats voor, dan wordt het stuk bjj de verschillende kantoren in die plaatsen rondgezonden, tot het is, waar het zijn moet. Beter is het echter, maar een goed adres te schrijven. Het „Vad. zegt over de Rijksmiddelen: De opbrengst van elf maanden van de twaalf is thans bekendbevredigend boven verwachting. Als December nu geen tegenvaller wordt zal het jaar 1904 woer een meevaller blijken. Kort proces. Zekere C. v. S. te Nieuwkuik moest voor een dag uit. Zijn vrouw en kinderen dit wetende, hebben van deze gelegengeid ge bruik gemaakt en zijn met hun huisraad naar elders vertrokken. Toen v. M. 's avonds thuis kwam, stond hij verbaasd te kijken. Er was niets achter gelaten dan een kalf, en een zakje tabak. De vader stond den laatsten tijd met vrouw en kinderen op zoo'n slechten voet, dat men hot bij hem niet langer kon uithouden. De werkstaking der glasblazers. Naar men aan de „Schied. Ct." mededeelt, zijn een zestal glasbazers naar België geweest en hebben daar met de firma Van den Berg Co. te Antwerpen afgesproken, dat een 60-tal werklieden (stakers bij de glasindustrie te Schiedam) binnen 14 dagen bij die firma aan hot werk zullen gaan. De glasfabriek der firma v. d. Berg Co. heeft gedurende 3 jaren stilgestaan en de benoodigde flesschen betrok zij in dien tijd uit Nederland. Nu zij goed personeel kan bekomen legt zij de vuren weer aan, en zal zij zoowel met houten als met ijzeren vormen de vierkante en de ronde flesschen lhten maken. Uit Waalwijk werdt gemeld Naar men uit goede bron verneemt, zal door ééne of meer Dongesche industrieelen een belangrijk contract worden algesloten, men spreekt van 500,000 paar schoenen per jaar, dus 5.000.000, in tien achtereenvolgende jaren, te vervaardigen en af te leveren aan het Russische departement van oorlog. Daar voor zal een fabriek met Nederlandsch kapitaal te St. Petersburg worden opgericht, welke fabriek door Hollandsche werklieden met een Hollandsch bestuur zal worden gedreven. Een groot aantal Amerikaansche dia manthandelaars vertoeft thans te Amsterdam om geslepen partijen te koopen. Ongewoon is dat verschijnsel niet, in zooverre, dat elk jaar om dezen tijd een aantal Amerikanen verschijnen, die denken dat de Amsterdamsche juweliers tegen het einde van het jaar wel partijtjes willen verkoopen en goedkoop ver- koopen zelfs, om aan geld te komen, en dikwijls worden er op die manier ook wel inferieure kwaliteiten geslepen diamant ver handeld Intusschen zijn er deze maand ontzaglijke partijen verkocht, waarvan het bedrag in de millloenen moet loopen. De Amerikaansche markt neemt bijna uitsluitend Amsterdamsche diamant, terwijl Antwerpen nogal aan Rusland levert. Tengevolge van den oorlog met Japan betrekt Rusland echter veel minder dan anders, ter wijl ook Amsterdam altijd nog verreweg de baas is in het fabriceeren. Dat de werklieden van den levendigen han del profiteeren, is een gelukkig verschijnsel. Men deelde mede, dat per week meer dan f 300.000 aan arbeidsloon wordt betaald. (Resb.) Uit Oostende wordt aan het „Handelsblad van Antwerpen" gemeld Eindelijk is de schardijn of sprot daar, die met zulk een ongeduld door onze visschers- bevolking verwacht werd. De vischjes zwem men er zoo dik, dat het de visschers bijna onmogelijk is hunne netten op te halen en zij zich verplicht zien, soms een deel hunner vangst weg te werpen. Op verscheidene eilanden in het groote Victoria Nyanzameer hoerscht de doodelijke slaapziekte epidemisch. Bij honderden sterven de menschen weg. Sommige eilanden zijn reeds bijna uitgestorven. Over twee jaar zal er geen mensch meer over zijn. De petroleumbronnen in Humble, Texas zijn in vulkanen verkeerd, waaruit een dui zend voet hoog steenen en modder worden opgeslingerd. Een mijl in 't rond is alles ver nield en wolken phosphoresceerende damp hangen over de streek. Tien mijlen ver zijn de ontploffingen gehoord en in den grond zijn groote scheuren ontstaan, waaruit modder en dampen worden geworpen. Het bericht is van Laffan's agentschap, hetwelk er bijvoegt, „dat de inwoners gevlucht zijn." Do San Jacinto uit Galveston (Texas) is in de Golf van Mexico door groote uitgestrekt heden olielagen gevaren van verscheidene centimeters. Men onderstelt eene onderzeo- sche uitbarsting in verband met de pas ge melde in de oliestreken van Texas zelf.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2