TOONEELUlTVDERiNO Gemeenteraad van Texel. Marktberichten. Jioll. Maatsch. van Landbouw „Nut en Genoegen" te Oosterend. Texel's Belang. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. Versetiiging „JCelpf Cl kander." op Maandag 26 December 1904, Nieuwjaarswenschen kunnen door ons niet aan huis worden opgewacht. Kors Eelman en Echtgenoote. tenvoordeele der Algemeene Bewaarschool aan den Burg, Oudeschild, 23 Dec. De bijeenkomst van ons plaatselijk nut „Neptunus," kenmerkte zich gisterenavond door een zeer talrijk be zoek en een uitstekend geslaagde tevens. De heer M Kroon Jbz. trad op met een pakkende kerstvertelling, getiteld Margaretha. Zeer verdienstelijk werd deze vertelling ge lezen en onder schier ademlooze stilte aan gehoord. Eeu luid applaus bewees den lezer, dat de taak, hem bijna tegen wil en dank op de schouders geschoven, door de aanwezigen als goed vervuld werd beschouwd. De grap pige bijdrage van den heer E. Vlessing, ver wekte, vooral ook door de comische wijze van vertolken, een bijna onbedaarlijk gelach, 't Was een der koddigste schetsen van wijlen J. van Maurik, doch stellig niet de kleinste pennevrucht van dien schrijver. De heer Vlessing kweet zich nogthans uitstekend van zijn taak en verwierf veel bijval. Door den heer deGeus, van Alkmaar, werden tal van schoone zangstukken, meest van ernstigen aard, ten beste gegeven, waarbij de zanger zich zelf accompagneerde op de piano. Daverende toejuichingen vielen den begaafden zanger ten deel, die op zoo schoone wijze zijn gehoor wist te boeien. De heer de Geus heeft bijzonder veel bijgedragen tot het welslagen van den gezelligen avond. Doordien hij niet karig was met toegiftjes, konden de aanwezigen Doode scheiden en togen dus later dan gewoonlijk huiswaarts. Oosterend, 24 Dec. De beide Zondagsscholen alhier zullen weder Kerstfeest vieren. In de Hervormde Kerk denkt men dit te doen met een kerstboom, een bijzonder aantrekkelijk iets voor de jengd De kinderen der Gereformeerde Zondags school zullen onthaald worden in de bijzondere school. Ook zal men van hieruit een feestje bereiden aan de kindereD, die Zondagsschool- onderwijs ontvangen in de o. 1. school te Midden Eierland en wel op den 1 en Kerstdag. In een „Tweede Kamer overzicht" van de „Telelegraaf" lezen wij Dr. Kuyper heeft heden uïtgemaikt dat de slechte tanden en kiezen, waardoor ons volk beroemd is, komen van het vochtige klimaat en niet van het vele koek-eten, en zoodra bij tijd heeft alweer» de drukte dus zal de minister het tand heelkundig onderwijs reorganiseeren." Een oude truc, welke nog altijd haar geld opbrengt. Op het Haringvliet te Rotterdam stond de 14-jarige A M H., wonende in de Breedestraat no. 59, te huilen, en deelde aan het publiek, dat zich langzamerhand rond haar verzamelde, mede, dat een onbekende jongen haar een rijksdaalder had afgenomen en daarna in een riool weggeworpen. Tevergeefsch zochten eenige medelijdende menschen dat riool af. Cok een heer kwam er bij, en toen hij het verhaal gehoord had, schonk hij het wee klagende meisje een gulden. De ontstane oploop trok ook de aandacht van een politie agent, die, toen hij op de hoogte gesteld was, wantrouwen koesterde en het meisje medenam naar den politiepost aan het Oude Hoofdplein, waar zij later bekende dat haar geheele ver haal gefingeerd was en het door haar verzonnen werd om aan geld te komen. Naar aanleiding vin het bericht, dat Z. K H Prins Hendrik dezer dagen een paar wilde zwijnen uit Duitschland liet aanvoeren, om de bosschen van het domein er mede te bevolken, wordt het volgende gemeld De Veluwsche bosschen waren van ouds de geliefkoosde verblijfplaats der everzwijnen wij behoeven dan ook niet ver in 't verleden terug te gaan, om ze op de Veluwe nog te ontmoeten. Ja, het schijnt zelfs, dat de wilde varkens zich in ons land het langst op de Yeluwe hebben staande gehouden. Zoo leest men in hot derde deel van de „Geschiedenis der Nederl.-Veluwedat nog in 1760 de wilde zwijnen in de Edosche bosschen en de aan grenzende bouwlanden groote schade aanricht ten, zoodat, blijkens één der elf ingekomen requesten, de akkers voor de tweede maal moesten omgeploegd en bezaaid worden ja het was zoo erg, dat „de swijnen niet alleen des nagts, maar selfs op den dag kwamen". Iemand die Zaterdag in de vorige week den brand aan de Heguliersbreestraat te Amsterdam zag uitbreken, geeft in het-„Hbl." een welverdiend pluimpje aan de brandweer. Hij schrijft „Juist speelde de Munttoren kwartier vóór eenen toen ik de Reguliersbreestraat inwan delde. Even bleef ik staan voor het laatste raam van den winkel grenzende aan Strauss, speelgoederenmagazijn, toen ik vlak naast mij een zachten doffen slag hoorde, en opziende vlammen vóóraan in de étalage bemerkte. Onmiddelijk vloog het winkelpersoneel naar het tooneel van de ramp; een politieagent, die van de Muntzjjde kwam aanhollen, werd toegewenkt en maakte, zonder eerst aan zijne verklaarbare nieuwsgierigheid te voldoen, on middellijk rechtsomkeert, vermoedelijk om door middel van het toestel aan den Munttoren de brandweer te waarschuwen. Intusschen grepen de vlammen ongelooflijk snel om zich heen, waartusschen door men nog de electrische gloeilampjes in den winkel roodachtig zag gloeien daar berstte de spie gelruit, de zoldering blêek reeds te branden en ongehinderd sloegen de vlammen naar buiten en naar boven. Een inspecteur en een agent te paard kwamen in wilde vaart van het Rembrandtplein aanrennen en begon nen onmiddelijk het publiek van het midden der straat en van de trottoirs terug te dringen, weldra geholpen door een aantal agenten van het politiebureau op den hoek, en, ja, daar klonk reeds op den hoek de bekende bel van de brandspuit. Nog vóór zij stilstond was de slang er afgeworpen en het volgende oogen- blik was reeds een straal water op den vuur gloed gericht. Toen ging ik mijns weegs, terwijl ik in de verte twee andere spuiten, waaronder één met stoom, zag aankomen. Ik keek op de Muntklok het was tien minuted vóór éénen 1 Ik kon mijne oogen haast niet gelooven 1 Binnen vijf minuten was dit alles geschied. Het was mij alsof ik eene vooraf geprepa reerde biograatvoorstelling had bijgewoond. In welke groote stad vindt men de weerga van zoo iets?" Vrijdag 23 Dec. 1904, voorm. 101/, uur. Voorzitter de heer de Joncheere, Burgemeester. Tegenwoordig 9 leden, de heeren F. Kejjser, C. Keijser Pz., Dikkers, Dros, Zijm, Roeper, Bakker,"Mets en Lap. Afwezig de heer Keesom, met kennisgeving. Een vacature. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en goedgekeurd. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Ingekomen isschrijven van de heeren de Joncheere, C. Keijser Pz„ Ruibing en A. Lange- veld allen berichtende aanneming hunner be noeming tot ambtenaren van den B. S. waarvoor zjj bereids zijn beëedigd Idem van W. Duinker, den Hoorn, dank be tuigende voor de verhooging van salaris als klokkenist. Prov. blad, waarin voorkomt de benoeming van-den heer D. Bakker Pz. tot zetter van de dir. belastingen, in de vacature wijlen den heer S. P. Koning. Schrijven van Ged. Staten behelzende de goedkeuring van het raadsbesluit regeling toe lating school. Idem, houdende goedkeuring der gemeente- begrooting voor 1905. Alles voor kennisgeving aangenomen. II. Benoeming leden en regentes Armbestuur. Tot leden van het Armbestuur werden herbe noemd de heeren C. Blom Cz. van Oudeschild en C. Slot Cz., Eierland, mede op de voordracht stonden de heeren J. Roeper van Oudeschild en J. Reuvers van Eierland. Tot regentes werd herbenoemd Mej. M. de Ruijter—Roeperop de voordracht stond mede mej. G. Duinker—Kikkert. III. Idem regent en regentes v. h. Weeshuis. Tot regent werd herbenoemd de heer G. D. Kikkert, tot regentes Mej. Daalder—Bakker. Op de voordracht stonden tevens voor regent de heeren P. C. Koom en L. J. Kikkert; voor regentes de dames Adr. Flens—Moojen en Fr. Dalmeij erDekker. Bovenstaande benoemingen hadden plaats met algemeene stemmen. IV. Verzoek restitutie Hoofd. Omslag J. Grollé te IJmuiden. Adressant die voor een vol jaar heeft betaald en laatst Juni van hier is vertrokken, zal ont heffing worden verleend volgens de verordening. V. Rapport Markt-commissie. De commissie hiervoor benoemd, zegt in haar rapport zich met bekwamen spoed van hare taak te hebben gekweten. Door den Voorz. wordt voorlezing van dit rapport gedaan, waaruit w(j aanstippen de comm. stelt voor dat de regeling bij den Marktmeester zal berusten, alzoo niet meer voor een deel ter gemeentesecretarie, waar de ambte naren alreeds met werk zijn overladen dat de controle op de betaling der marktgel- den geschiedt door kwitantiestelsel dat daartoe op de markt eene kiosk ten ditnste van den marktmeester zal worden gesteld dat het bespreken van hokken volgens vaste regels zal geschieden en by loting dat aan den marktmeester een verhoogd sala ris zal worden toegekend of hem meerdere hulp zal worden terzjjde gesteld dat in de onvoldoende reiniging van het marktterrein worde voorzien door hetzelve zoo noodig te doen schrobben dat de plaatsing van hokken niet des Zondags, doch indien noodig, reeds des Zaterdags zal geschieden. Op grond van het bovengenoemde stelt de comm. aan B. en W. voor, voorstellen te doen tot wijziging van de Instruction voor den markt meester en den vuilnisophaalder. Mondelinge toelichtingen worden aan het rapport niet toegevoegd. Door den Voorz. wordt voorgesteld hetzelve te renvoyeeren naar B. en W. om advies. Wordt goedgekeurd. VI. Vaststelling Suppletoir kohier Hoofd Omslag. Wordt uitgesteld tot na eene behandeling met gesloten deuren. VII. Alsvoren Hondenbelasting. Wordt vastgesteld tot een bedrag van f 10, Bij de nu volgende rondvraag, wordt door den heer Dikkers inlichting gevraagd omtrent den aankoop van spuiten. De Voorz. zegt daaromtrent nog niets te kunnen zeggen, aangezien nog geen antwoord van den Min. van Marine is ingekomen. De Voorz. doet alsnog het voorstel om naar aanleiding van het overlijden van Mej. Guesen, onderwijzeres te O S., aan hare wster een grati ficatie toe te kennen van f 75dit voorstel is gegrond op de gewoonte om bij overlijden van een zoodanige beambte, het salaris van het loopende kwartaal uittekeerenwordt goedge keurd. Op verzoek van de Ned. Heidemaatschappij enz. dat de gemeente als lid daarvan, eene bjjdrage zal schenken voor de oprichting van een gedenkteeken te Lochem, ter gedachtenis van den overleden ijverigen Voorzitter, den heer C. J. Sickes, wordt besloten f 2,50 voor dit doel beschikbaar te stellen. Nog was ingekomen een briefje van C. A. Eelman, „Madura," behelzende het verzoek de veearts niet van Texel te laten gaan, zonder aanstelling van een plaatsvervanger. De Voorz. zegt als toelichting, dat een der Gebr. Eelman bij hem is geweest, meldende dat hij een ziek paard heeft en de veearts niet in de gemeente is. De Voorz. heeft daarop getelegrafeert naar den heer Mujjs, distr. vee arts, te Schagen, die in dergelijke gevallen als plaatsvervanger optreedt, van diens komst was hem evenwel nog niets bekend. De afwezigheid van den heer Roeloffs, was spr. bekend. Het paard is bereids gestorvenhet schrij ven wordt voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens gaat de raad over in geheime zitting. Na heropening der vergadering wordt het suppl. kohier Hoofdelijken omslag vastgesteld op f 176,53s. De vergadering wordt gesloten. Zondag, 35 December (Iste Kerstdag). HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm 10 uur ds. Schroder. Collecte Zondagscboolfeest Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits Den Hoorn s Avonds 7 uur ds. Visser. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur do Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Milatz. Maandag 36 Dec. 1904, (3den Kerstdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur do Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Roosoboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Schagen, 21 Dec. Aangevoerd 4 paarden f 55 a 1 100 2 Stieren f 9 a f 135 3 Gelde- koeien f 120 af 150; 5 Kalf kooien f 150, f190; 26 Nuchtere Kalveren f 9,a 23, 0 Schapen f 0 a f 0,1250 Lammeren f 16, a 126, 7 Varkens f 10, a f 13; 13 Vetio Varkens 44a 46 cent per kg.46 Vette Koeien f 170 a f 231Graskalveren f a f 26 Biggen f 7,50 a f9; Boter f 1,05 a f 1,15 per K.G.Kipeieren f 5,00 a f 6,00 Leiden, 23 Dec. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 160 stuks f 127 a f 294; 24 Stieren f 75 a f 350! Veulens 0 stuks f 0—a f 0 192 kalfkooien 1 124 a f 275, Melkkoeien f 124 a f275; 103 Varekoebn f 112 a 1240, 160 Vette koeien f 127 a f 294 26 Vette kalveren f 38 a f 115 25 Magere kalveren f 8,—a f 22; 20 Graskalvoren f23 a f 67784 Vette schapen f 18 a f 36—; 92 schapen (weide) f 14 a f 28.1 Paarden 60 af 0 78 Magere Varkens f 16 a f 128 Vette Varkens a ct. 141 Biggen f 4, a f 14.Lammeren f 0,a f 0 Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 17 tot en met 23 Dcc. 1904. GEBOREN Cornells, z v. Cornelis Eelman en Dora Boon (de Waal.) Jacobus Cornelis z. v. Cornelis Gr.utf en Trijntje Huisman (den Burg.) ONDERTROUWD: GETROUWD: Geene. OVERLEDEN: Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lijden, mijn zeer geliefde Echtgenoot, HENDRIK VAN DER IIOEK, in den ouderdom van 30 jaren en 3 maanden. Uit aller naam, Wed. H. v. d. HOEK—Peper. IJmuiden, 20 December 1904. Heden overleed te IJmuiden na een langdurig lijden onze geliefde zoon en broeder, nENDRIK VAN DER HOEK, echtgenoot van Neeltje Peper Del., in den ouderdom van ruim 30 jaar. Wed. J. v. d. HOEKWegman en Kinderen. De Cocksdorp, 20 Dec. '04. Allen, die vorderingen hebben op boven genoemde vereeniging worden verzocht, die vóór 1 Januari a. s. in te leveren. HET BESTUUR Afdeeling Texel, VERGADERING vau leden op Woensdag 28 Dec. 's morgens 10'/, uur in het Logement „De Lindeboom." AGENDA: Ingekomen stukken. Verslag van den afgevaardigde. Het benoemen van een Voorzitter in de Vaca ture ontstaan door het bedanken van den Heer C. P. KEIJSER. Het benoemen van twee bestuursleden. Idem van een SecF. wegens altreden volgons rooster. Namens het Bestuur, JAC. ROEPER Sr., Vice Voorz. JAC. KIKKERT Nz., Secr. N. B. Prjjswinners van de rammenkeuring worden ter vergadering uitgenoodigd tot het in ontvangst nemen der prijzeD. 'savonds 8 uur in hot Hotel „TEXEL" Kaarten te bekomen 50 cent per persoon. PLAATSBESPREKING op den dag dor uitvoe ring, van 12—1 a 0.10. NA AFLOOP BAL. Beneden 16 jaar geen toegang. .A.anvang 8 uur precies. VERGADERING op don tweeden Kerstdag, 's av. 7 uur. Spreker do Hoor J. DE JONGH. Et ET BESTUUR. Op Dinsdag 27 December a.s. des avonds to 7 uur, zal in het lokaal van den Heer D. Lap, te den Hoorn, alhier. eene propaganda-lezing, enz. worden gehoudon door de Besturen dor Visscherijvcrconiging „Betracht het Goede," van Oostorend en den Schippers- en Visschorsbond, te Oudeschild. Toegang vrij voor alle belangstellenden boven 18 jaar.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2