De Kerstfeestviering, zooals die elders veelvuldig plaats heeft met de jongeren van jaren, schijnt aan den Burg geen regel te wezen. Alleen de Zondagsschool in de We verstraat houdt die gewoonte in eere en deed zulks ook weder dit jaar op den middag en aan den avond van den tweeden Kerstdag. Op de gewone wijze werd aldaar het Kerst feest gevierd, door vertellingen en het zingen van liederen. De jeugdige bezoekers werden verder onthaald en aan ieder eenig aandenken uitgereikt. De Tooneelvoorstelling, Maandagavond in het „Hotel Texel" gegeven, is goed ge slaagd: wij bedoelen daarmede het doel waarvoor zulks plaats had, n. 1. de kas dei- Bewaarschool wat te stijven, in de eerste plaats. De opkomst van belangstellenden toch was groot, waardoor eene goede recette werd verkregen. Kon het bestuur alzoo tevreden zijn, niet minder waren het zeker de bezoekers, die met genoegen luisterden naar hetgeen alzoo ten tooneele werd gevoerd. En de vertooners? Ook zij konden tevreden zijn. Het luid applaus, dat telkenmale weder door de zaal klonk, kon hen daarvoor ten bewijze strekken. De beminnaars van tooneel hadden eenen aangenamen avond, want de blijspelen „Tante Jet" en „Voor een liefdadig doel," beide lieve blijspelen voor eenvoudig tooneel, werden zoo naïef en verdienstelijk weergegeven als men slechts kon wenschen. Evenzoo ver wierven de voordrachten „De drie Hofjes dames" en Sijn en Trijn" grooten bijval. Wjj zullen geen der vertooners afzonderlijk vermelden, zulks is niet noodig, doch sluiten ons aan bij het woord van den Voorzitter die, voor den aanvang der voorstelling de bijeenkomst met een kort doch goed woord openende, aan het einde er van even kort doch zeker niet minder welmeenend, aan allen dank bracht voor de verleende mede werking, ook aan „Trinitas," die de pauze's zoo schoon aanvulde. De avond van tweeden Kerstdag in „Hotel Texel" was zeer aangenaam eene herhaling ter eeniger tijd van zulk een avond, zal zeker velen welkom zijn. Over de tram op ons eiland. In de Purm. Ct. lezen wij het volgende bericht van Texel „De concessie voor het aanleggen van een stoomtram van de Texelsche haven naar de dorpen Burg en Waal, door den Raad der gemeente verleend aan den heer de Leeuw, loopt in 1906 ten einde. Ofschoon alle ver gunningen voor den aanleg er zijn, is met het werk nog geen aanvang gemaakt. Uit goede bron wordt echter verzekerd, dat in 1905 deze zaak krachtig zal worden aan gepakt." De stelligheid waarmede dit laatste wordt gezegd, doet het vermoeden ontstaan dat de berichtgever wellicht even achter de scher men heeft mogen zien en al zoo de weten schap heeft opgedaan, van 'tgeen door hem wordt gemeld. Men zou tot do conclusie kunnen komen dat in alle stilte maar steeds met dat werk wordt voortgegaan en op een gegeven oogen- blik, als door een tooverslag, de trambaan er zal liggen, Nu, zoo vlug zal het zeker niet gaan, doch met alleszins gerechtvaardigde nieuwsgierigheid zien wij uit wat 1905 ons in dit opzicht brengen zal. In de vergadering van de afd „Texel" der H. M. v. L., heden gehouden, werd tot Voorzitter gekozen de heer Jb. Jb. Roeper. Tot bestuursleden de heeren D. Keijser Hz. en K. T. Bakker. Tot Secretaris werd herkozen de heer Jac. Kikkert Nnz. Koog, 24 Dec. Door de vele zeerampen, die ons eiland zoo vaak troffen, en bewogen met het ongelukkig lot van zoo menige we duwe en wees, werd men tot stil en diep nadenken gebracht. De schippers- en Visschersbond te Oosterend beproefde vroeger een fonds tot stand te brengen om de dieptreurenden finantieel te steunen, doch, helaas! die pogingen mislukten. Ook dit jaar vroeg de zee hare offers, en de algemeene liefdadigheid moest worden ingeroepen. Dit deed eenige wakkere mannen besluiten de oude zaak nog eens, maar met kracht aan te vatten. Op verzoek stelde de Heer W. Mets Tz. zich beschikbaar en bereid op alle dorpen van Texel eene propaganda-lezing te houden. Zoodoende werden ook wij heden avond in de gelegenheid gesteld den begaafden spre ker te hooren. In eene boeiende en indrukwekkende rede schetste ZEd. den dieptreurenden toestand, waarin zoovele treurende weduwen en weezen achterbleven. Hulp moest er gebracht wor den, maar op welke wijze Tot heden werd dan de algemeene liefda digheid ingeroepen en tot eere van Texel kan gezegd worden, dat zijne inwoners milde gevers zijn. Maar toch, hoe mild de gaven ook vloeien, is het voor de betrokkenen hard en vernederend gegeven brood te moeten eten. Spreker was dan ook van oordeel, dat dit voor Texel niet noodig was. Als allen, zonder onderscheid, als één man zich vereenigden, dan zou het gemakke lijk vallen een Ondersteuningsfonds voor weduwen en weezen op te richten. Niot alleen voor weduwen en weezen van visschers en schippers, maar voor allen, die hulpbehoe vend waren. In Oosterend, Oudeschild en den Burg waren sprekers woorden in goede aarde geval len en ook voor de Koog was spreker vol goeden moeds. Hoewel het aantal belang stellenden niet groot was, werden ZEd 's verwachtingen niet beschaamd. Bijna alle aanwezigen traden als Donateur of Lid der vereeniging toe. Eene voorloopige commissie werd gekozen bestaande uit de H. H. F. Heeroma, J. Mak, C. Kuip Sz. en Th. Thomassen, die zich bereid verklaarde alles te beproeven om de goede zaak te steu nen en uit te breiden. Met den wensch, dat thans de pogingen van de wakkere strijders voor dit edel doel met een gunstigen uitslag bekroond moge worden, werd de vergadering gesloten. De Cocksdorp' 27 Dec. De aangekondigde vergadering, uitgaande van den Tex. „Schip pers- en Visschersbond" te Oudeschild en de vereeniging „Betracht het Goede" te Ooste rend, werd Zaterdag j. 1. in het lokaal van den heer J. Buijs gehouden. 40 personen waren opgekomen. De vergadering werd geopend door den heer Jac. Burger, voorzitter van laatstge noemde vereeniging, die het woord gaf aan den Heer J. Daalder Dz. van Oosterend. Spreker werd met aandacht gevolgd. Na het voorlezen van de Statuten en het huishoudelijk reglement, en eenige opmerkin gen van de heeren A. C. Toet, J. Bouwman, J. Lak, W. Heeroma en Jac. v. d. Kooij meldden zich 6 leden en 10 donateurs aan, welk aantal nog met 4 moet vermeer derd worden om eene afdeeling te kunnen oprichten. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren A. C. Toet, A. Bakker, J. Witte, W. Heeroma en M. Reuvers. Als naar gewoonte vierden de kinderen der Zondagsschool op den 2en Kerstdag onder leiding van hunnen onderwijzer den heer Barends, een recht gezellig feest. Ruim schoots werden ze ODthaald op chocolade, koek, krentenbrood enz. Des avonds schaarden ze zich in het kerk gebouw om een prachtigen kerstboom. Een groot deel der gemeente vulde mede het kerkgebouw. Onder het zingen van koralen, toepasselijke liederen en eene kerstvertelling werd de tijd doorgebracht. Waal, 27 Dec. De tweede bijeenkomst van „Nut en Genoegen" mag uitstekend geslaagd heeten. De opkomst der Leden was best en getuigde van vernieuwde belangstelling in ons Nut. De Heer J. Daalder Dz., van Oosterend, die reeds zoo dikwijls met succes hier optpad, wist ook ditmaal zijn hoorders te boeien met „de Friesche bouwmeester van Van Lennep, en nog eenige ernstige en komische bijdragen De Heer IJ. Koppen gaf voor afwisseling ook eene bijdrage, die zeer in den smaak viel. De Voorzitter dankte aan het eind sprekers en hoorders en riep een tot weerziens toe in het Nieuwe jaar. Oosterend, 27 Dec. 't Was vol in het Nut gisteren 1 En met veel genoegen heeft men geluisterd naar de meest komische voordrachten van den spreker, den Heer J. de Jongh. Als lezing werd gegeven een stuk van C E. van Koetsveld: „De weder oprichting van een Nut voor 80 jaar." Bij sommige passages kon de spreker nirt voortgaan door het onbedaarlijke gelach van zijn gehoor. Maar ook werd met diepe aandacht geluis terd naar eene schoone kerstvertelling „Op Kerstavond hereenigd." Met zoon stukje zou de heer de Jongh zijne sporen kunnen verdienen, als ze niet reeds lang verdiend waren. Trouwens, iedereen weet, dat die spreker van succes verzekerd is, overal waar hjj zich laat hooren, zoowel op ernstig, als op komisch terrein. Nog twee stukjes volgden „Een Dansles" van Cremer, en „Hoe wordt mon kunst schilder?" van W. van Zuylen, waarmede de lachlust het toppunt bereikte. Het progamma was uitstekend gekozen, vooral omdat veel jongeren onder de bezoe kers waren Met haftelijken dank en met een tot weer ziens in het volgend jaar, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Van scheiden wilde men evenwel nog niet weten. Met een gezellig dansje werd de 1 bijeenkomst besloten. 1 i De kinderen van de beide zondagsscholen alhier hebben gisteren prettig feestgevierd. Velen waren getuigen van do vroolijkheid, waarmede verschillende versnaperingen enz. werden ontvangen In de Hervormde Kerk trok vooral de aandacht een fraaie kerstboom, die gedraaid werd, zoodat de keurige verlichting en de fraaie versieringen naar alle zijden bekeken konden worden. Den Hoorn, 27 Dec. Op den 2en Kerstdag werd door de kinderen der Zondagsschool in de Openbare school op de gebruikelijke wijze het Kerstfeest gevierd. Te half zeven met gebed geopend, eindigde het feest te ongeveer kwart voor tien Van tijd tot tijd liet zich voor - afwisseling de hierbestaande Christelijke zang- vereeniging hooren. Do kinderen werden rijkelijk onthaald en ontvingen nog een boekje en een scheurkalender mee naar huis. - Hedenavond had in het „Loodsmans welvaren" eene propagandavergadering plaats voor de oprichting van een onderling onder steuningsfonds voor weduwen en weezen, uitgeschreven door de beide visschersver- eenigingen van Oudeschild en Oosterend. De vergadering, die door ruim 20 personen was bezocht, werd geopend door den heer Mets met een woord van welkom aan de aanwezigen terwijl hij tevens zijne teleur stelling uitsprak over de minder goede opkomst. De heer Mets deelde mede, dat 't werk van de propaganda commissie teneinde was, en dat de vereeniging Texels Belang reeds 200 leden en donateurs telde. Z.Ed. hoopte, dat ook aan Den Hoorn eene afdeeling zou opgericht worden. Het woord werd verder gegeven aan den Secretaris den heer M. Kroon, die de voorloo pige statuten en het voorloopig huishoudelijk reglement voorlas en daarbij de noodige toelichting gaf. Vervolgens hield de heer Mets eene lezing, waarin in tal van voorbeelden de noodzakelijk heid van de stichting van zulk een fonds werd aangetoond. 't Resultaat van deze bijeenkomst was dat 8 leden en 3 donateurs toetraden. Aange zien er minstens 20 leden en donateurs moeten zijn voor eene afdeeling, werden de heren Schaap, Huyser en Alb. Bruin Jz. uitgenoodigd eene voorloopige commissie te vormen, ten einde te trachten hier eene afdeeling gevestigd te krijgen. Door een der aanwezigen werden despre kers dank gezegd, waarna de Voorz. de vergadering sloot, met dankzegging voor de betoonde belangstelling. De berichtgever houde ons ten goede dat wjj ons tot dit uittreksel van zijn bericht bepalen. De bepalingen in het reglement werden door ons alreeds medegedeeld De lezing van den Heer M. werd ook op de overige dorpen gehouden en is aan velen bekonci niet onmo gelijk dat wij daarop ter eeniger tijd eens terugkomen. rEd, Vlieland. Kerstmis bracht ons ook dit jaar vriendelijke dagen. De ZangvereeDiging „Harmonie" luisterde op lsten Kerstdag des avonds de godsdienst oefening op door mooien zang. Bijzonder liefelijk van klank waren de solo's; de stem men der jonge zangeressen klonken zoo helder en zuiver door de ruime kerk, die straalde van licht en gevuld was met een groote, aandachtig luisterende schare. Den 2den Kerstdag prijkte in de Bewaar school een fraai versierde kerstboom; hiertoe in staat gesteld door vele vriendelijke, milde handen, bood de heer Van Rossum aan een 60-tal zijner leerlingen een feestje aan. Blij straalden de kindergezichten, zoo vol ver wachting van al de mooie, heerlijke dingen, welke de avond hun brengen zou; opgewekt zongen ze de liedjes voor dezen avond geleerd. De heer Donia bewees hierbij weer zijn zeer gewaardeerde hulp. Tusscben het ronddeelen der chocolade en koekjes worden de kinderen toegesproken en werd een kerstvertelling voorgelezen. Ten slotte beschikte een tombola over de verdee ling der prijzen, het glanspunt van den avond. Nog een liedje werd gezongen, appels rond gedeeld en het vriendelijk (eest van ieder jaar behoorde weer tot het verleden; nog wel niet geheel, daar de kleintjes der Be waarschool den volgenden dag eon uurtje kwamen om onthaald te worden en den kerstboom te zien. Een hartelyk woord van dank aan de dames

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2