N°. 1806. Zondag 1 Januari 1905. 18de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Oudejaarsavond. Binnenland. Dit blad verschuilt Weensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor Bw» Buk. 30 Ct». Franco per post door ge- keel Nidiklaxd 45 Cts. Naar Ameb.ua en andere landen met verhooging der porto'i. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn Yan 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN on ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel- h joorbereidend militair Onderricht. irzoek ter verkrijging van een Bewijs van voorgeoefendheid. Burgemeester der Gemeente Texel ter kennis van belanghebbenden, dat zij, hebben aangemeld tot deelneming aaa Januari a. s. te houden onderzoek ter ;ing van een bewijs van voorge- s d h e i d, voor dat onderzoek zullen t aanwezig zijn op Donderdag, den 12 i, 1905, des voormiddags te 9®A uren, in nterie-kazerne, binnen het fort .Erfprins" Ier. il, den 29 December 1904. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Gevonden Voorwerpen. iponeerd ten Raadhuize1 Rozenkrans, len op de Steenenplaats. laar sterft weg. Maar onder 't sterven Spreekt het ons nog plechtig aan opreekt van God en van ons leven, En van de afgelegde baan. Wijst op duizend zegeningen e wij uit Gods hand ontvingen, Voor ons huis en voor ons hart; üt x 't wjjst ook op duizend zonden, je Gods liefde tegenstonden; 't Wekt tot vreugde en 't wekt tot smart i dichtregelen vaneen gevierden schrijver, i zeker weerklank bij velen, die den over man het Oude in het Nieuwe jaar mede waar? Ze stemmen iemand juist tot radenken, als waartoe de laatste avond ars zich bijzonder leent, e herinnering van hetgeen achter ons ligt, etuigen van duizend zegeningen die ons ^aren; 'tkan ook getuigen van de dui- zonden, waarvan dit gedicht gewaagt. Wekt tot vreugde en 'twekt tot smart." ts is zeker meer waar. Willens of on- is herinneren wij ons het afgeloopen jaar; dachten doorleven wij nog eens den eken tijd, hier wat langer daar wat korter rwijlend. Hoevele blijde herinneringen aan 1de wenschen en aan dagen van vreugde n sommigenwaar anderen met wee- denken aan dagen van zorg en strijd en iogen vol tranen staren naar oene ledige velen zullen er zoo zijn, want het afge- n jaar eischte ook weder zijne offers. are betrekkingen, lieve vrienden, goede rs en burgeressen, die met ons het jaar ngen, missen wij aan het einde er van. ïsten zacht! de Oudejaarsavond „wekt tot vreugde fokt tot smart I" tegenstelling van 1903 dat waterrijk te was, was 1904 bijzonder droog en maakte loor eene groote uitzonderinghaast en dag in den verstreken zomer, tot zelfs najaar, was het weder even mild en heerlijk, prettig jaar om te reizenvoor wie voor tijd en geld had; doch ook een tig jaar voor hem, wiens gedoê van het r afhankelijk was. Op Texel mochten velen zich verheugen in een voordselig jaar, vooral de veehouders en landbouwers hadden reden tot tevredenheid; ook de ambachtsman had goed werk, terwijl de veldarbeiders mede voortdurend flink werk konden bekomenvoor de visschers werd het bestaan nog niet beter: zij hadden niet te roemen. Gaf do algemeene toestand alhier aan velen reden tot tevredenheid, elders schijnt dat niet zoo bijzonder het geval te zijn geweestde mooie zomer was niet iedereen tot voordeel; mislukte oogst kwam meermalen voor, naar door de bladen werd bericht. Ook de werkliedenstand schijnt niet zoo bijzonder tevreden te kunnen wezen over het jaar, straks heengegaan. En daar ginderin het verre Oosten waar de krijg ontbrandde daar moord men er nog maar steeds op losbij duizenden en nog eens duizenden worden de menschenlevens neergemaaid als het gras voor de zeis; een schande voor de menschheid; 't is een elkaar vernielen, een strijd als van wilde dieren, die men zulks wellicht zou belettendoch hier zyn 't menschen enwe krijgen immers eerlang weder eene vredesconferentiewaar toch geen enkel potentaat zich aan stoort. Treurig resultaat van ontwikkeling en beschaving En de toekomst, wat zal die baren? Voor ons eiland de tram Misschien 1 Op politiek gebied zal het nieuwe jaar voor ons land belangrijk wezen, tengevolge de her nieuwing van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, waarvan de uitslag, ofschoon niet zeker, wel kan worden vermoed. Doch vrij wel zeker is het, dat in 1905 een stroom van welsprekendheid over het land zal gaan, dat een groote mate van zelfvergoding en zelfverheerlijking zal gepaard gaan met een aftakelen van den tegenstander, tot op het laatste kleedingstukeen onverkwikkelijk politiek geharrewar, gehamer, geklopwaardoor wel licht geen enkele wordt bekeerden dat heet dan„voorlichting van het volk." Warme hoofden zullen er genoeg komen warme harten Laten wij in afwachting tot die tijden komen ons maar bezig houden met zulke zaken, die een warm hart en een koel hoofd vereischen. In eigen omgeving is nog veel te doen; laat ons daaraan ijverig medewerken vcdgens onzen plicht als burger en als mensch. 'tZal goed zijn. Gaan wij met die voornemens het Nieuwejaar in, dan hebben w(j een schoon doel voor oogen en niet vormelijk, doch welmeenend, klinke dan tot elkander de wensch „VEEL ZEGEN IN HET NIEUWE JAAR." TEXEL, 31 December 1904. Er ingeloopen. Nu zoo erg is het niet, doch hoe moeielijk het is voor leeken, om bij verandering van wettelijke voorschriften, het fijne van een zaak te kennen, moesten ook wij tot onze beschaming ondervinden Het geldt in dit geval het bericht dat wij in ons vorig nummer mededeelden„de her benoeming van Heemraden voor het Water schap de 30 gemeenschappelijke polders op Texelhetwelk door ons niet juist moet zijn medegedeeld. Een bevoegde in deze, gaf ons daaromtrent deze inlichting „Dat ter vervulling van -de vacature, ont staan door de periodieke aftreding, zijnde volgens den rooster, nu w\jlnn den hfler Sd. P. Koning, ingevolge de wot vau 1U .Nov. 1900, Sts.blad No. 176, door H. M. de Koningin is benoemd de heer Jb. Keijser Sz. en in voldoening aan art. 2 der slotbepalingen in het bijzonder reglement van bestuur voor genoemd Waterschap, Prov. blad 1904 No. 128, is voor den heer Jn. N. Kikkert die in 1905 aftreed en verzocht had niet op de aanbeveling te worden geplaatst, benoemd de heer K. Bakker Tz., terwijl de heer G. Witte Pz. die in 1906 aftreed, opnieuw is benoemd." Men moet het maar weten onzen dank intusschen voor do bekomen inlichting. De vergadering van de afd. Texel der H. M. v. L., uitgeschreven tegen Woensdag 28 dezer, des voormiddags half elf, in de Lindeboom, be gon inderdaad vrij wel op tijd, (een kwartier speelruimte is niet zoo erg), en wat niet minder aangenaam was, de opkomst van leden was niet onbelangrijk. De Vice-Voorzitter, de heer Jb. Jb. Roeper die de vergadering leidde, wees daarop ook in zijn openingswoord, nadat hij de aanwezigen het welkom had toegeroepen spr. verheugde zich over die goede opkomst en bovenal ver heugde het hem in de vergadering te mogen zieD, den oud-voorzitter, den heer C. Keijser Pz., die tengevolge ongesteldheid de laatste verga deringen had moeten verzuimen. De heer Keijser zegt den Voorz. dank. Daarop worden de notulen gelezen, die met eene kleine aanvulling worden goedgekeurd. Vervolgens wordt door den Heer D. Schumaker een uitvoerig verslag voorgelezen omtrent de uitkomsten van bemesting op het proefveld van den heer S. Dijksen. De opname van dit ver slag zou ons te uitvoerig worden en is zeker niet noodig, aangezien het voor de vergaderden ter inzage werd gelegd en niet aanwezigen door den heer Schumaker er zeker gaarne mede in kennis zullen worden gestold. De heer S. ver zocht de aanwezigen om in het volgend jaar zicg te komen overtuigen van de yerkregen resultaten. Door den Voorz. wordt de heer S. dank ge zegd voor z\jn uitvoerig verslag. Do afgevaardigde naar de alg. vergadering, de heer Keesom, verwijst voor zijn verslag naar het bijblad Landb. Weekblad van 8 Oct., waarin een uitvoerig en juist verslag van die verga dering voorkomtenkele inlichtingen voegt spr. er aan toe betreffende onderwerpen welke zijno bijzondere aandacht hadden getrokken. De tentoonstelling aldaar was uitstekend ge slaagd. Bij spr. was de gedachte opgekomen of de alg. verg. hier ook eens zou kunnen wor den gehouden. Op dit punt werd echter niet verder inge gaan. De Voorz. zegt den heer K. dank voor diens bemoeiingen Voor dat tot de resp. verkiezingen werd over gegaan, had de uitreiking plaats der prijzen, bij de dit jaar gehouden rammenkeuring be haald en waarvan wij destijds den uitslag mede deelden. De Voorz. die de prijswinnersgeluk wenscht, hoopt dat niet slechts zij alleen doch allen alles zullen doen in hot belaag van den veestapel. De verkiezing van een Voorzitter had na her haalde stemmingen tot uitslag dat de heer Jb. Jb. Roeper als zoodanig werd gekozen ofschoon eerst voor de eer bedankend, liet de heer Roeper zich toch bewegen voor het volgend jaar die betrekking op zich te nemen. Tot loden van het bestuur werden na her haalde stemmingen verkozen de heeren D. Keijser Hz. en K. Bakker Tz., die beiden de benoeming aannamen. Tot Secretaris werd met op een na algemeene stemmen herkozen de heer Jb. Kikkert Nz., die zich ook de keuze liet welgevallen. Bij de nu volgende rondvraag spreekt de heer C. Keijser Pz. een woord van dank voor het waardeerend schrijven van het bestuur bij zijn aftreding als Voorz., ook aan leden en bestuurs leden brengt hij zjjnen dank voor de steeds ondervonden medewerkinghij hoopt voor de afdeeling steeds te blijven een sympathiek lid De heer B. C. Lap, spreekt naar aanleiding van het schrijven van den heer Eelman in de laatste raadszitting, in zake don veearts spr. meent dat die zaak door den raad wol wat laks is behandeld; hij stelt voor dat do afdeeling een schrijven tot den raad zal richten, met ver zoek dat de instructie van den veearts zoodanig zal worden gewijzigd, dat bij diens afwezigheid toch geneeskundige hulp voor het vee aan wezig is. De heeren E. Keijser en C. Keijser Pz. ver dedigden de behandeling dezer zaak in den raad, volgens hen was in het voorkomend ziekte geval met zoodanigen spoed gehandeld als men slechts kon wenschen. Verschillende anderen waren met zulk eene oplossing echter niet tevreden en wenschten in den geest van het voorstelLap een plaatsver vanger van den veearts bij diens afwezigheid. Dit scheen slottens vrij wel ieders gevoelen, indien zulks mogelijk was. Besloten werd dat het bestuur in overweging zal nemen, wat in deze kan worden gedaan. De Voorz. brengt daarna een woord van dank aan de aftredende bestuursleden en sluit met een woord van dank aan allen, voor de goede opkomst, de vergadering. - De vergadering van „Schuttevaer" afd. Texel, Donderdag in Café „Den Burg" gehouden, was zooals we dat van die afd. gewoon zijn, flink bezocht. Bijna alle leden benevens eenige belangstellenden waren ter vergadering opge komen. Door den Voorz. werd de vergadering geopend met een welkom tot allen en in het bijzonder aan de twee leden vertegenwoordigende de zuster-vereenigingen te Oudeschild en Ooster end, welke van daar ter vergadering waren op gekomen een woord van waardeering werd ge wijd aan de nagedachtenis van den heer T. Timmer, welke de vereeniging door den dood was ontrukt De notulen van 3 vergaderingen werden hierna gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. De rekening van den penningmeester had voor totaal de ontvangsten f 26,93, voor dat der uitgaven f 19,42 en sloot alzoo met een batig saldo van f 7,51. Rekening en bescheiden werden met elkaar vergeleken en in orde bevonden. Tot lid van het bestuur in plaats van den heer T. Timmer, werd gekozen de heer C. Mets, terwijl de heer P. Keijzer Tz. met algemeene stemmen werd herkozen. Ingekomen was eene missive van de vereeni ging schoolfonds voor schipperskinderen om steun, over het algemeen bleek men wel met het doel te sympathiseeren en het bestuur stelde zich beschikbaar om gelden er voor in ontvangst te nemen Verder was nog ingekomen een aanvraag om moreele steun voor de pogingen aan te wenden om de binnenscheepvaart tot meerderen bloei te doen geraken. Ter bespreking van die pogin gen wenschte men zoo mogelijk in Utrecht eene vergadering te houden. Ook met deze zaak kon men wel opgaan. Aangezien de punten voor de algemeene ver gadering dit jaar te Ter Neuzen te houden, nog niet waren ontvangen, konden die nog niet worden besproken, zoodat dadelijk werd over gegaan tot de vraag of iemand nog iets had voor te stellen in het belang dor schippers. Door onkele leden werd het wenschelijke be toogd van het leggen ot verplaatsen van gas- boeien, op 'tBolgrond, Noord westpunt, sc huiten- gat bij Terschelling en verplaatsing van die bij het vrouwenzand. Over laatstgenoemde bleek men het echter niet geheel eens. Versterking vuren en verhooging binnenvuur haven Texel werd dringend noodig geacht, ter wijl tevens het wenschelijke werd betoogd van de plaatsing van een drietal veerende palen in het Westerhoofd of liever nog in beido hoofden der Texelsche haven. Vrijstelling van havengeld werd gewenscht te Amsterdam en Haarlem, indien men er alleen maar doorvoer. Yerder vwerd nog wenschelijk geacht een ton in 't Molengat en een tweede ankerboei voor de haven te Goes, benevens een drijfbaak bij het B argerzand. Besloten werd nogmaals te vergaderen in de 2de week van Januari. Door het bestuur werd het bezoeken der Al gemeene Vergadering niet bepaald noodig ge acht. Bij stemming werd echter uitgemaakt, dat wel een lid zou worden afgevaardigd en als zoodanig werd gekozen de heer P. B. Keijser, welke die taak op zich nam. De vergadering werd hierna gesloten. TS 90 TEXELSCHE COURANT. 5g

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1