1808. Zondag 8 Januari 1905. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. I Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 nor op den dag der nitgave Prys der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Buna op Texel. VERKIEZING voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der Gemeente TEXEL irengt hiermede ter openbare kennis, dat op Woensdag den 25 Januari aanstaande, zal ilaats hebben de verkiezing van één lid van len Gemeenteraad, ter voorziening in de vaca- ure, ontstaan door het overlijden van den Heer I KONING Pzn. i jdat op dien dag, van des voormiddags negen ot des namiddags vier uren, ter secretarie der iemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd J OPGAVEN VAN CANDIDATE N, lis bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. MDeze opgaven moeten inhouden den naam, ie voorletters en de wood plaats van den cnn- lidaat en onderteekend zijn door ten minste Ben en twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. I De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die Ie opgave hebben onderteekend. Do candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inleve ring wordt een bewijs van ontvangst afgegevod. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 5 Januari 1935 tot en met den dag der verkiezing. I De Burgemeester brengt hierbij in herin- aering artikel 151 der Kieswet, luidende alsvolgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoogd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor 3e inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor eene prettige opgave zou overblijven, wordt gestrait met gevangenisstraf van ten hoogste drie maan den of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig guldeD. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die we tende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. I Texel, den 3 Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 stuk spek, evonden in de Weverstraat; 1 boezel, ge- onden op Hoogenberg1 muts, gevonden 3 de Hoogerstraat1 duimstok, gevonden p de Groeneplaats. TEXEL, 7 Januari 1905. Aan het in ons vorig nummer gemelde bericht, betreffende de benoeming van onzen [urgemeester tot burgemeester te Hoorn, loeten wij alsnog toevoegen dat die benoe- ling ingaat 1 Februari a. s. Door den Comm. der Koningin, is met gang van 1 Januari j.l., benoemd tot zetter _oor 's Rijks dir. belastingen, o. m. a. de heer D. Bakker Pz. alhier. (In het verslag der Baatste raadszitting maakten wij daarvan al reeds melding.) I - Voor zooveel noodig, herinneren wij er Aan, dat morgen, Zondagavond, eene tooneel- voorstelling zal plaats hebben in het Logement «De Zwaan." (Men zie de advertentie.) K De Cocksdorp, 5 Jan. De kerkeraad der Pederd. Herv. gemeente ontving heden bericht Bat de heer W. A. Wasch, candidaat tot den lp. D. te Vlissingen, voor het beroep naar hier Mieeft bedankt. Oudeschild, 6 Jan. De heer W, S. Boon van hier, die niet onverdienstelijk de hout snijkunst beoefent, vervaardigde dezer dagen een keurig lijstje om eene schilderij, 't Was hoofdzakelijk gesneden uit plankjes van siga renkisten. Dit schilderijtje werd door den vervaardiger ten geschenke gezonden aan H.M. de Koningin. Dezer dagen ontving hij namens H.M. eene dankbetuiging. De jongste stormvloeden hebben aan getoond dat de belangrijke verbeteringen, aangebracht aan de zeewering van den Prins Hendrik polder, van soliede constructie zijn en de geweldige proeven glansrijk hebben doorstaan. De garnalenhandel is sinds eenige dagen veel verbeterd. In den loop der week werden zelfs partijtjes opgekocht tegen 25 Ct. per K.G. Oosterend, 6 Jan. Een krasse grijsaard is de heer H. Boogaard, te Zevenhuizen, die gisteren zijn 89sten verjaardag vierde. Nog steeds heeft de oude man, die nog niet dat type vertoont, lust in den arbeid, en nog 'dagelijks ziet men hem ijverig bezig met spade of vork. Wie met den heer Boogaard spreekt, of hem zijne bekende gedichtjes hoort declamee- ren, zou hem eerder 70 dan 90 jaren geven. We wenschen den levenslustige oude nog eenige jaren levens toe bij gezondheid en opgewektheid, opdat ook onze Gemeente eens een honderdjarige zal kunnen aanwijzen. Vlieland, 5 Jan. Aan het postkantoor alhier werd in de Rijkspostspaarbank in de maand November ingelegd f 1243,40, terugbetaald f] 570,09. Iu de maand December ingelegd f 675,50, terugbetaald f2322,39. In 't afgeloopen jaar bedroegen de inlagen f 10832,79 en werd terugbetaald f 10060,97. 't Laatst uitgegeven boekje was No. 219. Verzonden en ontvangen werden in't jaar 1901: 4788 telegrammen. In de bladen wordt gemeld: Het gerucht als zou de zeemilite zijn op geroepen in verband met. de handhaving onzer neutraliteit in Ned. Indiö is beslist ongegrond. Tot heden heeft H. M. de Koningin geen termen gevonden de opkomst der zeemilitie te gelasten. Voor het geval intusschen dat de loop der gebeurtenissen zulks noodzakelijk mocht ma ken, heeft het departement van Marine in overleg met d9 mannedirectie te Willemsoord de meest uitgebreide maatregelen genomen. De in de Indische wateren- gesignaleerde Japansche oorlogschepen worden beschouwd als hulpkruisers, alleen belast met de sur veillance van eventueele bewegingen der Russische vloot. - In de Friesche visschersdorpen zijn reeds 100 visschers aangeworven op de Emder vloot, om ter haringvangst te gaan. Er werd honger loon bedongen dan op de Hollandsche vloot. Men schrijft uit Huizen In het jaar 1884 werd onder de Zuiderzee visschers een beweging op touw gezet, om aan de Regeering te verzoeken het visschen met den moordkuil (alias kwak- of wonder- kuil) te verbieden. Door dat werktuig toch werden ontzettende hoeveelheden jong visch gevangen, welke alleen kon dienen tot een- denvoer en bemesting. De visschers waren toen ook wel van meening, dat door aanhou dend gebruik van dien kuil de zee doodge- vischt zou worden. De visscherij ook met ander want, leverde toen nog wel een bestaan op en de adresbeweging mislukte door onvol doende deelneming en belangstelling. Thans 20 jaar latei-, is het anders geworden. Sedert 1884 is de visscherij achteruitgegaan, en nu naar den oorzaak van dien treurigen toestand gevraagd, wordt wederom de aandacht gevestigd op den moordkuil. Bij de behande ling van de Staatsbegrooting is daarover in de Tweede Kamer gesproken, en de visschers zei ven achten nu het oogenblik gekomen om handelend op te treden. Op Marken heeft zich een voorloopige com missie gevormd en afgevaardigden daarvan trekken nu alle Zuiderzeevisschersplaatsen door om handteekeningen te verzamelen voor een adres aan H. M. de Koningin. Na die reis zal het adres, zoo mogelijk, door visschers aan de Koningin worden aangeboden. De schippersvereniging „Sehuttevaer" had verzocht om telefonische aansluiting van de voornaamste lichttorens aan de Zuiderzee. De Minister heeft hierop afwijzend beschikt, omdat die torens onbruikbaar zijn voor het houden van uitkijk of het geven en waarnemen van seinen. Bovendien zou de gevraagde bewakingsdienst een belangrijke uitbreiding van personeel noodzakelijk maken. Te Oranjewoud met veel mooi jachtveld, is een veldwachter gestationeerd, die de schrik is onder de stroopers. Hij is veel in het veld, kent de stroopersmanieren bij u itstek en is daarom voor hen een gevaarlijke partner. Sedert eenigen tijd heeft die veldwachter een kostganger, iemand die zegt van zijn renten te leven. Zondag betrapte de jachtopziener van den heer JBieruma Oosting te Oranjewoud een persoon op heeterdaad met het bemachtigen van een haas door middel van strikken. Die persoon wasdes veldwachters kostganger Hij had een voorsprong op andere stroopers hij ging uit als z'n kostbaas thuis was en bleef stiekem binnen als deze op surveillance was. De veldwachter hoorde vreemd op, een strooper bij zich aan huis te hebben. „Telegraaf.") „De Nederlander" merkt op, dat het door minister Kuyper ingediende wetsontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs, dooi de hooge subsidie, daarin voorgesteld, het oprichten van bijzondere kweekscholen zeer gemakkelijk maakt; zóó gemakkelijk, dat de Minister zelf verwacht, dat er wellicht te veel zullen komen, en hij zich, voor dat geval, de bevoegdheid voorbehoudt, de subsi die te verminderen. „Bedriegen de voorteekenen niet", zoo schrijft het blad, dan zal dit zéér spoedig noodzakelijk zijn. Op verschillende plaatsen worden commissies gevormd, die plannen beramen tot oprichting van Chr. kweekscho len. Maar bij ernstig nadenken zal men moeten erkennen, dat de oprichting dier scholen door plaatselijke comité's, die zonder eenig overleg handelen, afkeuring verdient en zeer ongewensckte gevolgen kan hebben. lo. Er zullen te veel kweekscholen komen, gedeeltelijk gevestigd in steden waar zij niet op haar plaats zijn 2o. Men laadt den schijn op zich, alsof die scholen haar ontstaan ten deele althans, dan ken aan ambtsbejag en eigenbaaten zou men mogen zeggen, dat dit niets anders dan schijn is Het blad acht het noodig, dat in het wets ontwerp bepalingen worden opgenomen, om bet misbruik, waartoe de hooge bijdragen lokt, tegen te gaan; en tevens, dat de orga nisaties van het Chr. onderwijs hier op treden. Door te hooge bijdragen zou de christelijke zelfwerkzaamheid worden verlamd. De Chris ten moet, ook op geestelijk gebied, niet aan te groote welvaart worden verwend, en steeds er aan gedachtig blijven, dat slechts door worsteling en inspanning hij de hooge plaats behouden kan, die hem ter verdediging is toevertrouwd." COURANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1