■N". 1811. rdei Donderdag 19 Januari 1905. 18'" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. Dit blad verschQnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 nnr op den dag der nitgave 30NNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubo op Texel BEKENDMAKING. - BESTRIJDING - TUBERCULOSE onder het Rnndvee. TEXEL, 18 Januari 1905. De vergadering van 't Ziekenfonds alhier Maandag in Hotel Texel gehouden was zooals we dat van de vereeniging gewoon zijn flink bezocht. Na opening door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna werd door den secretaris een kort verslag voorgelezen over den toestand der vereeniging gedurende het afgeloopen boekjaar, waaruit bleek dat 1904 voor de vereeniging verre van gunstig was geweestwaardoor de re kening met een vrij groot nadeelig saldo sloot. Wat het ledental betreft, dit was met 3 vermeerderd en op 1 Jan. 1905 gestegen tot 221. Slechts een klein bedrag der con tributie was achterstallig gebleven. Volgens de rekening van den penningmees ter, die daarna werd voorgelezen, was totaal ontvangen f 1234.39, welke ontvangsten in hoofdzaak bestonden uit contributie leden (f 1159,30) en renten. De uitgaven bedroegen totaal f 1570.21 en bestonden in hoofdzaak uit betaalde week gelden (f 408), rekening dr. Wagenmaker (f 667,60), idem dr. Over (f 332.80), bodeloon (f 116,15) kosten van vergaderingen (f 27,49), dan verder nog eenige kleinere uitgaven voor assurantie, effecten, drukwerk, advertentie- kosten enz. De rekening sloot alzoo met een nadeelig saldo van f 335.52. Door de commissie van rekeningopnemers, in de vorige jaarvergadering daarvoor be noemd, werd daarop rapport uitgebracht. Medegedeeld werd dat de tijd voor bet nazien veel te kort was geweest om alles behoorlijk na te zien. Enkele abuizen werden echter reeds ontdekt. Op de rekening van een der dokters werden n.l eenige postjes gevonden, voor verleende geneeskundige hulp en medi camenten aan een lid, zonder dat dit gedekt was door bewijsjes van den directeur. De commissie zag dus bezwaar de rekening goed te keuren. De opmerking wordt er aan toegevoegd dat door heeren Commissaris sen, die voor het nazien der rekening veel meer tijd hadden gehad de fout niet was opgemerkt. Door den commissaris Keijser wordt hierop geantwoord dat 2 commissirissen de eene rekening nemen om na te zien en de andere 2 de andere rekening, terwijl de directeur zegt, dat door eene vergissing de commissie voor bet nazien der rekening zoo laat is bijeen geroepen. Ofschoon de commissie van rekeningopne mers wel genegen is de rekening thans maar goed te keuren en deze keer het verder nazien over te laten aan de Commissarissen, wordt hiertoe niet besloten, omdat de pen ningmeester daar niet mede tevreden is. De rekening zal door de commissie nog deze week worden nagezien. Tot Commissaris werd herkozen de heer D. S. Keijser welke zich die benoeming laat welgevallen. Daarop komt aan de orde het voorstel tot wijziging van art 8, waardoor het mogelijk zou worden gemaakt om leden, die gebruik wenschen te maken en moeten maken van een Specialiteit, eene tegemoetkoming in de kosten te geven ten bedrage van hoogstens f70. Een verzoek daartoe over te gaan was ingekomen van meer dan 100 leden terwijl bovendien door een lid afzonderlijk een der gelijk voorstel schriftelijk was ingediend. Het bestuur was tegen de wijziging, in hoofdzaak uit een financieel oogpunt. Een zeer langdurig discussie ontspon zich thans over het voorstel. Werden door het bestuur de extra uitgaven die zouden voortvloeien uit de aanneming van het voorstel zeer groot geacht, door verschillende leden werden die als gering beschouwt, en werd op den voor grond gesteld dat de vereeniging is om de zieken te helpen en werd beweerd, dat in ieder geval een proef kon worden genomen. Mocht het blijken, dat de kosten te groot worden voor het fonds, dan zou men pogin gen kunnen aanwenden daarin verandering te brengen. Ten slotte werd het voorstel aangenomen met 63 tegen 29 stemmen en de redactie van het nieuwe artikel overgelaten aan de heeren JG.Kooiman, IJ.Brouwer, M. Dalmeijer en C. P. Bruin. Na aanneming van dit voorstel verklaart het bestuur er het bijltje bij neder te leggen. Een groot deel van het bestuur scheen het zelfs zoo ver te willen drijven, dat het onmiddelijk aftrad. Door enkele leden werd echter gewezen op het onmogelijke hiervan waarna werd besloten, dat het oude bestuur nog vóór 1 Februari eene vergadering zal uitschrijven waarin dan een nieuw bestuur zal kunnen worden verkozen. De vergadering die langzamerhand woelig was geworden, werd hierop gesloten. Oosterend, 17 Jan. Ruim 50 personen waren j. 1. Zaterdagavond vergaderd in de bijzondere school alhier, toen de heer Ds. Adriaanse, van Zeist, door den Voorzitter der A. R. Kiesvereeniging, den heer Schoone- veld, bij de verzamelden werd ingeleid. De vergadering werd met gebed geopend waarna eenige bijbelteksten werden gelezen. Daarna trad op genoemde spreker, om te behandelen het onderwerp: „De aanval tegen het Christelijk Ministerie bij de laatste StaatsbegrootiDg." De spreker meende, dat de verkiezings strijd over enkele maanden hevig zal zijn, en dat men daarvan reeds een voorproef heeft gehad in den achtdaagschen veldtocht, die aan de behandeling der begrooting in de Tweede Kamer is voorafgegaan. Een strijd met de pen bij het voorloopig verslag was een voorpostengevecht geweest. Daarbjj reeds had de linkerzijde hare grieven kenbaar gemaaktEr was weinig tot stand gebracht, niet veel meer dan de drankwet; bij benoe mingen zijn de liberalen achtergesteld; de natie wordt gesplitst, de geloofshaat aange wakkerd, enz. Evenwel had Minister Kuyper volgens spreker dien aanval op meesterlijke wijze afgeweerd, door te beweren, dat het program van 1901 een algemeen program is en niet een voor een vierjarig tijdperk. Niet minder dan 47 wetsontwerpen zijn genoemd. Men heeft niet harder kunnen werken, daar de uitvoering van de ongevallenwet zooveel arbeidskracht had gevraagd; de afdeelingen onderwijs en arbeid hebben hard gewerkt. Met het oog op den gestelden termijn moest de drankwet afgewerkt worden en de staking heeft den productieven tijd laten verloren gaan. Ook brengt het Christelijk Ministerie geene TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Ct». Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regel» 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct». Groote letten en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer» 3 Ct». per nummer. imcn pi>tpri| i brui YAN DE De Burgemeester der Gemeente Texel elet op het Koninklijk besluit van 2 September 104 (Staatsblad No. 219) Mede gelet op de missive van den Minister an Waterstaat, Ilandel en Nijverheid dd 22 (ecember 1904 No. 11255 afdeelingLandbouw; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat e in voormeld Koninklijk besluit bedoelde verneming ter slachting van tuberculeuse runderen p 1 Januari 1905 een aanvang neemt en dat armulieren, ter mededeeling van het verlangen, uberculeuse runderen tegen schadeloossteling oor het Rijk te doen overnemen, KOSTELOOS er Secretarie dezer Gemeente verkrijgbaar zijn ;esteld, alwaar nadere inlichtingen worden 'erstrekt. Texel, den 13 Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. p je vaar, INRICHTINGEN, welke schade of hinder kunnen veroorzaken. L Burgemeester en Wethouders der Gemeente TEXEL brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek net bijlagen van de Schietvereeniging „Texel", Dm vergunning tot het oprichten van een SCHIETBAAN in de duinen nabij de Koog, -4" op een nog niet uitgemeten gedeelte van het perceel kadastraal bekend in Sectie G, No. 184. |Op Dinsdag, den 31 Januari 1905, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen Jt en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren 1, hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der —Gemeente kennis nemen van do ter zake gekomen schrifturen. Texel, den 17 Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. H.W. de JONCHEERE. r, Toelating van leerlingen op (le O. L. Scholen. Burgemeester en Wethouders van Texol Drongen ter kennis van belanghebbenden dat •alfrt. 4 der Verordening bepalende o. m. de toelating van leerlingen op de O. L. Scholen alhier en wolke verordening 1 April a. s. in werking treedt, luidt, als volgt „Do toelating van nieuwe leerlingen geschiedt i'S eenmaal per jaar en wel 1 April. De loor- r „lingen moeten vóór dien datum den leeftijd „van vijf jaren en zes maanden hebben bereikt. „Tot do school met uitgebreid leerplan worden „alleen leerlingen toegelaten, die het vijfde of „een hoogor leorjaar van eene school voor „gewoon lager onderwijs mot vrucht hebben TS „doorloopen, hotgoen zal moeten blijken door „overlegging van oen desbetreffende verklaring 73 „vau het hoofd dor lagere school waar de leerling „onderwijs genoot. „Kinderen, die huisonderwijs genoten of in „'t algemeen zij die geon openbare lagere school „bezochten, zullen in ontwikkeling gelijk moeten „staan met hen, dio hot onderwijs mot vrucht „volgden in het vijfde leerjaar oener openbare „lagere school, hetgeen zal moeten blijken uit „oen onderzoek in te stellon door het hoofd dor „school voor meer uitgebreid lager ondorwijs. „O)) andere tijden worden alleen leerlingen „toogelaten die elders reeds schoolgegaan hebben. Texel, den 13 Januari 1905. Burgomeoster en Wethouders voornoemd, II. W. DE Joncheere, Burgomoester. Kuibing, Secretaris. ZWARE VRACHTEN OP DE WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Texel Gelet op art. 123 der politieverordening: brengen ter algemeene kennis, dat bij mogelijk invallend dooi weder, het bij genoemd art. be paalde maximum, tot op de helft moet worden vermindert zoodat dan over de wegen der Gemeente, met geen vrachtwagens mag worden gereden, welke met meer dan 625 K. G. zijn belast. Indien twee wagens achter elkaar zijn aange spannen zal de achterste met niet meer dan 500 K. G. mogen zijn belast. Overtreding dezer bepaling, waaraan streng de hand zal worden gehouden, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 10. Texel, den 17 Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H.W. DE JONCHEERE Burgemeester. J. RUIBING Secretaris.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1