PP. 1812. Zondag 22 Januari 1905, 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nltgavo ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg ofTml GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 sleutel gevonden in de Weverstraat; 1 pijp gevon den op de Groeneplaats. TEXEL, 21 Januari 1905. Vergeet de vogels niet. Na het storm achtige weder dat in het laatst des vorigen jaars en in den aanvang van 1905 ons teis terde, schijnt dan nu de winter ingetreden, ijs en sneeuw geven gelegenheid tot ont spanning aan hen die daarvan gebruik willen maken 't is eene aangename ontspanning als men daarbij de gewenschte voorzichtig heid in acht neemt. Voor het vogelenheir is het echter een benarde tijdwij doen daarom een beroep op allen voor onze. gevederde vrienden; laat de kruimkens van de tafel hen ten»goede komen en voeg daaraan nog toe wat ge kruimeld brood, hetwelk niet zoo groote kosten veroorzaakt en voor de vogels zulk eene groote vervulling is. 't Zij allen aan bevolen. Coöperatieve Boerenleenbank te Texel. Dinsdagavond j.l. werd door de Coöp. Boeren leenbank alhier eene Algemeene Vergadering gehouden. Aanwezig waren 41 leden. Op die vergadering is besloten le. dat het hoogste bedrag dat aan een lid mag worden ter leen gegeven f 5000 zal bedragen. 2e. dat de provisie in loopende rekening moet bedragen van alle uitgehaalde gelden. 3e. dat het crediet bij de centrale Bank mag bedragen f 20,000. Verder werd door den kassier, den heer P. Graat een kort overzicht gegeven van de werking der bank, waaruit bleek le dat het aantal leden 77 bedraagt. 2e. dat in I het geheel 117 spaarboekjes zijn uitgegeven. I 3e. dat in de spaarbank was ingekomen tot I 31 Dec. de som van f 42073,96, 4e. dat aan - voorschotten was uitgeleend f 8910. 5e.dat I bij de centrale Bank nog aanwezig is de som van f 13967, Al deze cijfers zijn zonder bijschrijving van rente genomen. Nog werd door het bestuur verzocht, dat de spaarboekjes tot bijschrijving van rente in de maand Januari zullen worden ingeleverd. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. - Donderdag had in de „Oranjeboom" de gewone jaarvergadering plaats der vereenigiug «Vooruitgang is ons doel." Over gebrek aan belangstelling had het bestuur zeker niet te klagen; de zaal was flink gevuld. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Daarna werd door den Secretaris een kort verslag voorgelezen van den toestand der vereeniging over hot afgeloopen jaar. Aan dat verslag ontleenen wij dat het aantal leden op 1 Januari 1904 was 1627 en op 31-Dec. d. a. v. was gestegen tot 1690, waarvan 679 leden waarvoor de minimum contributie van 2 Ct. per week werd ontvangen. In de be stuursvergadering van October was door don l enningmeester mededeeling gedaan dat hij wegens hoogen leeftijd tegen Januari 1905 a's zoodanig ontslag zou vragen. Met leedwezen werd dit door het bestuur vei nomen, doch het bestuur evenmin als de zal zeker den heer van Heer waarden zijn welverdiende rust misgunnen. De heer van Heerwaarden heeft van af het begin ijverig mede geholpen de vereeniging op te bouwen en menig uur, somwijlen zelfs een deel van zijn nachtrust heeft hij in het belang der vereeniging opgeofferd. De wensch werd hieraan toegevoegd dat de heer van H. nog vele jaren als eere-bestuurslid met de ver eeniging mocht medeleven. In het bestuur kwam weinig verandering, de heer A. Langeveld Az. werd herkozen als boekhouder en de heer P. Lieuwen als secretaris, terwijl de heer H. Haakman als commissaris werd gekozen in plaats van den heer D. Keijser Sz. welke moest aftreden en niet dadelijk herkiesbaar was; bovendien was in de laatst gehouden bestuursvergadering de heer F. van Heerwaarden tot penning meester gekozen in de plaats van zijn vader. De rekening van den penningmeester hierop door deze voorgelezen, had tot totaal der ontvangsten over 1904 f 2517,69, bestaande in hoofdzaak uit contributie (f 2114,37) en renten (f 399,02). De uitgaven bedroegen te samen f 1307,38 en bestonden in hoofdzaak uit uitkeeringen bij overlijden (9 a f 75, 2 a f 30 en 1 a f 6) bodenloon f 346,865), subsidie penningmees ter f 50), druk-, bindwerk, advertentiekosten en kosten voor vergadering. Over 1904 was dus een batig saldo van f 1210,31 of totaal met de batige saldo's van vorige jaren f 10571,68. De penningmeester werd dank gebracht voor zijn gehouden beheer. Volgens besluit in de vorige vergadering was in de bestuursvergadering van October eene commissie benoemd voor het nazien der rekening. Deze commissie bestaande uit de hh. Frederiks, D. C. Dros en W. Bakker Mz had zich bereids van dien taak gekweten. Door den heer Frederiks werd namens de commissie medegedeeld dat niet de geringste fout was ontdekt en geen aanmerking was gemaakt. Eene kleine opmerking wenschte men echter nog te maken, n. 1. dat er geen kwitantie was van de boden, hetgeen nu wel niet direct noodzakelijk doch wel gewenscht was. Op voorstel der commissie werd de rekening bij acclamatie goedgekeurd. Als commissaris moest aftreden de heer J. G. Kooiman, die niet dadelijk herkiesbaar was. Na een twbede vrije stemming werd bij herstemming gekozen de heer Jb. Jb. Bak ker, Bargen, die 51 stemmen had verkregen, terwijl de heer D. Keijser Sz. 42 stemmen op zich had vereenigd. De heer Bakker ter vergadering aanwezig nam de benoeming aan. Bij de algemeene rondvraag stelt de heer Jan Leien voor slechts gedurende 6 maanden contributie te betalen. Door den Voorz. wordt spreker geantwoordt dat een dergelijk voorstel reods vroeger werd gedaan en toen onge- wenscht, ja gevaarvol voor de vereeniging werd genoemd, terwijl toen door den heer Haakman eene berekening werd voorgelezen waaruit duidelijk bleek dat het niet mocht worden gedaan indien men zeker wilde blijven aan zijne verplichtingen te kunnen voldoen. Bedoelde berekening werd daarna door den heer Haakman nogmaals in het kort herhaald. Niemand meer het woord verlangende brengt de voorzitter een woord van dank aan den afgetreden Commissaris Kooiman welke volgens spr. getoond heeft een waardig werker voor de vereeniging te zijn en sluit daarna de vergadering. Hedenavond zal eene algemeene ver gadering worden gehouden van „Texels Belang," eene vereeniging tot ondersteuning van weduwen en weezen. De vergadering wordt gehouden in Hotel Texel, te half acht uur. Zij een gunstig resultaat de vrucht der te houden besprekingen. Zondagavand zal in Hotel „Texel" eene tooneelvoorstelling worden gegeven door de Alkmaarsche Dilettantenclub. Het verspreid programma, dat tevens als tekstboekje dienst doet, geeft een schets van het optevoeren treurspel „Ghetto," van den thans zoo in naam zijnden schrijver Hejjer- mans. Over de kenze van het stnk zullen de gevoelens wellicht verschillen, doch niet onwaarschijnlijk zal menigeen wel kennis willen maken met deze pennevrucht van den schrijver, vertolkt door een niet ongnnstig bekend staand gezelschap. Eene goede opkomst verdient de onder nemer van dezen avond, de heer Flens, zeer zeker, voor de moeite en kosten, welke hij zich getroost voor deze uitvoering. Waal, 20 Januari. De derde leesavond van „Nut en Genoegen", gister avond in de „Rijzende Maan" gehouden, was flink bezocht. De Voorzitter, de Heer De Jongh, trad als spreker op en gaf als lezing eene novelle van Van Duijl, getiteld: Eerste en laatste vrijage van Neef GerritHartelijk is er gelachen om de lotgevallen van den armen bloedverwant. Na de pauze volgden als bijdragenEene KerstvertellingDe boterham en de goud zoeker, en Hoe wordt men kunstschilder Ook met deze voordrachten had de Spr. veel succes. De laatste bijeenkomst zal worden gehouden op Zat. 25 Februari a. s. Vlieland, 20 Jan. De leden van „Nut en Genoegen brachten gisteravond weer enkele hoogst aangename uurtjes door. De heer Van der Ree trad als spreker op met een gedeelte van Multatuli's „Vorsten school." Met groote aandacht werd spreker gevolgdhet was zeker jammer, dat door omstandigheden van allerlei aard, niet meer deren van deze schoone lezing konden genieten. Te meer daar wij den heer Van der Ree op onze avondjes in een volgenden winter zullen missen, de vereeniging verliest in hem een harer beste krachten. Met de nitstekende voordracht van Vorstenschool werd van Vlieland's catheder een waardig afscheid ge nomen. Na de pauze werden bijdragen geleverd door de heeren Donia en J. C. Dekker. Waar eerstgenoemde heer ons Fritz Reuter weer deed bewonderen, om z'n pittige leuke be schouwing over „kwanselen", deed laatstge noemde ons hartelijk lachen om „de steun van mijn Schoonmoeder." Ook deze heeren hadden hun deel aan 't succes van dezen avond. Aan 't bal werd door velen met groote opgewektheid deelgenomen. Een vroeger algemeen bekende Hagenaar, Richard Leeuwenhart van den Bosch, die met coquette equipage en sierlijke bedienden dagelijks uitreed uit zijn villa aan den hoek van Laan Copes en Scheveningschen weg, maar eenige jaren geleden naar gezegd werduit tegenzin tegen onze Vermogens belasting, maar volgens sommigen om andere reden - zijn domicilie naar Brussel overbracht, is daar plotseling overleden. Hij liet zich te bed brengen - en was dood. Zijn ouderdam was, dank zij de middelen der toiletkunst, een raadsel. Maar nu is dit ook uitgekomenhij werd 89 jaar. Een best fabrikaat. In de woning van den heer K. v. d. Woude te Anna Padlowna, die laatst is afgebrand, stond een brandkast. Deze werd zoo hevig door het vuur bestookt dat zij een half uur lang gloeiend rood stond. Do eigenaar was natuurlijk zeer bezorgd over den inhoud. Na opening kwam echter de inhoud onge schonden te voorschijn. Niets had geleden. Zelfs de verf van den binnenkant was niet geschroeid. «asms a LSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dik Buks 30 Cts. Franco per post door ge heel Nbdkrlakd 45 Cts. Naar Ahixdla en andere landen met Terhooging der porto'». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regel» 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct». Groote letter» en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Ct». per nommer. De entrêe is nu bepaald op 50 Ct. depersoon.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1