Binnenland. Rijkskeuring van tot dekking: bestemde hengsten Burgemeester eu Wethouders van TEXEL brengen ter kennis van belanghebbenden lo. dat de gewone Rijks-voorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1905 voor zooveel deze provincie betreft, zullen gehouden worden te Haarlem op 14 Februari; 2o. dat de eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, verplicht is daarvan ten minste drie weken vóór de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en onderteekende aangifte te zenden aan den Secretaris der pro vinciale regelings-cjmmissie, den Heer W. Teengs te Alkmaar, met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboeknummer C. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als moederszijde en naam en woonplaats van den fokker 3o dat een hengst na bovenvermelden ter mijn aangegeven, van de keuring is uitgesloten, tenzij de commissie geen bezwaar tegen toela ting heeft en de eigenaar of houder vóór den dag der keuring eene som van tien gulden bij voornoemden Secretaris stort 4o. dat inschrijvingsbiljetten voor de keu ringen op vrachtvrije schriftelijke en ondertee kende aanvraag van eigenaars of houders van hengsten door den Secretaris der regelings commissie voornoemd zullen worden verstrekt. Texel, den 24 Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. Invorderbaarverklaring van Kohieren. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente Texel brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dat het kohier No. 5 der Grondbelasting dienst 1905 op den 20 Januari 1905 door den Heer Directeur der directe belastingen te Amsterdam is in vorderbaar verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor deze Gemeente ter invordering is overge maakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan Texel, den 25 Januari 1905. Het Hoofd van h6t Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 25 Januari 1905. De vergadering tot vaststelling der statu ten en huishoudelijk reglement der op te richten vereeniging „Texels Belang" had Zaterdag in het hotel Texel plaats. Wegens ongesteldheid van den heer W. Mets Tz. werd de vergadering geleid door den heer J. Daalder Dz van Oosterend, welke namens de beide visscherijvereenigin- gen de vergadering opende met een hartelijk welkom aan allen, zijn leedwezen er over uitsprak dat de heer Mets de man van 't initiatief in deze en die deze vergadering ook zou hebben geleid, door ziekte verhinderd was dit te doen. Ofschoon naar spr. oordeel de vergadering niet zoo talrijk was bezocht als wel mocht worden verwacht, was het toch bemoedigend dat van ieder dorp een of meer personen aanwezig waren. Met den wensch dat deze vergadering er toe mocht leiden, dat voortaan zou kunnen worden gezegd, de weduwen en weezen op Texel zullen voortaan geen armoede behoeven te leiden als hunne mannen en vaders dat niet hebben gewild, werd de vergadering geopend. Daarop deelde de voorzitter nog mede, dat door den Heer Mets nog was gemeld, dat hjj gaarne aan den naam der vereeniging „Texels belang" zag toegevoegd onder den zinspreuk „Door Eendracht sterk." Zonder eenige discussie werd deze toevoe ging goedgekeurd. Daarop werd door den heer Kroon met de opgekomenen artikelsgewijze het concept Sta tuten behandeld. Werden sommige artikelen onveranderd goedgekeurd bij verschillende andere geschiedde zulks na korter of langer bespreking. Alge meen bleek men overtuigd, dat de contributie veel te laag was om daaruit de pensioenen uit te betalen, gerekend werd echter op de hulp en steun in het bijzonder van personen buiten Texel, en als bewjjs dat daarop zeker wel mocht worden gerekend, werd gewezen op de groote kapitalen nog onlangs bijeen gebracht voor de weduwen en weezen te Urk en voor die te Helder; gewezen werd tevens er op, dat, wilde men gelden inzamelen, het gewenscht, ja noodzakelijk was dikwerf, om die inzameling te doen uitgaan van eene gevestigde vereeniging Als voorbeeld van hoeveel nut eene vereeniging voor weduwen en weezen kan zijn, werd gowezen op de vereeniging „Willem Barends" te Terschelling, welke tegenwoordig niet minder dan 81 weduwen steunt Yooral het art. in de Statuten, omtrent de samenstelling van het bestuur, bleek niet vrij te zijn van fouten en gaf aanleiding tot langdurige discussie; ten slotte werd echter besloten dat het hoofdbestuur zou bestaan uit directeur, secretaris en penningmeester, benevens uit 3 commissarissen uit elk der afdeelingefi. De 3 eerstgenoemden zouden vormen het dagelijksch bestuur en direct weder herkiesbaar zijn, terwijl de overige hoofdbestuursleden niet dadelijk herkiesbaar zullen zijn. Het dagelijksch bestuur wordt gekozen door het hoofdbestuur, terwijl dit wordt gekozen door leden en donateurs. Nadat de statuten waren behandeld en aangenomen, werd ook het huish. reglement aan de noodige critiek onderworpen en ar tikelsgewijze behandeld. Ook hier ontbrak het niet aan op- of aanmerkingen. Nadat eindelijk ook dit werk was doorworsteld on het reglement ook was vastgesteld, werd besloten dat de vereeniging in werking zou treden op 1 Maart a. s. en de leden en dona teurs door de voorloopige besturen der af- deelingen spoedig zullen worden opgeroepen ter verkiezing van de 3 leden voor het hoofdbestuur, opdat nog gelegenheid zou be staan voor bovengenoemden datum alles gereed te hebben. Het was onderwijl bijna 12 uur geworden en de aanwezigen begonnen blijkbaar naar het einde te verlangen. Aangezien niemand meer iets had voor te stellen werd daarna de vergadering gesloten. Zondagavond in Hotel „Texel." Wij maakten gebruik van de gelegenheid om Zondagvond de tooneelvoorstelling bij te wonen, door de Alkmaarsche Dilettantenclub, welke zou opvoeren het burgerlijk treurspel „Ghetto." De recensie over dezelfde voorstelling Don derdagavond door het gezelschap te Alkmaar gegeven, welke in een der Alkmaarsche bladen onze aandacht trok, had onze verwachting nog meer gespannen, omdat wij daar lezen „De vertolking van dit treurspel (eene ge daagde onderneming) liet weinig te wenschen „over en kwam goed tot haar recht." Met deze uitspraak stemmen wij na de uitvoering op Zondagavond te hebben gezien, volkomen in. De intrige van het stuk werd op het pro gramma voldoende toegelicht, (aanbevelens waardig), wij behoeven daarover dus niet uit te wijden. De opvoering overtrof onze verwachting. „Dilettantenclub," zoo staat er aan het hoofd van het programma, doch er kwamen too- neelen voor waarbij men zich de vraag stelde „is dat nu dilettantenwerk?" Wij doen liever geen greep uit de verschil lende tooneelen die bijzonder schoon waren, en zullen evenmin iemand der vertooners afzonderlijk vermelden. Waar gewerkt werd als hier mag geene afzonderlijke vermelding nöch van tooneelen nöch van personen plaats hebben, 't zou eene misplaatste bevoorrechting zijnSachel, Rafaël, Esther, Aaron, Rebecca, de Rebbe en Rose verdienen allen een woord van lof voor de goede vertolking hunner resp. rollen, waardoor het geheele stuk zoo uitnemend tot zijn recht kwam. En het stuk zelve? In ons vorig nummer schreven wij: „over de keuze van het stuk kunnen de gevoelens verschillen," datzelfde geldt ook na de opvoering van „Ghetto." Men kon echter vooraf weten dat men geen water-en-melk-zoopje zou krijgen te genieten de schrijver Heijermans, met zijne bekende „realiteit" is niet de man om zoetsappig te wezen. Of dat nu gewenscht of niet gewenscht is, zij aan ieders oordeel overgelaten, doch naar 't meermalen blijkt, trekken de stukken van dezen schrijver bijzonder de aandacht. „Burgerlijk treurspel" wordt het stuk ge noemd „maatschappelijk treurspel" zou het ook kunnen heeten, want eene geschiedenis als hier wordt geschetst ten huize van eene Joodsche familie, zal in heel de maatschappij, (mogelijk nog wel erger, doch onder verfijnde vormen), wel haars gelijke vinden. De avond in Hotel „Texel" heeft ons wel voldaan, hij was leerzaam voor die leeren wil Jammer dat de opkomst van belangstellenden zoo matigjes was en 't wellicht voor den on dernemer geen voordeelig zaakje is geweest. Ook voor de vertooners op dezen avond was de maar matige opkomst zeker niet prettig. Hun lief spel, hetwelk een krachtig applaus ten deel viel, had een ruimer bezoek zeker ten volle verdiend. De goede naa> welke zij evenwel mochten verwerven 2j niet onmogelijk blijven nawerken en bij ei eventueel later bezoek zeker velen na Hotel „Texel" doen opgaan. Met een woord van lof ook aan den grime die zulk eene juiste opvatting van zijn ta: bleek te hebben, besluiten wij dit verslag, Met zekerheid kan worden medegedee® dat de 3e bijeenkomst van „Het Nut" 21 worden gehouden op Woensdag 8 Februari a'| en dat alsdan als spreker zal optreden 9 Heer Ds. R. Kuperus. Wij waren niet in de gelegenheid 3 ons nummer van Zondag j.l. odzo lezers el verslag te geven van de vergadering di£ R. K. Kiesvereeniging Woensdagavond in .1 Zwaan" gehouden, zoomede van de Rel door den WelEerw. Heer J. Ruiter bij c| gelegenheid gehouden. Wij deelen alsnog daaromtrent het .volgen] mede, hetwelk wij ontleenen aan de N.T.% Een groot gedeelte der werkzaamhed was gewijd aan huish. zaken, als jaarverst rekening en verkiezingen. Uit de rede van den spr. stippen wij a: het volgende, door ZEerw. voor en na de pa gesproken. Oudesohild, 24 Jan Gisteren werd bi® een vergadering belegd met het doel om hefe die nog geen kiezer zijn en daarvoor we! i de termen vallen, aan te sporen zich vóï 15 Feb. e. k. ten raadhuize aan te meldt'"' of te laten inschrijven als zoodanig, ten ein® op de nieuwe kiezerslijst te kunnen word» gebracht. De opkomst was niet groot. I werd besloten in 't onderhavige geval belati; hebbenden den weg te wijzen en een hand® te helpen, waar dit noodig mocht blijk® te zjjn. Ofschoon voor de kust reeds veel ijs g.?. weest ie, dreef 't meeste met het draai® van den wind weer van de kust weg. I j garnalenvloot kon weer uitzeilen. Yan 1 I gunstige gelegenheid om in 't land zoetwat ijs te kunnen bekomen, werd door de eif naars der magazijnen op nieuw een rui gebruik gemaakt. Oosteeend, 24 .Tan Gisteren hield „K en Genoegen" hare eerste vergadering 1905, die, met het oog op de omstandighedf zeer goed bezet genoemd mocht worden. Bij de opening werden allen welkom f heeten, inzonderheid de Heer P. K. Brenü Eere-lid der Vereeniging, de heer M Kikke' die als spreker zou optreden, en drie heer- van de Waal, leden van het Bestuur d zustervereeniging aldaar. Nadat de notulen waren gelezen en gpe gekeurd, gaf de heer Kikkert als leziü! Spr. zeide te zullen spreken over de politieke loesta| in Nederland en welke de taak en de plicht is Nederlandsche Katholieken op politiek gebied. Om de politieke toestand van onze dagen goed begrijpen, is een overzicht noodig in groote trekki van de Staalkundige geschiedenis van ons vnderla gedurende de laatste honderd jaren. In het laatst van den 18den eeuw was de toesta der Katholieken niet benijdenswaardig, toen was z< het houden van R. K. godsdienstoefeningen verbodf waaraan voor ruim 100 jaar geleden door de Frans™ Sans-Culotten een einde werd gemaakt; toen krejf de Katholieken vrijheid van godsdienst. In 1813, toen Willem 1 tot Koning werd uitger pen, bleef de godsdienstvrijheid gewaarborgd, met politiek bemoeiden de Katholieken zich weinig werden beschonwd als Ncderlande'rs van de twei rang totdat ze in 1848, toen de nieuwe grondt werd afgekondigd, samen gingen met de Liberalen tcj de Conservatieven (18481S66.) In die jaren we zelfs volgens verklaring van Dr. Schaepman door Ministers Thorbecke eu Heemskerk veel goeds tots gebracht. Vervolgens behandelde spreker het samengaan, de Conservatieven, tegen de Liberalen, en later, om de_ leiding van Lr. Schaepman, met de Anti-revolut; naire Partij onder leiding van dr. Kuvper, tegen Liberalen. Daarbij werd telkens duidelijk aangetoi welke de beweegredenen waren van het samengaan! weer vanéén gaan met die verschillende partijen. Na de pauze behandelde Spr. meer in bijzonderbci de werkzaamheden van de elkander opvolgende Mi: tcriën, vanaf het Ministerie Mackay in 1888 nu toe. Spreker pleitte voor het vasthouden aan het zoonl Monsterverbond van Katholieken en Anti- revolul? naren, verdedigde het Ministerie Kuyper tegen li aanvallen der tegenstanders, en betoogde, dat het f® dament van alle politieke en sociale actie der Katf lieken behoort te wezen eene ruime toepassing Christelijke beginselen op onze huidige ontordendel ontredderde maatschappij. Wat ons Katholieken anders te wachten staat, dï>? voor behoeven wij slechts ons oog te richten n| Frankrijk." De voorzitter rekende zich de tolk van alle aam zigen toen hij den Eerw. spreker dank zeide voor zij boeiende rede. Hij hoopte, dat van die rede kra zal uitgaan om de leden der Kiesvereeniging aan sporen zich bij de aanslaande verkiezingen nauw aanfl te sluiten. Vervolgens werd voorlezing gedaan van een schriji| van het bestuur der anti-revolutionaire kicsvereenigi» te Oosterend, houdende samenwerking bij cventuc® verkiezingen en van het daarop door het bestuur d| R. K. kiesv. gezonden antwoord. De candidaatslelling voor de a. s. gemeenteraads® kiezing werd hierna ter sprake gebrachtna cerii| besprekingen achtte men het stellen van een cigi» candidaat niet gewenscht, doch werd aanbevolen d(l candidaat der a.-r.-kiesv. te steunen.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2