Noodhulp Directrice. Cen Wie// Houthandel. Noteering van DROS Co. Buitenland. Marktberichten. Weeshuis Texel» Versche Eieren. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. Op den 28 Januari <j| Kinderzangschool. A. HILDERING, Voorhanden bij J. J. KUIJPER. „De Koffievrouw" van J. J. Cremer. Op zeer verdienstelijke wijze werd deze penne- vrucht gelezen en met onverdeelde aandacht werd naar de voorlezing geluisterd. Daarna werd door den Voorzitter voorge dragen „Wat een roos alzoo vertellen kan" Aan Celestine. Nog wel vijf bijdragen volgden, die met het reeds genoemde een avond vol afwisseling boden. Het waren„Gesnapt", „De Dronkaard" door den Heer J. C. Bakker„Hoe ik aan mijne vrouw kwam," door den Heer IJ. Koppen„De Winkelier en de Schilder", van H. Asschenberg, en „Hoe Jetje gezoend werd", van J. van Maurik, beiden door den eersten spreker. Hiermede werd een goed geheel, ernst en scherts bij beurte, verkregen, zoodat men met genoegen te zamen was. Alleen de rook was voor velen hinderlijk. De vergadering werd gesloten met dank aan sprekers en belangstellenden, met den wensch dat de goede verstandhouding tusschen de zuster verenigingen mag blijven bestaan, en met een „tot weerziens" in Februari." Oosterend, 24 Jan. Van den Helder heeft men naar hier gezonden een vreemden vogel, n. 1. een voorwerp van den Dunbekwulp of Numenius Senuirostres, die zich van de andere Wulpen onderscheidt door een dunneren sna vel en door druppelvormige vlekken op de onderdeelen, Bijna nimmer vertoont deze soort zich bij ons in het land. Jammer dat het bedoelde exemplaar zoo zwaar geschoten is en er vrij gehavend uitziet. Toch bestaat i er nog hoop, dat het voor de wetenschap bewaard kan blijven. De Cocksdorp, 23 Jan. De „Mercur" is vandaag le -g gekomen. Twee schuiten met het restant der lading touw, wijn, lucifers) liggen aan het einde der Roggesloot. Bij gunstig weder vertrekken deze morgen naar Nieuwediep, waarheen de geheele lading gebracht moest worden. Er was niets be schadigd. Vlieland 28 Jan. De gestrande schoener „Henning' is nu geheel gelost; de lading is voorloopig in de duinen opgeslagen. Het schip is oogenschijnlijk met de stranding niet lek geworden, ankers voor het afbrengen zijn reeds uitgebracht Aan het lossen van de „Ruhrort" wordt met kracht gewerkt, men hoopt het na eenige dagen ook geheel ledig te hebben. Voor het afbrengen werd nog geen contract gesloten. Ze hadden er geen van tweeën iets van gemerkt. In een der kleine dorpen van ZuidHolland, wordt aan de „N. R. Ct." geschreven was de vrouw van een landbouwer ziek. De dokter wordt geroepen. Deze komt. „Wel, wat scheelt er aan vroeg hij. „Och dokter, mijn vrouw is or naar aan toe, pijn hier, pijn daar, en kramp, ik denk dat ze de „invelenza" heeft. We hebben al geprobeerd met warme pappen maar 't helpt niets. De dokter stelt een onderzoek iD. Boo hm! Influenza denkt ge, warme pappen hé, ja, dat is ook goed voor steenpuisten, maar in dit geval zou ik liever de baker laten halen. „De baker?" vraagt de man verwonderd, de baker?roept de vrouw uit de bedstede haren man als een echo na. „De baker" roepen ze samen nog eens. Moet mijn vrouw dan eJa, ja, zeker mijn goede man. Zorg maar voor kinder- goed.". Twee uur later werd tot de onbeschrijfe lijke verbazing van man en vrouw een flinke zoon geboren. Wel, wel, je zou nou toch zeggen, dat we daar geen van tweeën iets van gemerkt heb ben 1 was 's mans uitroep. Toen de nieuwbakken vader de tijding aan de dorpsgenooten mededeelde wilde niemand hem gelooven, zelfs zijn schoonvader meende dat het een Aprilgrap was, en naar men verzekert, loopt de vader gedurig naar de wieg om zich te overtuigen, dat de dokter hem toch niet gefopt heeft. In Januari eieren uitgebroed in de buitenlucht 1 Sedert een paar weken meldt de „Loch. Ct. was één van de twee krielkippen van den heer J. H. de Bruyn op de Nieuwstad aldaar, verdwenen. De vorige week kwam ze echter plotseling weer voor den dag met vijt kuikens, door haar uitgebroed in de buitenlucht, op een grasplekje, alleen beschut door tamelijk dicht klimop langs het huis van den heer de Br. Het dier had echter voorzorgsmaatregelen genomen, om zich tegen den Noordenwind te beschutten. Bij onderzoek bleek, dat op de plek, waar e kip gebroed had, nog vijf eieren lagen, die evenwel bevroren waren. Het spreekt, dat de eigenaar dadelijk de moeder met haar kleintjes in een kuikenren overbracht. Deze werd in de waranda ge plaatst, waar de kiekens thans tierig en wierig opgroeien. Men schrijft aan de „Arnh. Ct." uit den Gelderschen Achterhoek Aan kleermakers hebben wij, in vergelijking met vertegenwoordigers van andere vakken, in deze streek geen gebrek. Toch zijn er nog vele menschen die aan de confectie magazijnen de voorkeur geven. Er zijn hier anders een soort kleermakers, die het den menschen zoo gemakkelijk mogelijk maken. Het zijn de snijders, die bij de landbouwers aan huis hun vak uitoefenen. Heeft de land bouwer een kleedingstuk versleten, hij legt het in een hoek en blijft zoolang aan het verzamelen van kapotte kleederen, tot het de moeite waard is om een kleermaker te bestellen. Deze brengt alleen zijn schaar en persplank mee en gaat dan, als een gewoon arbeider, aan het werk om van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bij den landbouwer in de keuken stuk voor stuk onder handen te nemen. Het loon voor zulk een dagwerk loopt hoogstens tot een gulden, behalve den kost natuurlijk. Zulke kleermakers mogen geen academie hebben bezocht, als men ziet hoe ze de meest gehavende broeken en jassen weer zoo in elkaar lappen, dat ze gedragen kunnen worden, dan moet men hen toch prijzen, ware 't alleen om hun taai gednld. Is de kleerkast nagezien, dan mag de kleermaker ten slotte zijn kunsten toonen door een pilowbruukske voor een der kinderen te maken. Een zonderling idee. In dé Pannekoekstraat te Rotterdam is in een woning dood gevonden een zeventigjarige vrouw; die zich had laten doodhongeren. VolgeDS verklaring van de buren had zij zich opgesloten en wilde zij met niemand meer iets te maken hebben. De „Avondpost" schrijft Op de markt heerscht een naargeestige stemming. 't Water lekt van de linnen kap van een tentje, waaronder een koopvrouw haar waren staat aan te prijzen „Een. el boordeband voor één cent 1 Kék es juffroü wat mooi band 1" „Een el en te re-deu voor twee cente 1 Een boerenvrouwtje schuifelt met haar dochter langs de kraam en blijft stilstaan. Blij gelaat van de koopvrouw, die met dat miesgasserige weer, zooals zij het noemt, d'r staangeld nog niet heeft verdiend. „Een el voor een cent da's een kooppie. Op 't durp betaal je grif twee centers." Het vrouwtje laat het band eens over en door haar handen gaan en hoewel ze zelf moet toegeven, dat 't koopje is, probeert zij toch om af te dingen. „Daarvoor ben je op de mart; ik wil der tig el voor 'n kwartje hebben," waarin de koopvrouw eindelijk toestemt. Zij begint te meten óp twee koperen spijkertjes, op één el afstands van elkaar in een der planken van de kraam geslagen. Eerst gaat 't langzaam, want boerin en dochter kijken haar op de vingers. Zetelt.... een tweedrie vier en dan wordt het tempo iets vlugger genomen. Over de tien gaat 't al gauwer en gauwer en in een ommezientje zijn de dertig el uitgemeten. Rrr't, rrr't gaat 't band om de koopvrouw haar hand tot een soort kluwentje en de boerenvrouw staat net klaar om te betalen, als een man, die achter haar naar het meten heeft staan kijken, haar wat influistert. De uitgestoken hand wordt weer terugge trokken en 't kwartje verdwijnt weer in 't knipje. De koopvrouw wordt rood als een gekookte kreeft en gooit 't kluwentje band weer op de uitstalling. Beide partijen keken elkaar even aan en inmiddels komen er eenige menschen, belust op een standje, om de buitenlui heen staan. „Ze het d'r be...l" schreeuwt een straat bengel en smeert 'm meteen, „Da's gauw uitgemaakt," meent de man die de vrouw gewaarschuwd heeft, „nameten". Het rechtmachtig verlangen vindt bijval bij de omstanders, maar allerminst bij de koopvrouw, die nou niet eens meer verkoopen wil. Na-meten, wel zeker 1 Dat doet hij, die knappert (de man die de vrouw gewaarschuwd heeft) en z'n soort as ze 'avonds dronken thuis komme. Waar bemoei ie zich mee Schiet nou gauw op 1 Ben jij be De aandrang tot nameten wordt sterker, maar vruchteloos. De vrouw is er niet toe te bewegen en moeder en dochter gaan naar huis zonder boordband. Een juffrouw onder het publiek vond „dat dd&r de peliesie zich nou mee mosbemoeie". Russische troebelen. Yoor Rusland zijn de tijden verre van roos kleurig; bij den oorlog tusschen dat Rijk en Japan, heeft zich thans gevoegd eene oproe rige beweging in het land, hoofdzakelijk te Sint Fetersburg, doch ook in andere steden en op het platteland. Eene uitgebreide werkstaking in vele vakken is uitgebroken en het volk wil zijne grieven en eischen persoonlijk aan den Czaar kenbaar maken. Dit pogen wordt door de militaire overheid met geweld van wapenen belet, waarvan het gevolg is eene oproerige bewe ging, waarbij niét alleen tal van gekwetsten doch ook reeds vele dooden zijn gekomen. Volgens de laatste berichten zijn Petersburg, Moskou en Sebastopol in staat van beleg verklaard en heeft men groote vrees voor in brand steken dier steden, wat alreeds voor komt. De wensch naar bevrijding van de tyrannie van het absoluut gezag, schijnt de drijfveer te zijn tot deze revolutionnaire be weging, welke zich voortdurend uitbreidt. Telegrammen melden dat de Czaar uit het land vertrokken is. Woensdag 25 Januari 1905. HERVORMDE GEMEENTE Burg* 's Avonds 7 uur ds. Schroder. Zondag 29 Jannari 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Ben Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oudeschtld. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. Ooslerend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 de Hr. Barende. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosttrend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Raaf. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Amsterdam, 23 Jan. Aangevoerd 421 Run" deren, le kwal. 68 k 72 ct., 2de kwal. 10.64 a 0.67, 3de kwal. 60 a c. perK. G. 130 Melk en Kalfkoeien f 120 f' 270, 0 Graskalveren f af 3Schapen 1 k 1 48 Nuchtere Kalveren f 7,f 11,0 Lammeren f a 455 vette Varkens 41 a 43 ct. per K. G. Purmerend, 24 Jan. Aangevoerd 261 Run deren en 7 Stieren. 99 vette Kalveren 75 k 95 ct. per KG., 201 nucht. Kalveren f 10 k f 24 p. stuk, 242 vette Varkens 40 k 44 ct. per KG. 58 magere Var kens f 12 a 22, p. st.; 81 Biggen 17 A f 19 p. st.701 Schapen f 20 k f 32 Kip-Eieren f 5,50 a 1 6,50 per 100. st. Vette Koeien, 168, prijsh. h. stug. Gelde Koeien, prijsh. handel stug. Melkkoeien, prijsh. handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. stug. Vette Schapen p h. prijs h. stug. Vette Varkens, h. in prijs h* stug. hopen onze geliefde Ouders CORNELIS KNOL KIARIA LAGERVELD hunne 50-jarige Echtvereeniging te herdenken. Namens hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Heden overleed, na een korte ongesteld heid, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. de Wed. N. LISTKoogcr, in den ouderdom van ruim 79 jaar. Uit aller naam, K. LIST. Vlieland, 18 Jan. '05. 23 Januari. Heden overleed ons lief dochtertje, slechts vijf dagen oud. "W. C. EELMAN en Echtgenoote. Eenige Kennisgeving. Het heeft den Heere God behaagt ons innig lief kind, NANA MARTHA, tot zich te nemen na een lijden van 24 uur, in den leeftijd van 6 maanden, diep be treurd door haar Ouders. C. EELMAN Mz. N. EELMAN—Reevers. Haarlem, 23 Jan. 1905. Aanbesteding van brood voor het Algemeen Weeshuis op Texel op de gewone conditiën. Biljetten in te leveren op 26 JANUARIa. s. vóór 's avonds 7 uur. HET BESTUUR. In de Algemeene Bewaarschool wordt door Ziekte van de tegenwoordige Directrice onmid- delijk eene tijdelijke hulp gevraagd. Voorzitter A. P. LANGEVELD. Aanmelding van nieuwe leerlingen vóór 1 Februari 1905. H. GROENEWOLP. in zijn eigen zak, die te veel betaaldvoor 16 gulden 50 Cent een hagel nieuwe Handnaai machine, 8 jaar garantie, ook op 50 ceDt per week, bij Hekelstraat 24, Alkmaar. Speciale inrichting voor reparatie. Als: Zagen, Bijlen, Schaven, Beitels, Boren, Zaagvjjlen, enz. Buiten- en Binnendeursloten, Schuursloten, Hangsloten, Kastsloten, Grendels, Scharnieren, Duim- en KruisheDgsels, Deur klinkstellen, Deurkrukken enz. Pakhuis S. KEIJ8ER. Opruim ng restant zware Btl. gr. Schrooten 7. X 47», 5 en 57», Idem 1 X 4, 5 en 6. Verder 7, X 13, 7^X11 en 1X11. (kribben, schuilen enz.) gepl. en gesch. 1X8 enz. Lage prijzen Een partijtje 1 X 5 voor f 1,40 de 100 vt. Sijbr. C EELMAN. Aanbiedingen gevraagd voor weke lijksche levering van Groote Versche Eieren. Adres Melkinrichting „Delftland". Amsterdam 157 Van Ostadestraat. Dagelijksche aflevering van Oudeschild Prima Russische lijnzaadkoek (gehalte 10 Vo vet, 35 7o eiwit, voldoende zuiver) gebroken 100 K. G. f9,10 Prima Amerik. lijnzaadkoek merk S. K. gebroken 100 K. G. 9,10 Prima murwe lijnzaadkoek merk E. D. O. 104 stuks 9,75 Prima murwe Zaansche lijnzaadkoek merk W. L. 104 stuks 11,40 Mooie blanke buitenl. Gerst 61/62 Kg., 60 Kg. 3,75 Prima gezonde Maïs 75 Kg, 4,85 Harde witte Erwten 80 Kg. 6,25 lste soort kleine paardeb. 80 Kg. 6,60 Inlandsch Lijnzaad 65 Kg. 8,00 Harde gezonde Voertarwe i 5,90 f 6,50 en 6,75 Puike probsteier Haver natura 50 51 Kg.) 50 Kg. 8,70 Puike dikke Haver (natura '52/53 Kg.) 50 Kg. 3.85 Puike dikke Haver (natura 54/55 Kg.) 50 Kg. 3,90 Bekende conditiën. EN ïO fZ <M 9 o <X> O 9 -t; <d ca O

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 3