N°. 1814. Zondag 29 Januari 1905. 18Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Bit blad rerschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dim Buaa 30 Ctj. Franco per post door ge heel Nbdeklawd 45 Cti. Na«r Amsmxa en andere landen met Terhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis aan de ingezetenen, dat eene vergadering van den Gemeenteraad is belegd op Maandag den 30 Januari 1905, des vóórmiddags te 10 uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 26 Januari 1905. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JON CHEEUE. Te behandelen onderwerpen I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II Wijziging Bouw- en WoniDgverordeniDg. De BURGEMEESTER der gemeente Texel Gelet op art. 53, 2e zinsnede, en art. 132 der kieswet. Maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden plaatsgehad hebbende verkiezing van een lid van den Gemeenteraad evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van de sluiting der lijst van die candidaten ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften van een en ander ter gewoner plaatse in deze gemeente zijn aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Texel, den 25 Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. STEMMING VOOR DEN GEMEENTERAAD. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Zaterdag, den 4 Februari aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad. De candidaten, in alphabetische volgorde zijn DROS P. GI»z. E ELM AN W. Az. KONING J. Sz Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR". 3 Texel, den 25 Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Toelating van leerlingen op de O. L. Scholen. Burgemeester en Wethouders van Texel brongen ter kennis van belanghebbenden dat art.. 4 der Verordening bepalendo o. m. de toelating van leerlingen op de O. L. Scholen alhier en welke verordening 1 April a. s. in werking treedt, luidt, als volgt „De toolating van nieuwe leerlingen geschiedt „eenmaal per jaar en wel 1 April. De leer lingen moeten vóór dien datum den leeftijd „van vijf jaren en zes maanden hebben bereikt. „lot de school mot uitgebreid leerplan worden „alloen leerlingen toegelaten, die hot vijfde of „een hooger leerjaar van eone school voor „gowoon lager onderwijs met vrucht hebben „doorloopen, hotgeon zal moeten blijken door „overlegging van oen desbetreffende verklaring „van het hoofd der lagere school waar de leerling „onderwijs genoot. „Kinderen, die huisonderwijs genoten of in 't algemeen zij die geen openbare lagere school „bezochten, zullen in ontwikkeling gelijk moeten „staan met hen, die het onderwijs met vrucht „volgden in het vijfde leerjaar eener openbare „lagere school, hetgeen zal moeten blijken uit „een onderzoek in te stellen door het hoofd der „school voor meer uitgebreid lager onderwijs. „Op andere tijden worden alleen leerlingen „toegelaten die elders reeds schoolgegaan hebben. Texel, den 27 Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE Burgemeester. J. RUIBING Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 portemonnaie gevonden in den Binnenburg; 1 fuik, gevonden in de Warmoesstraat. TEXEL, 28 Januari 1905. De vergadering van de vereenigingen „Toelaagfonds" en „Hulpbetoon," Woensdag in het lokaal „de Vergulde Kikkert" gehou den, was maar matigjes bezet, Nadat door den Voorzitter de vergadering met een kort woord was geopend, waarbij spr. eeDige waardeerende woorden wijdde aan het bestuurslid J. J. Bruin, in den loop van het afgeloopen jaar der vereeniging door den dood ontrukt, werden de punten mede gedeeld welke in deze vergadering zouden worden behandeld. In de eerste plaats zouden worden behandeld de zaken van het Toelaagfonds en na afloop daarvan die van Hulpbetoon. De notulen der vorige vergadering werden hierop gelezen en goedgekeurd. Uit de rekening van den Penningmeester bleek dat het Toelaagfonds aan het begin van 1904 153 leden telde en op 51 Dec. j.l. 149 leden. De rekening over het afgeloopen jaar sloot met een voordeelig saldo van f 50,72, waardoor de vereeniging op SI Dec. 1904 totaal bezat f 677.96. Voor het nazien der rekening werden aangewezen de heeren M. Dalmeijer, C. Moojen en J. G. Kooiman, welke zich die benoeming lieten welgevallen en na zich van hun taak te hebben gekweten, adviseerden de rekening goed te keuren, waartoe werd besloten. De Voorz. brengt een woord van dank aan de commissie en aan den penningmeester. Tot commissaris, ter vervulling der vacature J. J. Bruin, werd hierop gekozen de heer Abr. Geus Kz., terwijl als commissarissen werden herkozen de HH. N. Huisman en P. J. Kikkert. Allen namen hun benoeming aan. Op voorstel van het bestuur wordt besloten de uitkeering met f 2 te verhoogen en te brengen op f 20. Bij de rondvraag wordt door een der leden gevraagd of de vereeniging, die alleen is volgens het reglement, voor leden van het ziekenfonds, ook met die vereeniging staat of valt, (de vrager doolde zeker op het on langs voorgevallene in de vergadering dier vereeniging, n 1. het en bloc bedanken van het bestuur.) Door den Voorz. wordt geantwoord dat daarover moet worden beslist als hetnoodig mocht zijn, doch dat voor het tegenwoordige die vraag niet behoeft te worden opgelost. Door een ander lid werd in overweging gegeven ook niet-leden van het ziekenfonds in de vereeniging op te remen. Daarop wordt overgegaan tot behandeling der zaken Hulpbetoon. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Uit het verslag over het afgeloopen jaar daarna door den Secretaris voorgelezen, bleek dat de vereeniging reeds 200 leden telt en dat gedurende 1904 7 maal door de vereeniging I hulp was verleend bij het begraven, waarbij 4 maal voor vrouwen van leden. Door den Voorz. werd daarop het wensche- lijke betoogd, dat de leden steeds zelf hun diensten zullen verleenen en mochten zij verhinderd zijn, zich zullen laten vervangen door een lid der vereeniging, en niet zooals in het vorig jaar voorkwam, door iemand geheel buiten de vereeniging staande, waar door, zooals spr. alleszins terecht opmerkte, het zoo schooBe eigenaardige doel: elkaar onderling te helpen, te veel uit het oog verloren wordt. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorz. de vergadering. Naar ons wordt medegedeeld was voor de bouw van arbeiderswoningen op de hof stede „Holland" de heer C. Huisman laagste inschrijver, n.l. f 2316, Oosteeend, 27 Jan. De inschrijving voor 36000 K. G. superphosphaat alhier was als volgt I. De Maatschappij tot verkoop van hulp- meststoffen, te Dordrecht, 14% oplosbaar in water: in zakken van 100 K. G., f2,32 per 100 K. G. II. De Heer C. M. Koorn, te Texel. Gehalte als boven in zakken van 75 K. G. f 2 per 75 K.G.in zakken van 100 K. G. f 2,30 per 100 K. G. in. De Heer Morra, te Alkmaar. Gehalte als boven in zakken van 75 K.G. f 2.50 per 100 K. G. IV. De Dordsche Kunstmest-maatschappij Gehalte als boven in balen van 100 K. G., f 2,36 per f 100 K G. V. De Heer R. P. Keijser Cz., te Texel. Gehalte als boven in balen van 75 K. G. f 2,40 per 100 K. G. De vraag was uitsluitend in zakken van 75 K. G., waarom levering in balen van 100 K. G. niet in aanmerking kwam. Alzoo was de Heer Keijser laagste inschrijver en werd aan Z.Ed. de levering gegund. De Veehouder J. Boers sn, te Zeven huizen, yiel Dinsdag j. 1. van den tilbalk en kwam terecht op den boom van de tilbury. De ontboden geneesheer constateerde, dat een rib gebroken en een gekneusd was. Koog, 24 Jan. Hedenavond hield de Afd. Koog en Omstreken van „Texels Belang, door Eendracht sterk" hare eerste vergadering in het café van den Heer R. J. Daalder. Deze Afdeeling bestaat thans uit 9 Dona teurs en 12 Leden. De vergadering was bijeen geroepen tot het kiezen van een Bestuur. Hiervoor werden gekozen de H. H. F. Heeroma, J. Mak en C. Kuip Sr., als Voorzitter, Secretaris en Penningmeester en de H. H. S. Daalder Rz. en Jb. van Heerwaarden Hz., als Commis sarissen der Afdeeling. Na het uitbrengen van een kort verslag der Algemeene Vergadering, gehouden 21 Jan. j. 1. te den s Burg in 't Hotel „Texel" werd de vergadering gesloten. De CocKSDORr, 26 Jan. In den nacht van Woensdag op Donderdag met hoogwater is de „Mercur" door eigen stoomvermogen en met behulp der ankers eene scheepslengte vooruitgegaan. Hedenmorgen werd weer eene poging gedaan, doch daar het water niet zoo hoog stond, had dit geen resultaat. Men zal de ankers weer verleggen. Oudeschild, 27 Jan. Door schipper T. Bruin werd heden niet ver van de kust opgevischt een vat, waarin donkergekleurde olie aan wezig scheen te zijn. Dit vat is bij de strand vonderij in beheer gegeven. De vangst der garnalenvloot was in de laatste dagen maar matig; de hooge prijzen der vorige woek zijn reeds heel wat gedaald; de visschers maken tot heden een veel on- voordeeliger winter dan verleden jaar. COURANT. Prijs der Advertenliin Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. III. Wijziging verordening Vergunningsrecht. IV. Benoeming Regentes Algemeen Armbestuur. V. Adres Jb. Hillenius Jbz. te Oudeschild. VI. Vaststelling schoolgeldkohier, le kwartaal 1905. VII. Ontslag-aanvrage H. W. de Jonoheere als Ambte naar van den Burgerlijken Stand. VIII. Voorstel formatie stembureaus. IX. Idem inzake regeling uitbetaling jaarwedde onder wijzers bij ziekte. X. Idem reorganisatie onderwijs ündescbild en de Waal. XI. Praeadvies op bet rapport betreffende de markt regeling. XII. Vaststelling verordeningen heffing en invordering Begrafenisrechten. XIII. Idem verordeningen heffing en invordering Marktgelden. XIV. Afscheid Burgemeester.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1