N°. 1815. Donderdag 2 Februari 1905 18'" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, •it blad verschijnt Ween «dag- e> Zaterdagavond. Abennementepr\jt per maanden Toor dik Bum» SO Ct». Franco per peet door ge- keel Nidikiakd 16 Ctf. Nur Akiiiii in indere lindin met rerhooging der porto'i. Advertentlën vóór 10 oor op den da; der uitgave Prijs der Advertentitn Vin 1 tot 5 regeli 30 Cts. Iedere regel meer 8 Cti. Groot, letteri en Vignetten worden nair pl&atirnimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. .ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel Zware vrachten op de wegen. Burgemeester en Wethouders van Texel, brengen ter kennis van belanghebbenden,dat hun besluit waarbij het maximum der vrachten, waarmede op de wegen mag worden gereden tot op de helft werd verminderd, met ingang van heden wordt ingetrokken. Texel, den 31 Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 1 Februari 1905. Eene vacature. Wanneer dit nummer van ons blad verschijnt, heeft de gemeente Texel eene vacature, en wel die van Burgemeester. Wjj raken daaraan zoo langzamerhand gewend; sinds de dagen van wijlen den heer Loman, die bjjna 25 jaren burgemeester van onze gemeente was, ondergaat de waarneming van het burge meesters-ambt nog al eenige wisseling, want sinds diens aftreden namen drie verschillende personen den burgemeesters-zetel in. Aan burgemeester Loman werd met data 1 Juni 1889 ontslag uit zjjne betrekking verleend. Zjjn opvolger was de he.r Kooij, die in de raadsvergadering van 3 Juni 1889 als zoodanig werd geïnstalleerd. De heer Kooij was hier maar korten tijd, hij werd benoemd tot burgemeester van Hengelo, met ingang van 15 November 1891. Hem volgde op de heer Jhr. Strick van Lin- schoten, die, benoemd met ingang van 1 Jan. 1892, op 31 Jan. d. a. v. in de raadsvergadering werd i geïnstalleerd. Burgemeester Strick zijn ambte naarsloopbaan alhier, was van langer duurmet ingang van 15 Maart 1898 werd ZEA. benoemd tot burgemeester van Beverwijk. De opvolger van burgemeester Strick was de heer de Joncheere, die in de raadsvergadering van 8 Juni 1898 als zoodanig werd geïnstalleerd en voor weinige dagen geleden werd benoemd tot burgemeester van Hoorn, met ingang van 1 Februari 1905. Ook burgemeester de Joncheere is weder heen gegaan: in de raadszitting van Maandag jl. nam ZEA. afscheid, (zie raadsverslag): wij wachten, wachten aan wien nu weder het roer van staat alhier zal worden toevertrouwd. Die gedurige mutatie in het burgemeesters ambt heeft haar schaduwzijde en haar lichtzjjde. Haar schaduwzijdeomdat iedere nieuwbenoemde indien het althans geen ingezeten is, eenigen tjjd noodig heeft om zich intewevken in de be- I hoeften der gemeente. Hare lichtzijde: omdat s ieder nieuwbenoemde, van elders komende, allicht medebrengt met een goeden wil en werkkracht, nieuwe gedachten, nieuwe ideeën, welke ten goede kunnen komen aan de eerste gemeente a aan zijne zorgen toevertrouwd; want eene eerste ffi gemeente schijnt Texel voor het burgemeesters- ambt wel te wezen, wanneer wjj terugzien op A de laatste jaren welke achter ons liggen; 'tis •r> zoo ongeveer de eerste sport op den ladder, die •|j naar hooger leidt. Jammer zeker, dat een verblijf slechts weinig «jaren duurt, omdat elke verandering tengevolge kan hebben dat wat was aangevangen wordt tegengehouden, allicht eenige vertraging onder vindt; doch te verwonderen is die verandering ■niet: burgemeesters zyn ook menschen en, daar- gelaten nog of zij, (aan anderen kring gewoon) vZich met het eilandsleven kunnen vergenoegen, hun ideaal is toch ook zekorsteeds hooger. H Niettegenstaande dat, mag toch gewezen wor- den op voortdurende verbetering van toestanden onder de resp. burgemeesters. Van burgemeester i^Kooij kan niet veel worden gezegdhij was een goed man, zijn hier zijn was echter te kort dat daarvan veel kon worden verwacht. Burgemeester Strick werkte met krachtige hand voor de verbetering van straten on wegen en verfraaiing van plantsoen, de marktregeling werd door hem ter hand genomen, de alg. be graafplaats was voortdurend hei voorwerp van zijn grooten zorg, burgwalkwestie en meer andere zaken, ontgingen aan zijn aandacht niet; 'tging wel wat te hard meenden sommigen en 't ver wierf niet altijd sympathie; eerst later werd zijn werkkracht erkend en op prjjs gesteld. Burgemeester de Joncheere vond een alreeds eenigszins toebereide akker, waarop door hem werd voortgewerkt; hij had het voorrecht zijn naam te verbinden aan eene goede oplossing van de burgwalkwestie, evenzoo aan den bouw van het postkantoor; ook aan andere zaken wijdde hij zijn aandacht, zoo ook zou de markt- kwestie wellicht zijn opgelost indien de Raad niet tegen zijne plannen gekant ware geweest. Even als zijn voorgangers was burgemeester de Joncheere bereid tot milden steun, waar zulks noodig was. Bij de concessie-aanvraag voor den aanleg van een tram gaf hij daaraan leiding, aan zijn opvolger zal mogelijk de eer ten deel vallen van tot stand koming onder diens bestuur. Aan zijn opvolger.... die ook weder eenigen tijd zal behoeven om zich in te werken in de behoeften van eene uitgebreide gemeente als Texel, die met hare vele dorpen, gevolgelijk vele scholen, straten, wegen en wat dies meer zij, en niet zoo ruime fin. middelen, een man vereischt met veel zeemanschap om het scheepje in goede richting te sturen. Onze Wethouders evenwel, die reeds zoo langen tijd mede hebben gevaren, zullen het ook een nieuwen gezag voerder zeker niet aan voorlichting laten ont breken. Burgemeester de Joncheere nam Maandag jl. afscheid in den Raad. ZEA. doet zulks in eene adv. in dit nummer van ons blad, van de burgerij. Wederkeerig roepen wij den oud- Burgemeester na't Ga u wel in uwe nieuwe gemeente, in West-friesland's oude hoofdstad; - 'tga u wel, met de uwen, op den verderen levensweg Een droeve stoet trok Maandagmiddag door onze straten. Kan men meermalen getuige zijn van dergelijke droeve plechtigheid, ditmaal was de belangstelling grooter dan ooit. 'tWas het stoffelijk overschot van de jeugdige Directrice der Alg. bewaarschool, wijlen Mej. S. B. J. Frederiks, hetwelk ter aarde zou worden besteld. In slechts weinig dagen was het pleit beslecht en de zoo blozende jonge maagd op het ziekbed neergeworpen, aan de haren ontrukt. Algemeen was de deelneming met de verwanten van de ontslapene, wien zulk een droet geval was beschoren, en van die deelneming getuigde deze laatste tocht. Door een drietal kransen gedekt, werd de kist die het stoffelijk overschot der betreurde doode bevatte, door tal van jongelingen ge dragen en door vele belangstellenden gevolgd, naar de laatste rustplaats gebracht Zij ruste zacht De vergadering van het ziekenfonds tegen Zaterdag uitgeschreven in hoofdzaak met het doel de verkiezing van een nieuw bestuur, noodig door het en bloc bedanken van het oude, was flink bezocht. Na opening dei- vergadering werden de vrij uitvoerige notulen der vorige vergadering gelezen en na eene kleine opmerking van een der leden goedge keurd. Door de Commissie voor het nazien der rekening werd hierop medegedeeld, dat alles verder in orde was bevonden, waarna bij acclamatie werd goedgevonden de rekening goed te keuren. Nadat de commissie door den Voorz. is bedankt voor de door haar gedane moeite werd overgegaan tot het hoofdpunt der agenda Verkiezing van 4 commissarissen. Voordat daartoe wordt overgegaan wordt door een der leden gevraagd of de thans fungeerende Commissarissen weder herkies baar zjjn, waarop na eenig beraad wordt medegedeeld, dat men de leden daarin vrij het. De afloop der stemming was, dat alle 4 Commissarissen weder werden herkozen, die, naar zeker een groot deel der leden meende ook hun benoeming zouden aannemen. H. H. Commissarissen vroegen echter het 10 minuten in beraad te mogen houden en deelden daarop mede de benoeming wel te willen aanvaarden indien de wijziging van art. 8, de oorzaak van hun bedanken, weder werd weggenomen. Een vrij langdurige en soms weinig verkwikkelijke discussie ont stond over deze voorwaarden. Een deel der leden scheen wel van meening dat dit kon worden toegestaan, terwijl andere er op wezen dat zoo'n besluit niet zonder voorafgaande kennisgeving mag worden behandeld. Het ging naar het bleek, min of meer over de vraagmoet het bestuur alles hebben te zeggen of hebben ook de leden nog eenig recht van spieken en eenigen invloed op de zaken der vereeniging. Ten slotte deelde de commissarissen mede dat ze voor de benoeming bedankten en stonden wij dus weer op hetzelfde standpunt als bij het begin der vergadering. De tijd was al te ver gevorderd en ook de gemoederen waren wel een weinig te zeer opgewonden om nog aan eene nieuwe stemming te beginnen. Een voorstel om de vereeniging maar op te heffen, vond bij velen een geopend oor. Eindelijk werd door den voorzitter medegedeeld dat het bestuur voorloopig nog 8 d 4 weken zou aanblijven en in dien tijd een vergadering zou uitschrijven waarin dan verder zal worden beslist (als wij goed begrepen over het al of niet opheffen der vereeniging) De vergadering werd daarna gesloten. Oosterend, 31 Jan. Zaterdag j. 1. hield de afdeeling van den Bond voor Staats-pension- neering, alhier, eene korte vergadering, waarin het voorstel gedaan werd tot opheffing der afdeeling. Verreweg de messten der aanwe zigen verklaarden zich voor opheffing Het voorstel zal nu bij referendum aan de uit spraak der leden onderworpen worden. - De blazerschuit T. X. Ill, eigenaar S. Wuis, alhier, schipper A. Mannings, te Helder, dreef verleden week uit de haven te Nieuwediep, zonder dat zich volk aan boord bevond. Het vaartuig liep een heel eind buiten de haven op de droogte. Giste ren zou men beproeven het te lichten en in vlot water te brengen. J.l Zaterdag werd in het Wapen van Texel de jaarlijksche vergadering van land lieden gehouden tot verhuring van de buurt wegen. Er waren tamelijk velen aanwezig. Tot buurtheer werd herkozen de Heer Joh. Koning Sz. De wegen brachten ruim f 15 op, d. i. iets meer dan in het vorig jaar. Naar vernomen wordt, moet het gemeen tebestuur van Leiden de Regeering aangebo den hebben om bij eventueele verplaatsing van de Rijksverzekeringsbank een bouwter rein in hare gemeente beschikbaar testellen en een deel van de bouwkosten bij te dragen, ten einde de Bank in Leiden te zien geves tigd. Ook van de gemeente Arnhem is een soortgelijk verzoek ingekomen. Het moet echter het voornemen der Regee ring zijn de bank niet te ver van Den Haag te vestigen, wanneer zij zeer waarschijnlijk uit Amsterdam weggenomen zou worden. In dat geval zou Leiden eerder in aanmerking komen dan Arnhem. Waarde vermeerdering. Uit Sloten schrijft men De boerderij van de familie Cordes, bewoond door den heer G. van Trojen, is in eigendom overgegaan aan een bouw-consortium voor f 380.000. Deze bezitting, gelegen aan den Baarsjesweg, was eenige jaren geleden voor den huurder te verkrijgen geweest voor een ton gouds. Zij bracht nu ruim twee-en-een halve ton meer op. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1