Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. m ZATERDAG 4 FEBRUARI A. 8., Den Hoorn. Na afloop der godsdienstoe fening op Zondag 1.1 is door stemgerechtigde leden tot diaken der Doopsgezinde gemeente herkozen, de heer C. Dekker Pz. De eigenaar van het eenige huis, dat nog bewoond is aan 't Horntje, de heer C. Beumkes, heeft ais veiligheidsmaatregel een dijkje rondom zijne woning gelegd. De toestand van den buitendijk blijft vrij wel onveranderd. Te wenschen voor de eigenaars is het, dat in een gunstiger jaar getij, indien het niet te laat is, van rijkswege verbetering wordt aangebracht. Door W. J.Az. is Zondag op 't strand gevonden een flescb, waarin eene prentbrief kaart en een klein briefje, met potlood beschreven. Beide in het Duitsch geschreven, waren door een der passagiers, vermoedelijk een soldaat op reis naar Duitsch Z.O. Afrika, in het Engelsche kanaal over boord geworpen op 15 Januari. Den vinder werd verzocht de ansichtkaart naar een adres in Sleeswijk- Holstein te zenden, met vermelding van de plaats waar en den dag, waarop de flesch gevonden werd. De briefkaart bevatte een groet aan zijne ouders en de mededeeling, dat hij nog niet zeeziek was geweest. Aan 't verzoek om de kaart op te zenden is voldaan. Oudeschild, 31 Jan. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. alhier, door den Heer D. A. Yorster, cand. te Rotterdam. Gisteren landde hier een groote zwarte hond, die zwemmende nabij de haven aan de kust kwam. Het dier was vermoeid toen 't aan wal landde. Vermoedelijk is deze hond van een voor bijvarend visschersvaartuig over boord ge raakt. Een merkwaardige familie. In het dorp Oosterleek, niet ver van Hoorn, wonen drie kinderen, wier ouders, alle groot ouders en overgrootouders in leven zijn. Een landbouwer had Donderdagavond op de Groote Markt te Middelburg een mand met eieren even onbeheerd laten staan toen de eigenaar terug kwam, vorderde zekere B., die daar met zijn handel stond, een fooitje, onrdat hij naar hij zeide op de eieren gepast had. De landbouwer weigerde omdat hij B niets gelast had. De ander bood toen op min vriendelijke wijze aan om de eieren over de markt te gooien. En de daad bij het woord voegende nam hij de mand op en wierp die over den grond, zoodat de eieren naar alle kanten stoven. Van de 180 stuks bleef er niet één heel, zooals licht te begrijpen is. Van de omstanders kreeg deze en gene een ongewenschte struif op de kleeren. Door den kerkeraad der Geref. Kerk C. te Haarlem is een adres aan den Raad gericht, waarin hij verzoek „dat door den Raad gebruik zal worden gemaakt van zijne bevoegdheid om op den Zondag zoo mogelijk den geheelen dag voor het publiek toeganke lijke localiteiten, waarvoor vergunning is ver leend, te doen sluiten, of zoo dit niet mogelijk wordt geacht, dan toch gedurende een zoo zoo groot mogelijk aantal uren. De kerkeraad doet dit verzoek in de eerste plaats vanwege het gebod des Heeren, dat Zijn dag geheiligd wurde, en voorts in de overtuiging dat zoo danige maatregel bevordelijk zal zijn aan het zedelijk leven in deze gemeente. Verschillende vereenigingen hebben met het adres instemming betuigd. De practijk der nieuwe Drankwet. De „Noord-Brabanter" deelt het volgende mede Te D een boerendorp in Gelderland, waar de bestrijding van het drankmisbruik sinds eenige jaren door vele welgezinden is ter hand genomen, had dezer dagen van gemeentewege bij een herbergier eene ver pachting plaats. De burgemeester, bekend als een tegen stander der drankbestrijding en naar het schijnt ook geen vereerder der nieuwe drank wet, presideerde deze verpachting. De boeren zaten reeds eenigen tijd te voren te „lepelen" in de herberg Daar treedt ZEd. Achtb. binnen, gaat de herbergdeur voorbij en begeeft zich in een klein vertrekje, dat 's nachts tot slaapkamer dient. Toen Z Ed.Acht. eenige oogenblikken daar vertoefd had, ging hij naar de berbergzaal om de boeren te verzoeken in den gang te komen staan. Daarna sluit de herbergier (zeer leuk; de deuren van zijn herberg en de inzet heeft plaats. Toen dit gebeurd was werd den aanwezigen te kennen gegeven, dat zij wel even gaan konden. flierop worden de deuren der herberg weer ontsloten en iedere boer zil natuurlijk op een..., droogjeDe pauze ten einde zijnde begeeft Z.Ed.Achtb. zich naar de herberg om de liefhebbers te waarschuwen, dat de toewijzing zal beginnen. Na de toewijzing begeven de pachters zich weer naar de herberg waar Z.Ed.Achtb. hun na eenigen tijd weer laat roepen om de conditie te teekenen. Vervolgens begeeft Z Ed.Achtb. zich naar de herberg om daar een gezellig uurtie onder een glaasje „klare" door te brengen. Conclusie De bewuste herbergier verklaart aan ieder die het hooren wil, nog nooit zulke goede zaken gemaakt te hebbeu. Moeielijk te bewijzen. Een waschbaas te Rotterdam heeft een klant gedagvaard tot betaling van waschloon. Ged. is bereid tot betaling, maar heelt een tegen vordering van f 21,25 voor een aantal stukken die in de wasch zijn weggekomen. Eischer ontkeDt dat en zegt dat het niet teruggegeven goed slechts f 2 waard was. Alvorens eindvonnis te wijzen, gelaste de kantonrechter den eischer het bewijs te leveren dat hij alles heeft teruggegeven, behalve de door hem genoemde stukken, en dat die f 2 waard zijn. Aan den gedaagde werd gelast te bewijzen dat hij de door hem opgegeven stukken niet heeft ontvangen, en tevens dat die vermiste goederen een waarde hadden van f 21,25. Een schrijven van den paus. i De Paus zou aan den Tsaar een schrijven hebben gericht waarin hij vergunning vraagt een raad te mogen geven. De Paus herinnert den Tsaar aan zijn woorden van liefde en vrede, naar aanleiding van de vredesconferen tie en vraagt hem dan ook zooveel mogelijk te zullen luisteren naar den kreet die opkomt uit het hart van zijn volk. „Een werk van liefde alleen kan de Rus sische natie redden." Twee edelgarden van den Paus zouden naar Petersburg gaan om dit schrijven over te brengen. De toestand in Rusland verbetert nog niet. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Een aardig, handig boekske. Onlangs ontvingen wij een „aardig handig boekske" getiteld: „Het gebruik van kunstmest. Hoeveel? Wanneer? Hoe?" We zouden het een „Vade Mecum" kunnen noemen voor alle landbouwers, veehouders en tuiniers. Zeer dikwijls gebeurt het, dat ons gevraagd wordt, hoe moet ik dit of dat veld, met het een of ander gewas begroeid, met kunstmest bemes ten. In het algemeen genomen is d;e vraag moeielijk te beantwoorden. Waarvan toch hangt het af, welken en hoeveel mest wij moeten gebruiken In de eerste plaats van den grond, waarop de gewassen geteeld worden. liet zal natuurlijk nog al eenig verschil ma ken, of wij te doen hebben met zwaro klei, met zavelgrond, met veenachtigen grond of met zandgrond en al de variaties, die daarbij moge lijk zijn. Elke grond heeft zijn eigenaardige behoefte, de eene aan dit, do andere aan dat, de eene aan veel, de andere aan minder mest, enz. Doch niet alleen de bodem heeft een grooten invloed op den toe te passen mest, doch ook het gewas, dat daarep geteeld moet worden heeft een woordje en wel een groot woord mede te spreken. Hoewel het dus niet mogelijk is bepaalde voorschriften te geven ten opzichte van het gebruik van Kunstmest, heeft toch de Heer Paul Pipers, landbouwleeraar bij onze zuidelijke naburen, een verdienstelijk werk verricht door de samenstelling van bovengenoemd boekje. Voor niet minder dan 80 gewassen geeft de Schrijver de gronzen aan der te gebruiken hoeveelheden kunstmest, dus voor ieder wat. Men leze echter vooral het korte voorbericht en volge niet de gewoonte om ditover te slaan. Achter in het boekje vindt men een opgave van de samenstelling van verschillende gewas sen, zoodat men eenigszins kan nagaan, wat er bij eiken oogst aan den grond wordt ontrrokken. Bij do Délégation des Producteurs nitrale de soude du Chili, 29 Rue de la Princesse te Antwerpen en bij verschillende kunstmest han delaars is dit boekje in den rogel gratis verkrijgbaar. P. G. Woehsdag l Fcbrnuari 1905. HERVORMDE GEMEENTE 'b Avonds 7 uur ds Schroder. Zondag; 5 Februari 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Visser. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Coclesdorp. Voorm. 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half zeven ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Milatz. Burg. Amsterdam, 30 Jan. Aangevoerd 400 Run deren, le kwal. 68 A 72 ct., 2de kwal. f0.64 a 0.67, 3de kwal. 58 a c. perK.G. 135 Melk en Kalfkoeien f 120 A f 270, 1 Graskalveren f a f 4 Schapen f—Al—61 Nuchtere Kalveren f 7,— k f 11,0 Lammeren f a 473 vette Varkens 40 a 42 ct. per K. G. Purmerend, 31 Jan. Aangevoerd 296 Run deren en 9 Stieren. 71 vette Kalveren 75 k 95 ct. per KG., 208 nucht. Kalveren f 10 A f 25 p. stuk, 232 vette Varkens 40 k 44 ct. per KG. 34 magere Var kens f 12 A 22, p. st.; 71 Biggen f8 Af 12 p. st.362 Schapen f 20 A f 32 Kip-Eieren f 4,75 A f 5,25 per 100. st. Vette Koeien, 141, prijsh. h. stug. Gelde Koeien, prijsh. handel stug. Melkkoeien, prijsh. handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Vette Sohapen p h. prijs h. stug. Vette Varkens, h. in prijs h- stug. Magere Varkens, prijsh., h. matig. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. stug. hopen onze geliefde grootouders, E. SEAMAN L. MOE, hunne 50-jarige Eclilvereeniging to herdonkon. Ilunno dankbare ldoinkinderon. Oudoschild, Texel, 1 Febr. 1905. Overgenomen van dc //Scbager Courant" van 29 Janu ari j 1., op vi-r/.oekvan den inzender Den lieer uitgever der Schager Courant! In uw nommer van 15 Januari wordt gesproken over Vischguano. De Inzender van het stuk, daarover handelde, die vergeten heeft zijn naam er bij te zetten, een schei kundige, vertelt ons, dat hij van twee monsters dê ontleding heeft gedaan, en komt tot de slotsom, dat die guano hoogstens f 2,72 per 100 kilo waard is. In het Noorden van Frankrijk wordt deze meststof met ongeveer een gelijk gehalte aan organieke stikstof, phosphorzuur en kali, volgons prijscourant ver handeld 'a 2i francs de 100 kilo, hetgeen een bedrag maakt, de franc gerekend, tegen 48 cent, van tien gulden on acht cent en verschil geeft met uw inzender van f 7.36. We moeten veronderstellen, dat die Franschen in het Noorden van "Frankrijk van lotje getikt zijn, want welk verstandig mensck zal f 10 08 betalen voor een waar, die slechts f 2,72 waarde heeft Eene teleurstelling vond ik het, dat de inzender, die do organieke stikstof waardeert op 20'/, cent. niet de bron genoemd heeft, waaruit hij geput heeft. De verslaggever der Landbouwkroniek van het Nieuws van den Dag, die zich Van den Akker noemt, heeft tenminste, bij een bespreking der n i e u w e meststof //gedroogde beer, Steijaert en Co. te Gent," waarvoor ik vertegen woordiger ben voor Noord-Holland, namen genoemd Wagner en Pfeiffer kwamen op het tapijt laatstge noemde, die 14 cent per percent org. stikstof hooger kwam dan eerstgenoemde, evenwel slechts als figurant, - en hoewel aan een dergelijke berekening weinig waarde kan toegekend worden, (hot zijn gaten in dc lucht, was er dan toch een uitgangspunt en kwam bij voor de waardebepaling der organieke stikstof op 54'/2 cent. alzoo 34 cent per pereent org. stikstof hooger dan uw inzender. Bij het lezen van dat ingezonden stuk met zijn schen dend eerroovend slot, waarvoor niet de minste reden bestond, (integendeel, de heer Joh. C. de Wit en zijn vertegenwoordiger, de heer C. M.Koorn alhier, hebben de Vischguano, het was maar een restantje, ver beneden verkoopswaarde van de hand gedaan) kwam onwille keurig de vraag bij mij op, of er in Nederland nog wel nieuwe meststoffen mogen worden ingevoerd, met andere woorden of de groothandelaars meesters zijn geworden van het markterrein Het heeft er veel van I Mijn vriendelijke groete en mijn dank voor de plaatsing, D. W. Coninck Westenberg. Texel 25 Januari 1905. Naricht. De Scheikundige uit de Sehager Courant van 15 Januari j.l., waardeert de orgaaieke stikstof op 20'/, ct per Van den Akker van het Nieuws van den Dag op 54'/, Pfeiffer, ook een gezaghebbende op 64 Voor zulke groote met zulke uiteenloopende meenin gen, betrekkelijk de waarde van een artikel waar zij dagelijks m ede omgaan, kan ik moeielijk de knie buigen. Organieke Stikstof in vereeniging met Salpeterzure Stikstof en zich bevindende in stoften die gemakkelijk te ontbinden zijn, zooals stalmest beer e, d. staat bovenaan in waardebehalve hare vruchtbaar makende eigenschappen bezit zij het vermogen de Salpeterszure Stikstof voor wegvloeiing naar den ondergrond te vrijwaren. D. W. C. W. EN

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2