N°. 1817. Donderdag 9 Februari 1905. 18' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel. TEXEL, 8 Februari 1905. Werd er ook door sommigen beweerd, dat de vergadering van het Ziekenfonds tegen Maandag jl. uitgeschreven, slechts matig zou worden bezocht, de uitkomst bleek die be wering te logenstraffen, de zaal van het hotel „de Zwaan" was n. 1. flink bezet door leden en enkele nieuwsgierigen. Door den Voorz. werd de vergadering ge opend en herinnert aan het doel dezer ver gadering, n.l. het kiezen van 4 commissarissen verder deelde spr. mede dat wegens uittreden uit het bestuur van den Secretaris, de com missaris Moojen diens function voorloopig had overgenomen en de notulen der vorige vergadering had gemaakt en zou voorlezen. De vrij uitgebreide notulen werden onver anderd goedgekeurd. Thans zou worden overgegaan tot de ver kiezing. Door het lid J. C. v. d. Poll wordt echter vooraf gevraagd waarom zijn voorstel niet eerst in behandeling wordt genomen, waarop de Voorz. antwoord dat het oude bestuur alleen was aangebleven voor het aanhouden der loopende zaken en had op zich genomen daarvoor aan te blijven tot een nieuw bestuur was gekozeD; nieuwe voorstellen zouden dan in handen gesteld worden van dat nieuwe bestuur. Verder werd medegedeeld, dat eerst een commissaris zou worden gekozen in plaats van den commissaris D. Keijser Sz., welke 4 jaren zitting heeft. Na eene kleine opmerking van het lid M. Dalmeijer, die het beter zou achten alle 4 commissarissen te gelijk te kiezen, werd tot stemming overgegaan, welke tot uitslag had dat eene herstemming moest plaats hebben tusschen den aftredenden comm. Keijser en het lid J. G. Kooiman; door den commissaris Keijser werd voor de herstemming medege deeld, dat hij niet wenschte in aanmerking te komen. Gekozen werd daarop met 68 tegen 28 stemmen uitgebracht op den comm. Keijser, het lid J. G. Kooiman. In plaats van den commissaris C. Moojen, welke vooraf verzocht niet in aanmerking te komen, werd bij herstemming gekozen met 74 tegen 17 stemmen uitgebracht op het lid C. P. Bruin, het lid Adr. Bakker. Ook de commissaris C. de Wijn verzocht niet te worden herbenoemd. In diens plaats werd benoemd het lid C. P. Bruin met 59 stemmen, in herstemming met het lid P. Graaf die 41 stemmen verkreeg. In plaats van den comm. Ph. Vlessing, die ook verzocht niet meer in aanmerking te komen, werd gekozen met 50 van de 98 geldige stemmen, dus juist de meerderheid, het lid P. Graaf. De benoemden namen allen hunne benoe ming aan. Hierop werd door den waarn. Secretaris nog voorlezing gedaan van een ingekomen schrijven van de leden J. C. v. d. Poll en Jb. Vonk, verzoekende wijziging art. 26 en daarna voorstel ontbinding der vereeniging, en van een schrijven van het lid A. H. Geus, even eens om de vereeniging te ontbinden. Beide stukken zullen worden gesteld in I handen van het nieuwe bestuur. I Bij de rondvraag wordt door het lid A. Langeveld Pz. een woord van dank gebracht aan het aftredend bestuur, dat steeds geijverd heeft voor de vereeniging en gedaan heeft wat het heeft meenen te moeten doen, verder wenscht spr. dat het zieke ziekenfonds, zooals hij dit in eene vorige vergadering genoemd heeft, door het nieuwe bloed dat er nu in is gekomen, zal blijken weder gezond en krachtig te zijn geworden. De Voorzitter sluit hierop de vergadering, met een woord van dank aan de afgetreden commissarissen. Blijkens achterstaande advertentie geeft de Texelsche IJsclub a. s. Zaterdag een feest avond aan de leden. Voor deze gelegenheid is ingestudeerd de keurige operette „Marijke van Scheveningen." Wij twijfelen niet of velen znllen zich Zaterdagavond naar het „Hotel Texel" begeven om de opvoering dezer operette, die in het geheele land zooveel bijval vindt, bij te wonen. Oosteeend, 7 Febr. J.l. Zaterdag hield het Ziekenfonds alhier zijn gewone jaarver gadering in het lokaal van den Heer Duinker. De Directeur opende de vergadering, noemde de opkomst bevredigend en deelde mede, dat het jaar 1904 tamelijk kalm voor het fonds was voorbijgegaan. Het ledental was op 117 geblevenvier personen waren aangenomen en vier namen waren door overlijden en vertrek van de lijst gevoerd. Daarna werd rekening gedaan. De ontvangsten hadden in 1904 bedragen f 624,10, de uitgaven f 612,75, zoodat het kassaldo bedroeg op 1 Jan. 1905 f 11.35 en de overige baten eene som aanwezen van f 730,28'. Voor geneeskundige hulp was voldaan f 588. Tot Directeur van het fonds werd met bijna algemeene stemmen voor den tijd van drie jaren herkozen de Heer J. Daalder Dz., terwijl tot Commissaris werd benoemd de Heer D. Brouwer, ter vervanging van den Heer B. v. d. Vis, die, volgens rooster, moest aftreden en niet weder in aanmerking wenschte te komen. De Directeur dankte den Heer van der Vis voor de goede diensten, die hij de ver eeniging had bewezen. Nadat enkele vragen gedaan en beantwoord waren, verlangde niemand meer het woord, waarom de vergadering gesloten werd met dank voor de belangstelling en met de beste wenschen voor de leden in het loopende jaar. Zaterdag a. s. zal alhier vergaderen de afdeeling „Oosterend', van het weduwen en weezentonds „Texels Belang". Ook belang stellenden, die zich nog niet als lid of dona teur hebben aangegeven, zullen welkom zijn. De Cocksdokp, 7 Febr. De „Mercur" welke aan het einde der Roggesloot geankerd ligt, zal, na geballast te zijn, naar Amsterdam opstoomen. Het schip moet daar onderzocht worden. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand Januari Ingelegd f 994 Terugbetaald f 65. Het laatst uitgegeven boekje was no. 222. Wij herinneren hen die nog geen kiezer zijn en dit jaar eenige medezeggingsschap willen hebben, in welke richting ons land in het volgende 4-jarig tijdvak moet worden geregeerd, dat zij voor den 15 dezer maand het Kiesrecht kunnen vragen ter Secretarie der gemeente op een der navolgende gronden 1. Als medeeigenaar van onroerende goe deren indien men slechts f 1, grondbelasting betaalt. 2. Als woningkiezer. Sedert 15 Augustus 1904 mag men dan niet meer dan 2 huizen hebben bewoond, met of zonder grond van f 1,— huur per week. 3. Als vaart uigbewoner indien men een vaartuig bewoont van 24 M3 inhoud. 4. Als loonkiezer, indien men f 300,— per jaar verdient en sedert 1 Januari 1904 niet meer dan 2 patroons heeft gehad. 5. Als inwonende zoon of knecht indien men boven kost en inwoning f 100,- per jaar verdient en niet meer dan 2 patroons heeft gehad sedert 1 Januari 1904. 6. Als pensioenkiezer. Als men een pen sioen geniet van f 300,— of minder, indien men er zooveel bijverdient (zie 4) dat pensioen en loon samen f 300,— bedraagt. 7. Als spaarbankkiezer indien men f 50,— op de spaarbank heeft sedert 1 Februari 1904. 8. Als grootboekkiezer indien men sedert 1 Februari 1904 in het bezit is van eene inschrijving groot f 100, 9. Als examen-kiezer indien men een examen heeft afgelegde, ingesteld door of krachtens de wet of genoemd in het K. B. van 4 Februari 1901. Belastingkiezersdie in 1904 van de eene gemeente naar een andere gemeente zijn verhuisd worden er uitdrukkelijk aan herinnerd dat zij niet op de kiezerslijst worden gebracht indien zij daartoe geen aanvraag doen onder overlegging van hun aanslagbiljet. Om kiezer te kunnen worden moet men op 15 Mei 1905 25 jaren oud zijn. Het hoofdbestuur der posterijen heeft onlangs bij de brievenbussen strooken doen aanplakken met het opschrift „Verzoeke uw naam en uw adres op de achterzijde van uwe brieven te vermelden." Dat deze maatregel niet overbodig is, blijkt duidelijk uit het groote aantal brieven en briefkaarten welke om een of andere reden niet kunnen worden besteld en, na eenigen tijd bewaard te zijnvernietigd worden, omdat zij, bij gebrek aan de noodige aanwijzing, niet aan de afzenders kunnen worden terug bezorgd. Zoo werden dezer dagen 13033 brieven en 15048 briefkaarten, dus ruim acht en twintig duizend stuks, vernietigd, alle ter post bezorgd in een zelfde tijdvak van niet meer dan 3 maanden. Wie er dus prijs op stelt zijne brieven terug te ontvangen, zoo zij door onjuiste adressen als anderzins niet kunnen worden besteld doet verstandig met den wenk van het hoofdbestuur der posterijen op te volgen. Er is eene beweging op touw gezet, om in alle visschersplaatsen aan de Zuiderzee adressen te doen rondgaan, teneinde aan den minister van binnenlandsche zaken te ver zoeken zoodanige schikkingen te treffen, dat ook de visschers aan de stemmingen kunnen deelnemen. Een vreemd geval. Uit Warmenhuizen schrijft men aan de „Alkm. Crt-" Op een veestal alhier werd bij een rund door den veearts tuberculose geconstateerd. De eigenaar vroeg overname door het Rijk aan alvorens echter schatting of overneming kon plaats hebben, stierf het beest en werd ter vrije beschikking van den eigenaar gelaten en in consumptie gebracht. Om meer juist op de hoogte te komen van den maatschappelijken toestand van het lagere personeel der posterijen en telegrafie, is door het hoofdbestuur van dezen tak van dienst, een onderzoek ingesteld omtrent het zuiver weekloon, gehuwd of ongehuwd zijn, het aantal kinderen der beambten, woninghuur, lelasting, schoolgeld, resteerend bedrag der bvensmiddelen en bijkomende bijzonderheden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebland 45 Cts. Naar Amebika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Texel. Gelet op art. 98 der kieswet, Maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 4 Februari jl. gehouden stemming tot verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad, ter gewoner plaatse in deze gemeente is aangeplakt en voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage ligt. Texel, den 6 Februari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. KEIJSER Pz. L. Burgemeester. RUIBING, Secretaris.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1