If, 1818. Zondag 12 Februari 1905. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. t» !zi Binnenland. BOEKHANDEL !25 t=J PARKSTRAAT. Dit blad verschuilt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Yerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. i-3 GQ HH ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. I I GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 bril, 1 ta- bakzak, 1 sigarenkoker en 1 hoedenspeld, gevonden te den Burg. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel brengt ter alge- meene kennis, dat blijkens bij hem ontvangen bericht, onder dagteekening van 1 Februari 1905 No. 33 hot volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd Schietproef van het fort Kijkduin, den Helder 3e District. Volgens mededeeling van den Minister van Staat, Minister van Oorlog, zal op den 28sten j|Februari 1905 en zoo noodig op de daarop vol gende dagen een schietproef plaats hebben uit een vuurmond, opgesteld in de kazemat van het fort Kijkduin te Helder Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van genoemd fort een roode vlag waaien van min stens één uur vóór den aanvang der schietproef, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richtiDg, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waar- schu wingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, ver meldende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de haven en nabij het torpedomagazijn borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt: een rood en witte vlag beteekent Noord, zwarte vlag Oost, wit en roode vlag Zuid, witte vlag ni "West, wit en zwarte vlag N O. roode en zwarte 3r vlag Z. O. zwarte en witte vlag Z. W., zwarte tt. en roode vlag N. W. )n (Zie Ned. krt." no. 201.) Texel, 10 Februari 1905. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. Lo. Burgr. Herhalingsoefeningen. 6 De Burgemeester van Texel brengt naar aan leiding van een bij hem ontvangen schrijven r van den Heer Commissaris der Koningin in p deze provincie, d.d. 4 Februari 1905, ter kennis Q van belanghebbenden 7 lo. dat de verlofgangers der lichting 1898, behoorende tot de 1ste Compagnie hospitaal- soldaten, voor den werkelijken dienst moeten r opkomen voor het tijdvak van 21 Februari i tot en mot 18 Maart a. s. t 2. dat bedoelde verlofgangers, voor zooveel zij 1 gevestigd zijn in gemeonten, van waar zij l niet in één dag hun garnizoen kunnen bereiken, niettemin zich eerst op 21 Februari a. s. op marsch behoeven te begeven en den dag 1 daarna zoo vroegtijdig mogelijk bij het korps moeten aanmelden. i Texel, den 9 Februari 1905. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. Lo. Burgr. INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel, brengen ter openbare kennis, dat het verzoek yan de Schietvereeniging „Texel" te dee Bnrg (gemeente Texel) om op perceel kadastraal bekend in Sectie G, No. 184, een Schietbaan te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Texel, den 10 Februari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester. RUIBING. C. KEIJSER L. B. Jacht en Visscherij. De Burgemeester van Texel, brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij hem de navolgende bekendmaking is ontvangen De Commissaris der Koningin in de provincie Noorcl-Bolland Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 1 Februari 1905 no. 95; Gelet op artikel 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebbenden a. dat de jacht op houtsnippen in deze pro vincie zal worden gesloten op den 25 Februari 1905 met zonsondergang b. dat de jaebt op eenden zal worden gesloten mede op den 25sten Februari 1905 met zens ondergang c. dat de jacht op ander waterwild zal wor den gesloten op den 25sten Maart 1905 met zonsondergang d. dat het weispel van kwartelen met steek garen of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot en met 15 Juli 1905 e. dat de visscherij met het staande spiering- net zal zijn gesloten van 1 Maart tot 1 Novem ber 1905 f. dat de visscherij met alle overige visch- tuigen, uitgezonderd die met aalkorven, aal dobbers en palingfuiken op aalpaling en gron- delingen, die met het schepnet of de gebbe om kleine viscbjes te vangen voor de aaldobbers en die op snoek in de gemeente Texel zal zijn gesloten van 15 Maart tot 1 Juni 1905, en g. dat gedurende den gesloten vischtijd, vermeld sub f van dit besluit, ook het visschen met den hengel in de hand is verboden. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord-Bolland worden aangeplakt. Haarlem, 4 Februari 1905. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN. Texel, den 10 Februari 1905. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. Loco Burgr. TEXEL, 11 Februari 1905. Wij willen hen, die daarbij belang hebben, er aan herinneren, dat met 15 Februari a. s., (alzoo Woensdag), de vertrekuren van de Stoomboot „Ada" weder eene verandering ondergaan. Met dien datum tot 1 Mei zal de dienst zijn als volgt: Van Texel naar Helder: voorm. 4.15, 6.45, 11.15, namidd. 2.80 Van Helder naar Texel voorm. 5.15, 9.30, namidd. 12.05 en 4 uur. Dat in verband hiermede de aankomst en vertrek der post, zoomede de bezorging van brieven, enz., tevens verandering ondergaat, behoeft zeker geene afzonderlijke vermelding. Wij herinneren zoo noodig, erkortelijk aan dat heden avond de TexelscheIJsclub een feestavond houdt, in Hotel „Texel." Oosterend, lOFebr. Werd onlangs melding gemaakt van hooge prijzen voor garnalen, in de vorige week waren die voor de han- delsvereeniging „Wilhelmina" ongekend hoog. Voor een partijtje kon zelfs tot 86 cents per KG. uitbetaald worden. Er zijn dan al heel wat onkosten afgegaan, zoodat de eters ze stellig niet cadeau hebben gehad. De vangsten blijven weinig. Door de vestiging van eenige Zeeuwsche gezinnen in „het Noorden," is hot getal schoolgaande kinderen te Oost tot 30 gestegen. De Cocksdorp, 20 Febr. Heden morgen is de „Mercur" via IJmuiden naar Amsterdam vertrokken. Eenige Cocksdorper visschers maken de reis mede. Vlieland, 9 Febr. De zangvereeniging „Harmonie" gaf gisteren avond in hotel „Meijer" hare jaarlijksche uitvoering. Een stampvolle zaal 'n publiek zeer gunstig gestemd voor de jonge zangeressen het zag er goed uit en het werd ook goed. SchoDken niet alle nummers even groot ge not er was veel, heel veel moois, waaraan we nog dankbaar terugdenken, nu deze avond al weer tot het verleden behoort. Zullen we niet bovenaan plaatsen als 't schoonste wat we hoorden voor de pauze de solo gezongen door Mejuffr. D. Bakker? lief en gevoelvol droeg zij voorHet Breistertje, van Rutschenruijter. Als extra-nummer gaven ons Mejuflr. De Jong en de heer Donia een Friesch lied, ook dit leeft in onze her innering als iets heel moois, uitmuntend door een voordracht vol zeggingskracht. Alle nummers afzonderlijk te noemen is bijna ondoenlijk, het programma meldde zeven voor, zeven na de pauze. Als koorzang stond „de Klokjes in de Verte" wel het hoogst, daarvan hebben wij veel genoten, ook van „Leer ons dat, o Rozelaar." De verschillende voordrachten met zang had den een zeer groot succes, in „de Zigeune rinnen" waren aardige pakjes te bewonderen. Tot slot van den avond werd een tableau gegeven„het laatste Kanon." Het stelde voor hoe de Beschaving op haar zegetocht over de aarde nog een kanon vindt en dit door midden breekt. Zij is omringd door acht maagden, draagsters der symbolen van de weldaden der beschavingVrede, Vrijheid, Landbouw, Nijverheid, Handel en Verkeer, Wetenschap, Poëzie, Beeldende Kunsten. Dit tableau was een schitterend slot, het was prachtig, wél beloonend al de moeite en het werk dat er voor gedaan was. Het was te veel gevergd, maar wat hadden we het gaarne nog eens en nog eens gezien. Daverend applaus, dat schier geen einde wilde nemen was zeker een welverdiend compliment aan de medewerkende dames, maar zeker bovenal aan den directeur van „Harmonie", die zich zooveel moeite en beslommeringen getroost had, om het Vlie- landsch publiek zulk een genotvollen ayond te schenken. Voorzeker was ieder het van harte eens met de waardeerende woorden door den Burgemeester gesproken tot den heer Donia. Een zeer geanimeerd hal volgdedank zij een nieuwe regeling, die dansers bij groepen invoerde, was het veel minder vol dan ge woonlijk. 't Was nog wel héél vol tusschen beide, maar er waren misschien ook wel 'n paar honderd menschenwij zijn er van overtuigd dat, wanneer „Nut en Fanfare" en „zang en speelclubjes" dezen maatregel volgen, ingevoerd door den directeur van „Harmonie", het danslustig Vlieland voortaan zal kunnen bogen op bals, die altijd voor ieder werkelijk genoegen opleveren. De natuurwonderen zijn in aantocht. Kerseboomen in bloei Als een groote zeldzaamheid wordt gemeld, dat in een boomgaard te Westdorpe (Zeeland) thans twee kerseboomen in vollen bloei staan 1 O, die X. stralen 1 De werkman F. te Breda was, na een ongeval, door de Rijksverzekeringsbank ver klaard hersteld te zijn. Hij zelf beweerde het tegendeel en nu heeft een onderzoek met X-stralen bewezen, dat er een breuk in de lendenwervel aanwezig is. Belangrijke mail. Uit Vlissingen wordt gemeldMet den mailtrein werd hier Maandag de grootste mail aangebracht die ooit hier is aangevoerdze bestond uit 1068 zakken, wegende ongeveer 22.000 K. G., waarvoorin den Duitschen mailtrein 7 postrijtuigen moesten geplaatst worden. Men moet om alles denken. Een bakkersknecht te Schoonebeek (Zuid-Dr), een echte fietsersbaas, kreeg dezer dagen van iemand permissie om eens een ritje op diens motor te maken. 't Was de eerste maal dat onze vriend een tuf-tuf besteegdoch goed bekend met de gewone wielersport als hij was, gevoelde hij zich dadelijk thuis op zijn nieuw ros. Hij bleef wel wat lang uit, zoodat de eigenaar er reeds aan begon te denken dat de knecht er met zijn motor van door was. Maar foeiwas hij dan geen eerlijk mensch? O zekerhij had er ook geen oogenblik aan gedacht een dergelijke fraude te begaan en was stellig op tijd thuis geweest, zoo hij niet vergeten had, hoe den motor tot staan te brengen. Zoo ging de motor er met hem van door en aldus onderhevig aan de onverbreekbare continuïteit der machine, moest hij tegan wil en dank al maar doortuffen, tot eindelijk de benzine was verbruikt en dus door opheffing van de drijfkracht de fiets stop hield. Hij was nu tot Lingen (Duitschland) doorgetuft en keerde met de eerste spoor huiswaarts. Men schrijft uit de Betuwe; Dezer dagen ontving ik door een mijner leerlingen de boodschap: „Meneer, Jan van Driek kan niet komen, want hij het pijn in de kop Deze mededeeling was voor mij volkomen begrijpelijkJan, wiens moeder Driek heet, wiens vader voor een oortje thuis ligt, kan wegens ongesteldheid de school niet bezoeken. Zij wijst op de eigenaardige manier ten plattelande, waarop door 't volk met namen omgesprongen wordt. Uiteraard zijn hier de verhoudingen intiemer dan in de groote centramen kent elkander van nabij, kan vrij nauwkeurig eikaars doopceel ligten en 't weglaten van den familienaam is van die grootere vertrouwelijkheid 't geyolg; men noemt iemand bij zijn voornaam, de kin deren, onder bijvoeging van den naam van vader of moedervan vader, wanneer deze werkelijk 't hoofd des gezins toont te zijn van moeder, als deze de broek aan heeft. In de mededeeling hierboven, was dit laatste 't geval. Men meldt aan de „N. Ct.", dat te Utrecht een zanger „ontdekt" is, wiens stem van wezenlijk buitengewone schoonheid moet zijn. Tot voor korten tijd was de man kleer maker. Op het initiatief van mevrouw H. heeft zich een comité gevormd, dat den zanger in staat gesteld heeft, zich naar Frankfort te begeven, om aldaar de lessen van een bekend zangspecialiteit te volgen deze heeft zich met warmte uitgelaten over de „grossartigeStim mittel" van zijn élève, die voorbeschikt schijnt om een groot Wag- nerzanger te worden. Men schrijft uit 's Gravenhage aan de „Tel." De minister van oorlog heeft dezer dagen besloten, in elk geval niet voor het volgend jaar, een wetsontwerp in te dienen in zake de wettelijke regeling van den landstorm, oftewel „den hoeksteen" van de nieuwe legerorganisatie, zooals minister Eland het noemde. Men brengt deze beslissing in verband met de voortdurende belangrijke stijging der oor logsuitgaven. Naar verluidt heeft het departement van financiën in dezen ook een woordje meege sproken. Maandagavond kwam te Vlissingen met den trein van Berlijn aan de welbekende reus „Constantijn", die met de mailboot „Prins Hendrik" de reis naar Engeland voortzette. Het was een vreemd gezicht dezen reus, die 2,68 M. lang is, te midden der andere passagiers te zien wandelen. (VI. Ct.) TEXELSCHE COURANT. 1

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1