W. 1819. Donderdag 16 Februari 1905. 18'" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor dek Buko 30 Cti. Franco per post door ge heel Nederland 45 Ct«. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave Prijs der Advertmtièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen b0 de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübö op Texel. Herhalings-oefeningen De Burgemeester van Texel brengt naar aan leiding van een bij hem ontvangen schrijven van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie, d.d. 4 Februari 1905, ter kennis van belanghebbenden lo. dat de verlofgangers der lichting 1898, behoorende tot de 1ste Compagnie hospitaal soldaten, voor den werkelijken dienst moeten opkomen voor het tijdvak van 21 Februari tot en met 18 Maart a. s. 2. dat bedoelde verlofgangers, voor zooveel zij gevestigd zijn in gemeenten, van waar zij niet in één dag hun garnizoen kunnen bereiken, niettemin zich eerst op 21 Februari a. s. op marsch behoeven te begeven en den dag daarna zoo vroegtijdig mogelijk bij het korps moeten aanmelden. Texel, den 9 Februari 1905. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. Lo. Burgr. TEXEL, 15 Februari 1905. De Texelsche IJsclub. „Buitengewone vergadering met Dames," zoo stond zeer bescheiden op het programma van de bijeenkomst van bovengemelde Ver- eeniging op Zaterdagavond jl. in het „Hotel Texel." En verder kon men lezen: opvoering van „Marijke van Scheveningen," oorspronkelijk zangspel in 4 tafereelen, en weder iets verder een met zorg gekozen bal-programma. Die buitengewone vergadering is dan ook eigenlijk een feestavond, welke met zorg wordt voorbereid en waarnaar menigeen met verlangen uitziet. Zoo was het ook deze keer; niettegen staande na een paar voorafgaande dagen van koude en damp, des Zaterdags de sneeuw vlokken om de ooren vlogen en hagelbuien een buitenhuis zich begeven niet zoo begeerlijk deed zijn, en aan den avond van dien dag de sneeuw- en hagelbuien in steeds korter poozen zich herhaaldeD, trotseerden velen het ruwe, onaangename weder, om gehoor te geven aan den roep van de IJsclub, die in de vriendelijke zaal van „Hotel Texel" haar leden met hunne dames eenen aangenamen avond zou bereiden. Was het buiten een bij uitstek winterig gezicht, zoo iets wat bij een IJsclub past, daar binnen zag het er wel zoo gezellig en prettig uit. Bij afwezigheid van den Voorzitter werd de vergadering geopend door den Secretaris, die, zonder veel omhaal Yan woorden, allen welkom heette, in 'tkort vertelde waarom in afwijking van het aanvankelijk voornemen om eenig tooneelstuk optevoeren, toch weder de keuze op eene operette was gevallen, eene welwillende critiek verzocht en daarna het woord gaf aan muziek en zang. De muziek liet zich daarop hooren en ver volgens ging: „Marijke van Scheveningen." „Marijke van Scheveningen" is een zang spel, waaruit al dadelijk valt afteleiden dat de zang het voornaamste is van wat dit stuk biedt. Zoo is het dan ook inderdaadde zang is de hoofdschotel en moet het stuk doen boeien, het parlando schijnt meer aanvulling. De intrige van het stuk beteekent weinig, „er zit niet in;" karakterrollen, zooals wij die bij de operette „Malle Geert" ten vorigen jare nog mochten aantreffen, komen in „Ma rijke" niet voor en wanneer de zang aan de verschillende rollen niet eenige actie had bij gezet, zou 't voor de vertooners wellicht een ondankbaar werk zijn geweest; de zang vergoêlykte echter veel en schonk de resp. vertooners, die hunne rollen good en met groote toewijding vervulden, zeker meer vol doening met hun optreden, dan zonder dat het geval zou zijn geweest. Een tweetal dames mochten zich vereerd zien door de aanbieding van een bouquet. De kooren, de aanwezigheid van zoovelen tegelijkertijd op een betrekkelijk klein tooneel, en de verschillende tooneelen welke Yan hen werden geëischt, voldeden blijkbaar wel, ge tuige het meermalen betoond applaus. Doch voor dat alles is zeker goede leiding en studie noodig geweest en waar daarbij mag wor den gewezen op de groote zorg aan tooneel en costumes gewijd, mag zeker getuigd worden dat de opvoering van het zangspel „Marijke van Scheveningen" naar eisch is geslaagd. Den vertooners komt daarvoor een woord van lof toe, doch niet minder aan lei ders en mucisi's, voor de moeite en zorg welke zij voor een goed slagen zich hebben moeten getroosten; terecht werd door den waarn Voorz. met een degelijk en krachtig woord dank gebracht aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden mede gewerkt. Na het eindigen van dit gedeelte, bleven velen nog langen tijd vertoeven om naar het bal te zien of daaraan deel te nemen. „Als 't buiten woedt, is 't binnen zoet," luidt een spreekwoord: met volle recht was dit spreekwoord van toepassing op dezen feest avond van de „Texelsche IJsclub." Het Nut. Wij willen er aan herinneren dat heden avond (Woensdag) eene ver gadering zal plaats hebben van het Nut; als spreker zal optreden Ds. Kuperus. Wij voegen hieraan nog toe dat tegen be taling van 15 Cts. ook niet-leden worden toegelaten. In de adv. was dit niet vermeld. Oosterend 13 Febr. De afd. „Oosterend" van de vereeniging „Texels BelaDg" heeft j.l Zaterdag eene vergadering gehouden. Ruim 50 leden en donateurs waren aan wezig. Wegens afwezigheid van den Voorz. werd de vergadering geleid door den Secretaris der visscherijvereeniging, Betracht het Goede, die allen welkom heette en daarna eenig verslag gaf van den propagandatoch over het eiland en van de algemeene vergadering, te den Burg gehouden. Daarna werden tot Bestuursleden der afdeeliüg tevens tot Commissarissen der ver eeniging, benoemd de Heeren M. Kikkert, B. van Zweden en J. Daalder Dzdie ver klaarden huDne benoeming aan te nemen. Een ontwerp-afdeelingsreglement werd in behandeling genomen en, na eenige bespre kingen en het aanbrengen van enkele wijzi gingen vastgesteld. Bepaald werd hierin, dat het Bestuur der afdeeling zal bestaan uit 5 leden, die minstens zes maal in het jaar zullen vergaderen, en de functies van Voorzitter, Secretaris en Penningmeester onderling ver doelen. De contributie der leden zal te Oosterend, Oost en Zevenhuizen opgehaald worden. Verder afwonende leden zijn verplicht minstens eenmaal per maand het verschul digde aan den penningmeester te doen ge worden. Eventueele uitkeeringen zullen des Zater dags geschieden. Eene algemeene afdeeÜDgs-vergadering zal gehouden worden elk jaar in het laatst van December. Vervolgens werden nog tot leden van het Bestuur gekozen de Heeren G. Vlaming en J. Daalder Jbz. Nadat nog enkele vragen gedaan en beant woord waren, werd de vergadering met dank voor de belangstelling en met de beste wen schen voor de vereeniging gesloten. liet Bestuur maakte hierna een rooster van aftreding op en verdeelde de functies aldus J. Daalder Dz., Voorzitter, M. Kikkert, Secretaris, B. van Zweden, Penningmeester. 14 Febr. De vereeniging „Nut en Genoegen" denkt Zaterdag a. s hare laatste vergadering in dezen winter te houden. Als dan hoopt op te treden als spreker de heer W. Mets Tz., terwijl eenige andere personen van Oudeschild bijdragen zullen leveren. Verder kunnen tot deze Vergadering alleen leden met hunne dames toegelaten worden. Men deelt mede, dat in de volgende week de aanwijzing zal plaats hebben voor den bouw van een nieuwe R. Katholieke kerk alhier. Oudeschild, 14 Febr. In de „Zeven Pro vinciën" werd heden eene vergadering ge houden der afdeeling van „Texels Belang," voornamelijk tot het verkiezen van een af- deelingsbestuur. Vooraf bracht de heer M. Kroon verslag uit der alg. verg. aan den Burg en las de gewijzigde Statuten en 't Huish. regl. voor. De vergadering was goed bezocht. Enkele personen, die zich met de gewijzigde statuten niet geheel konden vereenigen, ver klaarden vooralsnog geen lid der vereeniging te willen zijn. Daarna geschiedde het ver kiezen van een bestuur. De heeren S en J. G. Kuijper, die ook gekozen waren, bedankten. Ten slotte werden als gekozen verklaard de heeren M. Kroon Jbz., T. C. de Wijn, C. C. Koopman, C. J. Duinker en W. Mets Deze laatste verklaarde de benoeming voorwaar delijk aan te nemen. De heer J. G. Kuijper bood aan om gedurende het eerste jaar het bodeschap gratis waar te nemen, welk aanbod met applaus werd begroet. Aan 't bestuur werd opgedragen de functies verder onderling te verdeelon en een drietal uit zijn midden aan te wijzen om leden van 't hoofdbestuur te zijn. Met dankzegging werd de vergadering tegen negen uur gesloten. Vlieland Tot Hoofd der school voor M. U. L. O. alhier is benoemd de heer C. Kee- mink, Hoofd der School te Sprang (N. Brabant.) Charles de la Mar deelt in de „Tel." mede, dat eenige leden van een geaccrediteerd tooneelgezelschap in een kleine Friesche stad een voorstelling gevende, in de gelegenheid waren, den volgenden morgen bij hun vertrek, den logementhouder in zijn kamer te bespieden, dien zij, op de knieën liggende, met gevouwen, hemelwaarts geheven handen, hoorden uit roepen „Heer mien God, ik dank oe, ook namens mien vrouw en kinders, dat de duwel weer uut mien huus vertrokken is, en dat het geld zoo goed is binnenkommen. Van twee commissies. Een hengst en cornage zijn twee dingen, welke niet bij elkaar hooren. Maar toch ge beurt het, dat ze samen gaan, en dan wordt de snuivende hengst wegens kortademigheid afgekeurd. Doch wat nu te denken, wanneer de een zegt: cornage, en de ander zegtneen, geen cornage, en wanneer die een een rijkscom missie is te Zwolle en die ander een rijks commissie te Bergen-op-Zoom Deze laatste, volgens „Onze Paarden", heeft Fanfaron van het hengstveulendepöt nu al driemaal gekeurd alle goede dingen bestaan in drieën en steeds vrij bevonden van cornage. Maar Fan faron, dat prachtige zwarte dier dat, nauw aangekocht door de Associatie Kampen en Omstreken, den eenen prijs na den ander won is voor een paar maanden geleden plotse ling te Zwolle afgekeurd geworden om cornage. Dus moast Fanfaron naar Bergen-op-Zoom terug, om hengst df te wordenkreeg de commissie van aankoop wel den prijs terug, maar niet de prijzen uitbetaald, terwijl zij bovendien allerlei onkosten heelt gemaakt; en zit het rijk nu met een hengst, waarover twee rijkscommissies het totaal oneens zijn. Het is enkel Fanfaron die door deze ge schiedenis niet is afgetakeld. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1