N° 1820. Zondag 19 Februari 1905. 18de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, i PARKSTRAAT. BOEKHANDEL KAARTEN ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. KAARTEN. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bueo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Ct.B. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto'a. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. SCHIETOEFENINGEN. Do Burgemeester van Texel brengt tor alge- meene kennis, dat blijkens bij hem ontvangen bericht, onder dagteekening van 1 Februari 190b No. 33 het volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd Schietproef van het fort Kijkduin, den Helder 3e District. Volgens mededeeling van den Minister van Staat, Minister van Oorlog, zal op den 28ston Februari 1905 en zoo noodig op de daarop vol gende dagen een schietproef plaats hebben uit een vuurmond, opgesteld in de kazemat van het lort Kijkduin te Helder Op de dageD, dat gevuuid wordt, zal van genoemd fort een roode vlag waaien van min stens één uur vóór den aanvang der schietproef, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richting, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waar schuwingsborden worden geplaatstaan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, ver meldende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de haven en nabij het torpedomagazija borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggeD, als volgt: een rood cu witte vlag beteekent Noord, zwarte vlag Oost, wit en roode vlag Zuid, witte vlag West, wit en zwarte vlag N O. roode en zwarte vlag Z. 0. zwarte en witte vlag Z. W., zwarte en roode vlag N. W. (Zie Ned. krt." no. 201.) Texel, 10 Februari 1905. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. Lo. Burgr. Invonlcrbaarverklaring van Kohieren. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur dei- Gemeente Texel brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de kohieren No. 8 en 9 der Personeele Belasting, dienst 1904,opden 13 Februari 19> '5 door den Heer Directeur der directe belastingen te Amsterdam is in vorderbaar verklaard en op beden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor deze Gemeente ter invordering is overge maakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, den 16 Februari 1905. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, C. KEIJSER Pz. L.B. Iuvorderbaarverklarini van Kohieren. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur dei- Gemeente Texel, brengt bij deze ter kenDis van de ingezetenen dat het kohier No. 3 der belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten, dienst 1904/5, op den 16 Februari 1905 door den Fleer Directeur der directe belastingen te Amsterdam is invorderbaar verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor deze Gemeente ter invorde ring is overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien te ontgaan. Texel, den 18 Februari 1905. Flet Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, C. KEIJSER Pz. L. B. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 handschoen, gevonden op den Waalderweg; en bij den Gemeente veldwachter te Oudeschiid 1 paarde- dek, gevonden te Oudeschiid. TEXEL, 18 Februari 1905. De vergadering van 't Nut, Woensdag in het gewone lokaal gehouden, mocht onder de vrij goed bezochten worden gerekend. Als spreker voor dien avond zou optreden de Voorzitter, Ds. Kuperus, die, wegens afwe zigheid van den vice-Voorz. en den Secretaris, ook de vergadering opende en „den spreker voor dien avond" inleidde. Spr. begon met het mededeelen van het oordeel indertijd door een orthodox professor uitgesproken over een proefpreek van een student, n. 1. dat het stuk zelf wel goed was, maarals nutslezing, niet als preek, als bijzonderheid voegde spr. er aan toe, dat de persoon, die toen zulk een preek maakte, naar het oordeel des professors meer een nutslezing, thans zelf professor is aan de Vrije Universiteit. Spr. vervolgt na deze mededeeling, dat hij het wenscht te hebben over den bijbel en wel over het eigenaardig bijbelgebruik en hoopt dat dit niet zal worden beschouwd als een preek, doch werkelijk een nutslezing zal blijken te zijn. Daarop wordt door spr. behandeld de ge woonten onzer voorvaderen, om overal waar zulks maar mogelijk was, blijk te geven dat zij bijbelsch waren; in het bijzonder werd behandeld het gebruik van voorvallen uit den bijbel op uithangborden en gevelsteenen. Vooral in Holland waren deze veelvuldig te vinden, ofschoon ook in 't buitenland ze niet geheel ontbreken; onder laatstgenoemden vindt men echter niet zulke snaaksche. Vooral aae het Oude Testament werden vele onderwerpen voor uithaDgteekens, enz. ontleend, ofschoon ook het nieuwe daarvoor dikwerf stof verleende. Achtereenvolgens liet spr. daarop een reeks van uithangborden enz., in volgorde gerang schikt naar de bijbelsche geschiedenis, de revue passeeren. Vooral enkele onderwerpen waren als uithangbord zeer geliefd, o. a. het paradijs, ark Noachs, het land van belofte, enz. Meermalen werd door spr. bij de mededeeliDg van een opschrift gewezen op het zeer ge zochte van het rijm om er toch maar een bijbelsch voorval bij te halen. Ook de om standigheid dat vele onzer voorouders bijbel sche namen hadden, was al oorzaak van het bestaan van bijbelsche uithangteekens. De voorlezing van menig snaaksche rijm bracht meermalen een glimlach op de lippen van menig toehoorder. Onze voorvaderen zegt spr., waren bijbel- scher dan wij, ze gebruikten de bijbel voor hun uithangteekens, thans wordt ook de bijbel nog wel in figuurlijken zin als uithangbord gebruikt, maar gelijk vroeger is het ook nog nu, niet altijd is het uithangen van den bijbel een bewijs, dat do waar goed is. Het komt aan op de kwaliteit van de waar en niet op het etiket Spr. eindigt met zijn rede, die met aan dacht door de aanwezigen was gevolgd, met een lofrede op den bijbel, die ondanks het dikwerf vreemde gebruik is en blijft het boek der boeken vol diepe gedachten. Na de pauze werden door spr. nog voor gedragen een paar schetsen van Heijermans n. 1. „Barbertjes portret" en „Bewogen Witte broodsweken" en ten slotte een schets van Haversmit, „De Koning komt," welke zeker niet minder goed in den smaak vielen. Door den Voorz werd daarna de vergadering gesloten en herinnert dat in Maart voor het Nut zal optreden de heer Ten Kate uit Purmerend. Yoor de verkiezing van een Hoofd-Ing. voor het Waterschap de „Dertig Gemeensch polders," Woensdagjl. gehouden, werden 401 stembiljetten ingeleverd, van onwaarde waren er 14, geldige stemmen mitsdien 387. Hiervan bekwamen de Heeren P. Koning Sijbrz. 238, C W. Bakker Jr. 149 stemmen, zoodat eerstgenoemde tot Hoofd-Ingeland is gekozen. (In ons vorig nummer reeds kortelijk vermeld.) Do „Zijper Crt." bevat een bericht dat in het District Den Helder, de heer A. H. Gerhard, van socialistische zijde candidaat zal worden gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Oudeschild, 17 Feb Toen onlangs het lijk van juffrouw G. alhier uit een put werd op gehaald, meende men dat geldelijke zorg of vrees voor armoede de oorzaak der nood lottige daad was. Gisteren echter, is bij onderzoek gebleken, dat in een oud kleeding- stuk een bedrag van f 565 was genaaid, aan gouden munten en bankpapier. Ook waren nog gouden en zilveren voorwerpen en sieraden aanwezig. Erfgenamen van elders genieten dus nog een voordeeltje en zullen vermoedelijk ook wel denken aan 't gezegde „des eenen dood is des anderen brood." De laatste bijeenkomst in dit seisoen van het dorpsnut „Neptunus" zal plaats heb ben op Donderdag 23 Feb. De heer L. J. Kikkert zal dan de leesbeurt vervullen, ter wijl eenige welbekende goede krachten van den Burg voor de verschillende bijdragen zullen zorgen. De Cocksdorp, 17 Febr. Er bestaan hier plannen om eene „schoolvereeniging" op te richten. Het doel dezer vereeniging zal zijn het organiseeren van schoolfeesten, schoolreisjes enz. Over eenigen tijd zal eene vergadering belegd worden. Oosterend, 18 Febr. Reeds ziet men hier lammeron in de weide. Bij het schoone weder van gisteren zag men ze dartelen, terwijl de leeuwerik lustig zong. Een en ander geeft den indruk, alsof de lente gekomen is. In de volgende maand hoopt alhier voor de afdeeling van den Nederl. Protestantenbond eene lezing te houden Mej. Th. van Eek, van Oegstgeest, die als spreekster zeer gunstig bekend is. Dat ook dienstweigeraars nog weieens tot inkeer komen, is dezer dagen teBergen- op-Zoom gebleken. De milicien v. d. M. die het vorig jaar voor straf onder de wapenen werd geroepen, wei gerde alle diensten en wist zelfs uit het arrestantonlokaal, na de boeien en het slot to hebben verbroken, te ontvluchten. Dooi den krijgsraad word hij voor dienst weigeren gestraft met vier maanden gevangenisstraf. Bovendion had hij nog veel op zijn kerfstok wegens brualiteit jegens zijn meerderen en veikoopen van ziju kleeron, waarvoor men hem echter niet heeft gestraft. Uit de gevangenis ontslagen, verricht hij thans mot veel pleizier zijn dienst en heeft zelfs aangevraagd vrijwillig onder de wapenen te mogen blijven. („L. en V.") De kostbaarste lading, welke tot dusver te Delfzijl is binnengekomen, ligt aldaar in do haven. H tt is de lading van hot Engelsch ijzeren barkschip „Quilpue", komende van Faltal (Chili), met 24,398 balen chiü-salpeter, eene waarde van f30 >,0 0 vertegenwoordigende. Vermelding verdient dat dit de eerste lading silpeter is, dio van uit Chili voor Noderlandsche rekening iu ons land wordt ingevoerd. De nieuwe spoorbrug te Velzen. Dinsdag zijn de nieuwe spoorwegbrug over het Noordzeekanaal (de grootste draaibrug van Europa) en het nieuwe station te Velzen in gebruik genomen. Tengevolge van de werkzaamheden aan de verhoogde spoorbaaD tusschen het station Velzen en de 'nieuwe spoorbrug, hadden de treinen op de trajecten Haarlem-Uitgeest en Haarlem—IJmuiden belangrijke vertraging. Te 9 uur ongeveer ging de dienst weer geregeld. Het nieuwe station te Velzen wordt met zijn mooi lang overkapt perron ten zeerste geroemd. De uien worden goedkooper 1 Tengevolge van de verminderde vraag naar uien voor Duitschland is de prijs daarvan, die in de laatste weken f8 a f9, ja zelfs fll per H.L. bedroeg, in Zeeland thans reeds gedaald tot f4 per HL. Te Wageningen had op de gasfabriek een ernstige ontploffing plaats. Onder den vloer van het machinegebouw had zich een hoeveelheid gas verzameld, dat, vlam vattende met een vreeseiijken slag ontplofte. De voormuur stortte in, de ramen en ko zijnen, benevens de deur werden er geheel uitgedrukt, de zolder met het dak een eind opgetild In het aangrenzend schaftlokaal en in de badkamer werden de ramen en deuren eveneens vernield, terwijl van de omliggende gebouwen de ruiten werden verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor de schade is aanzienlijk. Door eenige werklieden werd bij het verrichten van graafwerk te Scheveningen in de duinen achter de voormalige remise van de Electrische Tramwegmaatschappij een cacaobus opgegraven, waarin zich een bedrag van ruim f 300 aan bankpapier en specie bevond. Het geld, dat naar vermoed wordt van diefstal afkomstig is, is door de werk lieden, die het vonden, gedeponeerd bij de politie. Ereeken met debat. Ds. Visscher pred. hij de Ned. Herv. Gemeente in het Friesche dorp Rottevaile, is begonnen met de gods dienstoefeningen aan hoorders en hoorderessen gelegenheid te geven over zijn preek van gedachten te wisselen, inlichtingen te vragen enz. Of dit Dominee op den duur wel zal bevallen Nu de staking in het Roerbekken geëin digd is, zijn uit de provincie Friesland tal van arbeiders naar Duitschland vertrokken, om bij het mijnwerk werkzaam te zijn. Deze arbeiders dalen niet in de mijnen af, maar verwerken de steenkolen boven den grond (lossen en laden.) Dit werk is niet zwaar en geeft hooger daggeld, dan ze in Friesland kunnen maken. Chineezen zonder staart, in Indië. Aan vele Chineezen reeds werd van regee- ringswege toegestaan hun haarstaarten af te ieggen en zich in Europeesche kleederdracht te vertoonen. Langzamerhand wordt dit alge meen, want een goed voorbeeld doet goed volgen. Alle verzoeken worden toegestaan maar, naar men ons uit goede bron uit Ba tavia weet mede te deelen, zoo schrijft men aan de Sem. Ct, met een bedoeling, welke binnenkort den niet staart-dragenden Chinee zen als koud water op het lijf zal vallen. Het plan wordt n. m. geopperd den niet staart - dragenden Chineezen, die gerekend worden tot den gegoeden stand, een verhoogde belasting cp te leggen. De regeering gaat niet onverstandig van deze redeneering uit de staart-dragonde Chineezen hadden vroeger veel uit te geven voor het onderhoud van hun haarstaarten, welke soms doorvlochten waren van de duurste zijdethans is dit niet meor noodig en de uitsparing aan onder houd enz. komt het land ten goede zij zullen 'n extra hoofdgeld hebben te beta'en.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1