Texel's Belang mm van Laodbouw Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. KENNISGEVING. Pre d i k b e u r ten, ADVERTENTIËN. UITVOERING De Regeering heeft haar voorstel gehand haafd om van Staatswege aan bijzondere onderwijzers, die niet zijn in publieken dienst, pensioen uit te keeren, en dezulken aan pensioendwang te onderwerpen. Naar aanleiding hiervan schrijft prof. D. P. D. Fabius in de „Rotterdammer" „Het is een in hooge mate bedenkelijke stap om uit de Staatskas pensioen te gaan toeleggen aan menschen in het vrije bedrijf. Dit past bij de socialistische opvatting van den Staat als gemeenschap, zoodat allen, die maatschappelijke wei kzaamheid verrichten in dienst der staatsgemeenschap zijn ambte naren in dienst van het socialistisch geheel. En in die door en door verderfelijke beschou wing voegt het eveneens aan vrije burgers pensioendwang op te leggen. Licht onder de bedstede Te Utrecht brak Dinsdagavond een felle uit slaande brand uit in een huisje in de Zwaan- steeg, bewoond door zekeren Yan Meerten Janssen. De brandweer was spoedig op het terrein en weldra het vuur meester. Het huisje brandde gedeeltelijk uit, terwijl de aangren zende huizen waterschade kregen. De brand ontstond doordat kinderen met een lichtje onder een bedstede kwamen Niets was verzekerd. Influenza en longontsteking In noordelijk Friesland heer.-eht nu de influ enza, gepaard vaak met longontsteking In 't dorp Stiens is 't zeer erg; daar heeft men 40% „ziek volk. Uit Amsterdam wordt gemeld De hongerkunstenares Flora Toscais ten aanschouwe van een groot publiek, tot de etende menschheid teruggekeerd. De laatste oogenblikken van haar opslui ting bracht ze in groote kalmte door, zittende in nadenken verzonken, voor haar tafeltje met tijdschriften.- Zij was misschien wel wat bleeker. Scherpe opmerkers zagen dat ze den honger slechts met moeite in bedwang hield, maar een oningewijde zou toch waarlijk niet tien dagen en nachten hongerlijden, op haar nog blozend en gevuld gelaat gelezen hebben. Ter juister tijd hadden de werklieden de bres in de cementen wanden van de honger- cel voltooid en stapte Flora naar buiten, te midden van de bewonderende menschheid. In de burgerlijke gemeente Ransdorp (N.-H.) woonde een zeer bejaard echtpaar. Men meende dat de menschen het arm hadden. Nu is de vrouw overleden en het bleek, dat de oude ziel een spaarpot had gemaakt van pl.m. f 1400, waarvan de man niets wist. En daarvoor had men bijna gebrek geleden Men schrijf uit N.-Schans (Gron.): Zooals m. n weet, mogen de bewoners aan de gene zijde der limiet vleeschwaren tot een maximum van 4 pond vrij uit ons land invoeren. Deze omstandigheid maakte een slager alhier zich ten nutte, door zich bestel brieven van Duitschers te/laten toezenden. Met het bestelde vlee3ch overschreed de slager de grenzen, niet met het doel, om het aan hen, die het zoogenaamd hadden besteld, te bezorgen, maar om het van uit Bunde, het eerste station op Duitsch gebied, verder te verzenden naar Brunswijk. Een goed zaakje voor den man: geen invoerrechten, geen verplichte keuriDg De Duitsche ambtenaren kregen er eindelijk echter de lucht van en proces - verbaal volgde. Wat de koppigheid van één schipper aan het Rijk kan kosten bleek voor de Haagsche Rechtbank, waar zich een schipper had te verantwoorden, die geweigerd had 20 centen te betalen voor bet gebruik maken van een mestput te Wassenaar. Om de „cente" was het hem niet te doen geweest, want bij gaf dikwijls genoeg'n arme d een kwartje, maar hij was van idéé, dat de persoon die hem last had gegeven om de mest te lossen, die twee dubbeltjes moest betalen. Hoewel hij gerust zijn vrachtbrief met 20 centen had mogen verhoogen, en er dus niet de minste schade bij kon lijden ver draaide hij 't toch het gevorderde te betalen. Die koppigheid kost gelijk de president opmerkte aan het Rijk vijftig cents aan papier, een heele boel schrijverij en een gulden of vier voor reisgeld en tijdverlies aan de getuigen. Het O. M. vorderde, om de rekening kloppend te maken, de veroordeeling van den weer- barstigen schipper tot f5 boete of vijf dagen. Geeft de man wat waarschijnlijk is er de voorkeur aan om 5 dagen te gaan brommen, dan mag het Rijk hem nog 5 dagen den kost geven. En dat alles om twee dubbeltjes. Een waarschuwend voorval. Een meisje van 3 jaar slikte in de ouderlijke woning op den Goudschenrijweg te Rotterdam een erwt in, die in haar keel bleef steken. Zoo spoedig mogelijk liep men met het kimijo naar dr. Wagemakers in het Boschje doch ook diens hulp kwam te laat, het kind stikte. Tragisch einde. De dubbele moord te Amsterdam door J. D. van der Merk op zijne vrouw en jongste dochtertje gepleegd, heeft tengevolge gehad dat de dader is gearresteerd en achter slot en grendel gezethet tragisch einde van deze geschiedenis is, dat de beschuldigde, door ophanging in zijn cel, zich zeiven van het leven heeft beroofd. Het „Handelsblad" van Antwerpen meldt Zwarte bruiloft. Een bruiloft kwam Zaterdagnamiddag uit de St.-Servaaskerk te Schaarbank. Aan de poort ontvingen de jonggehuwden de gelukwenschen hunner vrien den, toen een man, die achter de rug een klak vol met roet had verborgen, op het gelukkig paar afkwam en de vuiligheid over het witte toilet der bruid goot Onwillekeurig trokken alle bruiloftgasten zich eenige stappen terug, om de zwarte wolk te vermijden, waarin de bruid gehuld was maar na het eerste oogenblik van ontzetting en terwijl de vrouwen jammerde, achtervolgde men den dader. Deze was niemand anders, dan de broeder der bruid, die zich wreekte, omdat hij op de bruiloft niet was uitgenoodigd. Men kon den plichtige vatten, maar de genoodigden dachten er niet aan dat hij nog de klak in de hand had, waarin het roet was geweest- En zich tegen zijne vervolgers verwerend, sloeg hij links en rechts met het hoofd deksel Men ziet van hier het effect, daar o, noodlot de wraakzuchtige bijna altijd de aangezichten trof J Politieagenten kwamen toeloopen, maar de orde kon maar worden hersteld toen deze ook zwart als schouwvegers waren, daar zij eveneens van de klak hun deel kregen. Inmiddels was de bruid in bezwijming gevallen en degenen, die haar tot het bewust zijn wilden terugbrengen, maakten zich - kon het wel anders? ook al zoo zwart als moorkens. Kortom het was als een groep schouwvegers in groot toilet. Uit Rusland. Uit St. Petersburg wordt door het Russische Telegraaf Agentschap ge meld, dat onder het rijtuig van Grootvorst Sergius, terwijl deze in Moskou op weg was naar het Kremlin, een bom werd geworpen. De grootvorst werd gedood, het rijtuig werd verbrijzeld en de moordenaar in hechtenis genomen. Een persoon werd ernstig gekwetst en verscheidene studenten in hechtenis ge nomen. Het getal vrouwen, dat de Amerikaan- sche blauwbaard Johan Hoch gehad zou heb- i ben is nu in de berichten van de Amorikaansche I bladen al tot veertig aangegroeid. Een dokter j te Chicago meent, dat Hoch verscheidene j i van zijn vrouwen heeft van kant gemaakt door den rand van haar trouwringen die, scherp geslepen was, zoodat hij een wondje aan den vinger veroorzaken moest, met het Indianenvergif curare te besmeren. Te Marseille heeft een diefstal plaats gehad, die getuigt van onderneminsgeest. Er is 's nachts ingebroken in de goederen loodsen van het spoorwegstation, en daaruit hebben de dieven een kudde schapen mede genomen, en niet een stuk of wat, maar 80 schapen. Die beesten moesten eerst over de spoorlijn worden gejaagd, en daarbij zijn er 20 achtergebleven, die door een trein wer den overreden. Men vond des morgens 11 doode schapen en 9 gewonde. De overige 60 zijn nog steeds zoek. („N. R. CL") Een bevroren ijsbeer. In de Diergaarde te Chicago had men sedert vele jaren een ijsbeer. Zijn lange gevangenschap had hem waarschijnlijk meer gevoelig gemaakt voor den invloed van de temperatuur, want ondanks zijn dikke pels en een overvloedige voeding is hij bij een koude van 26 graden vorst bezweken. Zijn oppasser had al sedert eenige dagen bemerkt, dat hjj last van de strenge koude had en reeds een warmere kooi voor hem gereed gemaakt toen hij hem bevroren in zijn oude kooi vond. In Amerika is alles mogelijk. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Belangrijke proeven op Tuinbouw gebied. I. Do Heer Fl. Schermer, tuinbouwer te Schoorl heeft in 1903 verschillende proeven genomen met Chilisalpeter, alof niet na voorafgaande bemesting met stalmest. 1. Proef op selderij (grove inmaak.) Voor afgaande teelt Doperwten. Het proefveld was in drie perceelen verdeeld, die elk 100 K G. stalmest i ntvingen, terwijl bovendien perceel II en III 1,35 en 2,70 KG. Chili ontvingen. Deze hoeveelheden werden 1 en 15 Mei (in twee gedeelten) uitgestrooid. De oogst had plaats op perceel I, II en III 15 Juni 12 Juni en 9 Juni. Oogst en kwaliteit werden door den proefnemer als volgt aange duid Perceel I Perceel n Perceel III Opbrengst: 160 kg. 204 kg. 309Vi kg. Kwaliteit: gewoon mooi zeer malsch en mooi De proefnemer zegt nog: De dubbele portie Chili-salpeter is het beste, mits met droog weer voorzichtig uitgestrooid. 2 Proef op Kropsla (Bonte Chili). Vooraf gaande teelt: Bloembollen, De drie perceelen ontvingen elk per H. A. berekend 200 K. G. patentkalie en 800 K. G. supherphosphaat (in den herfst 1902) Perceelen II en III werden bovendien bemest met 200 en 400 K.G. Chilisalpeter per H.A. Dus werd uit gestrooid in drie keeren met droog weer nl. 15 Juni 20 Juni en 27 Juni. De plant werden 15 Juni geplant en waren 18 Juni aangeslagen. Op elk perceel had men 20 planten gezet op 25 c.Mi Op 30 Juni was de groei op perceel II zeer sterk, terwijl perceel III den 25en Juni reeds beter stond dan perceel II den 30en. Aangaande den oogst zij het volgende ver meld Perceel I Perceel II Perceel III Datum v. oogst 1 Aug. 25 Juli 20 Juli Opbrengst 5 kg. 8 kg. 15 kg. Kwal. niet mooi mooi groote krop prachtig malsch. De proefnemer meldt nog De kroppen op perceel II en voornamelijk van perceel III wa ren door Chili veel grooter. Voegen wij hier nog aan toe, dat de Bonte Chili salade een der beste soorten is, en ook goed voor eigen teelt in tuintjes. Wij raden elk, die sal ide in zijn tuin teelt, een stikstof bemesting zeer aan. P. G. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van II tot en met 17 Febr. 1905. ONDERTROUWD. Arie Eelman en Neeltje den Braven (E'.erland.) GETROUWD: Geene. GEBORENJan, z. v. Maarten Bakker en Aaltje Jonkerman (de Cocksdorp OVERLEDENDieuwertje, oud 3 maanden d. v. Cornelis de Jager en Engeltje Lap (den Hoorn.) Zondag 1!) Februari 1905. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVoorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild. Voorm. 10 uur Candidaat Rijkx. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van ZwedeD Cocksdorp. Voorm. 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Iloorn. 's avonds 7 uur ds. Milatz. Sckagen, 15 Febr. Aangevoerd 6 paarden f 50 a f 200; 2 Stieren f 90 a f 120; 5 Gelde- koeien f 110 af 140; 28 Kalfkooien f150, f 240; 65 Nuchtere Kalveren f 8, a 21, 0 Schapen f 0 a f 0,0 Lammeren f al5 Varkens f 12,af 15; 16 Vette Vurkens 42 a 46 cent por kg.28 Vette Koeion f 170 a f340; Graskalveren f a f 90 Biggen f 9,00 a f 14Boter f 1,30 a f 1,40 per K.G.Kipeieren 13,a f3.50. Leiden, 17 Fobr. Tor markt werden heden aangevoerd: Ossen 221 stuks 1 158 a 1 275 9 Stieren f 135 a f 195; Veulens 0 stuks, 1 0—a 1 0 120 kalfkoeicn f 125 a 1 290 Melkkoeien f 125 a f290; 193 Varekoeien t 117 a 1229, 179 Vette koeien f 100 a f225 27 Vette kalveren f 40 a f 105 72 Magere kalveren f 6,— a f 10; GraBkalveren 1 af—; 98 Vette schapen 1 24 a f 32 227 schapen (weide) f 20 a f 26.Paarden af 406 Magere Varkens f 18 a f 36, Vette Varkens a ct. 138 Biggen 1 8 112 Lammeren f 0,a 1 0 Verloofd ASiïA ROEPER LUDOVlClfS E. M. KLAAR. Den 77") 16 Febr. 1905. Voor do vele en treffende bewijzoi van deelneming ondervonden bij hc overlijden van mijne geliefde Echtgenooti ELISABETH DE LANGE betuig ik mede ui naam mijner kinderen mijn liartcl\jken dank G. HONIG Cz. Koog a/d Zaan, 18 Febr. 1905. Allen die ons attentie bewezen bi 't heengaan onzer hoogbejaarde Vader behuwd- en grootvader betuigen wij bij dezei ten zeersten onzen dank. Uit aller naam, J. A. KONING. Texel, 18 Febr. 1905. OPROEPING. Ter zake de onder het voorrecht van boedel beschrijving aanvaarde nalatenschap van den heer JAN LEIEN Simonzoon, overleden ft IJrnuiden op 4 Februari 1905, worden zij, di< iets te vorderen hebben of verschuldigd zijn of borgtochten bezitten, verzocht daarvan opgaui te doen ten kantore van Notaris Cl. H. DE BÖEE te Texel of van den heer C. R. KEIJSER aldaar executeur testamentair, vóór 1 Maart 1905, Zij die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de onder hel voorrecht van boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschappen van Mej. Alberdina Josina GUESEN en Mej. Johanna Margaretha Jacoba GUESEN, respectievelijk overleden te Oudeschild op Texel den 10 December 1904 en den 6 Februari 1905 worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris G. DIKKERS teTexol, voor 1 Maart 1905 Allen, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan de nala tenschap van PIETER DAALDER Jbz., overleden te Oost op Texel, worden verzocht voor den len Maart a. s. opgave of betaling te doen bij ARIE DAALDER te Oosterend. Het Voorloopig Bestuur der Vereeniging „Texels Belang" roept bij deze leden en dona teurs van de afdeeling „den Burg," dringend op ter "VERGADERING op Maandag 20 Februari a. s,, 's avonds 7'/> uur in het Cafe „den Burg." Namens het voorloopig Bestuur, L. J. KIKKERT. .Afd. „T E X E L." Vergadering van Ceden op Dinsdag 21 Febr. 1905, 's avonds 7 uur in het Logement „De Zwaan." AGENDA: I. Ingekomen stukken. II. Rekening en Verantwoording van den Penningmeester over 1904. III. Stemming aangaande het al of niet hou den eener tentoonstelling in 1905. IV. Hot benoemen van een lid van bestuur ter vervanging van den heer Jac. ROEPER Sr. die tot Voorzitter is benoemd. Namens het Bestuur. Jac. ROEPER Sr., Voorzitter. Jac. KIKKERT Nz, Secretaris, De Directeur der Maatschappij tot Paarden verzekering „Ohdam" afdeeling Texel, beheerd door wijlen J. LEIEN, bericht dat de voorloopigo afdoening is opgedragen aan C. R. K E IJ S E R, Burg, Texel. van de -Rederijkerskamer „Eendracht maakt macht," op Zondag 26 Februari 1905, in hotel „De Zwaan," te don Burg op Texel Voor Donateurs met hunne dames. Niot-Donatours hebben toegang togen betaling, voor oon Heer 50 Cent, Heer en Dame 75 cent, BAL NA. - HET BESTUUR. EN f

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2