N* 1821. Donderdag 23 Februari 1905. IB'" Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bi) de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bueö op Texel. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 25 Februari 1905, des vóórmiddags te lO'/s uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 21 Februari 1905. De Burgemeester van Texel, C. KEIJSER Pz., L.-B. Te behandelen onderwerpen; TEXEL, 22 Februari 1905. De vergadering van „Texels Belang" afd. den Burg, Maandag in 't Café den Burg gehouden, was slecht bezocht. Ten einde echter de verdere regeling niet langer te doen vertra gen werd besloten toch maar een drietal commissarissen te benoemen als leden voor het hoofdbestuur, opdat spoedig eene ver gadering van dat bestuur zou kunnen worden gehouden. Tot commissarissen werden achtereenvol gens gekozen de heeren W. J. Langeveld Pz., W. Mets Cz. en R. Visser. Vergadering H. M. v. L. afd „Texel," Dinsdagavond te 7 uur in „de Zwaan." Te ruim halfacht waren we met z'n 13, toen de Voorz. de verg. opende met een welkom aan de aanwezigen, en daaraan toevoegde den wensch dat 1905 een goed jaar zal mogen zijn. De notulen daarop voorgelezen werden goedgekeurd. De rekening van den Penningmeester, hierop volgende, wees aan Voor den hengst aan ontvang f610, aan uitgaaf f 627,05; nadeelig slot f 17,05: Voor de afdeelingontvang f791,88' uit gaaf f 1589 89, nadeelig slot f 798. De recapitulatie luidde ontvang f1401,88Vj uitgaaf f 2216,94, nadeelig slot f 815,05 waarvoor de hengst „Martin" het eigendom der afdeeling is. De rekening, nagezien door de heeren S. Keijser Pz., de Rooij en Schumaker, werd in orde bevonden; bij monde van eerstge noemde werd tot goedkeuring geadviseerd. Daarna werd stemming gehouden over het al of niet houden van eene tentoonstelling in dit jaar. Het bestuur adviseerde om zulks niet te doen, waarmede het grootste deel der aanwezigen zich vereenigde. De verga dering was intusschen met een viertal leden vermeerderd. De stemming van een lid in het bestuur had tengevolge dat de heer Jb. P. Kikkert werd gekozen. Nog [werd van gedachten gewisseld naar aanleiding van het gesprokene door den keer B. C Lap op de vorige vergadering, in zake afwezigheid van den veearts; - besloten werd dat door het bestuur aan B. en W. een schrij ven zal worden gezonden, met het verzoek, te trachten bij tijdelijke afwezigheid van den veearts, een aspirant van de Veeartsenijschool te Utrecht voor dien tijd te bekomen. Een voorstel om ook dit jaar weder eene rammenkeuring te houden, vond algemeen bijval. De verdere besprekingen over fokdieren: paarden en wolvee, waren meer zoo „een praatje" en voor een verslag mitsdien niet bestemd. Oosteeend. 20 Febr. 't Was j.l. Zaterdag wel te wezen in de vergadering van „Nut en Genoegen." Gerookt werd er bijna niet en 't vrij uitvoeiig programma bood veel schoons aan. Als spreker trad op voor de talrijke ver gadering de Heer W. Mets Tzdie een zijner pennevruchten „Drie Lentes" als lezing gaf. Met diepe aandacht werd naar dit aan doenlijk rijmloos gedicht geluisterd. Aangrijpend schoon was ook de bijdrage geleverd door den Heer M. Kroon. Zij heette „Margaretha," en was mede een geesteskindje van den Heer Mets. Hooge, heilige ernst sprak uit beide voor drachten, en 't applaus, dat de beide heeren hiervoor inoogstten, was meer dan verdiend. Hierna kwamen verschillende komische bijdragen aan de orde De heer T. C. Bakker had veel succes met het zingen van „Een week gehuwd," en „Ik wil het wel zeggen, maar ik weet niet, of ik mag", waarbij de de Heer P. Graaf van den Burg voor het accompagnement zorgde Lief en aardig waren ook de zangstukjes met parlando van de dames Vos en Pool. Achtereenvolgens stelden zij voor„De Herderinnen", „Het Toekomstpaar" en „De Kellnerinnen Elze en Greta." De costumes der herderinnetjes waren keurig. De heer Boom begeleidde zeer ver dienstelijkde souffleur had eene gemak kelijke taak. Tusschen dit alles gaf de Heer S. Vlessing „De Twee Jantjes" van J. van Maurik. Er werd hartelijk gelachen om de dolle leugens der matrozen, die door den Heer V. op geestige wijze werden weergegeven. Toen de Voorzitter allen daDk zegde, voor wat den avond tot een nuttigen en genoege- lijken had gemaakt, noemde hij de bijeenkomst een waardig slot voor dezen winter. De Dames en Heeren, die hiervoor zorgden, worden in het volgend saizoen gaarne terug- j verwacht. Een prettig bal volgde en duurde tot drie uur. Een woord van lof voor de uitstekende muziek van de Heeren Graat, Geus en i Vlessing. 21 Febr. Door de biazerschuit T. X. 161 is in de Noordzee gevonden een scheeps- 1 boot van Noorsch model. Merken ontbreken. - Naar verzekerd wordt, zal Mr. S. de Vries van Amsterdam voor de a. s. verkiezing van leden voor de Tweede Kamer de candidaat zijn van de kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier. Waal, 20 Febr. Eergisteren had in de „Rijzende Maan" de jaarlijksche verhuring der wegen plaats. Tegen de verwachting der buurtheeren was de opbrengst minder dan verleden jaarin 1904 ruim f 28, nu f 24. Het aantal belanghebbenden was, evenals ijd, ook ditmaal groot. Db Cocksdorp, 20 Febr. Voor de tweede maal in dit seizoen kwam de heer De Jongh van De Waal naar hier om het publiek op eenige voordrachten te vergasten in het j lokaal van den heer Buijs. Achtereenvolgens werd met veel succes voorgedragen „De eerste en laatste vrijage van neef Gerrit." (Van Duijl.) „De boterham en de goudzoeker." (School meester.) „Hoe wordt men Kunstschilder?" (W. v. ZuylenJ „Naar 't stadhuis (W. v. Zuylen.) „Het lammetje." De opkomst had grooter kunnen zijn. De Cocksdorp, 21 Febr. In den nacht van Zaterdag op Zondag strandde op de Vliehors eene „perspomp", eene soort modder- machine. Des morgens vroeg vertrokken schuiten van hier ter assistentie. Genoemd vaartuig kwam van den Nieuwen Waterweg, gesleept door de sleepboot „Gerrit", met bestemming naar Wilmshaven. Door het ruwe weder brak evenwel bij het vuur schip „Haaks" de sleeptros, zoodat het yaar- tuig een speelbal der golven werd en op de Vliehors terecht kwam. Er waren 2 mannen (Puitschers) aan boord. Gisterenavond mocht het aan Cocksdorper visschers gelukken de machine in vlot water te brengen. Hij ligt nu aan het einde der Roggesloot geankerd. Oudeschild, 20 Febr. Een aardige verras sing hadden hedeu de leerlingen der openbare school alhier aan het hoofd der school bereid, bij gelegenheid van zijn 71e verjaardag. Toen de heer Muller in de school kwam, vond hij zijn tafeitje kwistig met kunstbloemen ver sierd en werden hem door de kinderen tal van passende geschenken aangeboden. Waar zulk een verstandhouding heerscht tusschen onderwijzer en kinderen kan dit stellig het onderwijs ten goede komen. Vlieland, 20 Febr. Gisteren is men met het afbrengen van „de Henning" flink gevor derd; in den avond werktan tij en maneschijn tezamen, naar we vernemen is het schip ruim 20 Meter zeewaarts gekomen. Ook aan het vlot brengen van de „Ruhrort" wordt krachtig gewerkt. De lading is reeds voor 't grootste gedeelte op reis naar Am sterdam. Men schrijft aan het Hbld. Dezer dagen deed bij een der korpsen een milicien het verzoek om van nummer te mogen ruilen, zonder dat hij evenwel het gevórderde bewijs van toestemming tot die ruiling van zijn vader kon bijbrengen. De korpscommandant was dientengevolge ver plicht, afwijzend te beschikken. Bedoelde milicien was gehuwd en oordeelde het beter den winter onder de wapenen door te brengen, om in het voorjaar met groot verlof te kunnen vertrekken. Het voorjaar was voor hem gunstiger voor het bekomen van werk. In die meening deelde ook zijn echtgenoote. Intusschen punt 3o. van 14 der beschikking van den Minister van Oorlog van 1 Februari 1902, schrijft voor: Voor de nummerverwisseling in art. 109 der Militie 1901 vermeld, behoort de minder jarige over te leggen een bewijs van toestem ming van vader, moeder, voogd of curator. Ofschoon de wetgever der Militiewet over het huwelijk zwijgt, wil het onzen bericht gever toch voorkomen, dat een toestemming tot nummerverwisseling hier gevorderd, dooi de vrouw van den milicien afgegeven, meer reden van bestaan zoude hebben dan eene van vader, moeder, voogd of curator. De man is, behalve milicien, ook het wettig hoofd van het gezin, en heeft als zoodanig voornamelijk rekening te houden met de eischen van zijn gezin. De vader is er buiten. Eene aanvulling van punt 3o zou zeker gerechtvaardigd zijn. Op den Haarlemmerdijk te Amsterdam kwam een vrouw met haar kleeren in aan raking met een brandend petroleumtoestel. Haar kleeren vatten vlam. In dezen be nauwden toestand vloog zij de trap af en de straat op. Een toevallig voorbijkomend koet sier sloeg haar zijn paardendeken om het lichaamhierdoor werd de vlam gedoofd. Maar toch kon niet voorkomen worden, dat de ongelukkige met brandwonden over dekt was. Zij werd per brancard naai- het gasthuis gebracht. TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per t maanden Voor dik Bdro SO Ct». Franco per pest door ge- keel Nidiklaxd 45 Ct«. Na»r Amerika an andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. I. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen lid J. Kuning Sz. II. Mededcelingen. Ingekomen stukken. III. Voortzetting van de behandeling van het rap port inzake marktregeling. IV. Vaststelling primitief kohier Hoofdelijken Om slag 1905. V. Idem kohier Hondenbelasting 1905.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1