1 1 1 1 s 1 \u\ 1 T i is; ic| N°. 1822. Zondag 26 Februari 1905. \F\ 1 Ai A SSi 1 1 i El 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad, 1 A| 1IM i i i i iH Ti Binnenland, BOEKHANDEL j j BOEKHANDEL PARKSTRAAT. i PARKSTRAAT. KAARTEN. I I Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. KAARTEN. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen b$j de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd bij den gemeente-veldwachter te de Waal een jas, gevonden op Hoogenberg. KOSTELOOZE VACCINATIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente TEXEL maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Woensdag, den 1 Maart 1905, 's middags dags 12 uur in de O. L. School te den Burg. op Donderdag, den 9 Maart 1905, 's voor middags ll'/i uur ten huize van Jb. BUIJS te de Cocksdorp. op Woensdag, den 1 Maart 1905's namiddags 3 uur in de O. L. School te don Hoorn. op Zaterdag den 4 Maart 1905 's namiddags 5 uur en op Vrijdag, den 10 Maart 1905 voor middags 10'/j uur ten huize van de Wed. W. Koppen te Oosterend, op Woensdag, den 1 Maart 1905 's namiddags 5 uur in de O. L. School te Oudeschild, op Vrijdag, den 10 Maart 1905, 's namiddags 7 uur ten huize van den geneesheer Van der Vegt te de Waal, of op Zaterdag, den 4en Maart 1905, 's namiddags 2 uur, in de O. L. School te de Koog. Texel, den 24 Februari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, RUIBING. De Burgemeester, C. KEIJSEK Pz. L. B. TEXEL, 25 Februari 1905. In eene vereenigde vergadering van de besturen van „Het Nut" en de „Alg. bewaar school," Woensdagavond gehouden, werd tot Directrice der Alg. Bewaarschool alhier be noemd Mej. Corn. Dalmeijer. Wij herinneren er aan dat morgen (Zondagavond) de Red -kamer „Eendracht maakt Macht" eene tooneelvoorstelling zal geven ook toegankelijk voor niet leden, in haar gewone lokaal: „de Zwaan." Gaarne geven wij gehoor aan een ons van geachte zijde gedaan verzoek, om mede te deelen dat Maandag 27 Febr. des avonds te 7 uren, in de Ned Herv. Kerk aan den Hoorn, de heer H. Meijering, eyangelist te Schagen, eene voorstelling hoopt te houden met lichtbeelden. De Cocksdorp, 23 Febr. Aangaande de hier voor anker liggende baggermachine kan nog medegedeeld worden, dat de bemanning dei- sleepboot „Gerrit" nog beproefd heeft de twee in nood verkeerenden te redden. Toen de sleeptros gebroken was, liet men eene sloep aan eene lijn naar de machine drijven, doch de twee mannen achtten het beter niet in die sloep te gaan, daar ze vol water was geslagen. Gelukkig dat het vaartuig even aan den binnenkant van de Vliehors strandde, anders zou het zeker niet zoo goed zijn af- geloopen. Het stooten was evenwel zoo hevig, dat alle deuren uit de sloten sprongen. Oogen- schijnlijk heeft ze niets geleden. Als eene bijzonderheid wordt ons mede gedeeld, dat er in den polder Eierland reeds eene vlucht kieviten is gezieD. Waal, 24 Febr. De heer A. Dros uit Tien- hoven, onlangs bevorderd tot arts, is benoemd tot Gem.-Geneesheer te West-Graftdijk (N.H.) Eene bijdrage wordt gevraagd voor eene uitnemend goede zaak Te Amsterdam is opgericht eene Nederl. Vereeniging tot hulp aan lupuslijders. Peze vereeniging stelt zich ten doel: in Nederland gevestigden Lupuslijders behulp zaam te zijn om door doelmatige behandeling te trachten genezing van hun ziekte te ver krijgen. Lupus (Wolf) genaamd, is eene vreeselijke ziekte, welke dikwijls den ongelukkigen lijder geheel misvormt en uit de maatschappij stoot, wijl zijn lijden jaren lang pleegt te duren. In werkelijkheid kende men voor deze ziekte tot voor korten tijd, geene behande lingswijze, die niet met zooveel pijn gepaard ging, dat zij reeds daarom dikwijls Diet kon worden toegepast, zoodat de geneesheer dan onmachtig den ondergang zijner patiënten moest gadeslaan. Hierin is thans gelukkig verandering geko men, door de pijnlooze lichtgeneesmethode, uitgevonden door den Deenschen hoogleeraar Finsen Het bezwaar blijft evenwel verbonden aan deze geneeswijze, dat ze zeer langdurig en kostbaar is, en om nu tegemoet te komen aan de hieruit voortvloeiende bezwaren voor minvermogende lijders, heeft zich deze Ver eeniging geconstitueerd. Mannen van naam, onder voorzitterschap van prof. Mendes da Costa, maken het bestuur uit en doen een beroep op allen, om als lid of begunstiger steun te verleenen. Door eene jaarlijksche contributie van f 2,50 is men lid, voor t 1,00 per jaar begunstiger. Opgaven worden verzocht aan het adres van den heer Th. J. van Haren Noman, Kei zersgracht 313, Amsterdam, penningmeester dezer vereeniging. Inbrekers gevat. Een brutale inbraak heeft in den nacht van Woensdag op Donderdag te Helder plaats gehad, in de villa van den heer Kraakman aan den Polderweg. Wij ontleenen daaromtrent aan het Dbl. van Helder: De politie scheen er de lucht van te hebben gekregen dat zooiets werd voorbereid en daarom waren een paar politiemannen sinds eenige dagen bij den heer K. ingekwartierd. Woensdagmiddag ontving de heer K. een briefkaart, waarin hem werd bericht dat zijn zoon te Schagerbrug wonende, erg ziek was, en zijne spoedige overkomst werd verzocht. Des avonds vertrok de heer K. met zijne echtgenoote daarop met den trein. Dat bericht schijnt echter verzonnen te zijn geweest om den heer K. van huis te doen gaan, want ternauwernood was hij met den trein vertrokken, of de in het huis aan wezig zijnde agenten hoorden gerucht en stelden zich verdekt op in de alcoof, waar zij nog niet lang hadden gewacht,, toen zij een stem hoorden zeggen „hier zit de buit" terwijl te gelijktijdig aan de alcoof deuren werd gemorreld. Van de binnenzijde wierpen de agenten nu deze deuren open en zij bevonden zich van aangezicht tot aangezicht tegenover een der inbrekers, zekere C. H. Konijn, wonende in de Stationstraat, terwijl op eenige afstand in een deuropening stond Arie Smit, een gepasporteerd Indisch militair, wonende in de Vijzelstraat. Laatstgenoemde haalde ter stond een revolver voor den dag en loste twee schoten op de agenten, onderwijl KoDijn den agent Jacques met een zware ijzeren reebout, een z.g. schapenpen, een slag in de maagstreek toebracht. De agenten nu ook van hunne vuurwapens gebruik makende zonden den vluchtenden inbrekers eenige kogels na. Door het opgeschoven keukenraam waardoor zij binnengekomen waren, kozen Konijn en Smit het hazenpad, achtervolgd door de agenten, die hen echter niet konden inhalen en daarom in het huis terugkeerden, om daar den toestand op te nemen. Hier en daar werden sporen gevonden, die er op wezen, dat de heeren naar geld gezocht hadden. Er was evenwel geen geld in huis, dus viel er ook niets te kapen. Later op den dag werd Konijn gearresteerd in „Café Rust", een koffiehuis op Onrust, terwijl Smit in zijne woning werd gevonden en van zijn bed werd gelicht. Voor den commissaris van politie geleid, bleven beide ontkennen, iets met den inbraak uitstaande te hebben, doch ten opzichte van Smit werd het overtuigend bewijs spoedig gevonden, daar een der revolverkogels van de agenten hem aan rug en arm had getrof fen en de kogel in den arm was blijven zitten. Met het oog op zijne verwonding werd Smit na de voorloopige instructie, die tot diep in den nacht duurde, naar het Zieken huis vervoerd, terwijl Konijn achter slot en grendel werd gebracht, in afwachting van zijne overbrenging naar Alkmaar. Die overbrenging geschiedde Vrijdag. De Drankwet en het kienspel Wat de Drankwet al een beroering veroor zaakt, kan o.m. blijken uit het feit, dat het gemeentebestuur van Woensel een request heeft ontvangen van 10 vergunninghouders, met verzoek het kienen in de bierhuizen te verbieden. Zij gronden dit verzoek op de omstandig heid, dat de Drankwet genoemd spel in cafés met „vergunning" verbiedt en door dit ver bod tal van bezoekers aan die cafés onttrok ken worden en naar de bierhuizen gaan om daar te kunnen kienen". Men wil de gewichtige quaestie op haren en snaren zetten en een vonnis uitlokken, ten einde met beslistheid te weten of het kienen, zooals het daar plaats heeft, een hazardspel is in den geest der Drankwet. De wet verstaat onder hazardspel elk spel, waarbij in het algemeen de kans op winst van het toeval afhaDgt, ook wanneer die kans toeneemt bij meerdere geoefendheid of de grootere behendigheid van den speler. Hieronder zouden dus, streng geïnterpre teerd, ook vallen kaartspelen en biljarten, doch die zijn toegelaten en tot groote smart en schade van de BrabaDtsche herbergiers „met vergunning" is het kinderlijk kienspel verboden. Een lastig geval Op de onlangs te Amsterdam gehouden veiling van den inventaris van het hotel „Prins Hendrik" werd ook een ijskist geveild, die nog in den kelder stond. De gelukkige kooper heeft er voorloopig nog niet veel plei- zier van, want de ijskist is niet weg te krij gen uit den kelder, die later een verbouwing schijnt ondergaan te hebben. Men heeft hem de koopsom alvast laten betalen en hij heeft al heel wat onkosten gemaakt maar meer dan recht op de ijskist heeft hij nog niet. Wie weet een voor beide partijen bevre digende oplossing Niet zeer stichtelijk. Ruzie in de kerk. Na afloop der gods- I dienstoefening in de Ned. Herv. kerk te j Holysloot, onstond er twist tusschen den notabel B. en den president-kerkvoogd K. i Het liep al spoedig zóó hoog, dat B. op K. toevloog, en hem een blauw oog sloeger jS bij de politie een klacht ingediend. j Elk seizoen levert zijne series van abnormaliteiten. Vooral het voorjaar is rijk aan zulke bijzonderheden. Koeien met 4 kalveren, kalveren en lammeren met 3, 4 of 5 pooten. Een geheel nieuwe afwijking I is bij den heer J. Francis in den polder I Burghorn, gemeente Schagen, te zien. Daar j heeft eene zwarte bonte koe een roodbonte stier en eene blauwe kui ter wereld gebracht. Zulk eene kleurmengeling zal wel zelden voorkomen. Weerspannig schutterplichtige. Een schutterplichtige te Amsterdam, die weigerde op te komen, is daarvoor ettelijke malen gestraft. Onlangs kwam de provoost- geweldige hem deswege halen en werd hij in de provoost gestopt. Dat was hem niet naar den zin en hij weigerde het voedings briefje te teekenen, bewerende, dat hij vege- tatiër was. De autoriteiten aanvaarden die verklaring en bezorgden hem tarwebrood met koffie. Dat beviel echter den schutterplichtige niet en als protest tegen het militairisme verklaarde hij nu, dat hij heelemaal niet zou eten. Dat hield hij een paar dagen vol, doch toen hij zag, dat dit niet hielp, begon hij plotseling zoo'n spektakel te maken, dat men dacht aan toevallen en den chef van den geneeskundigen dienst er bij haalde. Deze kwam en verordende, dat de man in vrijheid zou worden gesteld, maar beloofde hem, dat hij weder ingerekend zou worden, als hij weer op de been was. Dit is blijkbaar geschied, want, zegt het „N. v. N.", thans ontvingen we een uitvoerige klacht van een zijner vrienden, waarin mede gedeeld wordt, dat de weerbarstige schutter weer is opgepakt en beweerd wordt, dat dit afschuwelijke militaire menschenmoord is De secretaris wel 1 De secretaris eener afdeeling van den Ned. Boerenbond verzond onlangs het volgende bericht per briefkaart feberewarie 1905 Ge Achte ke Misstie Ge lief te zende voor de af De ling volgens prijs op gaaf 300 Zak Sillie van 50 kieloo leeveriDg, Halluf Maart 153 Mat kalluk die kund u zende Met de af DeelingGe lief Hier van be Richt te zenden of Wij de silie Halluf Maart kune ont vaDge dat Wort tijt om te ge bruike voor den rog Hier van in af Wagting N. N. Sikkele taris van de af deling X. Een 101-jarige. Onder vele blijken van belangstelling vierde de oudste inwoner van Gouda, Jacobus Schep, provenier in de werkinrichting, zijn lOlsten verjaardag. De oude Schep is nog helder van geesten goed gezond. Bij gunstig weer maakt hij nog dikwijls onder geleide een wandeling. Naar aanleiding van dit zeldzaam feit wordt uit Gouda aan „L. en V." geschreven „Een levende logenstraffing van de bewering dat alcohol en veel rooken iemand vroegtijdig ten grave sleepen, mag voorzeker wel ge noemd worden de oudste inwoner dezer ge meente Jacobus Schep, verpleegde in de werkinrichting alhier, die gisteren in de beste gezondheid zijn lOlsten verjaardag vierde. Steeds ziet men hem mef zijn onafscheidelijk pijpje of wel met een gekregen sigaar in den mond, terwijl hij maar o, zoo graag nog een borrel lust en dien dan ook nooit of te nimmer afslaat, wanneer men hem er een aanbiedt, hetgeen natuurlijk, sedert hij in de „Werk inrichting" verpleegd wordt, niet vaak meer geschiedt. Vroeger echter moet hij bepaald een stevige drinker geweest zijn." Iemand uit Harlingen, de gelukkige bezitter van een gouden tientje met den beeldenaar der Koningin met loshangend haar, heeft dit aan een liefhebber uit Amsterdam verkocht voor een prijs van195 gulden. De „Leeuw. Cour." deelt het mede. Te Amsterdam is opgericht eene Ver eeniging voor volksmuziek in de open lucht. Zij stelt zich te doel de bevordering der muzikale ontwikkeling van het volk, en wil haar doel trachten te hereiken door het geven van kosteloos toegankelijke uitvoeringen van goede muziek en zang in de open lucht. ANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1