N°. 1823. Donderdag 2 Maart 1905. 18de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschQnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE EOOIJ, Parsktraat Burg op Texel TEXEL, 1 Maart 1905. Door de rederijkerskamer r Eendracht maakt macht" werd Zondag in het hotel „de Zwaan" eene uitvoering gegeven voor dona teurs, geïntrodnceerden en ook toegankelijk tegen betaling van entreé. Was bij eene vorige uitvoering dier vereeniging de opkomst niet groot te noemen, thans was de zaal vrij goed bezet. Opgevoerd werd het over bekende en door velen geliefde tooneelspel, „Baboe Rita" of ,,'t Was maar een loods" voor rederijkers bewerkt, van den schrijver Ruisch aan wiens pen zoo menig tooneelspel is ont vloeit, dat vroeger zeker op geen repertoire van een liefhebberijtooneelgezelschap mocht ontbreken, doch later den baan heeft moeten ruimen voor stukken van ander genre van den nieuweren tijd. Over de opvoering meenen wij allen te moeten vermelden dat ofschoon eDkele rollen niet onverdienstelijk werden vertolkt toch het geheel boven de krachten der jeugdige kamer gaat. De opvoering van het nastukje voldeed ons over het geheel veel beter en was meer berekend voor de krachten der vereeniging. Een geanimeerd bal sloot de avond. In de vergadering van Commissarissen van „Texels belang," gisteren in het Hotel „de Lindeboom" gehouden, werden tot leden van het dagelijksch bestuur gekozen de heeren W. Mets Tz., J. Daalder Dz. en R. Visser, respectievelijk als Directeur, Secretaris en Penningmeester, terwijl tevens een commissie van 4 personen bestaande uit de heeren F. Heeroma, J. de Jongh, M. Kroon en B van Zweden werd benoemd om met het dagelijksch bestuur samen plannen te beramen voor het maken van propaganda en het verkrijgen van extra inkomsten. Omtrent de voorstelling met lichtbeelden te den Iioorn en aan den Burg, gehouden in de kerkgebouwen der Ned. Herv. Gemeente, kunnen wij volstaan met verwijzing naar het bericht desbetreffend ons van Oosterend toege zonden. De hofstede „Ruimzicht" met arbeiders woningen, groot 124 Hectaren Wei-, Hooi en Bouwland, in den polder Eierland, is gistermiddag door den Rentmeester, den heer Winkler, publiek verhuurd. Huurder werd de heer J. J. van Maldegem uit Zeeland, voor f 3250.— Uitgevoerd van 7 tot en mot 27 Feb., 29 koeien, 13 kalveren, 74 schapen, 1 paard en 32 varkens. Het hoofdbestuur der Noord- en Zuid- IIoll Reddingmaatschappij heeft de gouden medaille van verdienste toegekend aan den heer Jb. Buijs Sr. te de Cocksdorp, die in Januari 1.1. 25 jaren lid is geweest van het plaatselijk bestuur der Maatschappij alhier. De heer C Schaap, H. d. S. te Den Hoorn, staat op de voordr. voor H. d. S. te Koedijk. Waal, 27 Febr. De laatste bijeenkomst in dit seizoen van „Nut en Genoegen" Zater- dag avond gehouden, mag uitstekend geslaagd heeten. De leden P. Zijm, W Rijk en H. Zijm hadden op zich genomen, een voordrachten avond te geven, en zij hebben zich op uitne mende wijze van hun taak gekweten. 12 voordrachten, alle van komisch en aard, werden ten beste gegeven en hartelijk is er èn om de voordracht zelve, èn om de goede vertolking gelachen. Het goed opgekomen publiek vermaakte zich best en gat zijne tevredenheid door luide bijvalsbetuigingen te kennen De Voorzitter bedankte aan het slot Spre kers en Hoorders en riep allen een hartelijk tot weerziens toe. Oosterend, 28 Febr. 1905. De Heer Mete ring heeft hier j. 1. Zaterdag voor tal van belangstellenden zijne lichtbeelden vertoond en zijne vertellingen ten beste gegeven, terwijl af en toe door allen werd gezongen. Ook de meisjesvereeniging „Maria Martha" liet zich herhaaldelijk tot genoegen van de aanwezigen hooren. Nadat de Heer B. van Zweden had mede gedeeld, dat de Heer Meijering Evangelist der Inwendige zending voor Noord Holland is, en hier zijne voorstellingen belangeloos gaf, de 5 cents entiée toch was voor de Meisjesvereeniging, bracht de voorsteller eerst verschillende portretten uit ons Vorstelijk huis op het doek, benevens dat van Paul Kruger en eenige gezichten uit IJmuiden. Een pakkend verhaal werd vervolgens ge geven bij de verschillende tafereeltjes uit de geschiedenis van den armen Bob en de rijke Marietje. Voor kinderen vooral was aardig het verhaal van de kleine Anna, die naar Curaqau wilde om haar vader te zoeken en in het bosch verdwaalde. Ze ontmoette een strooper, die haar terecht bracht, en die bewogen door de kinderlijke taal van Anna, 't stroopersvak verliet, om een braaf mensch te worden. Ook naar de platen aangaande „Citta en Harry" werd met genoegen gekeken, en zeer duidelijk was de vertelling, die er bij gegeven werd. De lichtbeelden waren over het algemeen duidelijk en velen hebben er bij genoten. Met dank aan den Heer Meijering en met een „tot weerziens" werd de vergadering door den Heer van Zweden gesloten. Thans kan nader worden medegedeeld, dat Mej. Th. van Eek van Oegstgeest hier in de afdeeling van den Protestantenbond zal optreden op Zondag 12 Maart met het onderwerp „Oorlog in strijd met onze Christe lijke beginselen." Het uur zal later bij advertentie bekend gemaakt worden. De handelsvereenigiug „Wilhelmina" heeft tot heden aanmerkelijk minder onder hare leden kunnen uitbetalen, dan in het vorig seizoen, niettegenstaande de prijzen voor garnalen gemiddeld veel hooger waren. De vangsten blijven klein en vooral binnen- gaats is dezen winter heel weinig te yangen. i Ook klaagt men erg over veel vuil in het vischwater. De Cocksdorp, 27 Febr. Er is eene school- vereeniging voor De Cocksdorp opgericht met aanvankelijk 22 leden. Tot leden van het Bestuur zijn gekozen de heeren A. C. Toet, R. G. Barends, P. Zeylemaker, J. Kalis, M. Reuvers en C Witte Jz. waarvan de eerste drie resp. tot voorzitter, penningmeester en secretaris. Een reglement werd samengesteld. Door visscherlieden van hier zijn eenige duizenden zakken aangekocht, ten einde te worden gebruikt bij het op Vlieland gestrande schoenerschip „Henning". Om de geul, welke voor het afbrengen van het schip wordt gegraven, op diepte te hou den, wil men n.l. een dam om het schip leggen van zakken, gevuld met zand. Eenige jaren geleden is zulks met gunstig gevolg toegepast bij het afbrengen van een schip bij huisduinen Voor het afbrengen van de „Mercur" zal f 7500 worden uitbetaald. Oudeschild, 27 Feb. De voorstelling met lichtbeelden, hedenavond in de Koningin WilhelminaBewaarschool gegeven doorleden van het Heilsleger, werden flink bezocht en vielen over 't geheel zeer in den smaak. Wat er werd voorgesteld, gesproken en gezongen, was ongeveer gelijk aan dat wat aan den Burg werd ten beste gegeven. Mocht ook niet iedereen in alles kunnen medegaan met de wijze van optreden der heilsoldaten, toch zal stellig ieder moeten erkennen, dat zij onuitsprekelijk veel goeds doen. Vooral in de groote steden zijn zij duizenden ten zegen De geldstukken, die men afzondert om hen bij hun liefdewerk te steunen, zijn stellig goed besteed. Uit IJmuiden zijn berichten ontvangen van onze dorpsgenooten, die daar bezig zijn met bergingswerk bij de te „Zandvoort ge strande stoomboot „Alba." Reeds heeft men van den inventaris en ook van de lading maïs eenige schuiten vol geborgen. Het onstuimige weer belemmerde in de laatste dagen het werk. Een aantal vertegenwoordigers van vereenigingen van onderwijzers hebben zich gevormd tot eene commissie voor pensionnee - ring van onderwijzers weduwen en weezen zij brengen nu de belangen van dezen in een adres onder de oogen der Tweede Kamer en verzoeken, waar zooveel weduwen en weezen van thans fungeerende onderwijzers naar hun overtuiging onverzorgd in de toekomst zullen achterblijven, der volks-vertegenwoordigers dringend, dat door toekenning van eenige terugwerkende kracht, bijv. tot de datum der indiening van het thans aanhangige wetsont werp, zooveel mogelijk aan hun bezwaren worden tegemoetgekomen. Groote| parodie op de Drankwet en op den strijd tegen het drankmisbruik kon zoo schrijft men aan de „Middelb. Crt." wel Diet geleverd worden dan te IJzendijke. Daar is op den buitenmuur van het ge meentelijke arrestantenlokaal aangeplakt het reclame-biljet voor een soort oude jenever, die „een man met een gezond oordeel drinkt." Waar op eene bevolking van 2750 zielen meer dan honderd drinkgelegenheden gevonden worden, is een dergelijke aanbeveling op een gemeentegebouw zeker wel ietwat ongepast. „Het Volk" bevatte onlangs het volgende bericht „De veldwachter te Eefde bij Zutphen heeft een eisch tot schadevergoeding ingesteld van f 200 tegen een zekeren van CampeD, omdat deze hem belachelijk had gegroet en uitgelachen en hij daardoor een slechte spijs vertering had gekregen, die een meer kostende voeding noodig maakteDit is, naar de „Zutph. Ct." bericht, niet geheel juist. Het blad meldt De zaak is, dat van Campen onlangs veroordeeld werd wegens beleedigiDg van den veldwachter v. d. Meulen. Sedert dien tijd werd de toch reeds niet bijzonder hartelijke verhouding tusschen hem en v. d. Meulen er nog onaangenamer op. Van Campen nam over zijn veroordeeling wraak door den veld wachter telkens wanneer hij hem tegenkwam met zoo innemende beleefdheid te groeten, dat het sprekend leek op voor-den-mal-houderij. Later ontstond er tusschen hen een kwestie over een voetpad, waarvan v. d. Meulen, naar van Campen beweerde, ten onrechte gebruik maakte. De zaak kwam voor den rechter en de veldwachter werd in het ongelijk gesteld. Hierover nam v. d. Meulen nu op zijn beurt wraak door tegen v. C. een eisch tot schade vergoeding in te stellen En hij motiveerde dien eisch door aan te voeren, dat door het gesar en getreiter van v. C. zijne zenuwen erg geleden hadden, en dit een maagziekte ten gevolge had gehad daardoor moest hij zich sterker voeden, en die kosten wilde hij nu op v. C. verhalen. 'Erwten goed in de kook In het Oldambt (Groningen) is door ver schillende proeven gebleken, dat een bemes ting met superphosphaat zeer gunstig werkt op „de kook" der erwten. Op gronden, waar zonder die meststof geeD goedkokende erw ten konden worden verbouwd, werden met die meststof de erwten goed in da kook. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bup.g 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1