Ik Zondag 5 Maart 1905. t ITS 18de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. BOEKHANDEL NI 1824. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. PARKSTRAAT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Idvertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübö op Texel- GEVONDEN VOORWERPEN: Gedeponeerd ten Raadhuize1 zakdoek gevonden in do Hoogerstraat; 2 slaapmutsen, gevonden te den Hoorn, 1 bontje achtergelaten in het Hotel „Texel." TEXEL, 4 Maart 1905. „Texels belang," de Vereeniging die inden laatsten tijd zooveel malen werd genoemd, heeft thans een hoofdbestuur, naar wij in een vorig nummer konden vermelden. De mannen, die aan deze beweging den grootsten stoot gaven en er voor ijverden, werd het vertrouwen geschonken aan het hoofd der Vereeniging te staan, en die keuze mag zeker goed genoemd worden niet alleen, zij doet ook vertrouwen op een gewenscht succes. Volgeus besluit der alg. verg. Zaterdag 21 Januari jl. in hotel „Texel" gehouden, treedt de Vereeniging in werking 1 Maart dezes jaars. Die datum is alreeds gepasseerd en niet onmogelijk vraagt meer dan eenhoe is het er nu mede? Wij verwachten dat het hoofdbestuur op deze vraag wel antwoord zal geven, door allen die als lid of donateur hunne medewerking hebben toegezegd, daaraan te herinneren, op dat bij een eventueel geval wanneer de Ver eeniging hare verplichting tot uitkeering moet nakomen, zij daartoe ook in staat zal zijn. En men rekene dat niet gering. De mogelijk heid bestaat dat nog in geruimen tijd niemand eenige aanspraak zal kunnen doen gelden, doch ookhet tegendeel kan zich voordoen en spoedig uitkeeringen worden gevraagd. Hoe de Vereeniging daaraan gevolg denkt te kunnen geven, wogen wij niet te beslissen, doch zeer zeker is het noodig dat met spoed een kapitaaltje moet worden bijeengebracht. Daartoe mede te helpen is aller plicht, en daarop meenen wij krachtig te mogen aandringen. Doe ieder wat en doe wat veel gij rijkeren. Het doel: „weduwen en weezen financieel te steunen," waar zij te betreuren hebben het verlies van hunnen kostwinner, is zeker wel zoo edel, zoo goed, dat niemand zich daaraan kan of mag onttrekken. Niet iedereen gevoelt daarvoor, helaas! evenveel; 't zou ook kunnen voorkomen dat iemand, financieel eenigszins sterk, zal zeggen „voor mij is 'tniet noodig;" gelukkig man, zeer gelukkig zijt gij, zouden wij zoo iemand antwoorden, móog dat uw deel zoo blijven doch zoudt ge uit dank voor dat voorrecht, clan niet een offertje willen brengen voor hen die niet zoo bevoorrecht zijn? Het zal u immers niet deeren en veel leed zult ge hel pen verzachten. „Wat ge hebt m'n vriend, dat woet ge, wat u wacht, dat weet ge niet Niet ieder die in voorspoed leefde, mocht zich daarin verheugen tot het einde toe. Meer dan een voorbeeld leerde wel anders. Doch neem aan dat het lot u gunstig zal blijven, is dat dan geen reden te meer om daarvoor uwe dankbaarheid te toonen? Och, mochten allen dit beseffen en door goede bijdragen zulks bewijzen, opdat „Texels belang" in waarheid tot zegen zal kunnen zijn van velen, welke zwaar worden getroffen. Wij herinneren er aan dat tegen heden avond 8 uur eene groote openbare vergadering is uitgeschreven in het hötel Texel, door de S(ociaal) D(emocratische) A(rbeiders) P(artij), afdeeling Helder. Het woord zal worden gevoerd door eene Dame: Henriëtte Roland Holst; de heeren zullen als sprekers evenwel niet zijn uitge sloten, doch dan voor debat. 't Wil ons voorkomen dat hotel „Texel" heden avond wel op een goed bezoek zal kunnen rekenen, al zou 't maar alleen zijn om eene Dame over de politiek te hooren. De laatste buitengewone vergadering van het Nut, voor dit seizoen, zal worden ge houden Vrijdag 10 Maart a.s., in het gewone lokaal. Als spreker zal dien avond optreden de heer Mr. W. L. Ten Kate, van Purmerend. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. B. Loman, te Zandvoort, voorz. van de Kon. liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Waal, 1 Maart, Voor de vacante betrek king van onderwijzeres aan de school alhier, hebben zich 7 sollicitanten aangemeld, en wel 3 dames uit NoordHolland, 2 uit Friesland, 1 uit Zeeland en 1 uit Drente. Oosterend, 3 Maart. Over enkele dagen zal de oude Sint Maartenskerk der R. Katholieken alhier onder de hand des sloopers vallen, en weldra zal een nieuw gebouw op ongeveer dezelfde plek verrijzen. In het dak van de oude kerk staat het jaartal 1786. Een veel ouder gebouw vindt men op Zeven huizen, dat, naar men zegt, ook weldra ge sloopt zal worden. Photografen doen zeker goed, met van deze gebouwen opname te doen, alvorens de slooper er de hand aan slaat. Verschillende vogels zijn reeds weder uit het Zuiden teruggekeerd De kieviten zijn hieronder het sterkst vertegenwoordigd Ook de Bontbekplevier laat zich reeds weder zien. Vlieland Aan de bergers der lading van de gestrande stoomboot „Ruhrort" is f 49Ü0 bergloon uitbetaald. Engelonmakerij. De „N. Arnh. Crt schrijft De engelen makerij, het ombrengen van „onnoozele kinderen, pas bestraelt door 't levenslicht," schijnt een specialiteit van dit Kabinet en zijne trouwe meerderheid te wor den. Minister Harte (van Tecklenburg) be treurt nu reeds twee accijnswetjes, die „naeu verscheenen, weer heener. gingen". Het Overijselsche Verlegenheidswet, de trots van den Premier, werd door den eigen vader „van het levenslicht berooft". Afgaande op het Voorl. Verslag, betreffende het wetsontwerp tot oprichting van een Technicum te Haarlem, staat ook dit e9n eervolle begrafenis, met veel hulde en bloemen, te wachtenterwijl ook van het wetsontwerp betreffende de kamers van Landbouw mag worden gezegd, dat „de Doot quam op de lippen, En 't zieltje zelf gingh glippen." Alleen de Drankwet bleek niet „zoo'n Pareltje vol glans." dat het te goed geacht werd voor deze aarde. Zij verbleef ons. Zoo krijgt het Rijk zijn belasting. Het district Beverwijk, zoo schrijit men aan het N. v. d D., waartoe o. a. ook Schoten bohoort, telt sedert de laatste jaren wegens den aanbouw van een uitgestrekte arbeiders wijk, voor een deel onder Haarlem, en voor een deel onder Schoten gelegen, honderden van nieuwe kiezers, wanneer deze slechts hun aanslag in de Personeelo Belasting vol doen Om nu de bevolking te helpen heeft een ongenoemde een bedrag van f 5000 ter beschikking van eene kiesvereeniging gesteld, welke thans druk bezig is het verschuldigde voor de belastingplichtigen aan te zuiveren. Eene overtreding van den Minister van Waterstaat. Te Rotterdam werd de aandacht van den inspecteur van den arbeid, gevestigd op eene overtreding der arbeidswet, waarvoor niemand meer of minder zou bekeurd moeten worden dan de minister van Waterstaat. Het bezorgen van telegrammen aldaar is tegenwoordig gedeeltelijk opgedragen aan jongens beneden den leeftijd van 16 jaar, wier diensttijd niet te 7 uur is afgeloopen, maar die ook nachtdienst hebben. Ook zijn in het lokaal geen lijst en arbeidskaarten aanwezig. De inspecteur gaf als zijn meening te ken nen, dat het bovengenoemde niet binnen de perken der wet valt. Waarom niet, zou men zeggen. Een voorbeeld uit velen. In het verslag yan de Gezondheidscommis sie voor de gemeenten Rhenen, Rosendaal, Westervoort, Eist en Huisen deelt de com missie mede, dat bij het woningonderzoek bleek, hoe moeilijk ook de eenvoudigste hy- giënsche begrippen bij de plattelandsbevolking ingang vinden. Een flinke mesthoop is voor een boer iets te kostbaars, dan dat hij dezen als onhygiënisch zou kunnen beschouwen. Koemest wordt zelfs door velen als direct gunstig voor de gezondheid beschouwd. Herhaaldelijk worden ook daar, waar het zeer goed anders kan, naast slaapplaatsen, varkens-, konijnen- of geitenhokken gevonden, om van het pluimgedierte niet eens te spreken en zoolang het begrip dat zulke toe standen absoluut verkeerd zijn, nog niet bij de menschen is doorgedrongen, zoolang zal het ook zeer moeielijk zijn een behoorlijke naleviDg van de, van hooger hand voorgeschre ven hygiëaische maatregelen te verkrijgen. Te Maastricht zijn zwermen zwaluwen aangekomen, een verschijnsel dat men zelden zoo vroeg heeft waargenomen en dat wordt toegeschreven aan de felle koude in het zuiden. Onder het opschrifteen eigenaardig Christendom" schrijft „De Standaard:" „Volgens schrijven van ds. Wagenaar uit Friesland in de „N. Rott. Courant, zijn de sociaal-democraten ook Christenen. Hoe wordt dit nu beredeneerd Aldus „Nederland is een Christelijk land. Daar door dragen velerlei rechtsvormen en ge woonten hier een Christelijk karakter. Tot het volk van dat Christelijk land behooren ook de sociaal-democraten. Dies onderwerpen ook zij zich aan die vormen en gewoonten. Alzoo zijn ook zij Christenen. Pas nu ditzelfde op de Joden toe. „Er wonen ten onzent 100,000 Joden. Ze onderwerpen zi ch aan de vormen en gewoonten van dit land, except voor een deel den Sab bath. Dies zijn ook die Joden Christenen. „Van de Christus-loochenaars geldt precies hetzelfde. „Ook dezen behooren tot het Christelijk Nederland, en ook zij volgen de vormen en gewoonten van onze natie. Dies zijn ook de Christusloochenaars tot de Christenen te rekenen. „Maar omgekeerd waren dan de Christenen in de eerste twee eeuwen heidenen. „Zij toch leefden in heidensche landen, be hoorden alzoo tot een heidensch volk, en loefden onder heidensche rechtsvormen en usantiën. Wat dunkt u van deze logica? Een slimme klant. In den Raad eener plattelandsgemeente in Noord-Brabant kwam de aanleg eener tele foonlijn aan de orde. Er werd gesproken, hoeveel dit de gemeente elk jaar zou kosten. Een der leden maakte de opmerkingof voor dat ding veel steenkolen noodig waren? (L. en V.) Van een ijsbeer. De Amsterdamsehe correspondent van de „Prov. Gr. Ct." was onlangs in Artis getuige van een typisch tooneeltje bij het ijsberenhok. Daar tuimelde door een ongelukkig toeval het zeer jonge, in gevangenschap geboren ijsbeertje in den put met water en dreigde te verdrinken. Eenige kinderen zagen dat en riepen den oppasser. Deze kwam direct aansnellen, doch had weiDig lust zich in de ijzeren kooi te wagen om den kleinen ijsbeer te redden. Plotseling kreeg hij een ingeving en riep met klagende stem om den moeder, die den bijnaam heeft van „degele." Moeder-ijsbeer begreepzeker aan dezen smartelijken uitroep, dat er iets bijzonders aan de hand was, want zij kwam snel aansjokken en liep regelrecht naar den put. Daar zag zij haar kind in gevaar en schepte het jonge ijsbeertje met haar linker poot er met een fermen zwaai uit. Liefdevol haalde zij wat stroo uit haar hok en hiermede den drenkeling omwikkelend, rolde zij haar jong naar haar hok. Twee dagen bleef het ijsbeertje onder moeders hoede en vertoonde zich daarna weer gezond en wel aan de voor het ijzeren hek spelende kinderen. Had de oppasser niet bijtijds het goede denkbeeld gehad de moeder te roepen, toen haar jong in gevaar verkeerde, dan was het ijsbeertje stellig verdronken, en dat zou voor Artis-bestuur en vooral voor de kinderen, die veel van het beest houden, een groot verlies zijn geweest. Om kachels voor roesten te bewareD, wanneer men ze na den winter op zolder zet, doet men het volgende Neem 5 cent roode was, 2'/> cent terpen tijn en 27j zwartsel. Dat smelt men door elkaar en smeert er de kachelpijpen met een kwast goed mee in. Het volgend jaar behoeft ge ze maar uit te poetsen met een drogen schuierdaarbij zult gij geen last hebben van rook of onaan gename lucht in keuken en kamer. Groote bruilofspret. Te Dussen zullen uit één gezin vijf perso nen binnenkort in het huwelijk treden, nl. de vader, twee zoons en twee dochters. Deventer heeft nog altijd zijn dakloozen. Twee gezinnen, die van de gelegenheid om 's nachts onderdak te hebben van gemeente wege geen gebruik wenschten te maken, vertoeven nog steeds dag en nacht op de open straat in den Molengang. Den dakloozen, die tot nu toe in het ge bouw aan den Berg 's nachts werden onder gebracht, is gisternacht voor'teerst onderdak gegeven in een groot ijzeren schip, onlangs door de gemeente aangekocht en voor nacht verblijfplaats ingericht Van deze gelegenheid maakten gebruik een moeder met acht en een moeder met vier kinderen, benevens een eenloopend mans persoon. (Zw. Ct.) Het Hoofdbestuur van den Bond van Nedorlandsche Onderwijzers, dat met inge nomenheid kennis nam van de ingediende wetsontwerpen tot regeling van de pensioenen voor onderwijzers en hunne weduwen en weezen, zooals deze thans door de Regeering zijn gewijzigd, verzocht aan de Tweede Kamer hare medewerking te willen verleenen tot wijziging van het Wetsontwerp in dien zin, dat ook worde voorzien in de opneming van eene bepaling, waarbij onderwijzers op 65-jarigen leeftijd verplicht worden tot pen sioenaanvraag, op welken leeftijd over 't. algemeen een onderwijzer niet meer geschikt is voor zijn werken in het openen van de gelegenheid tot het verkrijgen van vol pensi oen op jongeren leeftijd dan den 65 jarigen, indien vervanging door jongere krachten wenschelijk is. EN RAN1 Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1