N\ 1825. Donderdag 9 Maart 1905. IS3" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave Prijs der Adverteniièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel KOHIER HOOFDELIJKEN OMSLAG. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat een afschrilt van het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1905, gedurende vijf maandeD, van den 7en Maart 1905 tot en met den 6en Augustus 1905, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 6 Maart 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING, C. KEIJSER Pz. L. B. HERHALINGSOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens den staat, gevoegd bij het Kon. Besluit van 16 Januari 1905 No. 26. krachtens art 111 der Militie wet 1901, dit jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst moeten komen Lichting 1898 de compagnieën hospitaalsoldaten 26 dagen, het korps pontonniers 21 de regimenten vesting-artillerie 25 het korps pantserfort-artillerie 25 Lichting 1899 het korps torpedisten 35 dagen. Lichting 1900: de regimenten infanterie 28 dagen, de compagnieën hospitaalsoldaten 28 het korps pontonniers 28 de regimenten vesting-artillerie 28 het korps pantserfort-artillerie 28 het regiment genietroepen, met uitzondering van de vesting!elegrafisten die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het sedert ingetrokken Koninklijk Besluit van 29 Februari 1884 no. 13 28 dagen_ Lichting 1901 van de treinafdeeling der regimenten veld artillerie, zij die daarbij van de regimenten huzaren zijn overgeplaatst 21 dagen, het korps torpedisten 28 Lichting 1902: de regimenten infanterie 19 dagen, de compagnieën hospitaalsoldaten 19 de regimenten cavalerie 35 de regimenten veld-artillerie 28 het korps rijdende artillerie 28 het korps pontonniers 19 de regimenten vesting-artillerie 19 het korps pantserfort-artillerie 19 het regiment genietroepen, met uitzondering van de vesting-telegrafisten die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het sedert ingetrokken Koninklijk besluit yan 29 Februari 1884 no. 13 19 dagen. Lichting 1903 het korps torpedisten 35 dagen, van het regiment genietroepen, de vosting? telegrafisten die hebben voldaan aan het be paalde in den eersten vctlzin van artikel 6 van het sedert ingetrokken Koninklijk Besluit van 29 Februari 1884 no. 13 10 dagen. Texel den 7 Maart 1905. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. Lo. B. TEXEL, 8 Maart 1905. Spreelcavond Henrictte Roland Holst. De openbare vergadering, uitgeschreven door de S. D. A. P., afd. Helder, tegen Zater dagavond 1.1., in hötel „Texel," was, zooals wij verwachten, druk bezocht, zelfs vele dames hadden blijkbaar den lust niet kuunen weèr- staan om iemand barer sexo te booren spreken over de politiek, waarvoor in den regel de dames zich niet zoo bijzonder interesseeren. Het onderwerp was, naar men weet: „de vruchten der Christelijke politiek". De critiek daarop bleef dan ook niet achterwege, hier wat korter daar wat uitvoeriger doch wellicht zou meer juist geweest zijn: „de Sociaal democratie en wat zij wil," want niet on duidelijk was het propaganda maken voor die partij het doel van deze vergadering. De spreekster, Mw. Roland Holst, was dit ten volle toevertrouwdzij deed zulks op een alleszins nette en gematigde wijze; ge durende een paar uren was zij aan het woord, kalm, duidelijk en zonder onnoodige opwinding; van het begin tot het einde bleef zij degelijk en waardig, waardoor hoorderessen en hoor ders hare rede met aandacht konden volgen en ook volgden, terwijl meermalen eene pittige opmerking een glimlach te voorschijn riep. Wij zullen geen uitvoerig verslag van het gesprokene geven, 't zou te uitgebreid worden, wij bepalen ons dus tot het volgend resumé Hetgeen door het huidig Ministerie voor het volk is tot stand gebracht, is volgens de spr. al zeer weinig, of niets. Verschillende daden en wetten werden aan het ontleedmes onderworpen en er bleef dan al luttel weinig van over. Alleen de onge vallenwet maakte eene uitzondering, ofschoon die, door het daarin niet opnemen van land arbeiders en visschers, ook nog verre van Yolmaakt was. Aan elk onderwerp dat door spr. behandeld werd, paste zij aan, hoe de soc. democraten dit wenschten en zoo kwam den aanwezigen ter kennis, dat deze partij opkomt voor de rechten van het volk en voor diens geestelijke en stoffelijke welvaart; zij wenschtalgemeen kiesrecht, goed onderwijs en tot ouderen leeftijd, kosteloos onderwijs (ook Middelbaar en Hooger) voor kindoren der arbeidersklasse en den kleinen burgerman, indien zij daarvoor aanleg blijken te hebben; ziekteverzekering, ouderdomspensionneering, vermindering van maritieme uitgaven, betere maatregelen tot verbetering van de volksgezondheid, verkorte arbeidsdag, vrijheid van arbeid, afschaffing nachtarbeid voor bakkers, bescherming van de vrouw en het kind tegen overmatigen fabrieksarbeid, rechtvaardiger belastingdruk door die meer progressief te maken, enz. Werd het tegenwoordig Ministerie sterk gecritiseerd omtrent hetgeen het heeft gedaan in zake al deze eischen, juister gezegd hetgeen het niet heeft gedaan, en wenschte de spr. dat wij dit Ministerie het volgend vierjarig tijdperk niet aan de Regeering zullen zien, ook de liberale concentratie werd Diet zooveel beter geacht, ook van liberalen en vrijzinnig democraten werd niet veel verwacht als dezen aan het bewind zouden komen't was alles „lood om oud ijzer." Zoolang het kapitaal de overheerschende macht blijft behouden in ons parlement, zal voldoende verbetering van de nooden en be hoeften van het volk steeds uitblijven dit was, vergissen wij ons niet, de conclusie waartoe de spr. kwamverbetering alleen kan worden verwacht door versterking en meer krachtig worden van de sociaal demo cratische partij. Ten slotte uitte de spreekster den wensch dat de oprichting van eene volkskiesvereeni- ging alhier, de vrucht zou zijn van het ge sprokene op dezen avond. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt, waaruit de leider van deze vergadering, de heer Meijer, de gevolgtrekking meende te mogen maken dat de aanwezigen met het gesprokene door de spreekster van dezen avond, instemden. De vergadering werd hierna gesloten en in alle kalmte verlieten de aanwezigen de zaalaan den uitgang werd gecollecteerd voor eene strijdpenning voor de a.s. Juni- verkiezing. De voorbereiding van de campagne voor de a s. verkiezingen, zooals wij deze bijeen komst zouden willen betitelen, heeft plaats gehad. De S. D. A. P. heeft, zoo zij zich al geene aanhangers heeft verworven, op dezen avond, naar 'tons voorkwam, geen ongun- stigen indruk gemaakt. Naar ons werd medegedeeld herdacht de heer C. Keijser Pz. gisteren den dag dat hij gedurende 25 jaren zittiDg had in het Burg. Armbestuur, van welk college hij Voorzitter is. Die dag giDg niet ongemerkt voorbij voor hem zeiven, voor zijne medebestuurders en voor de verpleegden in het Gesticht van Weldadigheid. Ziet de heer K. zeker met voldoening op het afgelegde tijdperk terug, het moge hem gegeven zijn nog langen tijd zijn krachten aan deze verzorgingstaak te kunnen wijden. Aan den jubilaris werd door zijne mede bestuurderen (Dames en Heeren) een wandel stok met zilveren handvat waarop toepasse lijke inscriptie en jaartal 1880 1905 vereerd. Zeer jammer was het zeker dat de jubilaris dien dag, tengevolge ongesteldheid, verplicht was het bed te houden. Dat de bewoners van het Gesticht werden onthaald, spreekt wel van zelve. In memoriam. Begin dezer week kwam alhier de tijding dat de heer E. SlamaD, te Uudeschild wonende, tijdelijk te Amsterdam voor eene oogen-operatie verblijf houdende, aldaar was overleden. De heer S. is hier eene zoo goekgekende persoonlijkheid, dat wij bij uitzondering van dit sterfgeval melding maken. Wie toch kende hier Slaman niet, de man die bij zijne gewone werkzaamheden, steeds tijd wist te vinden voor die vereenigiDgen waaraan hij zich verbond. Zoo herinneren velen zich zeker de veel vuldige zorg welke hij op zich nam voor de Vereeniging Hulpbetoon, Fonds van Toe- laag, Vriendenkring, en niet minder zijne vele bemoeiingen voor de oprichting van de Vereeniging V.I.O.D., uitkeering bij overlijden. In de geschiedenis van deze Vereenigingen staat den naam van Slaman geboekt als een der ijverigste medewerkers en wordt daar zijn persoon meermalen hulde gebracht. Ook in het gewone leven was de eenvoudige werkman steeds tot hulp en steuu bereid. Slaman bereikte den lBeftijd van 77 jaren, nog voor korten tijd geleden mocht hij zijne 50-jarige echtvereeniging vieren, waarbij het hem niet ontbrak aan belangstelling van zijn vele vrienden. Eene operatie aan de oogen, welke scheen te zullen gelukken, deed hem vertoeven te Amsterdam en daar, ver yan zijne geliefde woonplaats, overleed hij. Zijn stoffelijk overschot zal hier echter ter ruste worde gelegd, grafwaarts gedragen en gevolgd door zijne oude vrienden. Aan de nagedachtenis van den eenvoudigen werkzamen man, die zooveel deed voor ande ren, wijden wij een woord yan welverdiende hulde. Den Hoorn, 7 Maart. Een ongeluk, dat bijzonder goed is afgeloopen, overkwam gisteren den knecht van den heer C. V. Met paard en wagen, waarachter een driewielige kar was gebondenonder Weezenspijk gekomen, schrikte het paard van 't geraas, dat de daar geplaatste windturbine maakte. Alles geraakte in de sloot naast den weg. Gelukkig bekwam noch de voerman noch het paard letsel en ook de rijtuigen werden niet beschadigd. Oost, 8 Maart. Alhier zal zich weder tij delijk een gezin uit Zeeland vestigen totdat eene nieuwe woning daarvoor in Het Noorden gereed zal zijn. Men deelt mede, dat dit geziu uit tien personeu bestaat. TEXELSCHE COURANT. VAN DEN

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1