Over Staatspensioneering. Op den beschrijvingsbrief van de vijfde jaarvergadering van den Bond voor Staats pensioneering komt als eerste punt voor een voorstel van de afdeeling Schagen, gesteund door andere afdeelingen. hetwelk beoogt te laten vervallen den imperatieven eisch van den bondeen gelijk pensioen aan mannen en vrouwen op zekeren leeftijd. Wel zal dit, aldus wordt in de toelichting van het voor stel gezegd, het einddoel blijven, doch aan bondsvrienden, die allereerst willen zorgen, dat „oud en arm" niet meer mogelijk zal kunnen zijn, moet de gelegenheid worden geopend te strijden voor een stelsel, dat tot het einddoel kan leiden en tevens reeds dadelijk een einde maakt aan alle ouderdoms- ellende, in dier voege, dat aan alle mannen en vrouwen, op een nader te bepalen leeftijd, gelijke rechten worden toegekend op een minimum inkomen, door middel van een staatspensioen. M. a. w. men moet niet blij ven staan op den eisch, dat een gelijk staats pensioen aan iedereen op zekeren leeftijd zal worden verleend, maar men ijvere er voor, dat van staatswege zoo noodig iemands inkomen, indien de betrokken persoon een bepaalden leeftijd bereikt heeft, zal gebracht worden op een minimum. Bij de behandeling der onderwijzers pensioenwetten in de Tweede Kamer is door den heer Ter Laan o. m. amendementen, ook voorgesteld totverplicht ontslag geven op 65-jarigen leeftijd en recht op pensioen na volbrachten 60-jarigen leeftijd. Het is bekend hoe in den laatsten tijd het aantal loterijen is toegenomen en het is vooral ten platte lande verbazend in somige streken, hoeveel last men heeft van aanbiedingen om aan zoogenaamde landbouw-loterijen deel te nemen. De kans om tot de gelukkigen te behooren bestaat en een landbouwer ontving de mededeeling dat op zijn nummer een piano was gevallen. Er werd tevens medegedeeld dat de prijs per stoomboot was verzonden uit R, naar T. De landbouwer met een voertuig met twee paarden bespannen naar het ruim twee uren ver gelegen T., om de piano in ontvangst te nemen. Dat instru ment bleek echter te zijn een kinderpia nootje, alias glasorgeltje van een kwartje waarde. (N. R. Ct.) Te Ritthem heeft zich een geval van vermoedelijke vergiftiging voorgedaan. Maandagmorgen beklaagde zich bij den burgemeester dier gemeente de landbouwer B. uit den Schorepolder, dat Zondagavond hij en zijn geheele gezin, tezamen 11 personen, jong en oud, ongesteld waren geworden na en, naar hij meende, tengevolge van het gebruik van brood, dat Vrijdag ten zijnen huize gebakken was van meel, gemalen bij den molenaar van Nieuw en St. Joosland van aan B. toebehoorende tarwe. Bij de zieken deden zich hoofdpijn brakin gen enz. voor. Een na Maandagmorgen te hulp geroepen geneesheer verklaarde dat deze ziekte-verschijnselen het gevolg van vergiftiging zouden kunnen zijn; hoewel hij dat niet met beslistheid verklaarde. In de trog werd wel een een stof gevonden, blauwer dan het meel, doch wat dit was, kon nog niet worden vastgesteld. Het resteerende halve brood, dat niet goed gaar gebakken schijnt te zijn geweest, het meel en een deel der uitbraaksels zijn in beslag genomen, terwijl de justitie een onder zoek heeft ingesteld. De zieken zijn intusschen allen reeds weder hersteld. Of zich inderdaad in het meel eenige ver giftige stof heeft bevonden, en zoo ja, hoe deze daarin is gekomen - dan wel of misschien de tarwe bedorven is geweest, of wel dat er eenige andere reden voor de plotselinge algemeene ziekteverschijnselen is, zal de justitie wel uitmaken. Een geschenk van Van Heutsz. De „Soer. Ct," maakt meldiDg van een eigen aardig geschenk, dat generaal Van Heutsz voor de Koningin mee naar Holland nam toen hij verleden jaar naar hier kwam. Toen Van Heutsz te Atjeh als luitenant geplaatst werd, was dadelijk zijn aandacht gevallen op den grooten rijkdom aan delf stoffen van den bodem, en later begon hij een kleine verzameling aan te leggen en kreeg met behulp van de Atjehsche hoofden, een mooie verzameling van gouden sieraden en geweven goederen, sarongs met gouddraad en platina bijeen. Al wat Atjeh voortbrengt, is daarin ver tegenwoordigd. In het begin van 1904 was de verzameling compleet en deze verzameling heeft de generaal tijdens de audiëntie, die H. M. de Koningin hem verleende, Baar aan geboden. Aan intrinsieke waarde moet het ongeveer een kwart ton bedragen. Met groote dankbaarheid heeft de Koningin het geschenk aanvaard. Toekomst-advertentie. Een jonge weduwe, in staatsdienst, met recht op pensionn en vooruitzicht op spoedige bevordering, zoekt als levensgezel een jongen man met eenig vermogen, die in staat is, gedurende hare ambtsbezigheden haar in huis en keuken te vertegenwoordigen ook moet hem het toezicht over kleine kinderen kunnen worden toevertrouwd. Serieuze aanbiedingen etc. Door de firma Van Duysen Co. is aan den minister van binnenl. zaken een adres gezonden, waarin in overweging wordt gegeven in plaats van de Nederlandsche Staatsloterij aan te wijzen eene premie-ver zekering en deze [op zoodanige wijze in te richten a. dat zij geen verlies van geld aan de deelnemers veroorzaakt b. dat van de winst-trekkenden een hooge belasting wordt geheven c dat deze heffing, hetzij geheel of ge deeltelijk voor een algemeen liefdadig doel wordt geheven c. dat deze heffing, hetzij geheel of gedeel telijk voor een algemeen liefdadig doel wordt besteed Een plan dat aan bovengenoemde eischen vol doet is in een bijlage eenigszinsaanschouwelijk voorgesteld. Door een vergadering van tweeduizend katholieken te Arnhem is protest aangetee- kend tegen de herhaalde opvoering van „Allerzielen" in den aan de gemeente toebe hoorenden en door haar geëxploiteerden schouwburg" en voorts tegen het feit, dat geen enkele stem in de raadsvergadering tegen de opvoeriDg is opgegaan. Intusschen werd in den schouwburg te Arnhem het stuk niet alleen voor een volle zaal gegeven, maar moesten honderden teleur gesteld worden. Te Oldenbroek bond een „grappenmaker" een dooden haas aan 't achtereind van een wagen. De voerman werd door een passeerenden veldwachter bekeurd wegens vervoer van wild in gesloten jachttijd. Zeer waarschijnlijk zal de bekeurde deze grap met een paar dagen hechtenis of een paar gulden moeten boeten. Door den heer J. Elema, Rijkslandbouw- leeraar te Hoogeveen, wordt het volgende geschreven Eenige malen heb ik middelen moeten opgeven tegen schade door kraaien op pas- gezaaide haverakkers. Er wordt als werkzaam middel opgegeven het zaaizaad te begieten (en goed om te scheppen) met een mengsel van 9 deelen petroleum op één deel water. Op 1 H. L. is noodig 5 liter van dit mengsel. Voor aardvlooien op koolplanten enz. zou helpen eene bestrooiïng van zand met petro leum gedrenkt. I liter petroleum op 4 liter zand. Als werkzaam middel tegen rups in kruis en aal bessen boomen vond ik in een vakblad opgeven bestrooiïng met goed en fijn slak- kenmeel. Misschien zijn deze middelen voor den een of ander nuttig te weten. Eene proef is aan te raden en weinig kostbaar. Zonderlinge oppasser 1 Op 3 Februari 1.1. is door een officier in Den Haag aan zijn oppasser, een huzaar, ter hand gesteld een bankbiljet van f 40 en een gouden tienguldenstuk, ten einde van dat geld rekeningen te betalen, hetgeen niet is geschied. De huzaar geeft voor zich niets meer te herinneren dan dat hij ergens in een tapperij is geweest en eerst op 5 Februari in de Vlamingstraat weder tot bewustzijn te zijn gekomen en tot de ontdekking dat hij de f 50 geheel kwijt was en bovendien nog een bedrag van f 8, dat hem toebehoorde en de rekeningen. Ter navolging 1 Een ingezetene van Oud-Beierland heeft ter gelegenheid van een huiselijk feest een bedeeling in geld onder den armen van alle gezindten doen houden. Vermoedelyk een goed zaakje. Dat kionbanken wat beteekenen, moge blijken uit het volgende Een houder van kienbanken te Gestel heeft naast zijne herberg een huis gehuurd, waar hij thans laat kienen, daar het hem bij de nieuwe drankwet in zijn eigen lokaal waar by vergunning heeft, verboden werd. Naar men mededeelt, betaalt de herbergier voor die woning per week f 3,50 aan huur en dat voor een enkelen dag per week kienen. Hieruit kan men zoowat begrypen wat zoo'n kienbank den kastelein moet opleveren en hoe hy daarom al het mogelyke beproeft om de wet te ontduiken. Een koppensneller Vrijdagavond verzamelde zich een menigte voor de woning 67 in de Stationstraat te Rotterdam. Het gerucht ging, dat een dar,; bewoners zich den hals had afgesneden. Een der buren waarschuwde spoedig de r politie en een geneesheer. gn Geneesheer, voorzien van verbandmiddelen j - en twee agenten waren spoedig ter plaatste Ka aanwezig en tot aller verwondering zat a de zelfmoordenaar ongedeerd op zijn stoel. Uit een en ander bleek, dat een familie- dei kwestie de goede verstandhouding onderling 7' verstoorde en tengevolge hiervan dreigde de uu schoonzoon des huizes zich te onthalzen, greep een mes, haalde het langs zijn hals, ke viel rochelende op den grondschoonmama p' gillende de straat op en zoonlief ongedeerd hij had nl. den rug van het mes gebruikt 1 Een oude dame. Den 12 Maart a.s. hoopt Mevr. de wed. Abrahams, geb. Wijnberg, te Kampen, haar 106den verjaardag te beleven. Al te ijverig. Men meldt aan de „N. R. Ct." Naar wij vernemen, zouden ter secretarie van de gemeente Zwollerkerspel eenige onregelmatigheden ontdekt zijn bij de jongste kiezersaangifte. Met name moeten al te ijverige „agenten" hun eigen handteekeningen geplaatst hebben op de aangiftepapieren, zonder dat de betrokkenen van een en ander op de L hoogte waren. Het moet in het voornemen I liggen, deze feiten ter kennis van de justitie 1 te brengen. Geen drank meer. Door den Minister van Marine zijn nieuwe schaffingstarieven voor het personeel der zeemacht vastgesteld, zoowel voor Nederland als Oost en West-Indië, welke met ingang f van 1 April a.s. in beproeving worden geDO- men. De verstrekking van jenever als genot middel is daarbij vervallen en zijn de extra verstrekingen uitgebreid, terwijl op de ver jaardagen van de leden van het Koninklijk Huis aan de mindere schepelingen een toelage van f0,50 zal worden verstrekt. Nederlandsche neutraliteit 1 Het Journal des Débats schrijft De Nederlandsche regeering heeft zich her haaldelijk beziggehouden met de quaestie van de handhaving der neutraliteit in het Verre Oosten. Sinds verscheiden maanden is het Oostindisch eskader belangrijk uitgebreid en thans vormt het een gelijksoortige en goed gewapende vloot. Een eskader onder bevel van vice-admiraal Von Snethlage is samen getrokken te Tandjong-Priok (Java) van waar het de verschillende zeestraten van de Indische Zee bewaakt. Dit eskader bestaat uit de pantserschepen „De Ruijter", „Hertog Hendrik" en „Koningin Regentes" en de beschermde kruisers „Hol land", „Noord-Brabant", „Gelderland", „Ut recht" en „Zeeland." Deze schepen zijn alle van moderne constructie en goed bewapend. Zij voeren 206 Krup-kanonnen van het nieuwste model en hebben een bemanning van 2700 schepelingen. Twee torpedodivisies behooren bij dit eskader. In de verschillende zeehavens is het garni zoen der forten op oorlogssterkte gebracht en het landleger versterkt tot 40.000 man. Men ziet uit deze beknopte opsomming, dat de Nederlandsche regeering, in strijd met hier en daar heerschende meeningen, over voldoende middelen beschikt om haar onzijdigheid te handhaven. Wat is een baby? Aan eenige Engelsche vrouwen werd de vraag gesteld„Wat is een baby zoo lezen wij in het groene Amsterdamsche Weekblad. Antwoord: Den schrik van den vrijgezelmoeders schat. Den despoot in 't meest republikeinsche gezin. Een wekker, een middag-kraaier, een nach telijk rumoermaker. Een bezit, dat niemand benijdt. Laatste uitgave van het menschelijk ras, waarvan alle ouders in den waan verkeeren, het schoonste exemplaar te hebben geleverd. Een vroemdelingetje, voorzien van een paspoort dat hem toegang verleent tot ieders genegenheid. Een voorwerp waarvan men verwacht dat wij het zullen kussen, waarvan wij den aan blik moeten genieten. Op een weg in de Fransche provincie hield dezer dagen een automobiel stileen dame en een heer stegen uit en legden een pak aan den weg, waarna men haastig weer instapte, en vlug wegreed. Een wegwerker, die het pak opende, vond daarin een levend kind in diepen slaap. 5000 Frs. aan bank papier waren bij de vondeling, tevens een verzoek om het kind goed te verzorgen, waarby de belofte, dat in dat geval verder geld zoude gezonden worden. Kinderen per automobiel te vondeling leggen, is wel het allernieuwste

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2