T Zondag 12 Maart 1965. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. BOEKHANDEL N°. 1826. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. PARKSTRAAT. EN n 8 Rit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerixa en andere landen met terhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertmtièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 bal, gevon den in den tuin van het Hotel „Texel1 sponsdoos, gevonden in de Weverstraat; I parapluie, gevonden in de Parkstraat. VERORDENING. Burgemeester en Wethouders van TEXEL brengen ter openbare kennis, dat op 1 Maart j.l. door hen is afgekondigd „de Bouw- en wouingverordening voor deze „Gemeente." Afdrukken dier verordening zijn tegen betaling der kosten ter Secretarie verkrijgbaar. Texel, den 10 Maart 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER, Lo. Burgemeester. RUIBING Secretaris. Keuring van Dekhengsten. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens ontvangen bericht van Heeren Gedepu teerde Staten dezer provincie bij de in October j.l. gehouden hengstenkeuring is afgekeurd de bruin bonte hengst „Polio" van C. Garritsen te Eierland alhier. Texel, den 10 Maart 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. KEIJSER, Lo. Burgemeester. RUIBING, Secretaris. Jaariijksche toelating van nieuwe leerlingen op de O. L. Scholen. Do Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 April a. s. leer lingen tot de O. L. Scholen in de Gemeente kunnen worden toegelaten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaren en zes maanden hebben bereikt, waartoe men zich vóór 25 Maart a.s. moet aanmelden bij de betrokken hootden der scholen onder overlegging van het vaccinatie beivijs. De leerlingen, die tot de school met uitge breid leerplan te den Burg wenschen toegelaten te worden moeten op 1 April a. s. het vijfde of een hooger leerjaar van eene school voor ge woon lager onderwijs met vrucht hebben door- loopen, hetgeen zal moeten blijken door over legging van een desbetreffende verklaring van het hoofd der lagere school, waar de leerling onderwijs genoot. Texel, den 10 Maart 1905, De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER, Lo. B. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Gemeenteraad is bolegd op Maandag den 13 Maart 1905, des vóórmiddags te 11 uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 10 Maart 1905. De Burgemeester van Texel, F. KEIJSER L.-B. Te behandelen onderwerpen I. Installatie nieuw benoemd lid, do lieer J. Koning Sz- II. Benoeming tijdelijk Wethouder. TEXEL, 11 Maart 1905. Geheel in den geest van den overledene wien zulks gold, werd Donderdagmorgen op de begraafplaats der R. Katholieken alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den Hr. E. Slaman, die in het Zieken. huis te Amsterdam overleden, alhier zijn laatste rustplaats zou vinden. Een tweetal bestuursleden van „Onderling Hulpbetoon" hadden zich des morgens reeds naar Oudeschild begeven en begeleidden den doode naar hier, waar aan den ingang van het dorp velen zijner vrienden stonden te wachten om het stoffelijk overschot de laatste eer te bewijzen, 'tzij als dragers, 't zij door zich bij den stoet aan te sluiten. Die droeve stoet getuigde van waardeering, voer 't geen door den eenvoudigen man in zijn werkzaam leven was gedaan. Hij ruste in vrede. Zijn nagedachtenis blijve steeds in eere. Gisterenavond had in het lokaal „de Vergulde Kikkert" alhier, de laatste buiten gewone vergadering in dit seizoen plaats van het dep. Texel der M. t. N. v. 't Algemeen. De opkomst van toehoorderessen en toe hoorders was niet groot, zooals de Voorzitter terecht in zijn openingswoord opmerkte; de maand Maart is voor velen al niet meer den tijd voor het bezoeken van vergaderingen, uitgezonderd die betrekking hebben op de politiek. De Voorz. heette allen welkom, in het bijzonder den spreker voor dien avond, den heer Ten Kate, zoon van wijlen den be roemden dichter J. L Ten Kate, en gaf daarop het woord aan den spreker. Deze het woord verkrijgende, deelde mede dat hij het wenscht te hebben over het leven van Maria Stuart. Als inleiding werd medegedeeld, dat zoowel door Vondel als door Schiller een drama was geschreven over dit onderwerp. Groot ver schil bestaat er echter tusschen beide drama's wat de persoon van de ongelukkige heldin betreft. Wordt zij door Vondel voorgesteld meer als een heilige, de voorstelling van Schiller komt meer overeen met het idee van den spreker, daar zij daarin meer mensch is. Achtereenvolgens werd door spr. hierop de levens- en lijdensgeschiedenis der vorstin ver haald. Gewezen werd op hare buitengewone schoonheid, hare hartstochtelijkheid en in het bijzonder op hare ggaote vroomheid en ge hechtheid aan het Roomsch Katholiek geloot. Bij enkele voorvallen werd in t bijzonder stil gestaan, zooals bij haar vertrek uit haar ge liefd Frankrijk, vooral het verhaal van het voltrekken van haar doodvonnis werd in bij zonderheden beschreven. Na de pauze werd door spr. voorgedragen een fragment uit het gedicht van wijlen den lieer J. L. Ten Kate: „de Nieuwe Kerk," en wel dat deel waarin gesproken wordt van de verschillende helden, wier beelden in die kerk zijn. Met diepe aandacht werd naar deze voordracht geluisterd, door luid applaus na afloop gaf men er zijn tevredenheid over te kennen. Op zijne bekende schoone wijze werd hierna door den Voorz. de vergadering gesloten met een woord van dank aan spreker en hoorders en een tot weerziens in het volgend seizoen. Oosterend, 10 Maart. De Heeren D. Geus en S. Vlessing van den Burg hebben hier in tien lessen een danscursus gehouden. Giste ren werd de laatste les gegeven, waarbij verscheidene personen tegenwoordig waren. De verschillende dansen en de figuren, die er in voorkomen, werden alle regelmatig uitgevoerd en deden zien, dat de dansmeesters uitstekend voor hunne taak berekend zijn. Verscheidene oudere personen hebben als hun wensch te kennen gegeven, dat hier in het volgend saizoen ook een cursus voor getrouwden zal worden gehouden tot het aanleeren van de nieuwere dansen. - We herinneren er aan, dat Zondagavond a.s. te 7 uur alhier voor de afdeeling van den Ned. Protestantenbond zal optreden, Mej. Th van Eek, van Oegstgeest, met het onderwerp„Oorlog in strijd met onze Christelijke beginselen", en dat de toegang geheel vrij is. Den Hoorn, 10 Maart. Door het ruwe weder der laatste dagen is de toestand van den dijk aan het Horntje weer ongunstiger gewordeD. Voor de eigenaars van het poldertje ware h°t te wenschen, dat de aannemer spoedig vergunning kreeg om met de werkzaamheden tot herstelling te kunnen beginnen. Vlieland, 9 Maart 1905. Gisteren avond had in de zaal van hotel Meijer de laatste uitvoering in dit winterseizoen door de „Vlielandsche Zang en Speelclub" plaats. De vooravond werd ingenomen door een paar koorsl.ukjes en enkele duetten, die als gewoonlijk zeer in den smaak vielen. Het glanspunt van den avond was echter de opvoering van „Goudviscbje," drama door W. G. van Nouhuys. Dat de club dit stuk aandurfde was reeds een bewijs dat men zich sterk voelde. En die meening is juist gebleken. Onder ademlooze stilte, met steeds stijgende aandacht volgde het publiek de ontwikkeling van dit drama, en gaf ten slotte zijn dank voor het hem geboden kunstgenot te kennen op eene wijze, zóo warm, dat er geen twijfel kon bestaan omtrent den indruk dien aller spel gemaakt had. Er is gisterenavond mooi, ja uitmuntend werk geleverd. De beide dames-hoofdrollen,Marie, (mevr.Raap- Visser) en Greta, (mej. Hillenius) werden roerend schoon gespeeld. Ook die van Herman, (de heer van der Ree) waarlijk geen gemakkelijke en ook geen sympathieke rol, vond eene vertolking gelijk men zelden van een leek in het vak zal te zien krijgen. Hij werd door Dr. Frans, (de hr. Donia) waardig ter zijde gestaan. Ook aan Doortje, (mevr. Klippus-Nienhuys), Mevrouw van Borselen (mej. van Rossum) Stijntje (mej. Cath. Kuyt), Dina, (mej. Doetje Bakker), Van Rompel, (de hr. Dekker) Fransen, (de heer Klippus) Arie Joosten (de hr. Wels) Gerrit, (de heer Jan Sieben) komt hartelijk dank toe voor hun goed en natuurlijk spel, dat zooveel bijdroeg om de kunst, in de vervulling der hoofdrollen gelegd, tot haar volle recht te doen komen. Het zal een onvergetelijke avond voor Vlieland blijven. Na de uitvoering der zangstukken werd den heer van der Ree, die den stoot tot de oprich ting der club heeft gegeven en ons eiland gaat verlaten, bij monde van een der leden een hartelijk woord van afscheid gebracht, vergezeld van een boekgeschenk tot blijvende herinnering aan de aangename uren, te zamen met hem doorgebracht. Niet van onzen gewone correspondente. Nog een verslag van dezen avond laten wij liggen. Om het personeel der posterijen het schrijven van adressen te besparen op de enveloppen, waarin met strafport belaste briefkaarten worden toegezonden, heeft de administratie enveloppen doen vervaardigen, die aan de voorzijde transparant zijn, zoodat het adres der briefkaart er door schijnt, ter wijl de achterzijde pikzwart is, zoodat van den tekst niets te lezen valt. De enveloppen zijn reeds in dienst gesteld. Een veelbelovende jeugd. De Amsterdamsche politie is op het spoor gekomen van een bende straatdieven, die zoowel overdag als 's nachts aan het stelen gaan. De bende bestaat uit liegen jongens van 8 tot 13 jaar. De oudste is het hoofd der bende, noemt zich dan ook de „president". Voor zoover zij niet aan het stelen zijn, wordt door hen de nacht in zandbakken aan den walkant doorgebrachtzij leggen zich daar te ruste op een stuk gestolen tapijt; als het koud is wordt voor een cent vuur gehaald en wat gestolen hout ter verwarming aan het branden gemaakt. Doch de slaap duurt slechts kort; de bende verspreidt zich en gaat op diefstal uit, zelfs niet schromend hier of daar een glasruit te verbrijzelen, wat zij zeer behendig en bijna geruischloos doen, door de bonten muts vóór hot glas te plaatsen. Zij stelen dan meestal eet- en snoepwaren, als blikken biscuits, chocolade, worston, enz. Doch ook aüdere zaken ziju van hun gading, als kledingstuk ken en andere artikelen, die dan naar den lommerd worden gebracht. K et hoofd een zeer schrandere en voor zijn doen wei-ontwikkelde knaap, had zelfs de verregaande brutaliteit, 's nachts gestolen waren, overdag in een gehuurde kar den volgenden dag rond te venten. De jongste „Pukkie" genoemd, een 8-jarig kereltje, vlug als een kat, moet vooral ook overdag dienst doen. Zijn oudere makkers wijzen hem een geschikt gevalhij sluipt dan een kelder binnen, en kaapt behendig 't een of ander weg. Een strijkster was aan het strijken meteen kope ren strijkijzer. Zij haalde een nieuw stukje goed, en in een ommezien was het heete strijkijzer geroofd, waarbij de kleuter zijn handen nog brandde. Zij werden allen een dag en een nacht aan een politiebureau gehoudeD, waar zij deels met naïeveteit, deels met onbeschaamdheid en voor een deel ook met zekere glorie eerlijk en oprecht al hun wandaden vertelden. Zij zongen er overigens in de arrestatie lokalen lustig op los. Het „Friesch Weekblad" vestigt er de aandacht op, dat te Londen thans groote vraag bestaat naar varkensvleesch uit Neder land afkomstig. De vraag daarnaar schijnt zoo groot te zijn, dat men zelfs tracht Deensche varkens hier in te voeren om ze als uit Nederland afkom stig te Londen te verkoopen. Van twoe concurrenten. Een landbouwer te Surhuisterveen had 8 vette varkens, die hij wel wilde verkoopen en waarvoor ook genoeg liefhebbers waren. Hij kon echter geen besluit nemen en stelde dat uit tot den volgenden dag. Wacht, dacht een der concurrenten, ik blijf hier slapen, dan ben ik morgen altijd de eerste. Zoo gezegd, zoo gedaan. Het bed van den knecht was ruim genoeg en hij kroop er in. Even na twaalf werd echter zachtjes getikt op het raam van het vertrek, waar de boer sliep. Op de vraag, wie daar was luidde het antwoord „een koopman om de varkens, want het is morgen". Dat kon de eigenaar der varkens niet ontkennen en de vroege gast kocht de varkens. Toen zijn concurrent 's morgens wakker werd, vischte hij achter het net. De dames in den vierkiezingstrijd. In een ingezonden stuk in „Het Vaderland" verklaren de dames A. van Delden Van Rossum A. E. van Dorp Verdam, E. C. van Dorp M. van Dijk J. van Gorkum Strüben, W. Wijnandts Francken - Dyserinck, N. van Zuylen Tromp, en Jac. Snethlage hare hulp aan te bieden bij de voorbereiding der verkiezingen. Daarbij beroepen zij zich op het voorbeeld van lady Lyttelton, die indertijd, toen haar man als lid van het Lagerhuis moest aftreden, in zijne plaats (hij was ziek) de verkieziDgscampagnje leidde. Naar de dames vernamen, is omtrent het denkbeeld overeenkomst verkregen tusschen de vrijzinnige-democratische kiesvereeniging en ,,'s GraveDhage" en hebben de heeren zich tevens bereid verklaard zoo noodig met raad en daad haar bij te staan. Een voor- loopig comité heeft zich gevormd en dit roept nu de medewerking in van elke vrouw boven de 25 jaar, die sympathie voelt voor het plan Die kwam van een slechte reis. De heer A. K. van Steenwijk begaf zich per stoomfiets naar Assen, Even buiten de stad passeerde hij oen landbouwer, die met een koe ter markt ging. 't Beest werd ang stig of kwaad en wierp in een ondeelbaar oogenblik stoomfiets en berijder in de Wete ring. Met een nat pak kwam K. vrij, die zijn reis, na zich van droge kleeren te hebben voorzien, kon voortzetten. «wb» RMT

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1