Pre dikbeur ten, Marktberichten. ADYERTENTIËN. UIT DEN GEMEENTERAAD. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad werd benoemd tot onderwij zeres aan de O. L. School te De Waal, Mej. A. C. Yerweel, van Koog a/d Zaan. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. School te Oudeschild, werd be noemd Mej. A. G. Rab te Den Burg. Het „Dbl." van Gouda meldt: Dat het voor postzegelverzamelaars nog lang zoo gemakkelijk niet is, een strafport zegel te bekomen, moge blijken uit het vol gende Iemand wenschte - naar ons werd mede gedeeld een dergelijken zegel voor zijne collectie te hebben en dacht dezen te verkrijgen door een on gefran keerden blief aan zich zelf te adresseeren. Hoe groot was echter zijne verbazing, toen de brief hem wél gestempeld op de plaats, waar de postzegel zitten moest, doch zonder strafportzegel gewerd. Daarop waagde onze zegsman het voor de tweede maal, maar ook nu hetzelfde resultaat. Tot zevenmaal toe werd een ongefrankeerde of te weinig gefrankeerde brief door hem verzonden en daar deze brieven telkens in een grooter couvert werden gedaan, woog de laatste niet minder dan 110 gram Deze, welke gefrankeerd was met een 1 cents- in plaats van met een 5 cents postzegel en de zes vorige brieven inhield, hebben wij (de red. van het Dbl. van G.) onder de oogen gehad en wij kunnen dus voor de waarheid instaan. Ten slotte zij gemeld, dat deze slordigheid van de postadministratie niet te Gouda, doch in een van de grootste gemeenten van ons land heeft plaats gehad. Verkeerd begrepen. Men schrijft uit Woensel aan de „L.K." Er werd aan de deur geklopt. Binnen riep men op de secretarie. Een man uit Best trad vóór de balie en vroeg inlichtingen omtrent de geldleening. Hij kon heel wat geld gebruiken, zeid ie. De gemeente ook, was het antwoord En ze leent geld, staat er in de krant 1 JuistJe kunt hier geld brengen, maar niet halen. O! Bonjour Staatsloterij. Als een bewijs, dat nijverheid en handel in onze stad weder bloeien zegt „het Han delsblad", kan wellicht dienen, dat de meeste collecteurs der Staatsloterij van Maandag den eersten dag der trekking bordjes had den uitgehangen met „uitverkocht". Vreemde diefstal. Maandagmiddag is te Utrecht door den commissaris van poltiie en een paar recher cheurs nabij zijne woning gearresteerd de heer J. W. F. baron van U., essaijeur aan 's Rijks Munt, als verdacht van diefstal van afgesleten, door de betaalmeesters en agenten van de Nederl. Bank ingeleverde pasmunt. In zijn bureau is voor een som van f575 aan afge- gesleten kwartjes in beslag genomen. Vermist wordt aan afgesleten geld voor een som van f 500 en f 10C0. Van U. was belast met het verifleeren van die gelden. (Ass. Ct.) Men schrijft uit Ravestein dd. 21 Maart aan de „'s-Bb. Ct." Een treurig ongeluk had dezen middag op de Maas plaats. Reeds vooraf door den veer man gewaarschuwd zijnde, met zoo'n lastig paard zich niet in de pont te begeven, moest W. M., uit Berlicum, van de Wichenmarkt terugkeerende, toch overgezet wordenMidden op de Maas zijnde, begon het paard te slaan, snelde naar voren en stortte met zijn geleider in het water. Beiden verdronken, terwijl een broeder van W. M., aan de overzijde staande, dit alles moest aanschouwen. Men schrijft uit Maas-en-Waal Vele lage polders in deze streek zijn, ten gevolge van den hoogen stand der Maas, thans onder water geloopen. Op zichzelf hindert dit nu nog niets, omdat er nog geen gras was, maar de grasmaand nadert en nu komt het er op aan of de Maas spoedig zal vallen, sneller dan vroeger, en zoodoende de polders weldra weer droog zullen zijn. Het doeltreffende van de opening van den Nieuwen Maasmond wordt nu vooral door honderden belanghebbenden in Maas-en-Waal en N.-O. Noord-Brabant niet van dag tot dag, maar van uur tot uur gecontroleerd. Politieke sigaren. Vóór enkele dagen is van vrijzinnige zjjde in den handel gebracht een sigaar, gemerkt „de Faganist." Lang is deze echter niet de eenige politieke sigaar gebleven. Nu vindt men in een clericaal blad onder de annoncen de uitgave van een „Christelijke" sigaar ver meld; deze zal „de jonge Garde" heeten. En hiermede is het kwaad dat „de Paganist" zou kunnen stichten, al weer geneutraliseerd Met veevoeder opgepast 1 Naar aanleiding van de vergiftiging door kratokboonen, die onder den naam van Java- boonen ais veevoeder tegen matigen prijs in den handel zijn gebracht, schrijft de heer v. d. Zande, directeur van het Rijkslandbouw- station, te Hoorn, aan het „Friesche Week blad VolgeDS mij verstrekte berichten is de giftige werking zeer onregelmatigop som mige plaatsen zijn de boonen zonder schade vervoederd, op andere zijn dieren ziek gewor den, op nog andere zijn er aan gestorven. Op één plaats schijnt zelfs één koe te zijn gestorven, één ziek geworden en één onge deerd te zijn gebleven na het gebruiken van één kooksel boonen. Ik merk nog op, dat er ook geruchten loo- pen, als zouden onder deze boonen op onre gelmatige wijze verspreid, soms onder in een baal van 100 kilo enkele kilo's, ook ricinus- boonen voorkomen. Als dit zoo is, kon dit zeker een belangrijke bijdrage tot de verkla ring van het geval zijn, daar de ricinusboonen verbazend vergiftig zijn. Zelf beb ik echter in een boerderij, waar een koe na het gebruik van de boonen was gestorven, geen enkele ricinusboon gevonden. Hoe het zij, ieder veehouder zij wel ge waarschuwd dat hij niet koope van deze I „Java-boonen", daar hij zeker kans op schade heeft. De in den handel gebrachte boonen bestaan uit een mengsel van verschillende kleur en vorm er zijn bijna zwarte onder, verder effen, paarse, geelbruine, bijna witte en gevlekte. En dan zegt men nog, dat erfenissen altijd tegenvallen 1 In de gemeente Schoterland overleed voor eenige dagen een alleenwonende vrouw. Zij leefde zeer zuinig, zij kon volgens haar zeggen net van haar kapitaaltje leven meer niet. In de gemeentebelasting werd zij aange slagen naar een inkomen van f 100; van vermogensbelasting was natuurlijk heelemaal geen sprake. Wat blijkt nu? Dat de vrouw een kapitaal bezat van circa f 100.000. De naaste familie wist hiervan nietsdeze erfenis valt dus geducht mee Dat telt mee. Door het uitzwavelen van een schip, dat uit Zuid-Amerika te Amsterdam aangekomen was, zijn daarin 1000 ratten gedood. Huisorde van Oranje. Hare Majesteit de Koningin, handelende in deze als Hoofd van het Huis van Oranje- Nassau, heeft eene Huisorde ingesteld waarvan de naam zal zijn„Huisorde van OraDje." Grootmeester der Huisorde is Hare Majes teit de Koningin. De orde is verdeeld in vijf klassen, welker leden den titel dragen van I. Grootkruis, II. Grootofficier, III, Commandeur, IV. Officier en V. Ridder. Gelijk in rang met de tweede klasse, die der Grootofficieren, staan degenen, wien is toegekend de gouden eeremedaille voor Kunst en Wetenschap; gelijk in rang met de vierde klasse, die der officieren, staan diegenen, wien is toegekend deze medaille in zilver. Het versiersel der orde bestaat in een glimmend gouden kruis, gebiesd met rood émail, in het midden van het kruis een mat-gouden kastschild, vertoonende aan de voorzijde het wapen van Oranje in émail, aan de keerzijde, en relief, een gekroonde W tusschen de armen, in een doorloopenden- den dubbelen gouden ring, op wit émail, in gouden letters en kernspreuk„Je main tiendra." De eerste medaille voor Kunst en Weten schap ter middellijn van 50 millimeter, is van goud of zilver, vertoonende aan de voor zijde den beeldenaar, naar links gekeerd, van Hare Majesteit de Koningin, aan de keerzijde het wapenschild van Oranje, waarboven de kernspreuk „Je maintiendra" en waaronder de woorden „Voor kunst en wetenschap". De versierselen der or Je, alsmede de eere medaille voor Kunst en Wetenschap, worden gedragon aan een oranje lint. Om niet te vergeten. Er is een ver keerde gewoonte, die wij van ouder op ouder geërfd hebben, nl. die van knoopen te leggen in zakdoeken. Het is om niet te vergeten Maar men weet hoe het gaat men legt den knoop en vergeet daarna én knoop, én zakdoek, én waar het om gaat. Het is een slechte gewoonte, want geen betere oefening dan het geheugen met hersen gymnastiek to scherpen. En zoo moge het leggen van knoopen in onze zakdoeken er geheel uitgaan. Wanneer men echter van eigen vergeet achtigheid zoo overtuigd is, dat men genezing onmogelijk acht, zoo zjjn er dan bestaat er een nog volmaakter hulpmiddel dan de geknoopte zakdoek. Te Weenen is een onderneming in het leven geroepen, om vergeetachtige, of over- bezige lieden te helpen herinneren aan dat alles wat men alzoo pleegt te vergeten:*-, wisselvervaldagen, uitnoodigingen, oproepin gen, verzekeringshernieuwingen, verjaardagen herinneringsdata, enz., enz., te veel om op te sommen, maar genoeg om te vergeten. De firma werkt eenvoudig. Nemen wij aan, dat de volgende week iemand jarig is en dat de datum u van te voren invalt, maar gij bevreesd zijt het weer te vergeten. Gij stapt naar een kiosk of een sigarenwinkel, koopt een kaart en een enveloppe „Memento" zoo luidt de naam der onderneming - en schrijft op de kaart „October X jarig". Vervolgens verzendt gij uw enveloppe aan Memento. En den 7en October ontvangt gij uw kaart terug en wordt herinnerd. De onderneming is gevestigd te Weenen en rekent slechts 20 heller voor haar bemoei ingen. Mag men de voorspellingen gelooven, dan gaat deze onderneming een gouden toekomst tegemoet, omdat de vergeetachtigheid de wereld nog niet uit is en omdat 20 heller, dat is één dubbeltje, niet te veel is om van I een slof een attent mensch te worden. Zondag 26 Maart 1905. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVoorm. 10 uur ds. Schroder. Haal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. VanZwedet Cocksdorp. Voorm. 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Schagen, 22 Maart. Aangevoerd: 7 paardei f 65 a f 180 1 Stieren f 0 a f 100 26 Geldf koeien t 120 af 195; 60 Kalf koeien f 150,- f 250175 Nuchtere Kalveren 17, a 19,- 0 Schapen f 0 a 10,0 Lammeren f af25 Varkensfl4,af 17; 11 Vetli^ Varkens 46 a 51 cent per kg.40 Vette Koeiei f 160 a f260; Graskalveren f a f 65 Biggen f 10 a f 15Boter f 1,00 a f 1,11 per K.G.Kipeioren 12,50 a 13.25. Leiden, 24 Maart. Ter markt werden hede: aangevoerd: Ossen 193 stuks f 156 a f 251? 11 Stieren f 65 af 180; Veulens 0 stut 10a f 0 392 kalf koeien 1149 a f 3oj! Melkkoeien f 149 a 1358; 123 Varekoeie^ 1 90 a 1 189, 193 Vette koeien f 156 a 125 48 Vette kalveren f 52 a 1 82 204 Mage: kalveren f 3,— a f 8; Graskalveren f- a f135 Vette schapen f 20 a 1 322i schapen (weide) 116 a f 28.Paarden f--: al 379 Magere Varkens f' 18 a f5 Vette Varkens a ct. 394 Biggen f 114 Lammeren f 0,a f 0 Bnrgerlyke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 18 tot en met 24 Maart 1905 ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDPieter Kok (Hoogenberg) i Neeltje Peper, (P. H. Polder.) GEBOREN Fédor, z. v. Jan Dekker enGorbr Koning (Oudeschild.) OVERLEDEN Dieuwertjo Vlaming, oud maanden d. v. Cornelia Vlaming en Cornel de Ridder (Hoogenberg,) Hendrik Ma oud 52 jaren, geh. met Dieuwertje B>;- (de Koog.) Geboren S IJ B R A IV D, zoon van D. KONING en T. KONING—Düinki Anna Paulowna 24 Maart 1905. V Getrouwd: P. KOK nz. N. PEPER Cd., die, mede namens wederzijdscho familie, hl harteiyken dank betuigen voor do vele blijk Van belangstelling bij hun huwelijk ondervond: Texel, Hoogenberg. DANKBETUIGING^j Voor do vele bewijzen van belangstelli ons den 19 dezer betoond betuigon wij oW welgemeenden dank. J. B. BAKKER en Echtgenooto, Hoeve „Ora ot Labora EN

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2