Gemeenteraad van Texel. Marktberichten. Pre d i k b e u r ten, In de provincie Groningen, waar jaar lijks veel wit en rood klaverzaad wordt uitgezaaid, zijn sommige veehouders thans genoodzaakt een deel van hun veestapel van de hand te doen. Door de sterke droogte van den vorigen zomer had menig klaverveld namelijk een te hollen stand, zoodat het omgeploegd moest worden. Een landbouwer te Hornhuize verkoopt om die reden 8 zijner paarden. Wreedaardig 1 Een wreedaardige knaap van 10 jaar te Yelp trachtte een kleinen hond, dien hij opgevangen en daarna aan zijn zakdoek had gebonden in brand te steken en had reeds petroleum over zijn lichaam gegoten, terwijl hij lucifers aanstak, dien gelukkig telkens door den wind uitwoeien en toen begon het arme dier zoodanig te trekken en te bijten, dat hij zich wist los te rukken en bevrijd bleef, van een nog ernstiger dierenmishandeling. Is't niet afschuwelijk? Een twijfelachtig zaakje. Men schrijft aan de „N. R. C.„ Het dorp Echseld werd deze week bezocht door een persoon, die een 30-tal loten 4 f 1 wist te plaatsen van een landbouwloterij, welke alle kenmerken draagt alleen in de verbeelding der ondernemers te bestaan. De loten zijn niet geteekend, men geeft er 21,000 van uit; besteedt f8000 aan hoofd prijzen en geeft tal van mindere prijzen en dan nog een prijs van minstens f 0.60 op elk lot. Ook een briefje 1 Men leest in de „Katholieken onderwijzer" Een onderwijzer aan een der scholen 1ste klasse ontving van den vader van een zijner leerlingen het volgende briefje, dat wel waard is, aan de vergetelheid te worden ontrukt. Amsterdam 16/2 1905. Mijn heer onder wijzer ik laad U weten dat ik geen oerang-oetang ben en geen aap en mijn vrouw ook niet dus dat er uit ons bijden ook geen aap gebo ren is, maar wel zou ik denken dat zijn onderwijzer een grooten aap is want anders zou hij niet een kind dat regt van lijf en leden is aller zoorten van scheltwoorden geven ik denk wel als de Hoofd onderwijzer jou als alle beledigingen gaf dat jij daar ook niet lekker onder zou wezen maar denk er om als de grooten aap op je afkomd dat je spijd genoeg zal hebben wand ik heb er nog wel wad voor zoo ovor om voor mijn vleesch en bloed op tekomen. Geen Aap maar Vader ik laat er het blaadje aanzitten, dat ik raport weer kan krijgen. Tot toelichting strekke, dat de jongen thuis beweerd had, dat de onderwijzer tot hem gezegd zou hebben, terwijl hij in den hoek stond„Jongen je lacht net als een aap", welk gezegde, daargelaten, of 't onschul dig was of niet, van a tot gelogen was. Door een muis. Het brutale optreden van een muis was in de vorige week aanleiding tot een einsti- gen brand in perceel 21 van de Jodenbree- straat te Amsterdam, bewoond door de familie Kalf. En dat nog wel toen het laatste uur van 't arme diertje onverbiddelijk geslagen was. Op zijn onvoorzichtige zwerftochten in de slaapkamer was het door poes gevan gen, die haar buit in een kast in veiligheid bracht. De vrouw des huizes, een bejaarde dame, hoorde een zonderling gepiep en opende met een lamp in de handen de kastdeur, waarop de kat met de muis in haar bek tegen haar opsprong. Van schrik liet zij de lamp vallen, met het gevolg dat het heele vertrek en de twee daarboven liggende kamers, elk op een verdieping, geheel uitbrandden. Het voorhuis, waarin een banketbakkers zaak gedreven wordt, bleef geheel ongeschon den, zoodat de affaire kon worden voortgezet. De brandweer bluschte het vuur spoedig met eenige slangen op de waterleiding. Internationaal wild. Het heeft de aan dacht getrokken, dat in den laatsten tijd het getal reeën in het jachtveld in de Zutpbensche graafschap zoozeer is toegenomen. Terwijl men vroeger die dieren maar zelden zag, worden er nu elk jachtseizoen verscheidene geschoten. In den zomer kunnen zij leelijk huishouden in de roggein den winter aan de jonge boschaanplan tingen. De „Wintersw. Ct." vernam, dat de oorzaak van de sterke vermeerdering dezer diersoort moet worden gezocht in het meer en meer beplanten met bosch van de kale heidevelden en tevens in de bescherming die dit wild geniet in de bosschen van den vorst von Salm-Salm, even over de Duitsche grens, een nationaliteits-afscheiding waaraan het wild zich natuurlijk niet stoort. Uit hetzelfde blad vernemen wij, dat de Winterwijksche jagers een andere wildsoort van de overzijde der grens laten komen, teneinde die in de buurt van die gemeente over te planten. Zij hebben n.l. voor gezamenlijke rekening een 60-tal wilde fazanten uit Sommelfeld aan de Lubs (een zijriviertje van de Oder), geïmpor teerd en in het jachtveld losgelaten. In de buurt van Winterswijk komen wel korhoen ders voor, maar de fazanten vindt men niet verder dan oostelijk Ruurlo. Elk zoo'n beestje komt met het vervoer te staan op circa 8 gulden. De jagers hebben er dus nog al wat voor over. (Zutph. Ct.) Men schrijft uit Winterswijk aan de „N. Arnh. Courant" Een staaltje van willekeurige behandeling van de Duitsche politie zagen we hier giste ren weer. Cp het gemoentehuis vervoegde zich een man met drie kinderen, no'.a bene Duitschers, die van gemeentewege geholpen wilden worden. Deze personen waren als armlastig uit het land gezet. De reden der uitzetting lag hoofdzakelijk daarin, dat de vader van bedoelden man een geboren Hollander was. En of deze nu ook al genaturaliseerd en zijn zoon geboren Duitscher was, het hielp niets, hij was van Hollandsche afkomst, bovendien armlastig, ergo, als armlastige „Auslander" moest hij uitgewezen worden. Hier vond men het echter beter, den geboren Duitscher als zonder middel van bestaan, naar zijn geboorteland terug te zenden. In het Noord Friesch Advertentieblad staat de de volgende advertentie te lezen Gevraagd een huishoudster bij een alleen- i wonend persoon hij wenscht er goed mede in kennis te komen en de dikste heeft hij het liefst. Jan H. Stap o. b. d. St-Jacob. Hagelstorm te Rotterdam. Vrijdagmiddag tusschen halfvier en halfvijf 1 ontlastte zich boven Rotterdam een zoo gewel dige hagel- en regenbui gepaard met onweder, dat inzonderheid in de benedenstad vele stra ten in een oogwenk op slooten geleken en alle kelderverdiepingen vol liepen. In de benedenstad toch worden de riolen, I waardoor het menagawater wordt afgevoerd, I ruim gehouden door de stoomgemalen, doch bij zoo'n grooten slagregen als in dit uur viel, waren deze machteloos, zoodat de riolen vol bleven staan en het water zich in de straten ophoopte. Op de havens had men er niet zooveel last van, daar het water hier van den kant kon afstroomen. Er had hier dus juist het omgekeerde plaats, als bij het hooge water, waardoor Rotterdam een zekere vermaardheid heeft. Dan blijft nl. de benedenstad vrij, doordat het water alsdan door Hoogstraat en Schie- damschen dijk wordt gekeerd. Nu was het juist de benedenstad, welke het sterkst getrof fen werd. Zondag; 2 April 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Avonds 7 uur Ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorat. 10 uur ds. Vissor. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds Schroder. Oosterend. Vuornt. 10 uur do IIr. Van ZwedcD. Cocksdorp. Voorm. half 10 do Ilr. Bareuds. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Eooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Maal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Amsterdam, 27 Maart. Aangevoerd 460 Run deren, le kwal. 66 A 70 ct., 2de kwal. f 0.62 f 0.65, 3de kwal. 58 ac. perK. G. 165 Melk en Kalfkocien f 125 ft f 280, 0 Graskalveren af—- 4 Schapen 1 Af 203 Nuchtere Kalveren f 6,f 9, 0 Lammeren f a 478 vette Varkens 47 a 49 ct. per K. G, I'urmcrend, 21 Maart Aangevoerd 503 Run doren en 16 Stieren. 114 vette Kalveren 75 A 95 ct. por KG., 733 nucht. Kalveron f 8 A f' 22 p. stuk, 149 vette Varkens 46 A 50 ct. por KG. 100 magere Var kens f 15 A 29, p st.; 256 Biggen 18 Af 13 p. st.Schapen f A f Kip-Eieren f'3,00 A f 3,20 per 100. st. Vette Kooien, 128, prijsh. h. vlug. Gelde Koeien, prijsh. handel vlug. Molkkooicn, prijsh. handel vlug. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Vette Scbupon p h. prijs h. matig. Vette Varkens, 1. in prijs h- matig. Magoro Varkens, prijsh., h. matig. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. vlug. do weg vooral gedurende de laatste jaren zect slecht is. De Voorzitter belooft er bet bestuur op te zullen wijzen. De rekoning wordt daarna goedgekeurd. III. Wijziging verordening beffing vergunningsrecht. Door Z.E, den M. v Binnenlandscbe Zaken wordt gewensclit dat een enkel artikel in de vroeger dooi den raad aangenomen verordening zal vervallen. Aan- gezion de raad er geen bezwaar in beeft wordt besloten bet artikel to schrappen. IV. Begrooting 1905 eu Rekening 1901 Algemeen Weeshuis. Beulen worden gesteld in handen van een commissie van onderzoek bestaande uit dc hccren Roeper, Dros en Koning, eerstgenoemde is daarvan Voorzitter. Door den beer Kcesoin wordt gevraagd of die bc- grooling niet wat laat komt mot liet oog op do ver bouwing van het. weeshuis. De Voorz. antwoordt hierop, dat indertijd over die late indiening menig woord is gewisseld doch eindelijk is besloten genoegen te nemen met de late inzending er van. Wat de verbouwing bovengenoemd betreft deze zal zeker nog komen op eene suppletoire bcgrooting. Mndat de lieer Keesom den wenscli heeft te kennen gegeven dat zal worden aangedrongen op meer tijdige inlevering der begrooting wordt overgegaan tot punt V der Agenda. V. Verzoek B. v. Zweden te Oosterend om gebruik schoollokaal te Oost, buiten de schooluren. Adresant vraagt zulks voor het geven van Catache- tiscb-onderwijs aan kinderen uit het Noorden, die wat ver van Oosterend wonen. Door B. en W. wordt geadviseerd het verzoek niet toe te staan, omdat men gevaar loopt dat anders meer dere dergelijke aanvragen zullen komen. De heer Bakker acht het wenschclijk het voorstel van B. en W. niet aan te nemen en wijst er op dat dc school te Midden Eierland reeds voor een soortgelijk doel wordt gebezigd. Ook door den beer Mets wordt op de school te Midden Eierland gewezen. Mei 7 stemmen tegen 1 slem voor die van den wet houder, wordt daarop het voorstel van B. en W. ver worpen en mitsdien het verzoek van den heer B. Van Zweden toegestaan. Een tweede verzoek van genoemden adressant later ingekomen waarin verzocht wordt om gebruik van hetzelfde schoollokaal voor het houden van een Zondags school wordt ter zijde gelegd als zijnde ongezegeld. VI. Verzoek schietvereeniging //Texel" om subsidie uit de gemeentekas. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. die advi- seeren op bet voorstel afwijzend te beschikken omdat do gemeente er direct of indirect niet belangrijk door wordt gebaat, wordt, met algemeene stemmen besloten. Door den voorzitter wordt daarbij nog gewezen, dat door de gemeente jaars een subsidie is gevraagd van f 4-750 ten behoeve van het onderwijs en het toch zeker niet aangaat dan de gelden voor zulke doeleinden te besteden VII. Benoeming onderwijzeres nuttige handwerken aan de O.L. School te Oudescbild. Met 0 tegen 2 stemmen uitgebracht op Mejuffrouw G. Backer wordt daarvoor benoemd Mcj. A. G. Rab, dc cenige der sollicitanten welke acte handwerken bezit. VIII. Idem onderwijzeres O.L. School tc de Waal. Met G tegen 2 stemmen uitgebracht op Mej. Alta wordt daarvoor benoemd Mej. Verweel te Koog a d Zaan. De agenda afgehandeld zijnde doet de Voorz. dc gewone rondvraag. Dc heer Dros wijst op het noodzakelijke de brand spuit te Cocksdorp door een betere te vervangen. De Voorz. belooft er de noodige aandacht aan tc zullen schenken. De beer Mets geeft daarop den wensch to kennen dat na Cocksdorp ook voor Oudescbild en successievelijk voor alle andere dorpen voor betere spuiten zal worden gezorgd, en wijst verder nog op den slechten toestand waarin een deel der straat te Oudescbild verkeert en waarin wel spoedig voorziening noodig is. De Voorz. sluit hierop de vergadering. Zaterdag 25 Maart 1905, voormiddags half elf. Vourz. de heer F. Kcijser, Wethouder. Tegenwoordig de hceren F. Kcijser, Keesom, Koning, Bakker, Mets, Roeper, Zijm en Dros. Afwezig de hceren C. Keijscr Pz., Dikkers en Lap. Eerstgenoemde wegens ziekte en dc heer Dikkeis met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierop worat medegedeeld dat is ingekomen Een schrijven van den heer Dikkers, berichtende dat hij zijne benoeming tot tijdelijk wethouder aanneemt. Een schrijven van den heer Directeur Generaal der post en telegraaf, dat het kantoor van den brieven gaarder en telefonist te Oostcrcnd zal worden verplaatst naar de voorkamer van diens woning. Een bericht van den Directeur-Commandant der Marine te Willemsoord, dat voor deze gemccnto geen brandspuit meer disponibel is. Het verslag van de gezondheids-commissie, welk ver slag voor de leden ter inzage zal worden gelegd en bet verslag der commissie tot weriog van schoolverzuim, welk verslag ook ter inzage zal worden ncdcrgelegd en dat zooals do voorz. opmerkte zeker wel waard is eens tc worden ingezien. Verder wordt medegedeeld dat op 18 Maart jl. Kns- verificatie heeft plaats gehad bij den Gcmecnte-Ont vanger. Alles was in orde bevonden. Totaal der ontvangsten f 02557,09 Totaal der nitgavcn 02207,17' Ratig saldo alzoo f 319,91' Boeken en kas der Tlavcndircclie waren in orde be vonden. De ontvangsten hadden bedragen f 9302,10 De uilgavcn 8291,39 Batig saldo alzoo f 1007,71 Mcdcdeclingcn en ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. II. Nota onderhoudskosten Waalderwcg 1901. Totaal in rekening was 297,10, waarvan de gemeente de helft, dus f 118,55 moet bijdragen. De beer /lakker mankt de opmerking dat hij geen bezwaar heeft, dc rekening goed te keuren doch gaarne had gezien dat er meer op gewerkt was daar

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2