N°. 1832. Zondag 2 April 1905- 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubo op Texel, Invorderbaarverklaring van Kohieren. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Jemeente Texel brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat liet kohier No. Ier Personeele Belasting, dienst 1905, op den 19 Maart 1905, door den Heer Directeur Ier directe belastingen te Amsterdam is in vorderbaar verklaard en op beden aan den 3eer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor leze Gemeente ter invordering is overge maakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang beeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van sijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten sinde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, den 31 Maart 1905. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, F. KEIJSER Lo.B. Bouw- en Woningverordcning. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat met 1 April a. s. de voor deze gemeente vastgestelde Bouw- cn Woningverordening in werking treedt. Exemplaren dier verordening zijn tegen be maling der kosten ter Secretarie verkrijgbaar, ierwijl kosteloos worden afgegeven formulieren van aanvragen tot bouwen, verbouw ofsloopen van gebouwen etc. Texel, 31 Maart 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER, L. Burg. RUIBING, Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN Gedeponeerd ten Raadhuize: Sleutel gevonden in de Weverstraat; 1 jas, gevonden op den Waalderwog; 1 stuk touw, met blok, gevonden op den weg tusschen den Burg en Oosterend. TEXEL, 1 April 1905. De laatste toclit! Dat de deelneming in het verlies, de familie Keijser in het begin dezer week getroffen, groot was, daarvan getuigde de belangstelling bij de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van beide broeders: Woensdag-en Donderdagmiddag. Eene talrijke schare van familie, vrienden en leden van corporatiën, waarin de over ledene zitting had, volgde Woensdagmiddag de lijkbaar raar de nieuwe begraafplaats, waar het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. Keijser Pz. zou worden bijgezet in hetzelfde graf, waar voor eenige jaren geleden '[diens Echtgenoote haar laatste rustplaats Ivond. Een drietal kransen dekte de kist, waaronder een van onzen oud-Burgemeester, den heer II. W. de Joncheere, burgemeester te Hoorn. Aan het sterfhuis werd gesproken door den leeraar der Doopsgezinden, den heer Kuperus; aan de groeve dankte de schoon zoon van den overledene, de heer Luijten, de aanwezigen voor hunne belangstelling en voor de laatste eer den overledene bewezen. Evenzoo was Donderdagmiddag de belang stelling groot van familie, vrienden en leden van corporatiën waarin deze overledene zitting had, toen het stoffelijk overschot van wijlen den heer S. Keijser Pz. grafwaarts werd [gebracht naar de oude begraafplaats, om te worden bijgezet in hetzelfde graf, waarvoor 14 jareii geleden diens Echtgenoote werd ter ruste gelegd. Ook nu volgde weder eene talrijke schare de lijkbaar, die gedekt was met een krans en met het eereteeken der Oranje Nassau Orde, den overledene indertijd toegekend. Aan de groeve schetste Ds. Kuperus den gostorvene als den werkzamen man en als mensch. Door een der behuwdzoons, den heer van Zuydam, werden de aanwezigen dank gezegd voor de betoonde belangstelling en voor de laatste eer den overledene bewezen. Zoo zijn dan de laatste plichten vervuld, doch treffend blijft voor menigeen hetgeen zich in deze week heeft afgespeeldhet heen gaan van twee mannen, zoo algemeen bekend, wier plaats in onze omgeving en wier werk zaamheden hen zoo vertrouwd hadden ge maakt met de behoeften van ons eiland, dat zij veelmalen de vraagbaak waren, en wier gemis zeker nog vaak zal worden gevoeld. Hunne plaatsen zullen straks weder door anderen worden ingenomen, dat is de maat schappelijke loop der dingen, doch voor de naaste verwanten der gebroeders Keijser zal de laatste week van Lentemaand van dit jaar, zeker nog zeer lange in weemoedig aandenken blijven. Twee goede burgers zijn van ons heen ge gaan hun taak was afgeweven. Zij rusten zacht! Gedurende het tijdvak van 12 tot en met 30 Maart, werden van hier uitgevoerd 42 koeien, 31 kalveren, 152 schapen, 4 paarden en 18 varkens. Het onderzoek naar de temperatuur van het zeewater op Texelstroom, over de afgeloopen maand, heeft als laagste stand aangegeven 3.2° en als hoogste 6.9°. Oudeschild, 30 Maart. Een daad van erger lijk wandalisme werd dezer dagen op een der onbeheerd liggende schuiten ontdekt. Terwijl de eigenaar zich te IJmuiden bevindt om met de berging van goederen uit het bij Zandvoort gestrande stoomschip „Alba" een extraatje voor zijn gezin te verdienen, heeft iemand de laaghartigheid gehad om den „tocht," een der voornaamste touwen waaraan 't net be vestigd wordt, nagenoeg door te snijden. Natuurlijk spreken alle weidenkenden openlijk hun afschuw uit over een zoo minne daad. Oosterend, 31 Maart Eene eigenaardig heid voor deze plaats is het planton van den „koekenboom" door kinderen, die voor het eerst de school zullen bezoeken. Een boompje wordt bij het huis neergezet, en, wanneer de kleine den eersten schooltijd heeft doorgemaakt, vindt hij of zij aan het boompje koek en andere versnaperingen. Nog enkele schooltijden draagt het boompje dergelijke vruchten, en dan is 't afgeloopen. 't Kind is dan voor goed in de school ingeburgerd. De mosselenvisschers hebben van armoe de, doordat er niets te vangen was, dit werk gestaakt en zijn nu ook maar met het vangen van garnalen begonnen. Waal, 31 Maart. Heden middag nam Mej. de wed. P. Kuiper, die gedurende 6 jaren belast is geweest met het onderwijs in de nuttige handwerken voor meisies, afscheid van bare leerlingen. Door de meisjes was een souvenir aange kocht, bestaande uit een sierlijk bloemtafeltje. Het oudste meisje overhandigde het de juf frouw en sprak daarbij eenige woorden van dank voor al het geleerde. Mej. Kuiper bedankte daarop voor de lieve attentie; alle kinderen werden getracteerd en het einde was: „Leve Juffrouw Kuiper." Vlieland. Met gunstig gevolg werd exa men afgelegd voor de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Groningen door J. S. Dekker alhier. De stoomboot Ruhrort is nu geheel uit het zand gelicht en zit boyen op strand. Gevaren van verliefdheid. Zondagavond kreeg een dienstbode, die met haar vrijer wandelde op het smalle voetpad langs het ondiepe slootje achter de huizen aan het Bezuidenhout (het slootje langs „de Bonte koe"), te den Haag, met dezen een kleine woordenwisseling. Het meisje sprong daarop in het water. De vrijer ten zeerste verschrokken snelde weg, in plaats van bij stand te verleenen en haalde hulp. Toen echter het meisje uit het water werd gehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Een treurig stukje menschenleven. Het is negen uur voormiddag. Achter het afsluithek van de strafgevangenis te Utrecht staat een oud vrouwtje met gebogen rug en een lijdenstrek op het rimpelige gelaat, te staren naar de ingangsdeur van het sombere gebouw. De met twee paarden bespannen celwagen rijdt voor. Bijna gelijktijdig wordt de gevange nisdeur geopend en verschijnt een rijksveld wachter op den drempel, gevolgd door een bleeken jongen man, die uitkijkt zoodra hij buiten is en het oude vrouwtje ontwaart achter het afsluithek. De bleeke jonge man wuift haar toe, blijkbaar is hij blij haar te zien. Het oude vrouwtje wuift eveneens en de lijdenstrek op haar rimpelig gelaat ver dwijnt voor een oogenblik, om plaats te maken voor een glimlach de glimlach van een moeder die haar kind ziet. De rijksveldwachter opent den celwagen en nog wuivend tegen zijn oude moeder, stapt de bleeke jonge man in den wagen, waarvan het portier achter hem met een doffen slag dichtvalt. De glimlach op het rimpelig gelaat van het oude vrouwtje is nu plotseling verdwenen en dieper gebogen dan ooit, verwijdert zij zich schreiend. („U. D.") Beteekenende uitvoer. Sedert Sept. jl. werden uit Kerkdriel ongeveer 10,000 geslachte konijnen naar Londen gezonden. De verkoop daar leverde aan de opkoopers Yan der Salm en Yan Asten flinke winst. De verzendingen zijn thans gestaakt. Men verwacht, dat ze zich in den komenden winter misschien zullen verdubbelen. De vrede aanstaande Volgens de corr. van „de Telegraaf' heeft Rusland de voorwaarden ODtvangen waarop de vredesonderhandelingen zullen worden aangeknoopt. Aan de Vereenigde Staten en Frankrijk is de dank betuigd voor de bewezen goede diensten. De vredeskwestie heeft nu een werkelijken vorm aangenomen Is dronkenschap op een openbaar water strafbaar De vraag werd ontkennend beantwoord door den kantonrechter in kanton No. 1 te Amsterdam, die een schuitenvoerder, vervolgd wegens dronkenschap op een zolderschuit, varende op een openbaar gemeentewater, ontsloeg van rechtsvervolging- Met den ambtenaar van het O. M. achte daarentegen adv.-gen. bij den hoogen Raad mr. Ort, ook strafbaar hij, die op een open baar water zich in kennelijken staat van dronkenschap bevindt. In art. 453 Wetboek van Strafrecht mag aan de uitdrukking „open bare weg" niet zulk een enge beteekenis worden gehecht als in andere artikelen van dat Wetboek. Men heeft strafbaar willen stellen dronkenschap, die naar buiten optreedt en daardoor het zedelijk gevoel van anderen kwetst. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bubo 30 CU. Franco per post door ge heel Nedebland 45 Cts. Naar Ambbika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 CU. Iedere regel meer 6 CU. Groote letters en Vignetten worden naar plaaUmimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1