Marktberichten, Ingezonden Stukken. Pre dikbeur ten, Hierna deden de afgevaardigden verslag van de handelingen der vergaderingen van de Hfdeeling van „Schuttevaer"gehouden te Den Burg en van den Schippers- en Vis- schersbond te Oudeschild. Besloten werd, om met laatsgenoemde vereeniging opruiming te vragen van de wrakken bij Callantsoog en een onderzoek te vragen naar het wrak van de Harrow in het Westgat. Gewaarschuwd werd voor het wrak van „De Marie" bij de Vliehors. Tot Bestuursleden werden herkozen voor den tijd van driejaren de heeren J. Daalder Jz. en J. Daalder Dz., terwijl in de plaats van den heer C. Mossel, die naar IJmuiden is vertrokken, voor den tijd van één jaar werd gekozen de heer K. J. Duinker. Nadat nog het wenschelijke was betoogd van uitbreiding der vereeniging, wat aangaat het getal leden (de contributie is slechts 25 cents) en donateurs, werd de vergadering, die door afwezigheid van den Voorzitter door den Secretaris geleid werd, met dank voor de belangstelling gesloten. De Zangvereeniging „De Lofstem" zal alhier op den tweeden Paaschdag eene uitvoe ring geven. Tevens zal daaraan voor de leden een jaarfeest yei'bonden worden. Eierenzoekers klagen, dat het getal kievitseieren in den polder „het Noorden" aanmerkelijk kleiner is, dan in voorafgaande jaren. Stellig is dit een gevolg van de meerdere bedrijvigheid, die er plaats vindt, vooral be staande in het vervoeren van materiaal en het bouwen van huizen en schuren. Van Oudeschild wordt ons gemeld: Als een bewijs, dat op ons eiland zwaar vet vee wordt gemest, diene, dat door den Commissionair J. Kooij een Os werd afge scheept, afkomstig van den heer Jb. Kuijper te de Waal, die het buitengewone gewicht van 1690 halve kilo's had Deze os was gewogen op de bascule van de weduwe P. Bakker aan de Haven. Op diezelfde bascule waren 2 Paaschossen gewogen, respectievelijk wegende 1522 en 1424 halve kilo's. Van 10 tot en met 19 April zijn van hier verzonden 134 koeien, 92 kalveren, 13 varkens en 1 schaap. Den Hoorn, 't Plan bestond om op Dinsdag 18 April, des avonds te 7 uur het eerste zinkstuk te plaatsen voor het herstellen van den dijk aan 't Horntje. Dit werk, voor iemand, die het nooit gezien heeft, hoogst interessant, moest wegens het ruwe weder der laatste dagen uitgesteld worden. De zoon van den veehouder P. J. W. bevond zich Zaterdag met een jong paard voor een kar gespannen op den Westerweg. Door dat het paard een zijweg wilde inslaan, raakte de bestuurder de macht over het paard kwijt. Paard en kar kwamen in de sloot terecht. Gelukkig liep dit voorval zonder ongelukken af. Naar met zekerheid kan worden gemeld is Jhr. van Weede de Berencamp benoemd tot Minister van Buitenlandsche Zaken. Goede weerprofeten 1 In October maakte een ijmker van een der Zuidhollandsche plaatsen bekend, dat zijn bijen haar korven begonnen te sluiten,'t welk een zeker en onbedriegelijk teeken is dat er een vroege en zeer strenge winter op til was Maar de strenge winter liet op zich wachten de strenge vorst bleef uit. Later in December kwam een bericht uit Friesland, meldende dat de bijen daar hoege naamd geen aanstalten maakten de korven te sluiten, zoodat men vast en zeker op een zachten winter rekenen kon. De winter die nu is heengegaan heeft ons doen zien dat de Friesche bijen 't aan het rechte eind hebben gehad! Groote bedrijvigheid heerscht thans om en op het eiland Urk, nu de haring eindelijk in overvloed de Zuiderzee blijkt binnenge trokken te zjjn. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat varen honderden botters en schuiten, booten en jollen de haven in en uit, i om de reepnetten te schieten of te halen, of j om de fuiken te lichten. j Behalve de Urkervloot, welke ruim 300 vaartuigen telt, en waarvan slechts een deel ter Noordzeevisscherij is uitgegaan, vertoeven tegenwoordig in de drie havenkommen vis- schers uit 29 gemeenten. In de eerste helft der vorige week werden op Urk niet minder dan ongeveer 550 last (1 last is 10.000 stuks) aangevoerd. Naar wij vernemen, zal het plakzegel van 5 cent, voor handelspapier en quitantiën met ingang van 1 Mei a.s. verkrijgbaar wor den gesteld aan alle post- en bijkantoren der posterijen. Tot heden zijn die zegels, behalve bij depot houders van postzegels en enkele particulie ren, alleen verkrijgbaar bij de post- en hulp kantoren in plaatsen waar geen ontvanger der registratie, met zegeldebiet belast, geves tigd is. (N. C.) In den nacht van Donderdag op Vrijdag I werd het echtpaar D. d. L. te Kolijnsplaat gewekt door prikkelende dampen, die het slaapvertrek vulden. De vrouw, het eerst het bed verlatende, vond bij de kamerdeur een pot met brandende zwavel staan. Deze deur was goed gesloten en aan de gangzijde bovendien nog behangen met eenige lappen, tot volkomen afsluiting. Blijkbaar was het de bedoeling om de men- schen te laten stikken. Daar de voor- en achterdenr nog gegrendeld bleken te zijn, verondersteld men, dat de dader zich heeft laten insluiten on door een raam is vertrokken- Daar D. a L. er warmpjes in zit, behoeft men niet te vragen, wat de drijfveer was. Men is den dader nog niet op het spoor. „Het Volk" schrijft Door C. Suwerink te IJmuiden is in een schrijven aan den Minister van Waterstaat de volgende gruwelijke beschuldiging uitgespro ken „Op 29 November 1904 verliet de stoomhopper „H. D. 10" IJmuiden met bestem ming naar Dakar. Deze hopper, gebouwd op de werf „Conrad" te Haarlem (directeur de heer P. Goekoop,) heeft proetgestoomd op het IJ. Den 27sten November kwam dit vaartuig van Amsterdam te IJmuiden aan en toen bleek, dat één der exentriekschijven los op de hoofdas zat. Het was bij de „Conrad" bekend, dat deze schijf steeds loswerkte, Bij aankomst te IJmuiden, tegen den mid dag, kwam een ingenieur van de fabriek aan boord, de ruimte tusschen exeentriekschijt en as werd aangevuld met papier. Dezelfde ingenieur kwam 's avonds nog eens aan boord en was hoogst te vreden over het verrichtte lapwerk. In den tijd van 24 uur hadden zij bij de „Conrad" voor goed dit gebrek kunnen her stellen, ja zelfs hadden ze in dien tijd eene nieuwe excentriekschijf kunnen aanbrengen. Fouten hoe gering ook, bij deze machine- deelen, kunnen de jammerlijkste gevolgen hebben. Verder is er getracht dit schip naar zee te sturen met een voltallige bemanning, doch hier is de wet op den voorgrond getredeD. Met zekerheid kan gezegd worden, dat de „H. D. 10" met man en muis is vergaan. Aan wien de schuld Wij dringen ten sterkste op een ernstig onderzoek in dezen aan Als het waar is wat de heer Suwerinck vertelt, dan schijnt hier een vreeselijke misdaad begaan te zijn. Verleden jaar werd bij de schietoefe ningen der infanterie op de Vughtsche heide een bij de schijf post hebbend soldaat doodelijk getroffen. Dit ongeval werd toen toege schreven aan het onwillekeurig richten op eene schijf der aanliggende baan. Men plaatste daarom schermen tusschen de 5 banen, die met een tusschenruimte van 100 M. dan naast elkaar liggen, zoodat een schutter slechts de schijf van zijn eigen baan kan zien. Velen echter waren reeds toen van meening, dat met dien maatregel do absolute veiligheid geenszins was verkregen, wijl de kogel in zijn afdwaling groote verrassingen kan brengen. Die zóó dachten wenschten de invoe ring aldus van de veiligheidsinrichting Veltman, waarbij de post, met de verzorging van de scbyf belast, niet uit zijne verdekte opstelling hoeft te komen om dat werk te doen, maar de schijf binnen dien post kan trekken en na haar te hebben behandeld weer naar hare plaats kan schuiven, terwijl hij zelf in den post bljjft. Men is thans bezig om die inrichtingen aan de 5 schietbanen op de Vughtsche beide aan te brengen. Om een dubbeltje. De Kleine Eligen- steeg te Utrecht was Donderdagmorgen in groote beroering over een dubbeltje. Mottige Mie had nl. een dubbeltje gevonden en dit was gezien door Lange Na, die met versche bokking ventte, en bij kris en kras beweerde dat het „dubbie" van haar was. Aan dien kant heb ik het verloren, schreeuwde zy. Je liegt het, was het antwoord, ik heb het juist aan den anderen kant gevonden, en op haar zak slaande, zegt ze hier zit het dubbie in en jy en jou heele bokking-familie zijn niet knap genoeg om het er uit te halen. „Houdt het, houdt het 1" voor myn part, met gestolen geld heb je toch geen geluk, 't Was of er met dat woord „gestolen" een vuurpyi door do steeg ging, uit elke deur kwam een vrouwspersoon, die Mottige Mie aanhitste, dat ze - op Na wijzend - het be wijzen moest dat het „dubbie,, gestolen was. „Het kan mij niet schelen," schreeuwde Mie, „ik heb het dubbie'' gevonden, ik boud het ookniemand zal er mij om eeeselen". Lange Na trok met een lang uitgerekt „Mooie versche bokkingaf, en Mie had haar hand in den zak, die beschermen moest het zilveren geldstukje dat zij gevonden had. Terwijl het feit te 11 uur plaats vond, stonden een half uur later nog een aantal leden der schoone sekse hij elkaar, om over het „dubbie" van gedachtente wisselen. D.«) Vrijdag 31 April (Goeden Vrijdag HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. Waal. Geen Kerkdienst. Geen meerdere opgaaf ontvangen. Zondag 23 April 1905. lste (Paaschdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Nam. halfdrie de Hr. Barcnds. Den Hoorn. Voorin. 10 uur ds. Visser. Oudeschild. Nam. 3 uur ds. Schroder. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zwedei). Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Voor den 2den Paaschdag wordt beleefd opgave verzocht. Amsterdam, 17 April. Aangovoerd 452 Run deren, le kwal. 72 A 76 et., 2de kwal. f 0.66 f 0.70, 3de kwal. 60 a 64 c. per K. G. 75 Melk en Kalfkoeien f 125 k f 280, 0 Graskalveren af— 8 Schapen f— Af—, 194 N uchtere Kalveren f 6,A f 13, 0 Lammeren f a 511 vette Varkens 48 a 49 et. per K. G Pnrmerend, 18 April. Aangevoerd 514 Run deren en 19 StiereD. 274 vette Kalveren 70 A 90 ct. per KG., 645 nucht. Kalveren f 9 A f 23 p. stuk, 159 vette Varkens 48 A 52 ct. per KG. 51 magere Var kens f 14 A 26, p. st.; 256 Biggen f8 Af 13 p. st.Schapen f Af Kip-Eieren f3,25 A f 3,75 per 100. st. Vette Koeien, 145, prijsh. h. matig. Gelde Koeien, prijsh. handel matig. Melkkoeien, prijsh. handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. stug. Vette Schapen p h. prijs h. matig. Vette Varkens, prijsh. h- matig. Magere Varkens, prijsh., h. matig. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. vlug. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan de Bed. v. d. Texelsche Courant." Vriendelijk verzoekt ondergeteekcnde plaats voor 't volgende. Kort geleden kwam in uw blad een artikeltje voor onder 'topschrift: „Zou 'tzoo erg zijn?" 't Was uit de Tielsche Courant overgenomen. In dat berichtje wordt gezegd, dat door Ds. Offringa, Geref. predikant, gezegd was: „Do openbaro school is een pest en kanker voor ons land." Na verkregen inlichtingen kan ik u verklaren, dat Ds. Offringa dit niet gezegd hoeft. Ds. Offringa heeft in zijn rede aangehaald de woorden van een modern predidant, uitgesproken op een vergadering van moderne theologen te Leeuwarden. Die woorden luiden aldus: „De schooltoestand is nu onhoudbaar. Rechtsgelijk heid moet er komen. Geen staats-suprematie, maar staatszorg. Ook op Paedagogisch stand punt mogen we de neutraio school niet opdrin gen. Hoe kan een onderwijzor opvooden, ka rakter vormen en tegolijk noutraal zijn? Als wij religie willen, God in ons en wij in God, dan is godsdienstloos onderwijs een pest, een kanker." Ten overvloede heeft Ds. O. tweemaal ver klaard dat 't niet zijn woorden, maar de woorden van oen modern predikant waren. Wat te denken van eon vorslaggover, die toch do brutaliteit i heeft in do courant te schrijven, tevens de woorden verdraaiendedat van Ds. U. dio woor den afkomstig waren 1 Tor wille van do waarheid diendo ik uw bericht te rectificeeroD. Do hartstochten behoevon niet noodeloos ge-B prikkold te wordon. Er is al gang genoog in Met dank voor do opnoming, Uw dw. A. SCIIONEVELD. Hoofd School m/d B. i (H. Avondmaal.) Den Hoorn. Voorin. 10 ds. Visser. (II. Avondmaal.)

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2