Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. N°. 1839. Donderdag 27 April1905. 18 Dit blad verschQnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Buna opTexil. TEXEL, 26 April 1905. Be Paaschdagen welke in den regel worden benut tot het doen van uitstapjes en het maken van wandelingen, waren dit jaar daarvoor niet zoo bijzonder gunstig. De natuur werkte er niet toe mede, 't was meer najaars- dan voorjaarsweder. Zij die nog tot eene wandeling zich opmaakten, deden wijs zich goed te schoeien, want waarlijk, de tempe ratuur was nog verre beneden het zomerpak. Veel schoons biedt de natuur dan ook nog niet, zoo op een beluwd plekje begint het groen der boomen zich ietwat te vertoonen, doch op de vrije wind ontknoppen de takken der boomen zich als met weerzin. En de velden, nu ja, de veelvuldige regen doen ze wat groenen, doch verder is het een koud aanzicht; eenige meerdere warmte, zoo gewenscht, zou zeker van gunstigen invloed zijn en als met een tooverslag alles doen veranderen; wij verbeiden het met verlangen. Vooral het jonge vee in de weide gevoelt daaraan groote behoefte; ze tieren niet, de jonge beestjes die de landerijen thans zoo lief stoffeeren en dat zoo'n eenig mooi aanzicht biedt. Roemt men elders op bloemvelden en der gelijk, hier biedt een tocht langs de weiden een niet minder aangenaam aanzicht, als men het jonge wol vee ziet dartelen in de weide; 'tis de hoop van den veefokker nu weder de lammerenmarkten in aantocht zijn; mogen dezen, bij een goed gewin, voldoen aan billijk verlangen. Maandagavond in hotel „Texel." Het optreden van den heer de Winter Jr. op den avond van den tweeden Paaschdag in hotel „Texel," had een hater bezoek ver diend dan daaraan ten deel viel, want dat was nu maar sobertjes. Gelukkig was zulks schijnbaar niet van invloed op den heer de Winter, die met even groote ambitie zijn programma afwerkte en het publiek op een viertal voordrachten vergastte. De voordrachten waren luimig, somtijds pikant, doch voor allen wel aan te hooren, de wijze van voordracht deed ons den heer de Winter kennen als een uitstekende ka rakterkomiek, hij betreed zeer juist de voet stappen zijns vaders. Zij die aanwezig waren j hebben zich zeker prettig geamuseerd. Dat een luid applaus elk nummer ten deel viel is te denken: 'twas verdiend. De muzieknummers tot afwisseling gegeven, verwierven niet de aandacht welke zij ver dienden. Beter ging dit met het toegift op de „Mandoline," door den heer de Winter bespeeld, welk extra nummer luide bijval ten deel viel. Het verbod om te roolcen werd, jammer genoeg, na de pauze geheel uit het oog ver loren, wat voor velen verre van aangenaam was. Dat de ondernemer goede zaken heeft ge maakt, trekkon wij zeer in twijfel; dat is zeker te bejammeren, 't werkt zeer ontmoe digend en zal op den duur de oorzaak kunnen zijn dat het optreden van eenige specialiteit geheel achterwege zal blijven. Zoowel de heer Flens als da heer de W. hadden dezen avond een beter bezoek verdiend. Tot Secretaris-Penningmeester van den polder Waal en Burg werd in de vorige week benoemd de heer C. J. Roeper. Wegens on bekendheid daarmede konden wij zulks in ons vorig nummer niet vermelden. Dat de oprichting van het ondersteunings fonds voor weduwen en weezen op ons eiland ook in den vreemde de aandacht heeft ge trokken, bleek dezer dagen, toen de voorzitter uit Amerika van een ongenoemde eene be zending fraaie „ansichten" ontving benevens eenig plaatwerk. Te gelegener tijd zal een en ander op de voorgenomen tentoonstelling zijn te bezichtigen. Het goede voorbeeld van elders spore des te krachtiger de nabij wo nenden aan tot algemeene hulp. Bij de zending „ansichten" was geen andere aanwijzing dan een gedrukt strookje papier, waarop: „voor het fonds „TexelsBelang." De markten alhier, zijn vóór de groote lammprenmavkten in den regel van geen beteekenis. Uitzondering daarop maakt wei eens de van ouds bekende zoogenaamde jaarmarkten zoo was h9t ook gisteren. Aangevoerd werden 2 paarden, 20 koeien, 29 nucht. kalveren, 2 rammen, 10 Enterlingen, 3 lammeren en 4-1 biggen. De prijzen waren, voor paarden f 100 a 125, koeien f 80 a 175, nucht kalveren f 8 a 14.50, rammen f 35 a 38, enterlingen f 18 a 19,50, lammeren f 10, biggen f 12 a 14. De handel was onbeduidend. De vergadering van de Vrijzinnige kies- vereeniging alhier, gisterenavond gehouden, was meer van huishoudelijken aard, voor openhaarheid aizoo minder geschikt. Uit de groslijst van candidaten verkreeg de heer Gerritsen de meeste stemmen. Medegedeeld nog werd dat bij de lezing op heden avond, voor de leden der vereenigiDg plaatsen zullen zijn gereserveerd. Zangvereeniging dank te zeggen voor aller belangstelling. Nadat nog gemeenschappelijk was gezongen Ps. 103 11 werd de bijeenkomst door Ds. Rooseboom gesloten. Des avonds hield de Zangvereeniging een ïaarsfeest. De vergadering van het bestuur van het Waterschap de dertig gemeenschappelijke polders, gisteren gehouden, kon nog niet tot de benoeming van een Secretaris geraken. Als drietal op de voordracht komen voor de heeren J. Ruibing, P. C. Koorn en J. G. Kooiman. De levering van grind en zand werd gegund aan schipper Vlieger, beide voor f2,90 per M\ Naar ons wordt medegedeeld is de jonge ling Albert Raven, uit het Weeshuis alhier, thans geplaatst bij de H. IJ. S. M te Den Helder, geslaagd bij het gisteren te Alkmaar gehouden examen voor de telegrafie bij die Maatschappij. Onze vroegere plaatsgenoot de Heer Dr. C J. Rab te IJselstein, werd dezer dagen benoemd tot lid der Gezondheids Commissie voor de gemeente Wijk bij Duurstede c. a. Oosterend, 25 April. De Christelijke zang vereeniging „De Lofstem" hield gisterenmid dag van 3 tot 5 uur eene uitvoering in de Gereformeerde Kerk, alhier. Velen waren opgegaan, om te luisteren naar hetgeen gegeven werd. Nadat de aanwezigen met elkander hadden gezongen Psalm 118 11 en de Heer A. Schoneveld, Directeur der Zangvereeniging, de bijeenkomst met gebed had geopend, wer den een elf-tal liederen gezongen, evenwel niet in de volgorde, die het programma aangaf. Werd naar de moeste gezangen met veel genoegen geluisterd, als bijzonder schoon klin kend mogen genoemd worden „Heft u, o poorten op!" „Heer, U danken wij" en „Faaschlied". Getuigde een paar der liederen van mindere geoefendheid, de „Slotzang" klonk keurig mooi, zoodat het einde het ge heel bekroonde. In de pauze werd Psalm 89 8 gezongen, terwijl een collecte werd gehouden." Daarna vergastte de Heer A. Schoneveld de verga dering op een stukje orgelmuziek; woorden naar Psalm 121. Na afloop van het gezang hield de Wel- Eerw. Heer Ds Rooseboom eene korte toe spraak, om de leden der vereeniging te danken voor hetgeen ze ten beste hadden gegeven en om de verdere aanwezigen namens de J Op de bedden achter Oost zijn in de vorige week verscheidene honderduizenden plantoesters aangebracht. Ze werden uit Zeeland gehaald. Den Hoorn, 25 April. Het eerste der elf zinkstukken, ter herstelling van den dijk aan het Horntje, is heden morgen neergelaten. Hiervoor waren bakken met steenen, door een sleepboot getrokken, uit Den Helder gekomen. Ruim 30 personen waren noodig om de steenen, zoodra het op de plaats der bestemming aankwam, er op te werpen. De Cocksdorp, 25 April. Op het zooge naamde „Engeische kerkhof' zijn weder eenige zilveren munten gevonden met de beeldenaars van koning Jacobus II, (1685-1688) koning Willem III, (1695 1702, onze stadhouder Willem III) en koningin Anna (1702 1714,) allen uit het Engeische vorstenhuis „Stuart," hetwelk van 1603 tot 1714 aan het bewind was. Ze zijn in het bezit van den opzichter van den Eierlandschen polder en vormen eene aardige verzameling welke voor verzamelaars van oude munten misschien van belang is. Vlieland 24 April. Ons strand, eenige maanden lang het tooneel van groote bedrij vigheid, en veel meer_ als anders, het doel van veler wandeling, is teruggekeerd tot zijn gewone rust en verlatenheid. De gestrande schepen, oorzaken van buitengewone drukte, zijn beiden afgebracht. Vrijdagmorgen de „Henning," heden de „Ruhrort;" de laatste week was dat afbrengen „het" gesprek van den dag. Hoe stroomden Donderdag de be langstellende Vlielanders naar het strand des avonds, want toen zou dan stellig, zoozeide men, de Henning, er „af" komen; groot was de teleurstelling toen het weer niet gelukte, er werd bijna aan het welslagen gewanhoopt, wel was het schip eenige meters vooruit gekomen, maar toen het ruim half negen hoog water werd, was er niet veel beweging meer te bespeuren en keerde ook de stoom boot „Voorwaarts," van Harlingen gekomen om de Henning af te sleepen, terug. Dien nacht is er hard gewerkt om de veenlaag, waarvoor het schip was blijven stuiten, door te graven en dank zij al die moeitevolle pogingen, gelukte bij den volgenden hoogen waterstand, Vrijdagmorgen, het vlot brengen. Een zware, moeielijke arbeid was verricht en toen dan ook de Henning eindelijk in vlot water was, gesleept door de Voorwaarts, met de vlaggen in top klonk van het strand een luid hoerawerd daar gezwaaid en ge wuifd over en weer een feestelijk oogenblik. De schoener werd niet naar Nieuwediep gebracht, zooals het laatste bericht meldde, doch naar Harlingen, om daar eenige her stellingen te ondergaan en dan de reis naar Amsterdam te vervolgen. De Ruhrort was Zaterdag vlot en draaide toen met den kop naar het Noorden, de sleepboot kon door de zeer onstuimige zee niet in de nabijheid komen om de boot at te brengen. Gisteren kou dit ook niet gelukken, maar heden zag de firma Vuurhaerd en Co. ook haar werk met goeden uitslag bekroond; door de sleepboot „Triton is de boot opge sleept, waarschijnlijk eerst naar Harlingen en dan naar Amsterdam. De Ruhrort heeft zeer veel geleden door het afbrengen, zoodat wel wordt gevreesd, dat de boot voor de vaart zal worden afgekeurd. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buro 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto'a. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. COURANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1