1 I Buitenland. Pre dikbeur ten, Marktberichten. Den llden Mei ADVERTENTIËN. De bekende leerares in koken en voedings leer aan de nieuwe huishoudschool te Amster dam, mevr. Martine Wittop Koning, schrijfster van meerdere werken op dit gebied, heeft bij den Uitgever W. Hilaiius Wz te Almelo doen verschijnen een boekje „Berekende Volks maaltijden" getiteld, waarbij zij hot loffelijk dool voor oogen gehad moe: hebben den minder bedeelden natuurgenoten een juist begrip bij te brengen van de voedingswaarde van ver schillende spijzen en den weg aan te wijzen om voor weinig geld degelijke en gezonde maaltijden te bereiden. De recepten zijn met de meeste zorg samengesteld en klaar en duidelijk gesteld daardoor werd het werkje inderdaad een degelijk en toch niet te duur kookboek voor den arme Moge het in veler handen komen, mede om veel vooroordeelen uit den weg te ruimen, die er nog altijd tegen verschillende, doch goede en voedzame spijzen bestaan. (R. N.) Gevaarlijke soep. Een inzender schrijft aan de „Maas en Scheldebode", a.r. orgaan der Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden Sedert eenigen tijd bestaat er in Dirksland een commissie die zich tot taak heeft gesteld gemeenteleden krachtige welsmakende soep te verschaffen. Om de kosten te dekken heeft men een lijst laten circuleeren, waarop onderscheidene ingezetenen hun naam voor een grooter en kleiner bedrag hebben geplaatst. Ieder die nu voor 3 gld. had geteekend, kreeg daarvoor een kaart, met 't recht die aan den een of ander te geven. Dit is ver leden jaar goed gegaan. Men hoorde niets dan goeds van de soep. Maar dit jaar is gebleken dat er een vreemde bijsmaak aan die soep is. Niet, dat ze zout of te flauw, te dik of te waterachtig is. neen maar Wie van die soep gegeten heeft, is geen kiezer meer Zoo hebben Burgemeester en Wethouder van Dirksland met 2 tegen 1 stem besloten. En hoe B. en W. tot dit besluit geko men zijn Wel de redeneering is hoogst eenvoudig. De soepcommissie is een commissie tot onderstand, wie onderstand geniet wordt van de kiezerslijst afgevoerd, bijgeval soepeters er af Of de redeneeriug juist is, zal de rechter moeten uitmaken, maar oorspronkelijk is ze zeker. Wat hebben er niet geruchten gegaan van personen, die duizenden guldens hebben uitgegeven om kiezers te kweeken. Doch de Dirklandsche manier is veel een voudiger. Men koopt een aantal soepkaarten, en geeft nu en dan een kiezer, die wel eens een bordje soep blieft, een kaart. (Want de eige naar kan telkens die kaart aan een ander geven.) Men zorgt slechts dat men de kaart aan kiezers van de tegenpartij geeft Met 30 soepkaarten kan men dan 150 tegenstan ders ontkiezeren en zoo heeft men de vijand met soep verslagen I Alweer een misdaad. Dinsdagnacht is te Vollenhove een vreeselijk drama afgespeeld. Toen gistermorgen de hofstee „de Rollecate" gesloten bleef, beeft men zich door inklimming toegang verschaft. De bewoners, Harm de Vries en zijn zuster, werden zwaar gewond op den vloer gevonden. Bij nader onderzoek bleek de Vries reeds overleden, maar de zuster gaf nog teekenen van leven. Voor haar behoud wordt echter gevreesd. Polsslag der zuster van de Vries was gistermiddag vier uur iets beter. Er bestaat nu hoop op beterschap. (Zw. Ct.) Een aangespoeld lijk. In het „Weekblad van het Recht" wordt een beschikking vermeld van den Hoogen Raad, die op een leemte wijst in onze wet geving. Het is een zonderling geval. Op 6 Aug. 1903 spoelde aan het strand der Noordzee behoorende tot de gemeente Bloemendaal het lijk van een onbekend persooD. Op groDd van latere onderzoekingen meende een En- gelsch rechter dat die persoon zijn ouderlooze neef M. was en (vermoedelijk in het belang van regeling der nalatenschap) verzocht hij den ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Bloemendaal een akte van overlijden van genoemden M. op te maken. De ambtenaar achtte hiervoor een rechter lijk bevel noodig, maar de rechtbank te Haar lem wees het verzoek af en bet gerechtshof alhier bevestigde deze beschikking omdat wel de dood het eerst te Bloemendaal was gecon stateerd, maar art. 50 Burg. W. het opmaken der akte van overlijden voorschrift door den ambtenaar „der plaats, alwaar de persoon is overleden", wat hier niet was aangetoond. Vao een aangespoeld lijk, ook al is bet herkend, kan dus volgens deze rechtspraak in den regel geen akte van overlijden worden opgemaakt. Nog al meer dwazen.- Nog is de herinnering aan den binnen kor ten tijd, door twee studenten te Delft gepleeg- den zelfmoord niet uitgewischt, of opnieuw wordt ontsteltenis gewekt door een verhaal over iets dergelijks, dat als iets verschrik kelijks van mond tot mond gaat. Na een onderzoek, dat zeer bemoeilijkt werd door de zucht van de betrokkenen om de zaak niet ruchtbaar te maken, deelt men onder nadrukkelijke reserve het volgende mede: Een jongmensch zag een liefdesaanzoek afgewezen en schoot zich, in zijn ellende daarover, voor het hoofd. Het schot trof echter niet het gewenschte doel, maar ver nietigde een oog en beleedigde het andere dermate, dat een ter zake kundig hoogleeraar de hoop op behoud daarvan zeer gering heeft genoemd. Het jongmensch zal derhalve, indien hij van zijn schotwonde geneest, waarop kans is, vermoedelijk zijn gezicht missen. Men schrijft aan de „Ass, Crt." I 't Is nacht 1 Het spooktNu, spoken komen immers altijd in 't late avond- of i nachtelijk uur. De vrouw des huizes ligt wakker te bed. De slaap ontwijkt hare sponde. Sedert eenige oogenblikken reeds heeft ze een uiterst dof geklop vernomen en meer dan eens heeft ze zich afgevraagd „Voor wie zou dat „planken huis" zijn, dat daar getimmerd wordt De baas moet wakker zij heeft geen rust 1 Baas wrijft de vakerige oogen. Ja, hij hoort het nu ook duidelijk. Er uit en op onderzoek j Men komt buiten. Weer datzelfde dof geklop, 't Is duidelijk, dat het daar een paar huizen verder bij buurman is. „Och heer", zucht de vrouw „Wie zal 't daar moeten zijn Zal men nader onderzoeken? Wat heeft men zich ook in zulke geheimzinnige zaken in te steken 1 Men kan nooit weten 1 Vlug weer in de veeren 1 Maar aanhouden blijft het geklop en uitblijven doet de slaap. Bah, wat een angstige, onrustige nacht 1 En lezer, was dat „planken huis" voor buurman? Wel neen 't Was slechts voor een geit. Buurman, die over dag de handen te vol had, had slechts den nacht besteed aan 't bouwen van een geitenstal, Zoo'n nacht vol onrust 11 Waar 't gebeurde meld de historie niet. Naar aanleiding van daartoe strekkende ingekomen vragen, deelt het hoofbestuur van den Bond voor Staatspensioneering mede 1. Dat de Bond voor Staatspensioneering, bestaande uit ieder die tot alle politieke par tijen behooren, zich daarom niet als zoodanig te mengen heeft in den a. s. verkiezingsstrijd, dit geld natuurlijk ook voor de afdeelingen als zoodanig. 2. De leden der afdeelingen blijven door 't vorenstaande geheel vrij in de keuze hunner candidaten. Het hoofdbestuur of de Bond oefent geen invloed uit op de leden, zegt niet, dat zij de beginselen hunner partij willen plaatsen boven of beneden den Bond. 3. Het hoofdbestuur tracht zooveel moge lijk op de hoogte te komen van de denkwijze der candidaten, de hiervoor gestelde vragen- l lijst met bijvoeging van het aan H. M. de Koningin gezonden adres, is tevens uitermate 1 geschikt, om de aandacht van al die heeren op het streven van onzen Bond te vestigen, is dus propaganda en de in te komen antwoordden zullen aan de betrokken afdee lingen worden ter kennis gebracht, onder de mededeeling, dat die antwoorden niet mogen dienen als strijdmiddel vuor de afdeelingen, maar de leden de vrijheid moet worden gela ten de op deze wijze verkregen kennis al of niet van invloed te doen zijn bij het doen van hunne keuze. Op deze wijze meent het hoofdbestuur, dat onze Bond het neutrale standpunt kan handhaven. Langs de straat. Bij de Sarphatipark te Amsterdam, 's nachts om een uur. Luid gezang van half dronken studenten, iö vivat, iö vivat 1 Komt langzaam en statig van den anderen kant een pleegzuster, lange zwarte mantel, dito hoedje met sluier. DoJle studententroep krijgt haar in de gaten en waggelt op haar toe: „Zeg eens zusje, ga je rnee nog een uurtje fuiven, kom zus, toe je zult 't verdraaid leuk bij ons hebben, zeg 1" Zuster loopt door, inwendig niet zoo kalm meer, doch zegt niets 1 Overmoedige licht-beroesde studiosen reiken elkaar de hand en vormen een kring om zuster heen. „Zeg zus, dan een patertje hooréén zoentje motten we hebben hoor 1 Zuster krijgt het benauwd, ziet met één oogopslag, dat ontkomen onmogelijk is, en is reeds bijna bereid toe te geven. Eensklaps krjjgt ze haar rustige bedaard heid, die haar maar zelden verlaat, terug. Ze kijkt het troepje doordringend aan en zegt dau met een uitgestreken doodgravers gezicht Als de heeren wisten, dat ik zooeven van een patiënt kwam overleden aan vlektyphus zouden ze zeker niet wagen zoo dicht bij me te komen." „Sapristi"! gilt er één, „do beenen nemen jongens," een ander en holderdebolder stuiven de vroolijke heeitjes uiteen. Zuster, die juist op weg is naar een ver pleging, waar men een baby verwacht lacht tevreden en vervolgt kalm haar weg. Moderne vervoermiddelen1 Op de Ceintuurbaan te Amsterdam is Zater dag j. 1. een railveger van den electrischen tramdienst overreden door een automobiel, die in snelle vaart om den hoek van den Amsteldijk kwam aanzwenken. De man werd een eindweegs medegesleept en werd ernstig gewond naar het O. L. Vrouwe-Gasthuis in het Oosterpark vervoerd. Daar is de ongelukkige die een belangrijke verwonding aan 't onderlijf had, zoodat een operatie noodig was, aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. De eigenaar van de auto liet den chauffeur doorrijden, maar stapte zelf uit om te zorgen, dat de verwonde geholpen en naar het Zie kenhuis gebracht werd. („N. v. d. D.") Iemand die zijn broer meer dan 150 jaar overleefde, is te Londen als getuige in een erfenis-proces opgetreden. Op de vraag van den rechter of hij zusters of broers had, ver klaarde hij „Ik heb een broeder gehad, maar die is al 150 jaar dood." De rechter dacht, dat de man gek was en toch, sprak de man waarheid. De vader van getuige was op 19-jarigen leeftijd getrouwd en had een zoon gehad, die kort na de geboorte stierf. Op 75-jarigen leeftijd hertrouwde de vader en kreeg toen nog een zoon, dezelfde, die nu getuige was in het proces en nu zelf 94 jaar is. Aangezien 94 -f- 75 19 precies 150 is, blijkt de man waarheid gesproken te hebben.' In den Indischen Oceaan zijn aan boord van het Duitsche stoomschip „Neidenfels dat van Indië naar New-York voer, drie lui paarden aan het vechten geraakt met een vrouwelijke olifant. Tijdens een storm schijnt de wand tusschen de dierenkooien stuk gegaan te zijn, en toen nu op een dag de olifant en haar jong behaaglijk wortels knabbelden, kreeg een der luipaarden ook trek in een wortel. Hij ontfutselde er een aan het jonge olifantje, waarop de oude olifan: hem een mep met haar slurp gaf. Dat liet de luipaard zich niet welgevallen, hij sprong op de olifant toe en de beide andere luipaarden volgden zijn voorbeeld. Het werd een verwoed gevecht, waaraan de oppassers niet dan met de grootste moei lijkheden een einde konden maken. Een der luipaarden, die maar niet loslaten wilde, moesten zij de hersens inslaan. De oude olifant is een paar dagen later aan haar wonden gestorven, Het jong, niet veel grooter dan een Newfouwlander, is dezer dagen te New-York aangekomen. Op de Engelscbe vloot maakt men zich een weinig over den Duitschen keizer vroolijk, en wel om 't volgende verhaal. Een troep Engelsche adelborsten van admiraal Sir Compton Domvile's eskader, liggende bij Korfoe, hadden een bezoek gebracht aan het Achilleion, het paleis van wijlen de keizerin van Oostenrijk. Toen zij naar boord wilden terugkeeren bleek de boot niet allen te kunnen bevatten. Drie of vier adelborsten besloten toen naar boord te zwemmen, ontdeden zich van hun kleeren en begaven zich te water. Zij moesten zoo het nonnenklooster op het Ulysseseiland voorbij. Keizer Wilhelm seinde kort daarop aan den Engelschen admiraal „Ik hoor dat uw adelborsten de goede nonnen door hun kleeding geërgerd hebben." De admiraal seinde terug„Heb het ge hoord. Mag ik opmerken dat Uw Majesteit op een punt verkeert ingelicht is? De jongelui hadden in 't geheel geen kleeding. Eph gevaarlijk amusement. I e zucht der ondernemers van ontspannings lokalen, om elkaar mot de meest gevaarlijke, ijzingwekkende en daardoor voor het publiek meest aantrekkelijke nummers den loef af te steken, heeft weereen slachtoffer geëischt. Sedert eenige weken trad in het Casino te Parijs een zeer jong en mooi meisje, MUe. Marcello Randal, op, op een automobiel, die van de hoogte der zaal langs een steile baan naar beneden vloog, dan over den kop sloeg en na een sprong door de lucht op de tweede baan neerviel en daar tot staan werd ge bracht. Het mechanisme van dezen zooge- naamden „Tourbillon de la mort" function- neerde volgens den directeur van het Casino met volkomen zekerheid. Slechts de stoot na het over den kop slaan in de lucht zou eenigszins gevaarlijk wezen, daar hiervoor een volkomen gezonde constitutie noodig is. En van dit gevaar is het jonge meisje ook het slachtoffer geworden. Toen zij namelijk dezer dagen met haar wagen op het ïustpunt was aangekomen, steeg zij niet als andere avonden onder luid applaus uit den automobiel, maar lag bleek met ge sloten oogen op de zijden kussens. Eenige minuten daarna stierf zij. Zij was door een beroerte getroffen. Kondag 30 April 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur Da. Schroder. Koog. Geen kerkdienst. Den Hoorn. Vooriu. 10 uur de Hr. Van Zweden. Oudeschild. Nam. 3 uur da. Schroder. Oosterend. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barende. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. V oorm. 10 uur da. Rooaeboom. Nam. 2 uur da. Rooaeboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur da. Kuperus. Dm Hoorn. Nam. 2 uur da. G. Fopma, Schagen, 27 April Aangevoerd: 6 paarden i 80 a 1 325 Stieren f 80 a f 180 300 Geide- koeien f 120 a f 226; 350 Kalf koeien f 150,— f260; 190 Nuchtere Kalveren 1 8, a 21, Schapen f aiLammeren f af—, 7 Varkens f 13, af 15; 45 Vette Varkens 44 a 48 cent per kg.50 Vette Koeien f 160 a f 260Graskalveren f a i 82 Biggen f 10 a f 14Boter f 1,00 a f 1,10 per K.G.Kipeieren f 2,75 a f 3.25. Leiden, 28 April. Ter markt werden heden aangevoerd: Oasen 146 stuks i 167 at 289 67 Stieren f' 104 at 237; Veulens 0 stuks 10—a f 0 593 kalfkoeien 1152 a f 302 Melkkoeien f 167 a 1326; 127 Varekoeien t 98 a 1 179, 207 Vette koeien f 163 a 1287 26 Vette kalveren f 45 a f 96202 Magere kalveren f 5,a 1 12; Graskalveren 1 af—; 107 Vette schapen f 26 a f 33—; 356 schapen (weide) f24 a f 28.—Paarden f af 228 Magere Varkens f' 15 a f 40. Vette Varkens a ct. 602 Biggen f' 8 13 Lammeren f 0,a f 0 P O S T E R I.J E N. I e Directeur van het Postkantoor te Texel vestigt de aandacht van het publiek er op, dat, van 1 Mei a. s. plakzegels van 5 cent voor quitantiën en handelspapier verkrijgbaar zijn bij alle kantoren der posterijen. De directeur voornoemd, VAN 't HOF. POSTER LT EN. De Directeur van het Postkantoor te Texel brengt ter algemeene kennis, dat de voorge nomen dienstregeling der Stoomboot Oudeschild den Helder v. v. door het hoofdbestuur der Posterijen en telegrafie niet goedgekeurd is. De Directeur voornoemd, VAN 't HOF. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 22 tot en met 28 April 1905. ONDERTROUWD: Teunis de Winter ('Rotter dam) on Cornelia Pieternella Moojen (den Durg), Jan Boon en Wilhelmina Oathariua de Jager (den Hoorn,) Cornelis van Heer- waardefEierland) en Jannetje Bakker (Mient), Kors Willem Roeper (Waal en Burg) en Aalje Bakker (nabij den Burg,) Lourens Halsema (Eierland) en Jannetje Maas (Mient.) Gerrit Smit (Spang) en Cornelia Maas (Mient.) GETROUWD: Geene. GEBOREN Maartje d. v. Pieter Vlaming en Grietje Vlaming (Oosterend), Cornelia Jacoba, d. v. Dirk Mantje en Cornelisje Jannette Bas (Diikmanshuizen.) OVERLEDEN: Geene. hopen onze geliefde Broer en Zuster, J. W E G M A N IJ EN g|s G. WEGMAN Giel es, g|. hunne 12'/, jarigo Echtvoreeniging te fc.j herdenken. Hun broeder en Zuster, J. KRAMER T. KRAMERde Ruijtek. van Weat Terschelling.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2