N°. 1841. Donderdag 4 Mei 1905. 18Jaargang. Advertentieblad. Nieuws- en Binnenland. Advertentiën vóór 10 dot op den dug der uitgave Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel M A R K T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, herinneren belanghebbenden er aan dat de aanvoer ter Maikt van al het vee, waar mede ook te verstaan korven met biggen, kippen enz., alsmede de nuchtere kalveren, moet geschieden langs het logement „de Zwaan', en dat het marktgeld onmiddellijk aan den Marktcontroleur moet worden voldaan. Texel, 2 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDING, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. L A M M E R E X' M ARK T E X. TEXEL, 3 Mei 1905. Ia de vergadering van het bestuur der 30 gem. polders op Texel, Zaterdagmiddag ge houden, werd tot Secretaris van genoemd Waterschap benoemd de heer J. Ruibing. Naar het Dbl. van Helder meld, werd in de vergadering van de Centrale liberale kiesvereeniging in het district Helder, Zater dagmiddag gehouden, tot definitief candidaat der Centrale geproclameerd: de heer C. V. Ge-ritsen. Be Stoombootdienst. Door den heer Directeur van het Post kantoor alhier, werd in ons vorig nummer medegedeeld, dat de voorgenomen dienst regeling der Stoomboot Oudeschild—Helder, door het Hoofdbestuur der Posterijen en tele grafie niet was goedgekeurd. Hoedanig de dienst nu wel zou worden ten uitvoer gebracht, bleef ons onbekend, vandaar dat wij in de medegedeelde Boot en Spoordienst afdrukten onder de dienst van de Stoomboot: „nog niet bekend," (in het bijblaadje bij dit nummer behoorende wordt die dienst, als thans bepaald, vermeld.) Later moest ons blijken dat de dienstre geling alreeds werd aangekondigd, doch dat van de gewoonte om ook ons daarmede, tot mededeeling aan onze lezers, in kennis te stellen, ditmaal was afgeweken; 't waarom blijve buiten beschouwing; het feit zelve was niet aangenaam. De Stoombootdienst zal van 1 Mei tot 1 October als volgt worden vervuld: Van Texel Voorm. 4,15; 6,45. Nam. 3 en 6 uur. Van Helder Voorm. 5,15; 9,30. Nam. 4,15; 7,30. gerekend naai- Amsterd. tijd. Wij hebben dus weder vier diensten heen en terug, zoo als van af 1897 voor de zomer dienst ons deel was, met dit voorrecht nog dat de laatste boot, te 7,30 van Helder ver trekkende, even als de twee laatste jaren aan de verzending van de post wordt dienst baar gemaakt. Wij hebben alzoo groote reden tot tevreden heid over de wijze waarop in het postvervoer wordt voorzien. De boot te 11,15 van Texel en te 12,05 van Helder, welke het vorig jaar was inge logd, is nu vervallen, 't Is geen dienst welke aan de postverzending wordt dienstbaar ge maakt en dus daarvoor geen verlies. Vermoedelijk was die dienst over het al gemeen niet loonend, ofschoon voor het pas sagiers verkeer (vooral des Zondags) nog al eens gebruik werd gemaakt van dezen dienst naar wij vernamen - en ook voor het vervoer van vee nog al gewenscht scheen, doch of zulks nu voldoende was om de kosten te dekken, is niet aan ons ter beoordeeling. Eene teleurstelling zal het voor sommigen wel zijn; 't is eeu verlies, zoo als alles een ver lies is waaraan men gewoon is geraakt en dat men later moet missen; in dat gemis zullen wij moeten berusten, de stoombootdienst is in hoofdzaak ten dienste der posterij, 't is geen zaak van philantropie, en zaken zijn zaken; men bedenke zulks wel; en aangezien van die dienst tevens gebruik kan worden gemaakt vier malen daags heen en terug te reizen, moeten wij tevreden zijn met de geboden gelegenheid. Was de dienst er eene, aangelegd door het Rijk, voor het postverkeer en in het belang der eilandbewoners, zooals het eigenlijk be hoorde te wezen, of werd de dienst geëx ploiteerd door de 'Gemeente, wat ook zou kunnen zijn, men zou allicht eenige eischen kunnen stellen, doch nu 'teene particuliere onderneming is, heeft men zich te houden aan de beslissing van den ondernemer Op eene goede overbrenging van de post mogen wij roemen, voor 't overige matige men zijne eischen. De heer P. J. Quakkelaar, onderwijzer aan de O. L. School alhier, komt voor op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School te Yelp, gem. Rheden. Van 28 April tot en met 1 Mei zij u van hier verzonden: 113 koeien, 72 kalveren, 35 schapen, 3 paarden en 8 varkens. Oosteeend, 2 Mei. In de oude R. K. Kerk heeft men Zondag den laatsten dienst ge houden, gisteren is men met het sloopings- werk begonnen. Zeer spoedig zal het gebouw platgeworpen zijn. In de vorige week werden door een paar personen van verschillende zijden van het oude gebouw schetsen geno men, zoodat althans de afbeelding aan de vergetelheid ontrukt is. Een nieuw geval van dienstweigering. De „Vrije Socialist" ontving mededeeling, dat een nieuw geval van dienstweigering zich heeft voorgedaan, en wel van een cavalerist te Venloo, die reeds in voorarrest is. De man was korporaal en vroeg degradatie. Hij wilde des ochtends niet opstaan, ofschoon hij daartoe gelast werd, en toen de wachtmeester het hem ook gelastte, zei bij „Opstaan wil ik wel, maar dienst doen in geen geval." Op de vraagwaarom niet zei hijomdat hij er genoeg van had voor moordenaar te leeren. Daarop is de man gearresteerd. Het „Dagblad van Noordbrabant" vun Woensdag 26 April (niet 1 April!) bevat het volgende berichtVeghel, 22 April. Onge wone lading. De drukte aan onze spoorhaven, het verbindingsstation voor goederen uit Ame rika en Engeland naar Duitschland en verder vasteland van Europa, neemt eiken dag toe. Men kan zich niet voorstellen, welke goederen hier alzoo aangevoerd worden. Deze week bijv. arriveerde alhier een heel schip met menschen- en dierenoeenderen als hoofden van gebleven soldaten in den Russisch Japanschen oorlog, armen, beenen gedeeltelijk nog met rottend vleesch bekleed. Het lossen overdag werd, op advies der gezondheidscomm., door onzen raad verboden, 's Nachts wordt er gelost, eiken arbeider verdient pl. m. f8 per nacht. Ei wordt wel heel veel geld verdiend, maar 't is eigenlijk geen menschenwerk met rottend vleesch en beenderen om te gaan. Verschillende arbeiders zijn dan ook al ziek geworden door den ver pestende walm. 't Is te hopen dat onze haven voortaan van zulke vrachtjes bevrijd blijft. COURANT. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. TEXELSCHE Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren belanghebbenden er aan, dat dit jaar de Lammerenmarkten alhier worden gehouden op Maandagen 15, 22, 29 Mei, 5 Juni, Dinsdag 13 Juni en Maandag 19 Juni en Donderdagen 18, 25 Mei, Woensdag 31 Mei, Donderdagen 8 en 15 Juni 1905. "Voorts worden zij, die lammerhokken bespre ken beleefd verzocht daarbij het verschuldigde marktgeld enz. onmiddelijk te voldoen. Texel, den 28 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. LAMMEREXMARKTEX aanvangende 15 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen de ingezetenen met nadruk in her innering de navolgende artikelen der politie verordening dezer gemeente. Art. 177. Het is verboden gedurende de groote lamme renmarkten a. zich met wagens anders dan door de Park straat naar het marktplein te begeven (met dien verstande, dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nieuwstraat), of dit plein met wagens of yee anders te verlaten, dan door do overige daarop uitko mende straten 6. het van gemeentewege verstrekte stroo of andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerenhokken, daaruit te verwijderen of zelf daaraan meer toe te voegen c. met het wegvoeren der lammeren vóór des voormiddags elf uur een aanvang te makon, tenzij met toestemming door den marktmeester krachtons opdracht verleend. Art. 178. Ieder, die ter gelegonhoid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wenscht aan to voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noudige hokken te bespreken. Art 179. Ieder, die gerechtigd is tot het gebruik van een hok, moet het zelf gobruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van hot vee. Het is aan allo andere personen, gelijk mede nan hen, wier recht op eenig bok, door het niet voldoen der verschuldigde marktgelden is ver vallen, verboden een standplaats in te nemen, tenzij met toestemming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmeoster geweerd, die zoo noodig de hulp dor politie inroept. Zij brengen voorts tor algemeeno kennisse, dat voor het verplicht bespreken dor noodigo hokken, gelegonhoid bestaat tor Gomeontc-Secrctario op allo werkdagen gcduronde do gewone burcaux-uren van 9 uur voorm. tot 2 uur nam. b. des Maandags van 9 uur voorm. tot 2 uur nam. aan de kiosk op of nabij het Marktplein c. voor de markten op Maandag te houden bij don Marktcontroleur, die daags voor die markten zitting zal houdon van voormiddags 11 uur tot namiddags 2 uur in een der aan j het marktplein gelegen hotels. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk, ter Secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag 2 uur voor de Maandageche markten, na Woensdagmiddag 2 uur voor de Donderdagsche markten, worden niet meer ten uitvoer gebracht. De aanvoer ter markt op de Donderdagen zal des morgens om 8 uur moeten zijn afge- loopen, daar met het afvoeren dor lammeren om 8 uur een aanvang gemaakt zal mogen worden, waardoor het mogelijk zal zijn op tijd de inscheping aan de haven te doen plaats vinden Zij, die op de Donderdagsche markten lam meren wenschen aan te voeren, worden in hun eigenbelang zeer dringend verzocht zorg te willen dragen, dat die lammeren vóór acht uur des voormiddags ter markt zijn, daar zij anders in het belang van de goede orde op de markt, de kans beloopen niet meer tot het marktterrein te worden toegelaten. Texel, den 28 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1