N°. 1842. Zondag 1 Mei 1905 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. PARKSTRAAT. Bit blad verschijnt Woensdag- en Katerdagavond. Advcrtentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTLËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel- GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een gedeelte van een oorbelletje, gevonden in de Molenstraat. M A R K T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, herinneren belanghebbenden er aan dat de aanvoer ter Maikt van al het veevaar- mede ook te verstaan korven met biggen, kippen enz., alsmede de nuchtere kalveren, moet geschieden laDgs het logement „de Zwaan', en dat het marktgeld onmiddellijk aan den Marktcontroleur moet worden voldaan. Texel, 2 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. L A M M E R E N M A R K T E N. TEXEL, 3 Mei 1905. Onze Iioot- en Spoordienst. Bij ons vorig nummer verzonden wij aan onze geabonneerden, als naar gewoonte, een lijstje „boot- en spoordienst," hetwelk wij thans hebben aangevuld met vermelding van de aansluitingen ook naar en van Medemblik, Enkhuizen en Leeuwarden, alsmede eene aanwijzing van correspondeerende treinen over Zaandam naar Purmerend of terug. Dat zulk een dienstregeling met genoegen wordt ontvangen, mocht ons meermalen blij ken, maar ook dat men zulk een dienstwijzer wel eens wenschte te zenden naar vrienden of verwanten, edoch men het dan zelve moet missen. Voor zulke gevallen kan men aan ons bureau gratis een of meer exemplaren bekomen (ook niet geabonneerden) voor zoover wij daarvan nog hebben. Immers, 't werkt niet onmogelijk het vreemdelingenverkeer in de hand. In den vorigen zomer hebben wij om dezelfde reden tal van exemplaren ver spreid in café's te Helder, Schagen, Alkmaar en meer andere plaatsen. Meerder bekend heid van ons eiland en meer bezoek, zal zeker niet tot nadeel zijn. Het bestuur der afd. Texel van de ver- eeniging tot bevordoring van de Pluimvee houderij in Nederland, hield Donderdag eene vergadering in Cafó „Den Burg," waarbij werd gekozen tot Voorzitter de heer Dr. Over, tot Secretaris de heer D. W. Coninck Westen berg, tot Penningm. de heer R. P. Keijser Cz. Voorts werd besloten aan de Prov. Afdeeling in gebruik te vragen eene broedmachine, benovens 200 Minorca eieren, terwijl een geschikt man als fokker werd aangewezen. Bij het dezer dagen te Middelburg ge houden examen voor de acte van onder wijzeres) slaagde o. a. Mejuflr. J. W. Dros, te Goes, wior familie hier woonachtig is. Naar gemeld wordt heeft de heer C. V. Gerritsen te Amsterdam, de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, door de centr. lib. kiesvereeniging in het district Helder hem aangeboden, aanvaard. Donderdagmiddag werd door dijkgraaf en heemraden van de 30 gem. polders op Texei aanbesteed „het verhoogen en verzwa ren van den zeedijk achter Oost op Texel, ter lengte van 1274 Meter. Laagste inschrijver was de heer J. Brouwer van Oost, voor f 2880; aan hem werd het werk gegund. De heer J. Kikkert Nz. alhier, die ook aan bloembollenteelt een deel van zijn tijd wijdt, liet ons gisteren zien eenige Narcissen, welke deze eigenschap hadden dat 2 of 3 bloemen aan een stengel prijkten. 'tWas inderdaad een lief aanzicht voor een bloemen liefhebber; volgens den kweeker ongewoon. Ze zouden worden opgezonden naar den di recteur van Floralia. De bloem was een gele kelk met witte buitenbladen. Naar wij vernemen zullen de leerlingen der Brinio-school welke voor 3 jaren geleden Texel bezochten, in de komende week Texel weder bezoeken; thans de joDgste klasse, de oudsten maakten een uitstapje naar Londen. Oudeschild, 5 Mei. Op ontvangen gunstige berichten van de Zuiderzee, zijn ook van hier schuiten daarheen gestevend ter uitoefening der ansjovisvangst. De verwachtingen waren over 't geheel gunstig. Oosterend, 5 Mei. Er komen goede berich ten omtrent ansjovisvangsten. Gisteren en heden zijn enkele schuiten naar de Zuiderzee vertrokken, andere worden in gereedheid gebracht. De vergadering van den Protestanten bond, afdeeling Oosterend, waarin Mej. Th. van Eek van Oestgeest zal optreden met het onderwerp „Oorlog in strijd met onze Christelijke beginselen," welke vergadering onlangs door omstandigheden werd uitgesteld, zal nu gehouden worden op 21 Mei a. s. Den Hoorn. Het loopt den aannemer van 't werk aan 't Horntja. niet mee. Na dagen wachtens wegens het stormachtige weer, is Donderdagmorgen met goed gevolg het tweede zinkstuk geplaatst. Deze week zal men trachten nog 2 zinlcstukken gereed te maken, om die in 't begin der volgende week neer te laten. Vlieland 1 Mei. Het is alles werkelijk zoo uitgekomen, de dag van heden zal voor ons eiland onvergetelijk zijn, de losse geruchten j zijn waarheid voor ons geworden, eene waar- j heid zoo heerlijk, dat het ons is, alsof we j er nog ternauwernood aan kunnen gelooven. i Wat was het gisteren een dag van spanning, de een had dit gehoord, de ander dat ver- i nomen, maar het kwam toch alles daarop j neer, dat de nieuwe boot des middags werd i verwacht. En ze kwam dan ook werkelijk in 't ge- j zicht, ongeveer twee uur, het werd alles j plotseling van een stillen Zondagmiddag ver- anderd in een feestdag 1 van publieke ge- j bouwen, van woningen der ingezetenen wap perden vlaggen en weldra stapte onze Fanfare, het corps, 't welk de feestelijkheid van den dag zoozeer verhoogde, naar den steiger. Het eerste wat de saamgestroomde men- schenmassa toen zag van de nieuwe boot, waren de Vlielandsche kleuren, groen en wit, hoog van den raast wapperend, dan kwam om de haven heen de boot geheel in 't gezicht, een flinke, groote boot, voortstoomend naar de aanlegplaats. Als een warme, zoo hartelijk gemeende welkomstgroet klonk de muziek, geldend het heugelijk feit van den dag, maar zeker in de allereerste plaats hem, die zijne gevoelens voor ons eiland had kenbaar ge maakt door deze daad, welke een ware zegen voor ons is. Zie, daar hebben wij nu in eens gekregen datgene, waarnaar we zoo vurig hebben verlangd, een stoomboot varend van Vlieland naar Harlingen, iederen dag, heen en terug zonder dat daarvoor gewerkt werd van onzen kant, alle beslommeringen en moeiten aan deze onderneming verbonden, waren voor éen, die ze heeft gedragen tot hij kwam tot dit heerlijk resultaat. Den heer F. u. Eijdman, eigenaar van de „Vlieland," brengen wij ODze dankbare hulde. Veel is voor Vlieland gedaan, nu is eeu schoone taak voor de bevolking weggelegd. Die taak is niet moeilijk en ieder kan er het zijne toe bijdragen, ieder kan medewerken opdat deze onderneming groeie en bloeie, wij weten allen op welke wijze. Laat het bij de oprecht gemeende welkomst groet van gisteren niet blijven - nu hebben wij „onze" boot, nu zijn wij niet langer af hankelijk van laveerende zeilschepen, behoe ven geen halsbrekende overstap toeren meer te verrichten zetten we thans onze dank baarheid om in daden. De „Vlieland" volbracht heden hare eerste reis bij stormachtig weer, doch de passagiers, die zoo rustig binnen konden blijven van de eene plaats naar de andere, gevoelden zich als in den zevenden hemel. Gedenkend al wat daar is doorgemaakt de laatste maanden met de meer dan slechte reisgelegenheid, is het ons als een mooi sprookje, dat het nu alles zoo goed is. Maar het sprookje is waarheid; 's morgens zeven uur vertrekt onze boot, onder bevel van kapitein Duinker naar Harlingen om 's middags ruim vijf uur weer te keeren in de haven of aan den steiger. Terwijl gisteren, nadat het corps den heer en mevr. Eijdman had begeleid naar hunne woning, de muziek nog eenigen tijd in het dorp weerklonk, werd des avonds de feestdag op echt Vlielandsche wijze besloten met een bal. Hos te laat voor het vorig nummer.) - Door den heer Roodhuyzen, lid dei- Tweede Kamer, was onlangs gezegd dat een afficier, ter wille van zijne promotie, genood zaakt was zijne kinderen te laten doopen. De heer Heemskerk interpelleerde hierover in de Tweede Kamer. Nu wordt gemeld dat op 30 October 1904 in de Hervormde kerk te Vlissingen tegelijk drie kinderen van een aldaar in garnizoen zijnd kapitein der infanterie zijn gedoopt. De leeftijd dezer drie kinderen was 8 jaar, 7 jaar en 21/» maand. Natuurlijk volgt hieruit niet, dat dit het geval is, waarop het Kamerlid Roodhuyzen doelde, maar de gelijktijdige doop van drie officierskinderen is toch te zeldzaam, om in verband met de interpellatie-Heemskerk niet de aandacht te trekken. Voor de juist heid van het gemelde omtreDt dezen excep- tioneelen doop kan worden ingestaan. Een zwerveling. In een bosch onder de gemeente Rosendaal is het lijk gevonden van een 71 -jarigen man die reeds eenige dagen vermist was en gedurende de laatste jaren in den omtrek van Velp, waar hij thuis behoorde, een zwervend leven leidde. Hij was de schrik van grondeigenaren en bosch wachters, daar hij de gewoonte had des nachts in de bosschen een vuur aan te leggen, zoodat reeds meermalen kleine boschbranden voor kwamen. Te Gastel, nabij Rozendaal, hebben een troep halfdronken grondwerkers, die in Duitsch- land gingen werken, uit louter baldadigheid een schuur in brand gestoken. Daarmede nog niet tevreden, hebben zij in de weide een schaap met vier lammeren den hals afge sneden, terwijl hij eene in de buurt wonende arbeidersvrouw de onverlaten binneudrongen, het varken, eigendom van dat arme menscbje met messen deerlijk havenden en als laatste gruweldaad de vrouw zelf aanrandden. Alvorens de politie met een en ander in kennis was gesteld, hebben zij reeds hunne reis naar Duitschland aanvaard, doch niet zoodra had de marechaussee kennis van de feiten genomen, of direct is er naar Venlo getelegrafeerd om aanhouding. Wat een bureaucratische omslag. Een voogdij -quaestie. Een meisje te Amster dam wenschte in het huwelijk te treden, en wel zoo spoedig mogelijk, aangezien zij haar bevalling tegemoet zag. Nu was haar moeder overleden en haar vader werd uit hoofde va n krankzinnigheid te Meerenberg verpleegd zij was minderjarig en kon derhalve niet huwen zonder de vereischte wettelijke toestemming. Zij begaf zich naar een der kantongerechten re Amsterdam, en de kantonrechter achtte termen aanwezig om met toepassing van artikel 95 B. W. een voogd over het meisje te benoemen. Art. 95 B. W. n. 1. schrijft voor, dat, wanneer de ouders en de groot ouders ontbreken of allen in de onmogelijk heid verkeeren om hunnen wil te verklaren, de minderjarige voor een huwelijk de toestem ming noodigheeft van zijn voogd en toezienden voogd. De kantonrechter meende, dat dit artikel in casu benoeming van een voogd ad hoe veroorloofde. De ambtenaar van den burger lijken s'and evenwel weigerde het huwelijk te voltrekker), op grond, dat hij zich niet kon inlaten met den door den kantonrechter be noemden voogd, doch dat vereischte was de toestemming van den vader-voogd, die nog leefde. Ten einda raad wendde de minderjarige zich tot een advocaat te Amsterdam, en deze diende bij de rechtbank een request in, ten einde de genoegzaamverklaring der stukken te verkrijgen. De rechtbank weigerde echter bij breed gemotiveerd vonnis dit verzoek en besliste, dat art. 95 B. W. ten deze niet van toepassing is. De eenige weg, die het minderjarige meisje thans kan inslaan, is de onder curateelestelling van haren vider te verkrijgen de te benoemen curator kan dan krachtens een ander artikel B. W. toestemming tot het huwelijk geven. De nieuve wereldburger heeft intusschen de benoeming van den curator niet afgewacht. Belastingheffing. In het groothertogdom Luxemburg zal in het vervolg ten bate van den brandweerdienst een belasting geheven worden van de invor derbare premiën. Van deze belasting mogen geen opcenten worden geheven. In de Kimer was er op gewezen, dat de verzekering!-maatschappijen er wel iets op zouden wetan te vinden, om de verzekerden die belasting te doen betalen, hetzij door verhooging van de premie, hetzij op andere wijze. In iet groothertogdom zelf zijn geen verzekeringsmaatschappen, zoodat deze belas ting alleen buitenlanders zal treffen. Aardbeien. Men schrijft uit Beverwijk aan het „Hbld." Het koude weder van April heeft den aardbeienplanten geen kwaad gedaan nu het flink geregend heeft, staan de velden er goed bij, zoodat men weder op een goeden oogst meent te kunnen hopen. Groote hoe veelheden ajn weder opgekocht door verschil lende expediteurs tegen flinke prijzen. De proef, het afgeloopen jaar in Wester Schouwen genomen met het teelen van Oost- Indische ksrs, zal dit jaar worden herhaald, over een oppervlakte van bijna 25 H.A. Men zal dit jaar echter een paar weken later met het zaaien beginnen dan toen, want de ondeivindirg heelt geleerd, dat het zaad niet bestand is tegen late nachtvorsten, die het vorige jaar aan het gewas nogal schade heb ben veroorzaakt. EN Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bobo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebland 45 Cts. Naar Am rome* en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren belanghebbenden er aan, dat dit jaar de Lammerenmarkten alhier worden gehouden op Maandagen 15, 22, 29 Mei, 5 Juni, Dinsdag 13 Juni en Maandag 19 Juni en Donderdagen 18, 25 Mei, Woensdag 31 Mei, Donderdagen 8 en 15 Juni 1905. Voorts worden zij, die lammerhokken bespre ken beleefd verzocht daarbij het verschuldigde marktgeld enz. onmiddelijk te voldoen. Texel, den 28 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornqemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. mmmuun rcnwaupwr wjA',u<«-\ 'rw/AU«TjuzrAns»

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1