Marktberichten. Advertentiën Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. 't Gobeurt zeker niet dikwijls dat al de jonggeborenen in een gemeente van het mannelijk geslacht zijn en nog zeldzamer zal het wel zijn, dat op één onkele uitzondering na, allen denzelfden naam ontvangen. In de gemeente Wieringen gebeurde dit de vorige maand. Daar hadden 10 geboorten plaats; allen jongens en allen werden Jan genoemd, behalve die ééne, die een andere naam moest hebben omdat zijn tweeling-broeder al Jan heette. Een echte Janboel Gevaarlijk speelgoed. Een clubje jongens te Beverwijk had een revolver gekocht, om gezamenlijk te leeren schieten. Zondag hielden zij oefening en het vuur wapen weigerde geen van de jongens kon den haan overkrijgen. Een nam het medo, ontmoette gistermorgen den jongsten bediende van den winkel, waar de revolver gekocht was en vroeg zijne hulp. Deze trok den haan over, de revolver was geladen, ging af en trof den eigenaar in de linkerzijde. Met hevige pijn werd hij bij den naastbij- zijnden geneesheer ingedragen, wien het nog niet is mogen gelukken den kogel te ver wijderen. (Tijd.) Nederlandsche wol. Blijkens het verslag van het Genootschap ter bevordering van den landbouw in Drenthe over 1904 stelde het hoofdbestuur zich, naar aanleiding van het verschijnsel, dat voor militaire lakens in hoofdzaak buitenlandsche (Deensche) wol wordt gebruikt, in verbinding met den direc teur-generaal, chef van de afdeeling landbouw. Uit de ten deze verstrekte inlichtingen blijkt, dat het bezwaar, hetwelk het departe ment van oorlog heeft tegen het gebruik van inlandsche wol, voornamelijk zijn grond vindt in haar geringe sterkte. Bij te dezer zake gevonden grieven moet gebleken zijn, dat de inlandsche wol zelfs niet te gebruiken was bij een vermenging met 50 pCt. buitenlandsche. Vooral op plaatsen, waar de draagriemen met het laken in aanraking kwamen, viel zeer spoedig slijting te constateeren. Dit ongunstig oordeel komt geheel overeen met de inlich tingen verstrekt door een der grootste laken fabriekanten hier te lande. Door dezen werd nooit inlandsche wol gekocht, eensdeels wegens haar mindere deugdelijkheid, maar anderdeels ook omdat zij te vuil, vermengd met zand en zeer onvoldoende gesorteerd ter markt werd aangeboden. Uit inlichtingen door den secretaris aan de practijk gevraagd, bleek, dat de inlandsche wol niet zoo sterk is als de buitenlandsche, ze is stug op het gevoel en aanmerkelijk langer draad dan de Deensche, waardoor de inlandsche bepaald ongeschikt is voor de lakenfabricage. In de eerste plaats dus moet er gestreefd worden naar zindelijkheid en deugdelijke sorteering, daarna of daarnevens naar verbetering van ras, om te komen tot sterkere wol. De heer G. y. Maurik te Hilvarenbeek schrijft in het N. v. d. Dag: Dinsdag j. 1. werd van Hilvarenbeek naar 's Hertogen bosch geboeid tusschen twee mare chaussees, een man getransporteerd. Het was een grensbewoner—Belg. Welk mis drijf had hij begaan Op Paasch-Zondag was bij door den Rijksveldwachter onder Hilvarenbeek op de heide aangetroffen in het bezit van één kuildersei, alzoo van een beschermden vogel. Na in bewaring gesteld te zijn bij de marechaussee, werd hij twee dagen later getransporteerd naar den Bosch, door voorbijgangers nagezien, door reizigers aangegaapt, gehouden voor een gevaarlijk individu, misschien wel voor een moordenaar. Te 's Hertogenbosch aangekomen werd hij in vrijheid gesteld, nadat door zijn patroon een som van f 60 als cautie was gestort, en kon hij met denzelfden trein als zijn geleiders terugkeeren. Aan de voorschriften was voldaan. „Zou die man niet al te hard gestraft zijn met twee dagen vrijheidsberooving en open lijke te pronkstelling en dat alles om één ei En is zulk een strengheid noodzakelijk?" Te Ambt-Bommen werd Donderdag in een der bosschen van het landgoed Eerde door den opzichter De Vries een vossenhol uitgegraven, waarin een zevental jonge vos sen. Tot bewijs van de roofzucht van een paar vossen, vooral wanneer zij jongen hebben, moge dienen dat in en bij het hol werden aangetroffen de overblijfselen van een drietal jonge reën, eenige dozijnen hazen en konijnen, benevens ettelijke kippen, tamme eenden en fazanten. Menig gezelschap jagers zou hen zoo'n collectie benijden. („Zw. Ct.") Wettische gevel versiering. De nieuwe Drankwe 1 Onder de aandacht wordt gebracht, dat 1 Mei artikelen 32, 41 en 62 in werking zijn getreden. Zoo zal boven of terzijde van de buitendeur, die toegang geeft tot de inrichting, met duidelijke letters te lezen moeten zijn le. De naam van hem, aan wien de ver gunning of het verlof is verleend. 2e. a. Voor tappers zoowel als voor slijters, het kenmerk „Vergunning". b. Voor tapvergunning, het kenmerk „Vergunning". c. Voor slijtvergunning, het kenmerk „Ver gunning niet voor verkoop per glas." d. Voor bijzondere vergunning, kenmerk „Vergunning, verkoop beneden 2 liters ver boden." e. Sociteitsvergunning, kenmerk „Vergun ning voor Sociëteit." f. Logementvergunning, kenmerk „Vergun ning voor logement". g. Verlof voor den verkoop van alcohol houdenden, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse het kenmerk „Verlof'. h. Verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse, het kenmerk „Verlof voor alcohol-vrijen drank". Naastenliefde Ze was wees en slecht van gezicht. Op 22-jarigen leeftijd had ze het weeshuis moeten verlaten en ze was niet scherp genoeg van oogen om behoorlijk in haar onderhoud te kunnen voorzien. Een eenvoudig, bescheiden man, Leonardus v. Deursen, trok zich het lot dei arme weeze aan en nam Catharina Smits zoo heette ze onder zijn dak- Dat gebeurde in 1855. Van Deursen en zijn vrouw voorzagen steeds in haar onderhoud. En toen de oude lui gestorven waren nam de dochter de taak op zich. En toen de dochter gestorven was zette haar man, Verwey, het liefdewerk onverdroten voort. En als hij hertrouwde schaarde zijn nieuwe wederhelft zich onver droten bij dit liefdewerk aan zijn zijde. En zij beoefenen het nog. Zeker, ze hadden wel steun voor de ver pleegde kunnen krijgen. „Maar dat nooit 1 Zoolang ik leef, geen armengeld," zegt Verwey. Wel zelden zal zulk een onafgebroken keten van dagelijksche naastenliefde zijn gezien. Deze week nu was 't een halve eeuw, dat Catha Smits „in de familie" was. Want hoewel in geenerlei verwantschap staande tot eenig lid van de familie, wordt zij er als onverbreekbaar deel van beschouwd En men heeft er een feestdag voor Kaatje van gemaakt in den eenvoudigen groeten- winkel aan de Ziekenstraat 35, Nijmegen. Ze zat in een gemakkelijken stoel en ont ving de gelukwenschen van de familieleden, de vrienden, buren en bekenden en men onthaalde de gasten gul. En van harte is Kaatje toegewenscht: nog 25 jaar er boven op. Onder Dalen (Drente) is een jonge koe door drie groote honden in de weide doodge beten. De kop van het dier was gedeeltelijk door de honden verorberd. Tot dusver hoorde men wel dikwijls van wolvee dat in de weide door honden werd afgemaakt, maar niet van rundvee. Een niet alledaagsch offer. Als een staaltje van mooie zelfopoffering, wordt aan de „Avondpost" medegedeeld, dat een dienstbode te 's Gravenhage zich geheel vrijwillig ter beschikking stelde voor het afnemen van stukjes huid van haar lichaam om daarmee de genezing van haar meesteres te bevorderen, die onlangs ernstige brand wonden had bekomen welke niet wilde gene zen. J.»e operatie gelukte goed en we hopen, dat meesteres en dienstbode, welke laatste tengevolge van de operatie op het oogenblik nog met koorts te bed ligt weldra geheel zullen genezen zijn. Een later bericht meld een gunstigen toestand. Na regen zonneschijn. Onder het hoofd„De afscheiding der Christen democraten" wijde „De (anti-rev.) Rotterdammer" een hoofdartikel aan de afschei ding van de Christen-Democratische party van het antirevolutionaire partijverband, dat eer van tevredenheid dan van het tegenoverge stelde betuigt. Het blad schrijft o. a. Een groot voorrecht is, dat we nu betrek kelijk binnen onze eigen gelederen wat rust krijgen. Voortdurend „ruzie" in eigen huis is een onhebbelijk en ondragelijk iets. Nu staan de Chiisten-democraten buiten ons huis. Zeker, wjj krijgen nu eerst wat critiek op onze Christelijke meerderheid en ons minis terie, critiek, die wellicht tegen de stembus terdege afbreuk doet aan de gehoopte over winning. Maar boe dit ook zyn moge, later luwt het wel weer. Dan zakt het weer wat. Na de dagen van 1894 hebben we van Christelijk-historischeenvrij-antirevolutionaire zijde ook volop critiek gehad, en wie nu nog eens wat oude „Nederlanders" uit dien tijd naleest, vraagt zich afIn welke dagen leven we nu toch weer Maar och, zoo gaat het in de natuur om ons heen ook. Het regent, en waait, en onweert, en stormt wel eens geducht, maar ei komt ook weer zonneschijn, en dan kan men zich die gure dagen haast niet voor stellen." Een ergerlijke geschiedenis. Uit Edam wordt gemeld De heer H., uit de Beemster (N.-H.) bracht een zoontje zijner zuster huiswaarts met paard en kar. Hij zag een automobiel aan komen in vliegende vaart, H. stapte uit, wenkte, en hield het paard bij den kop. De vaart van de auto werd niet verminderd en het paard sloeg op hol. De kar raakte een boom en viel aan stukken. De jongen werd hevig bloedend opgenomen en moest dadelijk onder geneeskundige hulp gebracht worden. Te Apeldoorn heeft de hevige wind, geholpen door een mol, de gemeente een kool gestooft. Hierdoor nl. was een door braak ontstaan in de waterkeering van de gemeente bad- en zweminrichting, die tenge volge had, dat de aangrenzende tuin van den heer Bas Backer gedeeltelijk overstroomd werd. De gemeenteraad besloot de bierdoor ontstane schade, begroot op f 220 50, te vergoeden. Als „historisch" verhaalt de „Nieuwe Ct."Op een der Postkantoren komt een ventje van omstreeks 12 jaar aan het loket: „Meheer, mak veur twee centen s zelf kant." Ambtenaar: „Je moet zeker in de manu factuurwinkel zijn kereltje 1" „Nee meheer, van die zelikant die aan de kopjes zitten om te plakken." Den ambtenaar gaat een licht op en geeft wat gegomde postzegel strookjes. Plus twee centen, aan het ventje, dat g'anzend van blijdschap zich verwijdert. Zondag 14 Mei 1905. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVoorin. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorna. 10 uur da. Smits. Den Hoorn. Voorm, 10 uur ds. Visser. Oudeschild. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden, Cocksdorp.' Voorm. half 10 do Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Kuperus Amsterdam, 8 Mei. Aangevoerd 482 Run deren, le kwal. 71 74 ct., 2de kwal. f 0.68 f 0.70, 3de kwal. 62 ac. per K. G. 115 Melk en Kalfkoeien f 134 4 f 275, 6 Graskalveren 24 a f 40 26 Schapen 120 f 26, 124 Nuchtere Kalveren f 7,Af 14, 749 Lammeren f950 11, 568 vette Varkens 49 a 51 ct. per K. G. Pnrmcrend, 9 Mei. Aangevoord 1350 Run deren en 48 Stieren. 287 vette Kalveren 65 4 85 ct. per KG., 399 nucht. Kalveren f 10 4 f24 p. stuk, 177 vette Varkens 49 4 51 ct. per KG. 149 magere Var kens f 14 4 28, p st.; 322 Biggen (9 4 f 13 p. st.; 2232 Schapen f 18 4 f 30 Kip-Eieren f 3,00 4 i 3,00 per 100. st. Vette Koeien, 131, prijsh. h. stug. Gelde Kooien, prijsh. handel stug. Melkkoeien, prijsh. handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Vette Schapen p h. prijs h. matig. Vette Varkens, prijsh. Ir matig. Magere Varkens, prijsh., h. matig. Nuchtere Kalveren, prijsh., b. stug. 5^^ Voor VIER achtereenvolgende paultsingen in de Texelsche Coilrant in eens opgegeven, worden slechts dricmuul in rekenig gebracht. Getrouwd: C. J. GEEN SE A. O Ril IN die, ook namens wodorzijdscho familio hun liar- tcl(jken dank bituigen voor do vele blijken van belangstelling bij hun huwolijk ondervonden. Texol, 4 Maart 1905. EN

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2